آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

شارژ بیش از حد دینام (علائم، علل و نحوه رفع آن)

شارژ بیش از حد دینام

شارژ بیش از حد دینام :سیستم استارت و شارژ یک وسیله نقلیه از چندین جزء مختلف تشکیل شده است که همه آنها از اهمیت قابل توجهی برخوردار هستند. اگر یک یا چند مورد از این اجزا در یک زمان معین از کار بیفتند، عملکرد وسیله نقلیه تأثیر منفی می‌گذارد، تا جایی که در وخیم‌ترین موارد، یک راننده سرگردان می‌ماند.

شارژ بیش از حد دینام (علائم، علل و نحوه رفع آن)

یکی از مواردی که در بین تمام اجزای راه اندازی و شارژ اشتباه فهمیده شده است دینام خودرو است. هنگامی که یک دینام همانطور که در نظر گرفته شده است، قدرت کافی برای کار با تمام لوازم جانبی خودرو را فراهم می کند. با این درک، می‌توان فرض کرد که یک دینام معیوب نمی‌تواند آب کافی برای تکمیل کارآمد این کار را تحویل دهد.

با این حال، بدون اطلاع بسیاری از رانندگان، دینام می تواند به روش های دیگر نیز از کار بیفتد. در واقع، یک دینام آسیب دیده اغلب بیش از حد شارژ می‌کند، که منجر به مجموعه‌ای کاملاً متفاوت از مشکلات می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم شارژ بیش از حد دینام و همچنین نحوه رفع چنین مشکلاتی در صورت بروز آنها در آینده، ادامه مطلب را بخوانید.

وقتی دینام شما “بیش از حد شارژ می شود” به چه معناست؟

دینام بیش از حد شارژ شده

دینام بیش از حد شارژ شده

اصطلاح “شارژ بیش از حد” اغلب برای توصیف دینامی استفاده می شود که سطحی از خروجی تولید می کند که فراتر از آن چیزی است که برای آن رتبه بندی شده است.

این امر درک کافی را تضمین می کند، زیرا همه دینام ها برای ارائه خروجی به شکل ولتاژ، که در محدوده مشخصی قرار می گیرد، از پیش شرطی شده هستند. این محدوده آستانه عملیاتی را نشان می دهد که در آن وسایل الکترونیکی یک وسیله نقلیه خاص برای عملکرد طراحی شده اند.

دینام شارژ بیش از حد می تواند به سرعت به قطعات حساس الکتریکی آسیب برساند و در نتیجه آنها را بی فایده کند. این در نهایت نیاز به تعمیر پرهزینه دارد که به طور تصاعدی از هزینه تعویض خود دینام معیوب بیشتر می شود.

بیشتر بخوانید: علائم خرابی دینام خودرو

رفع مشکل شارژ بیش از حد دینام

خروجی دینام توسط یک تنظیم کننده ولتاژ یکپارچه کنترل می شود که به خودی خود برای جلوگیری از شارژ بیش از حد طراحی شده است. با این حال، خرابی رگولاتور ولتاژ می تواند به صورت نیمه منظم رخ دهد و اتفاق می افتد. این منجر به شروع سریع تولید ولتاژ اضافی می شود.

تنظیم کننده های ولتاژ ادغام شده در اکثر دینام ها برای محدود کردن خروجی تقریباً 13.5 تا 14.5 ولت تنظیم شده اند. بنابراین، هر دینامی که خروجی بیش از 14.5 تا 15.0 ولت تولید می کند، ممکن است به دلیل شرایط شارژ بیش از حد، معیوب تلقی شود.

با این حال، این همیشه باید با مراجعه به ادبیات خدمات خاص کارخانه برای خودروی خاص شما تأیید شود.

علائم شارژ بیش از حد دینام

دینام شارژ بیش از حد را می توان اغلب با تشخیص یک یا چند علامت مرتبط با چنین مشکلی شناسایی کرد. به همین دلیل، آشنایی با این علائم اغلب در هنگام تلاش برای تشخیص سریع مشکلاتی از این نوع می تواند ارزشمند باشد.

بیشتر بخوانید: نکاتی که باید در مورد دینام بدانید

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با شارژ بیش از حد دینام آورده شده است.

شماره 1 – خوانش خط تیره نامنظم

دینام فشار قوی

دینام فشار قوی

یکی از واضح‌ترین نشانه‌های شارژ بیش از حد دینام، بالا بودن نامنظم گیج ولتاژ خودروی شماست.

هر قرائت بیش از 15 ولت مستلزم بررسی بیشتر است، در حالی که خوانش های بسیار بالاتر دلیلی برای افزایش نگرانی است. برخی از وسایل نقلیه حتی زمانی که ولتاژ بیشتر از منطق باشد، یک پیام هشدار نمایش می دهند.

شماره 2 – ناهنجاری های باتری

ناهنجاری های باتری

ناهنجاری های باتری

اگر محفظه باتری وسیله نقلیه شما به طور ناگهانی شروع به برآمدگی کرد، یا یک بازرسی زیرپوش نشان داد که باتری شما در لمس بسیار داغ شده است، دینام شارژ بیش از حد مقصر است.

از طرف دیگر، ممکن است متوجه شوید که الکترولیت باتری شما شروع به جوشیدن کرده است یا بویی شبیه گوگرد از باتری وسیله نقلیه شما منتشر شده است.

شماره 3 – عمر لامپ کوتاه شده است

تعویض لامپ چراغ جلو

تعویض لامپ چراغ جلو

در موارد خاص، جریان اضافه دینام را می توان با نیاز مکرر به تعویض چراغ جلو، چراغ مه شکن یا لامپ های نشانگر خودرو تشخیص داد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که لامپ های وسیله نقلیه به نظر می رسد که بیشتر در حال دمیدن هستند.

بیشتر بخوانید:  علائم خرابی دینام  و آموزش تعمیر

این علامت خود از فشار اضافی بر روی یک لامپ خاص به دلیل وارد شدن ولتاژ اضافی ناشی می شود.

چه چیزی باعث شارژ بیش از حد دینام می شود؟

ولتاژ باتری

ولتاژ باتری

در بیشتر موارد، دینام شارژ بیش از حد را می توان به یک تنظیم کننده ولتاژ معیوب ردیابی کرد. همانطور که از نام آن پیداست، یک تنظیم کننده ولتاژ کل خروجی دینام را از نظر ولتاژ تنظیم می کند و از تولید ولتاژ خروجی اضافی جلوگیری می کند.

هر دینام به صورت پشت سر هم با یک تنظیم کننده ولتاژ مخصوص سازنده کار می کند که بیشتر آنها در خود دینام ادغام شده اند. در بیشتر موارد، این رگولاتور از ارائه نرخ شارژ بیش از 13.5-14.5 ولت توسط دینام جلوگیری می کند. با این حال، شکست این جزء بحرانی منجر به از دست دادن نسبی کنترل ولتاژ می شود.

در حالی که معمولاً خرابی دینام به گونه ای است که از تولید ولتاژ جلوگیری می کند، خرابی تنظیم کننده ولتاژ و شارژ بیش از حد که اغلب همراه آن است با فرکانس نسبی رخ می دهد. چنین وضعیتی معمولاً از طریق استفاده از یک مولتی متر دیجیتال با کیفیت تشخیص داده می شود.

آیا می توانید به رانندگی ادامه دهید؟

ادامه رانندگی با دینامی که بیش از حد شارژ می شود هرگز توصیه نمی شود. انجام این کار تقریباً به دلیل جوشش الکترولیت ها به باتری آسیب می رساند. علاوه بر این، عملکرد پایدار یک وسیله نقلیه بالاتر از ولتاژ کاری مورد نظر خود می تواند اثرات منفی بر مدارهای ظریف در ماژول های مختلف کنترل داشته باشد.

در شدیدترین موارد، رانندگی برای مدت زمان طولانی در طول یک رویداد شارژ بیش از حد می‌تواند نیاز به تعمیر پرهزینه سیستم الکتریکی داشته باشد، که بسیار بیشتر از هزینه تعویض خود دینام معیوب است. هر چه یک وسیله نقلیه در این حالت بیشتر رانده شود، احتمال چنین آسیبی بیشتر می شود.

در هر صورت، علت اصلی وضعیت شارژ بیش از حد خودرو باید در اولین فرصت موجود تشخیص داده و تعمیر شود. انجام این کار از سردردهای اضافی متعدد جلوگیری می کند و این پتانسیل را دارد که نیاز به تعمیرات ثانویه اضافی را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: دینام خودرو و هر آنچه که در مورد این قطعه باید بدانید

اگر خودتان برای انجام چنین تعمیراتی احساس راحتی نمی کنید، در اسرع وقت با یک مرکز خدمات مورد اعتماد وقت بگیرید.

نحوه تعمیر دینام شارژ بیش از حد

دینام باتری را شارژ نمی کند

تقریباً در همه موارد، شارژ بیش از حد دینام فقط با تعویض خود دینام معیوب برطرف می شود. این همه نگرانی‌های این نوع را از بین می‌برد و منبع شکایت اولیه شارژ بیش از حد را کاملاً جدا می‌کند، زیرا تنظیم‌کننده ولتاژ دینام به خود مجموعه دینام ادغام شده است.

در حالی که ممکن است بتوان دینام شارژ بیش از حد را بازسازی کرد و رگولاتور ولتاژ مورد نظر را جایگزین کرد، انجام این کار نسبت به جایگزینی ساده دینام خودرو به طور کامل امکان پذیر نیست.

در بیشتر موارد، به غیر از موقعیت‌های خاص، عمل بازسازی دینام‌ها تا حد زیادی کنار گذاشته شده است.

خرید تسمه دینام از آکام پارت

تسمه دینام ۱۵۷۵ دانگیل ۲۰۷

تسمه دینام پژو پارس XU7 دانگیل کد 1665

تسمه دینام 405 دانگیل کد 1665

تسمه دینام 206 تیپ 2 دانگیل کد 1565

تسمه دینام 206 تیپ 5 دانگیل کد 1575

 

بازگشت به لیست

30 دیدگاه در “شارژ بیش از حد دینام (علائم، علل و نحوه رفع آن)

 1. گودرزی گفت:

  هرچی چرت و پرت بود گفتی، آخرشم درست توضیح ندادی ، آخه وقتی سواد نداری مجبوری مطلب میذاری؟! بشین نون و ماستتو بخور مردم آزار… کلی وقتمو هدر دادی تا آخر این مطالبتو خوندم و هیچی دستگیرم نشد!!! واقعاً مریضن بعضیا

  1. acampart گفت:

   با سلام
   ممنون از نظر مهم و محترم شما…تشکر بابت انتقاد شما
   قطعا به تیم فنی و پشتیبانی وبسایت ارجاع داده خواهد شد.

  2. Abdulhakim گفت:

   آقای گودرزی چترال.
   تو بیسوادی که نفهمیدی.
   خیلی هم عالی توضیح داد. اینارو چندسال پیش ما پاس کردیم و سالهاس مدرکش رو گرفتیم و داریم کار میکنیم.و تا حالا مشکلی نداشتیم.نون و ماست که غذای شاهانه توئه فقط فلفل سیاه کنارش بزن به بدن سردی نگیری یه وقت .تسلا!!!!

   1. acampart گفت:

    با سلام
    ممنون از حمایت شما و به اشتراک گذاشتن تجربیاتتون با ما.

 2. حس گفت:

  هیچی دستگیرم نشدبرای رفع ان تعویض دینام که عمه منهم در جریان هست ولی نگفتی که راهش چیه

  1. acampart گفت:

   با سلام
   ممنون از کامنت شما….قطعا تیم پشتیبانی در جریان این مساله قرار خواهند گرفت

 3. محسن گفت:

  خوب الاغ همون اول میگفتی دینام رو عوض کن احمق بی‌شعور

  1. acampart گفت:

   با سلام
   اول از همه تیم‌ آکام پارت معذرت خواهی میکنه بابت اینکه اگر مقاله به شما کمکی نکرد…
   دوم هم واقعا متاسف هستیم بابت این سطح پایین شخصیت و ادب شما..

 4. محمدرضا اقارضی گفت:

  واقعاً برای بعضی‌ها متاسفم با این دیدگاه که دارند من باطری سازم.علامتهای کاملاً درست فرمودند و راهکاری جز تعویض آفتامات دینام اگر به جایی دگر دینام آسیب نرسیده باشه در صورت خرابی قطعات دگه دینام باید تعویض شود ممنون از مطالب آموزنده بودن

  1. acampart گفت:

   با سلام
   ممنون از کامنت شما که باعث انرژی و انگیزه مضاعف تیم آکام پارت میشود.

  2. علیرضا گفت:

   دینام ماشین من ولتاژ کم میداد ، آفتاماتشو عوض کردم و بعدش ولتاژ اومد روی 14 . البته اتومات استارت هم وضعیت خوبی نداشت و کابل مثبتی که از باتری به استارت و از اونجا به دینام وصل میشه کمی سولفات داشت . بعد از تعمیر دینام موقع رانندگی بدون هیچ علایم و هشدار قبلی ماشین خاموش شد و برق قطع شد . وقتی کاپوت رو بالا زدم دیدم قطب منفی باتری ترکیده و کل اسید باتری پاشیده روی موتور و اتومات استارت هم کاملا در حال سوختنه . البته هیچ آسیبی به دینام و جاهای دیگه نرسیده ، به نظرتون علتش چیه ؟ علت می‌تونه اتصال ناقص کابل مثبت روی اتومات استارت باشه ؟

   1. acampart گفت:

    با سلام
    دقیقا به دلیل اشتباه در نصب اتفاق افتاده متاسفانه باتری ساز شما محارت لازم را نداشته

 5. غلامعباس معاذالهی گفت:

  سلام خداوکیلی با این درک فهمی تو داریو راهنمایی میکنی من یه پیشنهاد برات دارم من بچه روستا هستم بیا یه 20 عدد گوسفند میگیرم تو برو روزا بچرونشون دستت دردنکنه خرجیتم میدم

  1. acampart گفت:

   با سلام
   واقعا متاسف هستیم که سطح دانش فنی کارشناسان آکام پارت از سطح فنی شما که قطعا به منزله تجربیاتتون در زمینه دام و طیور بسیار بالا میباشد پایین تر میباشد.
   به تیم پشتیبانی ارجاع خواهد شد.

 6. فندق گفت:

  چرا باید دنیام رو عوض کنی ،این اتفاق برای ماشین من افتاد ،اول صبح متوجه چمشک زدن متناوب ترمز دستی و باتری پشت امپر شدم و رفتم باتری سازی ،ولتاژ باتری زد دینام بیش از حد شارژ میکرد ،با تعویض قطعه آفتومات در دینام این مشکل حل شد ،

  1. acampart گفت:

   با سلام
   کاملا نظر شما صحیح میباشد….در صورت رفع نشدن مشکل بعداز تعویض افتامات باید دینام تعویض شود

  2. محمد گفت:

   سلام گاهی اتوماتیک هم جواب نمیده ،مجبوری دینام و تعویض کنی ،من داشتم ایم مشکل ،البته فکر کنم یک راه تشخیصش پرنور و کم نور شدن لامپ ها هم باشه

   1. acampart گفت:

    با سلام
    ممنون از اینکه تجربیات خود را با ما به اشتراک میگذارید.

 7. ایمان گفت:

  بهتر نبود بجا چراغ دینام ی آمپر مثله آمپز آب میزاشتن که بفهمیم چقدر شارژ میکنه کم شارژ میکنه یا زیاد

  1. acampart گفت:

   با سلام
   این میتونه درست باشه اما از نظر طراحی خودرو صحیح نمیباشد….براساس طراحی خودرو فقط چراغ های اخطار باید در صفحه کیلوکتر خودرو قرار بگیرد….در خودرو های جدید این امر در صفحه نمایشگر قابل رویت میباشد.

 8. مهدی گفت:

  با سلام خدمت شما عزیزان وتشکر از زحماتتون.
  قبلأ عذرخواهی میکنم بابت بی ادبی اکثر کسانیکه پیام گذاشتن.
  واقعا جای تأسف داره.
  من خودم ماشینم پرایده والان متوجه شدم وقتی ماشینو گاز میدم توی حرکت دور موتور می‌ره بالا،دور فن کولر هم یه دفعه می‌ره بالا و با پایین اومدن دور موتور فن عادی میشه.
  قطعا دینام برق زیادی میده.
  به نظرتون با تعویض رگلاتور دینام مشکل حل میشه؟
  قبلأ ممنونم از راهنماییتون.

  1. acampart گفت:

   باسلام
   بسیار بسیار از طرف تیم آکام پارت سپاس گذار شما هستیم بابت شخصیت و ادب و انرژی بی نظیرتون.
   درباره مشکل شما باید بگیم که احتمالا با تعویض افتامات یا رگلاتور این مشکل رفع خواهد شد اپا در غیر اینصورت متاسفانه باید برق کشی خودرو چک شود و سپس تعویض دینام.

 9. مهدی قربانی گفت:

  سلامخسته نباشید ماشین من کاربراته تا الان ۳ تا مگنت تو سه روز سوزونده باطریساز مکانیک. دلکو ساز میکن کار ما نیس بنظرتون میتونه از دینام باشع ممنون میشم راهنمایی کنید هنوز ماشینم درس نشوده

  1. acampart گفت:

   با سلام
   این مشکل میتونه از دینام خودرو یا اتصال سیم کشی خودرو باشد

 10. مسعود عاطف یکتا گفت:

  خواندن مقاله مربوط به شارژ زیاد دینام برایم بسیار مفید بود،قصدداشتم دینام ماشین را که به مشکل بالا مربوط است تعمیر کنم اما با خواندن مقاله مفید، علمی مقابل درک تصمیم به تعویض آن گرفتم،از شما صمیمانه سپاسگزارم و موفقیت بیشتر شما گرامیان را آرزومندم./ مسعود عاطف یکتا

  1. acampart گفت:

   با سلام
   ممنون از پیام شما
   بسیار خوشحال هستیم که توانستیم کمک کوچکی را انجام دهیم

 11. همایون گفت:

  با سلام من برا پرایدم 84 انژکتور 65 جی ای اس پی بستم از لحظه اول صدای تولید برق غیر عادی داشت اما ولتاژ درست بود ولی بعد از گذشت یک ماه کاهش ولتاژ داشت چراغ کوچیک که روشن میکردم صدای دینام بد تر میشد باچراغ برزگ تسمه دینام بکسواد میکرد ودینام فوق العاده داغ میکرد بحدی که بوی شارلاک بالشتک میزد بالا به فروشنده داستان گفتم گفت اگه مشکل از دینام باشه پس میگیرم حتی باتری با یه باتری کاملا سالم تعویض کردم مشکل حل نشد دینام قبلی رو تعمیر کردم دوباره بستم روش الان درست کار میکنه خواستم بدونم دلیل این مشکل چه بود در ضمن سیم کشی هم کاملا سالمه با تشکر.

  1. acampart گفت:

   با سلام
   این مشکل با توضیحی که دادید کاملا قابل درک نبود.
   بنابراین نمیتوانیم پاسخ دقیق به شما دوست عزیز بدهیم

 12. محمد گفت:

  کامل توضیح دادن که یکی از دلایل لیگلاتور یا همون افتامات هست دیگه چی بگن که شما راضی باشین اصلا میخ این بیاد خونتون دینام ماشینت رو درست کنه یا تعویض کنه مجانی .باعث تعجب و تاسفه بعضی از کامنت ها .

  1. acampart گفت:

   با سلام
   ممنون از نظرت زیبا و شخصیت شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *