آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

رله های خودرو چگونه کار می کنند؟

رله های خودرو چگونه کار می کنند؟

رله های خودرو چگونه کار می کنند؟رله ها سوئیچ هایی هستند که با نیروی الکتریکی کنترل می شوند، مانند کلید، کامپیوتر یا ماژول کنترل دیگر. هدف از رله خودرو، خودکار کردن این توان برای روشن و خاموش کردن مدارهای الکتریکی در زمان‌های خاص است. با این حال، سود واقعی پشت رله چیزی بیش از اتوماسیون است. آنها همچنین توانایی سوئیچ کردن چندین مدار، از جمله انواع ولتاژهای مختلف، در یک رله را به طور همزمان فراهم می کنند.

سوئیچ‌های رله 12 ولت DC بهترین راه‌حل برای کاربردهای ولتاژ کامل هستند، زیرا به یک مدار جریان کم اجازه می‌دهند تا مدار جریان بالا را کنترل کند، مانند بوق خودرو، چراغ‌های جلو، لامپ‌های کمکی، موتورهای فن، موتورهای دمنده و تجهیزات بی‌شماری موجود. روی وسایل نقلیه امروز

رله دوبل چگونه طراحی می شود؟

اگر بخواهید یک رله را باز کنید، یک سیم پیچ آهنربای الکتریکی، کلید و یک فنر را می بینید. فنر کلید را در موقعیت خود نگه می دارد تا زمانی که جریانی از سیم پیچ عبور کند. سپس سیم پیچ میدان مغناطیسی ایجاد می کند که کلید را روشن و خاموش می کند.

جهت خرید  رله دوبل شیشه ای پژو 405 کلیک کنید 

جهت خرید رله دوبل شیشه ای پراید کلیک کنید 

با نگاهی به نمودار زیر، می توانید پین اوت یک رله معمولی 12 ولت را ببینید. توجه داشته باشید که هر پین شماره گذاری شده است. 85 و 86 پایه های سیم پیچ هستند در حالی که 30، 87 و 87a پایه های سوئیچ هستند.

رله دوبل خودرو

87 و 87a دو کنتاکتی هستند که 30 به آنها متصل می شود. اگر سیم پیچ فعال نشود، 30 همیشه به 87a متصل می شود. می توانید این را به عنوان کلید خاموش در نظر بگیرید. هنگامی که جریان به سیم پیچ اعمال می شود، 30 به پایه 87 وصل می شود. نکته مهم در مورد رله ها این است که می توانید بسته به نحوه عملکرد سوئیچ، 87 و 87 a را باز یا بسته تنظیم کنید. اگر رله بسته می خواهید، باید به 87a سیم کشی کنید. اگر یک رله معمولی باز می خواهید، به 87 سیم کشی می کنید.

شناسایی رله دوبل ها

اگرچه اکثر رله ها در پایین برچسب گذاری شده اند، اما برای شناسایی آسان منبع تغذیه، همیشه می توانید مجموعه 30 پین را عمود بر سایر پایه ها پیدا کنید.

با درک اینکه 85 و 86 پایه های سیم پیچ هستند، این پین ها جریان را از طریق سیم پیچ خود منتقل می کنند. یکی از آنها برای اتصال به جریان شما استفاده می شود، در حالی که دیگری به لوازم جانبی یا نقطه جریان شما متصل می شود.

رله دوبل شیشه ای پژو پارس XU7

رله دوبل شیشه ای سمند XU7

87 و 87a به لوازم جانبی کنترل شده شما که می خواهید با رله خود روشن و خاموش کنید متصل می شوند.

سپس 30 پین متصل به برق باتری شما خواهد بود.

رله های خودرو چگونه کار می کنند؟

آیا رله های خودرو متفاوت هستند؟

معمولاً رله‌های باز رایج‌تر هستند. رله های مینی ISO با دو مدار که یکی از آنها در حالت سکون رله و دیگری در هنگام برق دار شدن رله بسته می شود، دارای 5 پین روی بدنه هستند و به آنها رله تعویض اطلاق می شود. این دو کنتاکت به یک ترمینال مشترک متصل هستند.

چرا در خودروها از رله استفاده می کنیم؟

رله ها سوئیچ هایی هستند که با نیروی الکتریکی کنترل می شوند، مانند کلید، کامپیوتر یا ماژول کنترل دیگر. هدف از رله خودرو، خودکار کردن این توان برای روشن و خاموش کردن مدارهای الکتریکی در زمان‌های خاص است.

رله 12 ولت چیست؟

اکثر رله های 12 ولتی لوازم جانبی را در اتومبیل ها و سایر وسایل نقلیه موتوری کار می کنند. هنگامی که مقدار کمی جریان به سیم پیچ رله اعمال می کنید، این کنتاکت ها را می بندد که به نوبه خود برق را به لوازم جانبی تغذیه می کند که معمولاً برای کار کردن به جریان زیادی نیاز دارد.

آیا رله همان فیوز است؟

فیوزها بر روی تمام مدارهای الکتریکی مختلف خودروی شما تعبیه شده است تا از اجزای سازنده در برابر موج های برق محافظت کنند. … رله ها کلیدهای راه دور هستند که مدار الکتریکی را باز یا بسته می کنند. به عنوان مثال، برای کلید چراغ جلو که چراغ های جلوی شما را روشن و خاموش می کند، فقط کمی برق نیاز است.

بیشتر بخوانید: علائم خرابی رله فن رادیاتور خودرو

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.