آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

تسمه  دینام چیست و چه زمانی باید آن را تعویض کرد؟

تسمه  دینام چیست و چه زمانی باید آن را تعویض کرد؟

تسمه  دینام چیست و چه زمانی باید آن را تعویض کرد؟ فلسفه بسیاری از مردم در مورد تعمیر خودرو این است که “اگر خراب نیست، آن را تعمیر نکنید!” اما در حالی که ممکن است خرج کردن پول برای جایگزینی یک قطعه خودرو که به خوبی کار می کند غیرقابل درک به نظر برسد، اغلب در دراز مدت مقرون به صرفه تر است!

تسمه  دینام چیست و چه زمانی باید آن را تعویض کرد؟

تسمه  مارپیچ شما جزء حیاتی وسیله نقلیه شماست. و اگر خراب شود، ممکن است در کنار جاده منتظر یک کامیون یدک‌کش گیر کنید. به همین دلیل است که توصیه می کنیم تسمه دینام را قبل از شکستن تعویض کنید تا از تعمیرات بیشتر جلوگیری کنید و در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

تسمه دینام چیست؟

تسمه دینام یک تسمه لاستیکی بلند است که نیرو را به لوازم جانبی موتور – دینام، پمپ فرمان، کمپرسور تهویه مطبوع و (گاهی اوقات) پمپ آب منتقل می کند.

نمودار تسمه دینام یا سرپانتین

ممکن است شنیده باشید که از تسمه  دینام به عنوان تسمه  فن یا تسمه  لوازم جانبی یاد می شود. این به این دلیل است که خودروها قبلاً دارای تسمه های محرک متعددی بودند که موتور را به لوازم جانبی (مانند فن رادیاتور) متصل می کرد.

اما وسایل نقلیه مدرن (معمولاً) فقط یک تسمه دارند که از طریق چندین قرقره می پیچد تا تمام لوازم جانبی را تامین کند.

بیشتر بدانید:علائم خرابی تسمه تایم خودرو 

در حالی که استفاده از تنها یک تسمه کارآمدترین و قابل اطمینان ترین گزینه است، اما به این معنی است که وقتی تسمه مارپیچ ماشین شما می شکند، همه چیز از کار می افتد! فرمان برق را از دست خواهید داد، تهویه مطبوع خاموش می شود، باتری شما در نهایت می میرد و ممکن است موتور بیش از حد گرم شود. به علاوه، می تواند به لوازم جانبی موتوری که کنترل می کند نیز آسیب برساند.

به همین دلیل است که بسیار مهم است که تسمه  دینام خود را در یک برنامه منظم تعویض کنید.

تسمه دینام در مقابل تسمه تایم

گیج نشوید – تسمه دینام با تسمه تایم یکسان نیست. تسمه دینام و تسمه تایم عملکردهای بسیار متفاوتی در وسیله نقلیه شما دارند.

تسمه تایم در داخل موتور قرار دارد و میل لنگ و میل بادامک را هماهنگ نگه می دارد. این تضمین می کند که سوپاپ های ورودی و خروجی موتور به موقع با پیستون ها باز و بسته می شوند تا موتور به آرامی کار کند.

جهت خرید  تسمه دینام پژو پارس XU7 دانگیل کد 1665کلیک کنید 

جهت خرید تسمه دینام 405 دانگیل کد 1665کلیک کنید 

تسمه دینام چیزی است که لوازم جانبی موتور را روان و کارآمد نگه می دارد. میل لنگ موتور را در قسمت بیرونی موتور به تمام لوازم جانبی موتور متصل می کند.

تسمه  دینام چیست و چه زمانی باید آن را تعویض کرد؟

وقتی به شیارها نگاه می کنید به راحتی می توانید تفاوت بین این دو را تشخیص دهید. یک تسمه تایم دارای “دندان” افقی است که متناسب با چرخ دنده میل لنگ و میل بادامک طراحی شده است. یک تسمه  مارپیچ دارای شیارهای V شکل متعددی است که به صورت عمودی در امتداد تسمه  قرار دارند.

این تسمه ها اغلب باید در همان زمان تعویض شوند، بنابراین از مکانیک خود بخواهید یا با دفترچه راهنمای مالک مشورت کنید تا ببینید آیا شما هم نیاز به تعویض تسمه تایم خود دارید یا خیر.

بخوانید: تسمه تایم چیست و چه زمانی باید آن را تعویض کرد؟

چه زمانی باید تسمه دینام را تعویض کنید؟

تسمه  مارپیچ شما برای ماندگاری ساخته شده است. در شرایط ایده آل، تسمه  مارپیچ خودروی شما باید 60000 تا 100000 مایل دوام بیاورد.

مهم است که این تسمه را به عنوان بخشی از تعمیرات برنامه ریزی شده وسیله نقلیه خود تعویض کنید (حتی اگر مشکلی به نظر برسد) تا از شکسته شدن آن در هنگام رانندگی جلوگیری کنید.

تسمه  دینام چیست و چه زمانی باید آن را تعویض کرد؟

مطمئن نیستید آخرین بار چه زمانی تسمه دینام خود را تعویض کرده اید؟ تکنسین های تایید شده در ویرجینیا تایر و اتو می توانند یک بازرسی بصری را در طول یک قرار ملاقات معمول تعمیر و نگهداری انجام دهند و به شما ایده دهند که چه زمانی باید تعویض شود.

علائم خرابی تسمه  دینام

یک تسمه  مارپیچ برای مدت طولانی طراحی شده است. اما در نهایت گرما و اصطکاک آن را از بین می برد و نیاز به تعویض دارد. در اینجا برخی از علائم خرابی تسمه  مارپیچ وجود دارد:

علائم سایش (ترک خوردگی، لعاب، ساییدگی و …)

صدای جیغ یا جیک (نشان دهنده لغزش تسمه  است)

افت عملکرد (خرابی فرمان، تخلیه ناگهانی باتری خودرو یا از کار افتادن موتور)

چراغ موتور را بررسی کنید

صداهای غیر معمول

تعمیر و تعویض تسمه دینام در ویرجینیا تایر و خودرو

آیا به دلیل تعویض روغن یا سایر تعمیرات پیشگیرانه معمولی هستید؟ اگر چنین است، از مکانیک خودرو و تایر ویرجینیا بخواهید که تسمه  دینام شما را در بازدید بعدی شما بازرسی کند.

تسمه  دینام چیست و په کاربردی دارد

ما وسیله نقلیه شما را به طور کامل بررسی می کنیم، هر گونه آسیب به تسمه  شما را شناسایی می کنیم و آن را با قیمتی مقرون به صرفه تعویض می کنیم. به علاوه، خدمات تعویض تسمه دینام ما با ضمانت خدمات 2 ساله/24000 مایلی پشتیبانی می شود. اینجا را کلیک کنید تا در یکی از مکان های مناسب ما قرار ملاقات بگذارید!

جهت خرید تسمه دینام 206 تیپ 2 دانگیل کد 1565کلیک کنید 

جهت خریدتسمه دینام 206 تیپ 5 دانگیل کد 1575 کلیک کنید 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *