آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

انواع سنسور و نحوه عملکرد آنها

انواع سنسور و نحوه عملکرد آنها

نکاتی که باید در مورد سنسورهای خودرو بدانید

انواع سنسور و نحوه عملکرد آنها :پیشرفت فناوری زندگی را حتی در خودروسازی آسان کرده است، زیرا اکنون سنسورهایی در آنها وجود دارد که اطلاعاتی در مورد وضعیت خودرو ارسال می کند. این فناوری شامل هوش مصنوعی و اتصال تلفن همراه است. سنسورها در حال حاضر یکی از وسایل ضروری هستند که وسایل نقلیه باید در طراحی های مدرن شامل شوند.

انواع سنسور و نحوه عملکرد آنها

وسایل نقلیه مدرن اکنون آنقدر راحت هستند که اکنون اینترنت در دسترس است، آرامش در حالی که وسیله نقلیه در حالت خودران است، ارتباطات مؤثر و غیره. همه اینها بخشی از جنبه عملکردی یک دستگاه حسگر است. موتور با کامپوننت این توانایی و هوشمندی را دارد که بداند و در مواقع لزوم تغییرات را ایجاد کند.

انواع سنسور خودرو

امروز با تعریف، عملکردها، اجزاء، نمودار، انواع، اصل کار و علائم سنسورهای بد یا معیوب آشنا خواهیم شد.

سنسور ماشین چیست؟

سنسور خودرو وسیله ای هوشمند است که وضعیت خودرو را کنترل می کند و اطلاعاتی را برای کاربر ارسال می کند تا بداند چه زمانی باید تغییرات ایجاد شود. در برخی شرایط، به طور خودکار تغییراتی در موتور ایجاد می کند. این دستگاه جنبه های مختلفی از یک وسیله نقلیه را کنترل می کند که شامل دما، سیستم خنک کننده، فشار روغن، سطوح انتشار و غیره می شود.

بیشتر بخوانید:هر آنچه که باید در مورد تسمه بدانید

سنسورهای خودرو آنقدر هوشمند هستند که طیف وسیعی از مقادیر را می پذیرند، آنها را به طور ایده آل بررسی می کنند و شرایط مناسب را تعیین می کنند. اگر قطعه ای که دارای سنسور است معیوب باشد، اطلاعات هشدار را برای کاربر ارسال می کند.

سنسور همیشه طوری تنظیم شده است که متوجه تغییرات در قطعات خودرو شود. این بدان معناست که سنسورها همیشه تا جایی که موتور کار می کند کار می کنند. طراحی اولیه سنسور فقط روی موتور کار می‌کند، اما اکنون پیشرفت کرده است که همه قسمت‌های خودرو را کنترل می‌کند، از کنترل دمای داخل موتور گرفته تا کم‌ترین اجزای الکتریکی خودرو.

عملکرد سنسورهای خودرو

با توضیحات بالا مطمئن هستم که می توانید برخی از عملکردهای سنسورهای خودرو را استخراج کنید. از آنجایی که آنها انواع مختلفی دارند، برنامه های کاربردی و سیستم عملکردی مختلف را در یک وسیله نقلیه تامین می کنند. توابع بسیار گسترده هستند.

با این وجود، کارکردهای اصلی تمام اصطلاحی که حسگر نامیده می شود در خودرو همچنان در کاربردهای مختلف آنها یکسان است. اطلاعات مربوط به برنامه ای که آنها نظارت می کنند به رایانه (ECU) که ​​با الگوریتم ها کار می کند. الگوریتم‌ها از قبل شامل شرایط مختلفی هستند که دستگاه می‌تواند تجربه کند، بنابراین وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، رایانه می‌تواند تغییراتی را در وضعیت صحیح ایجاد کند. هر زمان که رایانه نتواند تنظیمات را انجام دهد، اطلاعات هشدار را برای راننده ارسال می کند.

بیشتر بخوانید :نکاتی که باید در مورد دینام بدانید

انواع سنسور خودرو:

در زیر انواع مختلفی از سنسورهای مورد استفاده در خودرو برای مراقبت از جنبه های مختلف آورده شده است:

سنسور جریان هوای جرمی:

انواع سنسورهای جریان هوا برای تعیین حجم و چگالی هوای گرفته شده توسط موتور استفاده می شود. این سنسورها در داخل موتور که در آن احتراق رخ می دهد استفاده می شود، کار خود را با محاسبه انجام می دهد. این دستگاه اطمینان حاصل می کند که مقدار مناسب سوخت و هوا برای یک مخلوط مصرف می شود تا موتور بتواند شرایط رانندگی بهینه خود را برآورده کند. اگر سنسور از کار بیفتد، خودرو ممکن است سوخت بیشتری مصرف کند و گاهی اوقات ممکن است متوقف شود.

سنسور دور موتور:

سنسور دور موتور سرعت چرخش میل لنگ را کنترل و نظارت می کند. این بدان معناست که سنسور روی میل لنگ نصب شده است. اگر کار یک موتور را درک کنید، می دانید که چگونه کار، حرکت رفت و برگشتی موتور را به حرکت چرخشی میل لنگ تبدیل می کند. می توانید آن را در انتهای این مقاله بخوانید.

سنسور ولتاژ:

عملکرد سنسورهای ولتاژ در موتورهای خودرو مدیریت سرعت دور آرام خودرو است. این تضمین می کند که سرعت در صورت لزوم افزایش یا کاهش می یابد.

سنسور فشار مطلق منیفولد (سنسور MAP):

انواع سنسور MAP بار موتور را با محاسبه اختلاف فشار منیفولد ماشین و فشار بیرون کنترل می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که موتور براساس تغییرات فشار سوخت مصرف می‌کند. خرابی این سنسور باعث مصرف سوخت بالا نیز می شود.

سنسور ضربه جرقه:

هدف سنسور ضربه جرقه اطمینان از سوختن روان و انفجار غیرمنتظره است. انفجار برای موتور بسیار خطرناک است زیرا رینگ های پیستون می شکند، واشر سر از کار می افتد و حتی به بلبرینگ های میله آسیب می رساند. رفع مشکلات حدود
n بسیار گران است، به همین دلیل است که باید به اطلاعات ارسال شده توسط سنسور توجه جدی داشت.

سنسور دمای سوخت:

با نرخ ثابت، سنسوری وجود دارد که دمای سوخت را برای اطمینان از مصرف بهینه سوخت کنترل می کند. سوخت سرد به دلیل چگالی بالاتر سوختن بیشتر طول می کشد، در حالی که سوخت هشدار دهنده سریعتر می سوزد. سنسور اطمینان حاصل می کند که سوخت در دما و سرعت مناسب تزریق می شود تا موتور بتواند به راحتی کار کند.

سنسور اکسیژن:

این نوع سنسورها به تعیین میزان اکسیژن موجود در لوله اگزوز کمک می کنند. بر اساس محاسبات سنسور مشخص می کند که آیا وسیله نقلیه در حال سوختن غنی است یا لاغر. از کار افتادن دستگاه باعث مصرف سوخت بیشتر، در حالت دور آرام و حتی تکان دادن خودرو می شود.

نحوه عملکرد سنسورها

عملکرد سنسورهای خودرو بسیار ساده، جالب و قابل درک است. برای درک ساده این حسگرها، اجازه دهید به اندام حسی انسان که شامل بینی، چشم، دهان، دست، گوش است فکر کنیم. همه این اجزای انسان اطلاعاتی را از پدیده های زندگی دریافت می کنند و به مغز می فرستند و سپس تصمیم می گیرد.

همین اتفاق برای سنسورهای خودرو نیز می‌افتد، آن‌ها آنچه را که برای خودرو اتفاق می‌افتد حس می‌کنند و اطلاعات را به رایانه ارسال می‌کنند که سپس کار را درست می‌کند.

بیشتر بخوانید :علائم  خرابی کمپرسور کولر

کار حسگرها با فرآیندی به نام مالتی پلکس انجام می شود، سیم های یکپارچه در یک ریزپردازنده که تضمین می کند عملکرد هرگز از کنترل خارج نمی شود. مثالی در مورد سیستم خنک کننده موتور نیروبخش سنسور ارائه می دهد، زیرا سیستم خنک کننده گسترده است و می تواند یک یا چند سنسور داشته باشد.

بنابراین، بلافاصله موتور شروع به کار می کند، سنسورهایی که تمام جنبه های سیستم خنک کننده را از رادیاتور تا مخزن سرریز نظارت می کنند.

بنابراین، هرگاه یکی از اجزای سیستم خنک کننده دچار مشکل شود، اطلاعات برای راننده ارسال می شود. سنسور متوجه کم خنک کننده در سیستم می شود.

کاربردهای اولیه حسگرها در یک خودرو بسیار شدید است زیرا اطلاعات را به یک پردازنده آنالوگ ارسال می کند. پردازنده بر اساس الگوریتم های ساده برای مدیریت شرایط سیستم تصمیم می گیرد. سیستم آنالوگ فقط می تواند مقادیر از پیش تعریف شده را مدیریت کند، بنابراین هر مقداری به غیر از مقادیر برنامه ریزی شده است. اگر یک خطای ناشناخته رخ دهد، سیستم در نهایت از کار خواهد افتاد.

مزایا و معایب سنسورهای خودرو

مزایای سنسورها:

حسگرها زندگی را برای رانندگان آسان می کنند.
قطعات معیوب به راحتی شناسایی می شوند
کنترل خودکار در خودروهایی که دارای سنسور هستند رایج است.
موتور به درستی با دستگاه ها نگهداری می شود.
هر تنظیم دقیقاً با سنسورها انجام می شود.
راننده اطلاعات گرمایش قطعات بد را دریافت می کند.

معایب سنسورها

با وجود مزایای سنسور، یک محدودیت بزرگ همچنان وجود دارد. در زیر به معایب سنسورها در خودروها اشاره می کنیم:

تقریباً همه خودروهای مدرن از انواع سنسورهای مختلف برای جمع آوری اطلاعات مناسب استفاده می کنند. معایب استفاده از سنسورهای مختلف این است که ممکن است در طول زمان از کار بیفتند که ممکن است منجر به جایگزینی پرهزینه شود.
در خاتمه، تعریف و عملکرد سنسورها در خودروها را بیان کردیم که یکی از آنها نظارت و ارسال اطلاعات در مورد اجزای موتور است. ما همچنین انواع سنسورها و عملکرد آنها را به صورت جدولی دیدیم. نحوه کار، مزایا و معایب سنسورها نیز توضیح داده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.