آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

زمانبندی متغیر سوپاپ چگونه کار می کند؟

زمانبندی متغیر سوپاپ چگونه کار می کند؟

زمانبندی متغیر سوپاپ  چگونه کار می کند؟

با ورود موتورهای پیچیده تر، که در دورهای بالا در دقیقه (RPM) هستند و به تمام توان خود برای دور آرام نیاز دارند، لازم است بتوانیم زمان باز و بسته شدن سوپاپ های ورودی و خروجی را دقیقاً در هر دور موتور پیش ببریم. .

نحوه زمانبندی متغیر سوپاپ

به همین دلیل، زمان بندی متغیر سوپاپ ایجاد شد، سیستمی که هدف آن تغییر زمان باز و بسته شدن دریچه های ورودی هوا (یا گازهای خروجی) است به طوری که مقدار بهینه هوا برای فرآیند وارد سیلندرها شود. این امر توسط فازری که روی سر میل بادامک قرار دارد به نام سیستم زمانبندی متغیر سوپاپ (VVT) امکان پذیر است.

به خواندن ادامه دهید تا با جزئیات بیشتر بدانید این سیستم چگونه کار می کند و از چه چیزی ساخته شده است.

هدف و عملکرد زمانبندی متغیر سوپاپ

به عنوان یک قاعده، هنگامی که موتور ما چرخش بیشتری دارد، سیلندرها به هوای بیشتری نیاز دارند. اینجاست که زمان بندی متغیر سوپاپ وارد می شود. عملکرد اصلی آن اصلاح زوایای فاز نمودار توزیع، تنظیم میل بادامک بر اساس نیازهای لحظه ای است.

این سیستم VVT توسط ECU کنترل می شود، واحد کنترل الکترونیکی که موتور را تنظیم می کند و وظیفه فعال کردن این دنده را از طریق جریان روغن موتور دارد.

زمانبندی متغیر سوپاپ چگونه کار می کند؟

فشار روغن از طریق چرخ دنده VVT ارسال می شود تا حفره ها را پر کند تا زمان بندی پیش برود یا به تعویق بیفتد. پر کردن چرخ دنده VVT با روغن، پایه ثابت آن را باز می کند و آن را به دو قسمت دوار مستقل تبدیل می کند، که باعث جابجایی زاویه ای بین ورودی (زنجیره) و خروجی (میل بادامک)، پیشروی یا تاخیر در زمان بندی می شود.

برای به دست آوردن حداکثر راندمان موتور، سوپاپ ها باید بسته به دور در دقیقه ای که در آن می چرخد ​​باز و بسته شوند و این تنها در صورتی امکان پذیر است که زمان بندی متغیر داشته باشیم.

انواع مختلف  زمان بندی سوپاپ

انواع مختلفی از زمان بندی وجود دارد که ویژگی های منحصر به فردی دارند که تفاوت اصلی آن در محل قرارگیری میل بادامک است. بسته به موتور، تنظیمات VVT متفاوت است و فقط روی سوپاپ های ورودی یا هر دو میل بادامک قابل اجرا است.

دو مورد اصلی در مورد تغییر توزیع عبارتند از:

تغییر در لیفت سوپاپ، تغییر همزمان پیشروی و بسته شدن شیر.

جابجایی میل بادامک نسبت به میل لنگ.

اجزای اصلی یک سیستم VVT

عناصری که برای به دست آوردن یک همگام سازی متغیر وارد عمل می شوند عبارتند از:

ECU (واحد کنترل موتور)

حسگرها

تنظیم کننده میل بادامک VVT متشکل از استاتور، روتور، پره ها و عنصر قفل.

میل بادامک.

شیرهای برقی.

روغن.

به دلیل اهمیت روانکاری در سراسر سیستم زمان بندی متغیر سوپاپ، نظارت بر سطح و وضعیت روغن برای حفظ تمام قطعات در شرایط عالی و به دست آوردن بهترین عملکرد ممکن موتور ضروری است. این اقدام باید مطابق با توصیه های سازنده خودرو انجام شود.

مزایای زمان بندی متغیر سوپاپ (VVT)

درایوهای زنجیره ای می توانند بارهای زیادی را در فواصل طولانی و کوتاه منتقل کنند. این سیستم ها امکان استفاده از زمان بهینه باز و بسته شدن سوپاپ ها را در هر شرایط موتوری فراهم می کنند. بنابراین، اهمیت VVT در این واقعیت نهفته است که استفاده صحیح از آن به طور مستقیم عملکرد موتور وسیله نقلیه ما را بهبود می بخشد، مدیریت حرارتی را بهینه می کند و مصرف سوخت بهتری را فراهم می کند.

مزایای اصلی سیستم زمانبند سوپاپ عبارتند از:

جهت خرید واشر درب سوپاپ پراید کلیک کنید .

جهت خرید  واشر درب سوپاپ 405 کلیک کنید .

بهبود راندمان، افزایش گشتاور و قدرت.

سیستم زمان بندی متغیر سوپاپ اجازه می دهد تا RPM بالاتر و در نتیجه قدرت موتور بیشتر به دست آید.

زمان دقیق تر موتور

این امکان کنترل دقیق و دقیق سوپاپ های داخلی (باز و بسته شدن) موتور را در هنگام رانندگی فراهم می کند، بنابراین باعث افزایش طول عمر موتور نیز می شود.

کاهش مصرف سوخت.

به لطف مدیریت مؤثر سوپاپ‌های موتور، VVT اجازه می‌دهد تا دور آرام‌تر در حالت آرام‌تر باشد که مصرف سوخت بهتر و همچنین انتشار کربن کمتری را ارائه می‌دهد.

مصرف سوخت بهتر

با داشتن جهت و کنترل بیشتر گازها، سیستم گردش مجددی را انجام می دهد که می تواند انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهد.

جعبه کیت زنجیر

همچنین شامل تمامی قطعات لازم برای تعمیر حرفه ای می شود، یعنی تمامی قطعات در یک بسته تحویل می شوند: زنجیر تایم، چرخ دنده لنگ، چرخ دنده بادامک، کشنده، راهنما، مهر و موم روغن، VVT… تمامی لوازم جانبی مورد نیاز بسته به کاربرد خودرو .

واشر درب سوپاپ پژو پارس XU7

واشر درب سوپاپ سمند XU7

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *