آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

دلیل خطای نمایش نشانگر بنزین چیست؟

گیج سوخت اشتباه خوانده می شود؟ 

دلیل خطای نمایش نشانگر بنزین چیست؟وقتی پشت فرمان می‌نشینید، انتظار دارید همه گیج‌ها و چراغ‌های جلوی شما کار کنند. بنابراین زمانی که یکی از آن سنج های مفید آنطور که باید کار نمی کند، می تواند کمی نگران کننده باشد.

دلیل خطای نمایش نشانگر بنزین چیست؟

وقتی گیج بنزین شما شروع به خواندن اشتباه می کند چه می کنید و به چه معناست؟ مهمتر از آن، چگونه آن را تعمیر می کنید؟

ما در اینجا همه چیز را برای شما شرح می دهیم، به این ترتیب شما دقیقاً می دانید چه اتفاقی می افتد، و می توانید دوباره خوانش های دقیق دریافت کنید.

گیج سوخت چگونه کار می کند

در خودروهای قدیمی، هنگامی که کلید را به حالت روشن می‌چرخانید یا خودروی خود را روشن می‌کنید، مشاهده می‌کنید که نشانگر سوخت به حالت پر، بازگشت به خالی و سپس به موقعیتی که میزان فعلی سوخت در وسیله نقلیه شما را مشخص می‌کند، می‌بینید.

وسایل نقلیه مدرن اغلب از صفحه نمایش دیجیتال استفاده می کنند، اما نحوه عملکرد آنها تقریباً یکسان است. همه چیز از داخل مخزن سوخت شروع می شود.

بیشتر بخوانید: پمپ بنزین چیست؟ | پمپ انتقال بنزین خودرو چگونه کار می کند؟

گیج سنسور سطح سوخت Lpg اشتباه خوانده می شود

در داخل باک قسمتی به نام گیج شناور یا واحد ارسال سوخت وجود دارد. زمانی که در حال ماهیگیری هستید، کمی شبیه یک باببر عمل می کند. در انتها یک قسمت شناور وجود دارد که در بالای سوخت قرار دارد و به یک میله فلزی دو قسمتی با شکاف در وسط متصل است.

این شکاف به میله اجازه می دهد تا خم شود و کل دستگاه را به یک بازوی مکانیکی تبدیل می کند که می تواند قسمت شناور گیج را در بالای سوخت نگه دارد، صرف نظر از اینکه مخزن تقریباً خالی یا پر دارید.

 

دلیل خطای نمایش نشانگر بنزین چیست؟

دلیل خطای نمایش نشانگر بنزین چیست؟گیج شناور به طور فعال خم شدن بازو را اندازه گیری می کند و این خم را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند که به گیج سوخت ارسال می کند.

یک گیج شناور کاملاً کشیده سیگنال الکتریکی می فرستد که گیج به “پر” ترجمه می شود، در حالی که گیج تقریباً به طور کامل از وسط خم شده است سیگنالی را به معنای “خالی” ترجمه می کند.

بقیه چیزها در این بین قرار می گیرند، و اینگونه است که نشانگر سوخت به شما نشان می دهد که چقدر سوخت در باک وجود دارد. بیشتر اوقات سیگنال قبل از رفتن به نشانگر سوخت از طریق ECM عبور می کند، اما واقعاً به وسیله نقلیه شما بستگی دارد.

گیج های سوخت چقدر دقیق هستند؟

اگر گیج سوخت به درستی کار کند، خارج از چند سناریو بسیار دقیق است.

سناریوی شماره 1 – پس از پر کردن

اولین مورد زمانی است که شما مخزن را پر می کنید. احتمالاً متوجه شده‌اید که کمی طول می‌کشد تا نشانگر سوخت پس از پر کردن، پایین بیاید و این مربوط به قرارگیری داخل باک است.

سازندگان معمولاً گیج شناور را نزدیک بالای مخزن نصب می کنند، نه در بالای مخزن. این شکاف منجر به کمی تأخیر در نمایش خواندن شما می شود. پس از از بین رفتن شکاف، یک سنج سوخت که به درستی کار می کند نتایج بسیار دقیقی را به شما می دهد.

سناریوی شماره 2 – مخزن سوخت تقریباً خالی است

سناریوی دوم زمانی است که مخزن شما تقریباً خالی است. بسیاری از گیج‌های شناور به پایین باک نمی‌رسند، بنابراین در حالی که هنوز مقداری سوخت در مخزن وجود دارد، کاملاً ممکن است که مقداری خالی باشد.

سناریوی شماره 3 – رانندگی در شیب

رانندگی در سربالایی

رانندگی در سربالایی

در نهایت، هر زمان که در یک شیب هستید، خواندن از بین می رود. سوخت به سمت پایین ترین قسمت وسیله نقلیه می نشیند، اما سنج سوخت شما در همان نقطه باقی می ماند.

اگر نزدیک قسمت پایینی خودرو باشد، نشان می‌دهد که سوخت بیشتری نسبت به خود دارید و اگر نزدیک قسمت بالاتر خودرو باشد، نشان می‌دهد که سوخت کمتری دارید. هنگامی که وسیله نقلیه را بر روی یک سطح صاف بازگردانید، باید دوباره یک قرائت دقیق دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش تعویض میل موجگیر خودرو؟

علل خرابی گیج سوخت

اگر سنج سوخت شما آنطور که باید کار نمی کند، چند علت و نشانه بالقوه وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. ما به سه روش مختلف می پردازیم که نشانگر سوخت می تواند در اینجا عمل کند، سپس به این می پردازیم که چه چیزی می تواند باعث هر مشکل شود.

بیشتر بخوانید: علت پایین رفتن پدال ترمز(و نحوه تعمیر آن)

نوع نقص شماره 1 – وقتی مخزن پر است، گیج خالی است

وقتی باک پر شود گیج گاز خالی است

وقتی باک پر شود گیج گاز خالی است

اگر نمی توانید گیج سوخت خود را کامل بخوانید، محتمل ترین مشکل یا معیوب بودن گیج سوخت یا خرابی اتصال الکتریکی است.

اکثر گیج های سوخت زمانی که حداکثر توان را دریافت می کنند کامل می خوانند، بنابراین اگر هیچ قدرتی نداشته باشند، همیشه خالی خواهند خواند.

البته، مشکل می‌تواند شکستگی گیج شناور نیز باشد، زیرا اگر سیگنالی ارسال نکند، همیشه خالی خوانده می‌شود. قبل از اینکه بیش از حد به چیزی در اینجا شیرجه بزنید، فیوزها و قدرت را در گیج بررسی کنید.

نوع نقص شماره 2 – گیج در حالت کامل گیر کرده است

گیج بنزین پر گیر کرده

گیج بنزین پر گیر کرده

اگر گیج بنزین شما همیشه کامل نشان داده می شود، یا به این دلیل است که خود گیج سوخت معیوب است و در حالت پر گیر کرده است، یا گیج شناور همیشه سیگنال کاملی را ارسال می کند. در بسیاری از مواقع می‌توانید به سادگی با بررسی اینکه آیا هنگام خاموش کردن خودرو، گیج‌سنج سوخت مجدداً خالی می‌شود، متوجه شوید که کدام قطعه معیوب است.

بیشتر بخوانید: علت لرزش خودرو در هنگام شتاب گرفتن

با این حال، این کاملاً به نوع وسیله نقلیه ای که شما رانندگی می کنید بستگی دارد از قفل شدن برخی از سنج های سوخت در آخرین تنظیم خود استفاده کنید. اما اگر وسیله نقلیه شما معمولاً روشن و خاموش می‌شود و اکنون دوچرخه نمی‌زند، احتمالاً مشکل از نشانگر سوخت در داشبورد است.

نوع نقص شماره 3 – گیج به سمت بالا و پایین نوسان می کند

گیج گاز در حال نوسان

گیج گاز در حال نوسان

این پیچیده ترین بیماری برای تشخیص است زیرا چند علت بالقوه وجود دارد. ممکن است گیج شناور یا گیج سوخت معیوب در داشبورد داشته باشید، اما به احتمال زیاد تشخیص این مشکل به این آسانی نخواهد بود.

یک توضیح احتمالی این است که گیج شناور اکنون کمی شل شده است. هنگامی که از دست اندازها و شیب در جاده عبور می کنید، سنج سوخت می تواند بالا و پایین بپرد و باعث نوسان خواندن گیج سوخت شما شود.

بیشتر بخوانید: چرا ترمزهای جدید من جیغ می کشند؟

همچنین می تواند بخشی از یک وضعیت عادی باشد. به عنوان مثال، اگر روی یک تپه پارک می کنید، طبیعی است که قرائت سوخت تغییر کند. این به این دلیل است که سوخت از گرانش پیروی می کند و هر کجا که شناور بنشیند بالا یا پایین می رود. هنگامی که وسیله نقلیه را تراز کردید، به خواندن دقیق باز می گردید.

نحوه تعمیر گیج گاز (و هزینه تعمیر)

برای تعویض قطعات، ما توصیه می کنیم

واحد ارسال شناور گیج گاز

واحد ارسال شناور گیج گاز

تعمیر گیج گاز معیوب نیاز به کمی عیب یابی دارد، اما اگر ابزار مناسبی داشته باشید کار چندان سختی نیست.

همیشه با رد کردن چیزهای آسان شروع کنید. برای این کار، فیوزها و کلیدهای مدار هستند. هنگامی که آنها را رد کردید، ما به شدت توصیه می کنیم از ابزار اسکن OBD-II استفاده کنید. ابزار را وصل کنید و به دنبال قرائت سوخت بگردید.

بیشتر بخوانید: علائم خرابی انژکتور سوخت چیست؟

اگر در حال خواندن دقیق سوخت در ابزار اسکن خودرو هستید، مشکل از گیج است، نه گیج شناور. با این حال، اگر خواندن صحیح ابزار اسکن را دریافت نمی کنید، به احتمال زیاد مشکل از گیج شناور است.

در حالی که می‌توانید این مورد را به صورت دستی با آزمایش قدرت در گیج بررسی کنید، ابزار اسکن شما را از پاره کردن داشبورد نجات می‌دهد، اگر مشکل از گیج شناور باشد.

مشکلات رایج آمپر بنزین+ راه حل تعمیر

اگر مشکل از خود گیج است، داشبورد را از هم جدا کرده و قدرت را در گیج بررسی کنید. اگر همه چیز همانطور که باید روشن است، گیج را تعویض کنید. اگر خوانش ابزار اسکن درست است و گیج برق نمی‌گیرد، اتصال الکتریکی بین سنج و ECM را بررسی کنید – احتمالاً جایی قطع شده است.

اگر ابزار اسکن شما را به سمت گیج شناور نشان می دهد، همین روند را در آنجا تکرار کنید. اگرچه احتمال خوبی وجود دارد که مشکل یکی از دو سنج باشد. در حالی که مشکلات سیم کشی الکتریکی اتفاق می افتد، قطعاً یک اتفاق نادر است.

در زیر نموداری ایجاد کرده‌ایم که هزینه‌های تعمیر تخمینی را بسته به مشکل دقیق وسیله نقلیه شما نشان می‌دهد. به خاطر داشته باشید که قیمت ها بسته به نوع رانندگی شما کمی متفاوت است. به عنوان مثال، برخی از گیج های شناور پس از فروش فقط حدود 50 دلار قیمت دارند، در حالی که برخی دیگر می توانند تا 700 دلار یا بیشتر قیمت داشته باشند!

هزینه تعمیر گیج گاز معیوب

فیوز/شکن مدار معیوب 30000 تا 600000 هزار تومان

گیج سوخت معیوب 1500000 تا 6000000 هزار تومان

جهت خرید مغزی پمپ بنزین نیسان کلیک کنید 

جهت خرید مغزی پمپ بنزین 405 کلیک کنید 

جهت خرید مغزی پمپ بنزین پراید کلیک کنید 

 

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “دلیل خطای نمایش نشانگر بنزین چیست؟

  1. رضا قاسمی گفت:

    با سلام ماشین بنده پژو پارس LX مدل ۹۹ هست. دو سالی هست که با مشکل نوسان آمپر بنزین مواجه هستم و متأسفانه تا کنون رفع نشده. بیش از بیست بار به نمایندگی مراجعه کردم سه با گیج و فلوتر پمپ بنزین را عوض کردن و یک بار هم پمپ بنزین را کامل تعویض کردند ولی مشکل هنوز پابرچا هست. به نظر شما مشکل از کجا می تونه باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *