آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

روغن  گیربکس را بیش از حد پر نکنید؟

روغن  گیربکس را بیش از حد پر نکنید؟

زیاد بودن روغن گیربکس اتوماتیک :اگر مقداری روغن  خوب است، بیشتر باید بهتر باشد درست است؟ وقتی صحبت از روغن  انتقال به میان می آید، این نمی تواند دورتر از واقعیت باشد. شما زیاد نمی خواهید، و مطمئناً خیلی کم هم نمی خواهید. برای عملکرد بهینه، باید درست باشد.

7 علائم  زیاد بودن روغن گیربکس (و نحوه رفع آن)

اما چگونه می‌دانید که روغن  انتقال بیش از حد در سیستم وجود دارد، و چه تفاوتی با سیستمی با سیال انتقال کم دارد؟ ما همه چیزهایی را که باید بدانید در اینجا تجزیه می کنیم، به این ترتیب می توانید بفهمید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است و وسیله نقلیه خود را در جاده نگه دارید!

یک ماشین چقدر روغن  گیربکس را نگه می دارد؟

این واقعاً به نوع وسیله نقلیه ای که رانندگی می کنید بستگی دارد. اکثر خودروها حدود 4 تا 10 لیتر روغن  گیربکس مصرف می کنند، اما برخی از وسایل نقلیه سواری می توانند تا 17 لیتر مصرف کنند!

زیاد بودن روغن گیربکس اتوماتیک

به همین دلیل مهم است که بدانید کجا باید جستجو کنید تا بفهمید وسیله نقلیه شما چقدر روغن  گیربکس مصرف می کند. اولین جایی که می توانید نگاه کنید کتابچه راهنمای مالک است. این دقیقاً به شما می گوید که گیربکس شما چقدر روغن مصرف می کند و به شما می گوید که از چه نوع روغن ی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: علائم خرابی گیربکس خودرو 

اگر دیگر دفترچه راهنمای مالک خود را ندارید، می‌توانید با یک نمایندگی محلی تماس بگیرید یا از Google برای ردیابی آن استفاده کنید. فقط هنگام استفاده از Google مراقب باشید که اطلاعات را فقط از یک منبع معتبر دریافت می کنید.

چرا نباید روغن  انتقال بیش از حد اضافه کند؟

بیشتر اوقات وقتی کسی روغن  گیربکس زیادی اضافه می کند اشتباه است. آنها ممکن است روغن  انتقال قدیمی را به طور کامل تخلیه نکرده باشند، یا ممکن است فکر کنند که مخزن بزرگتر از آنچه هست است.

یکی دیگر از اشتباهات رایج این است که آنها به جای داغ بودن، سیال انتقال را زمانی که سرد است بررسی می کنند. روغن  گیربکس وقتی گرم است منبسط می شود و تنها راه صحیح برای بررسی سطح روغن  گیربکس خودرو زمانی است که موتور در دمای کارکرد قرار دارد.

نشانه هایی که نشان می دهد روغن  انتقال خود را بیش از حد پر کرده اید

شما اینجا هستید زیرا فکر می کنید روغن  گیربکس بیش از حد در وسیله نقلیه شما وجود دارد، بنابراین اجازه دهید برخی از علائم را بررسی کنیم که در صورت پر شدن بیش از حد گیربکس مشاهده خواهید کرد.

به خاطر داشته باشید که اگرچه اینها نشانه هایی هستند که نشان می دهد شما بیش از حد انتقال دارید، اما برخی از علائم ممکن است از مشکلات دیگری نیز ناشی شوند!

شماره 1 – سطح سیال بالا در Dipstick

علائم کم بودن روغن  انتقال

گیربکس شما به دلایلی یک نشانگر دارد، بنابراین اگر می‌خواهید بفهمید که روغن  گیربکس بیش از حد وجود دارد، اولین جایی است که می‌خواهید نگاه کنید.

به خاطر داشته باشید که برای بررسی دقیق روغن  گیربکس روی میله اندازه گیری، موتور باید در دمای کارکرد باشد. البته، اگر به دلایلی نمی‌توانید وسیله نقلیه خود را به دمای کارکرد کامل برسانید، به این معنی نیست که نمی‌توانید برای دریافت ایده، نگاهی به نشانگر بیندازید.

بیشتر بخوانید: چگونه از خرابی گیربکس جلوگیری کنیم

دلیل اینکه شما باید سیال گیربکس را در زمان داغ بررسی کنید این است که سیال در هنگام گرم شدن منبسط می شود. این بدان معناست که اگر آن را زمانی که سرد است و در حال حاضر خیلی زیاد است بررسی می‌کنید، تنها در صورتی بدتر می‌شود که آن را در دمای کار بررسی کنید.

شماره 2 – مشکل در تعویض دنده

تعویض دنده سخت است

روغن  گیربکس وجود دارد تا همه چیز را روغن کاری کند و دنده را به آرامی تغییر دهد. در حالی که مقدار مناسب روغن  گیربکس هیچ مشکلی ایجاد نمی کند، مقدار زیاد آن می تواند فضا را در سیستم برتر کند.

در خودروهای گیربکس اتوماتیک، تعویض‌های «سخت‌تر» را احساس خواهید کرد، و در کتابچه راهنمای کاربر متوجه خواهید شد که برای رسیدن به دنده‌ای که می‌خواهید، باید کمی نیروی بیشتری به شیفتر وارد کنید. در هر صورت، جابجایی آنطور که باید آسان نخواهد بود، و شما تمام اجزایی را که وارد فرآیند می شوند فرسوده می کنید.

شماره 3 – داغ شدن بیش از حد موتور

موتور بیش از حد گرم شده

یکی از اهداف سیال انتقال این است که سیستم را از داغ شدن بیش از حد جلوگیری کند، بنابراین ممکن است زیاد منطقی نباشد که بیش از حد باعث گرم شدن بیش از حد آن شود.

اما مشکل این است که وقتی روغن  انتقال بیش از حد در سیستم وجود دارد، آنطور که باید کار نمی کند. در خنک کردن اشیا به اندازه کافی موثر نخواهد بود و به دلیل روغن  زیاد باعث گرم شدن بیش از حد موتور می شود!

4 – نشت روغن

نشتی واشر انتقال

روغن  انتقال بیش از حد منجر به ایجاد فشار بیش از حد می شود و آب بندی ها فقط می توانند تا این حد را تحمل کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، می تواند منجر به ترک خوردن یا از کار افتادن برخی از مهر و موم ها شود و در نتیجه متوجه نشت انتقال خواهید شد.

در حالی که این به آرامی روغن  گیربکس شما را به سطح مناسب برمی گرداند، پس از رسیدن به آنجا متوقف نمی شود. بنابراین به جای داشتن روغن  انتقال بیش از حد، به زودی روغن  کافی نخواهید داشت. اگر آب بند نشتی دارید، باید کل سیستم را تخلیه کنید و برای رفع مشکل آب بند را تعویض کنید.

بیشتر بخوانید: چه زمانی باید مایع گیربکس خود را چک کنم؟

شماره 5 – صداهای عجیب و غریب

صدای تق تق

هر زمان که چیزی در وسیله نقلیه شما آنطور که باید کار نمی کند، شروع به ایجاد صدا می کند. در حالی که یک انتقال بیش از حد پر شده احتمالاً بهترین کار را نخواهد داشت

صداهای دلخراش، شما باید بتوانید چیزی نامناسب بشنوید.

این می تواند صدای چرخیدن، ساییدن، ناله کردن یا زمزمه کردن باشد. اگر هر یک از این صداها را می شنوید که از انتقال شما می آید، چیزی در حال وقوع است و باید بفهمید که چیست.

شماره 6 – انتقال لغزشی

روغن  گیربکس بیش از حد فشار بیشتری را به همه چیز در داخل جعبه دنده شما وارد می کند. این می تواند طیف گسترده ای از اثرات را داشته باشد، اما یکی از مواردی که بسیار محتمل است این است که گهگاهی گیربکس شما را از دنده خارج می کند.

این به عنوان “لغزش” شناخته می شود. تنها چیزی که احتمالاً در یک وسیله نقلیه اتوماتیک متوجه خواهید شد افت بسیار کوتاه قدرت و کمی شلوغی در هنگام رانندگی است. اگر خودرویی با گیربکس دستی رانندگی می‌کنید، در نهایت از دنده خارج می‌شوید و این به شما بستگی دارد که آن را به دنده برگردانید.

جهت خرید گیربکس کامل پراید کلیک کنید

جهت خرید گیربکس پژو 405 XU7 کلیک کنید

هنگامی که این اتفاق می افتد، اغلب صدای خراش را می شنوید. اگر گیربکس لغزشی دارید، باید دلیل این اتفاق را بیابید، و قطعاً این احتمال وجود دارد که از روغن  انتقال بیش از حد ناشی شود.

شماره 7 – قسمت سوراخ کردن

علائم روغن  انتقال سوخته

این واقعاً بدترین سناریو است، اما اگر مقدار بیش از حد روغن  انتقال را برای مدت طولانی در سیستم باقی بگذارید، سوراخ شدن قطعه می تواند منجر شود. این ممکن است برای اجزای مختلف گیربکس شما از جمله غلتک ها و چرخ دنده ها اتفاق بیفتد.

در نهایت، این حفره قطعه منجر به خرابی انتقال می شود و شما باید گیربکس را بازسازی کنید یا تعویض کنید.

آیا روغن  انتقال بیش از حد می تواند باعث آسیب شود؟

روغن  گیربکس بیش از حد می تواند باعث آسیب شود. نه تنها می تواند عملکرد را تحت تاثیر قرار دهد، بلکه به سادگی وجود روغن  انتقال بیش از حد در سیستم می تواند به قطعات آسیب برساند.

گیربکس پژو پارس XU7

گیربکس سمند XU7

اکنون ما در مورد چند قطره اضافی روغن  انتقال در اینجا صحبت نمی کنیم. اما اگر 1 لیتر یا بیشتر بیش از حد پر شود، اینها برخی از مشکلات هستند که می توانند در نتیجه ایجاد شوند. برای شروع، فشار اضافه شده می تواند مهر و موم ها را سریعتر فرسوده کند و منجر به نشت روغن  انتقال شود.

علاوه بر این، می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد موتور شود و زمانی که این اتفاق می افتد می تواند به اجزای مختلف آسیب برساند. در نهایت، روغن  انتقال بیش از حد می تواند منجر به سوراخ شدن قطعه شود که باعث فرسودگی و آسیب به اجزای مختلف می شود.

نحوه حذف روغن ات اضافی انتقال

هزینه تعویض روغن  انتقال

اگر وسیله نقلیه شما دارای انتقال بیش از حد است، واقعاً بین یک سنگ و یک مکان سخت گیر کرده اید. سنگ این واقعیت است که تنها راه تخلیه آن از طریق پلاگین تخلیه است. مشکل این است که اگر می‌خواهید مقداری روغن  ذخیره کنید، باید در زمانی که روغن  هنوز در جریان است، دوشاخه تخلیه را دوباره در آن قرار دهید.

و از آنجایی که تنها راه برای بررسی روغن  گیربکس برای بررسی اینکه آیا به اندازه کافی خارج شده اید این است که روغن  را در دمای کارکرد قرار دهید، آن را داغ خواهد کرد.

می توانید سعی کنید مقداری از روغن  انتقال را از طریق لوله میک آب خارج کنید، برای این کار به ابزار خاصی نیاز دارید و مدت زمان بیشتری طول می کشد. بنابراین، اگر عجله دارید یا مقدار زیادی روغن  برای تخلیه دارید، باید این کار را از طریق پلاگین تخلیه انجام دهید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *