آموزش خودرو, اخبار خودرو, نکات خودرویی

دلایل جوش آوردن موتور خودرو

دلایل جوش آوردن موتور خودرو

دلایل جوش آوردن موتور خودرو

دلایل جوش آوردن موتورخودرو؟در صورت گرم شدن بیش از حد اتومبیل چه باید کرد؟سوالاتی که که شاید برای خیلی از شماها پیش بیاید با ما باشید تا به تمام سوالات شما پاسخ دهیم…

قبل از اینکه بحث کنیم که هنگام جوش آوردن موتورخودرو شما باید چه کاری انجام دهید ، در اینجا علائمی آورده شده است که به شما نشان می دهد مشکلی وجود دارد.

دلایل جوش آوردن موتور خودرو

علائم هشدار دهنده مبنی بر اینکه موتور شما ممکن است جوش بیاورد:

 • دما سنج زیاد خوانده می شود یا چراغ هشدار دهنده روی داشبورد ظاهر می شود
 • بوی گرم از منافذ خارج می شود
 • بخار از زیر سرپوش ماشین می آید
 • موتور صدای نغز یا کوبشی ایجاد می کند زیرا روغن موتور در هنگام گرم شدن نازک می شود
 • کاهش قدرت موتور
 • لمس سرپوش داغ است

اگر موتور شما جوش بیاورد چه باید کرد:

 1. اگر متوجه شدید دمای موتور به قرمز می رود ، ماشین را متوقف کرده و متوقف کنید.

اگر توقف ماشین ایمن نباشد چه می کنید؟

وقتی متوجه شدید دمای موتور در حال افزایش است ، کولر را خاموش کنید ، بخاری را روشن کرده و پنجره ها را باز کنید. خاموش کردن کولر باعث کاهش بار موتور خودرو می شود. روشن کردن بخاری با فن بالا باعث پراکنده شدن حرارت موتور می شود. اگر روز گرم است ، دریچه های هوا را به سمت پنجره های باز نشان دهید.

دلایل جوش آوردن موتور خودرو

فقط اگر نمی توانید رانندگی کنید ، سرعت خود را حفظ کرده و تا حد ممکن میزان توقف و حرکت را کاهش دهید ، فقط به رانندگی ادامه دهید. مراقبت از موتور بسیار مهمتر از این است که اتومبیل هایی که فضای بیشتری را پیش روی شما قرار می دهند.

اگر بخار از زیر کاپوت می آید یا درجه حرارت همچنان ادامه دارد ، برای جلوگیری از آسیب دیدن موتور ، سریعاً ماشین را متوقف کنید.

#دلایل جوش آوردن موتور خودرو

 1. سرپوش را باز کنید (مراقبت از محافظت در برابر تماس با هر بخار یا مایع) و قبل از لمس هر چیزی منتظر خنک شدن موتور باشید. اگر مطمئن نیستید ، به جای اینکه در تلاش برای تعمیر ماشین خود آسیب ببینید ، با یک کامیون یدک کش تماس بگیرید و از یک متخصص کمک بگیرید.
 2. هنگامی که موتور خنک شد ، از یک پارچه یا حوله ضخیم استفاده کنید تا درپوش رادیاتور را به آرامی باز کنید. صورت خود را از مسیر دور نگه دارید تا از پاشش بخار یا آب گرم احتمالی جلوگیری کنید. سطح خنک کننده خود را بررسی کنید و در صورت لزوم آن را دوباره پر کنید.

بسیاری از موتورهای اتومبیل ترکیبی از 50/50 آب و ضد یخ را ترجیح می دهند ، اما آب ساده اگر تمام آنچه در دست دارید انجام می شود.

5- قبل از تعویض درپوش رادیاتور ، بگذارید چند دقیقه دیگر موتور خنک شود.

 1. قبل از رانندگی ، زیر ماشین را کاملاً نگاه کنید تا مطمئن شوید که هیچ نشتی ندارد. اگر مایع خنک کننده کمتر از حد توصیه شده است ، اتومبیل را رانندگی نکنید.
 2. پس از اینکه اتومبیل شما در رانندگی ایمن است ، حتماً ماشین را برای بررسی کامل سیستم خنک سازی نزد یک تکنسین متخصص ببرید. یک متخصص می تواند علت گرم شدن بیش از حد را شناسایی کرده و برای جلوگیری از آسیب احتمالی موتور ، هرگونه مشکلی را ترمیم کند.

راههای جلوگیری از جوش آمدن موتور خودرو

بررسی سطح مایع خنک کننده اتومبیل شما یک قسمت اساسی از بررسی های منظم دو هفته ای خودرو است که باید شامل سطح روغن و فشار تایر نیز باشد. هنگام رانندگی در روزهای گرم ، باید به اندازه گیری دما توجه داشته باشید و در صورت خزش بیش از حد ، اقدامات پیشگیرانه انجام دهید.

این بررسی های ساده ، همراه با نگهداری منظم سیستم خنک کننده ، احتمال جوش آوردن موتور خودرو را کاهش می دهد.

مایع خنک کننده چگونه کار می کند؟

مایع خنک کننده توسط پمپ آب در اطراف سیستم خنک کننده موتور پمپ می شود. با عبور مایع خنک کننده از موتور ، گرم می شود و گرما از موتور خارج می شود. سپس مایع خنک کننده از رادیاتور عبور می کند ، جایی که گرما به هوا می رود.

اگر خنک کننده به درستی گردش نکند ، موتور شروع به گرم شدن می کند. اگر سطح خنک کننده شما خیلی کم باشد ، به دلیل نشت یا تبخیر در طول زمان ، در معرض جوشیدن موتور قرار می گیرید. اگر سیستم خنک کننده خود را از نظر انسداد یا نشت احتمالی در شلنگ بررسی کنید ، از توقف ناخوشایند کنار جاده هنگام جوش آمدن موتور جلوگیری می کند.

#دلایل جوش آوردن موتور خودرو

خنک کننده باید طبق توصیه سازنده تعویض شود. آلودگی ، آلودگی و ذرات می توانند اثربخشی آن را کاهش دهند. ماده خنک کننده همچنین حاوی بازدارنده های خوردگی است که با گذشت زمان تخریب می شود.

در بیشتر مناطق استرالیا ، شما به یک ماده خنک کننده ضد یخ احتیاج ندارید زیرا بعید به نظر می رسد دما به زیر انجماد برسد. استفاده از یک بازدارنده خوردگی بدون ضد یخ در هنگام آب و هوای گرم باعث خنک سازی موثرتر می شود. اگر مطمئن نیستید که ماشین خنک کننده شما به کدام خنک کننده نیاز دارد ، از یک تکنسین مایع خنک کننده صحیح وسیله نقلیه خود را بخواهید.

جایگزین کردن خنک کننده موتور و جلوگیری از جوشیدن موتور

هنگامی که مایع خنک کننده تخلیه و جایگزین می شود ، یک فرصت عالی برای شستشوی سیستم خنک کننده توسط یک تکنسین متخصص است. گرگرفتگی رادیاتور هرگونه زباله را که می تواند باعث انسداد احتمالی شود و منجر به جوش آمدن موتور خودرو شود ، از بین می برد.

خنک کننده جایگزین باید از نوعی باشد که توسط سازنده مشخص شده است.

یک کارگاه دارای خنک کننده با کیفیت و مناسب برای وسیله نقلیه شما خواهد بود. چرخ

سیستم خنک کننده خود را شستشو داده و مایع خنک کننده را تعویض کرده اید ، به یاد داشته باشید در صورت نیاز به شارژ ، یک بطری کوچک خنک کننده اضافی برای نگهداری در ماشین بخواهید.

برای اطلاعات بیشتر یا تعویض مایع خنک کننده موتور خود ، از یک تکنسین کمک بخواهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *