آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

شارژ بیش از حد دینام (علائم، علل و نحوه رفع آن)

شارژ بیش از حد دینام

شارژ بیش از حد دینام :سیستم استارت و شارژ یک وسیله نقلیه از چندین جزء مختلف تشکیل شده است که همه آنها از اهمیت قابل توجهی برخوردار هستند. اگر یک یا چند مورد از این اجزا در یک زمان معین از کار بیفتند، عملکرد وسیله نقلیه تأثیر منفی می‌گذارد، تا جایی که در وخیم‌ترین موارد، یک راننده سرگردان می‌ماند.

شارژ بیش از حد دینام (علائم، علل و نحوه رفع آن)

یکی از مواردی که در بین تمام اجزای راه اندازی و شارژ اشتباه فهمیده شده است دینام خودرو است. هنگامی که یک دینام همانطور که در نظر گرفته شده است، قدرت کافی برای کار با تمام لوازم جانبی خودرو را فراهم می کند. با این درک، می‌توان فرض کرد که یک دینام معیوب نمی‌تواند آب کافی برای تکمیل کارآمد این کار را تحویل دهد.

با این حال، بدون اطلاع بسیاری از رانندگان، دینام می تواند به روش های دیگر نیز از کار بیفتد. در واقع، یک دینام آسیب دیده اغلب بیش از حد شارژ می‌کند، که منجر به مجموعه‌ای کاملاً متفاوت از مشکلات می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم شارژ بیش از حد دینام و همچنین نحوه رفع چنین مشکلاتی در صورت بروز آنها در آینده، ادامه مطلب را بخوانید.

وقتی دینام شما “بیش از حد شارژ می شود” به چه معناست؟

دینام بیش از حد شارژ شده

دینام بیش از حد شارژ شده

اصطلاح “شارژ بیش از حد” اغلب برای توصیف دینامی استفاده می شود که سطحی از خروجی تولید می کند که فراتر از آن چیزی است که برای آن رتبه بندی شده است.

این امر درک کافی را تضمین می کند، زیرا همه دینام ها برای ارائه خروجی به شکل ولتاژ، که در محدوده مشخصی قرار می گیرد، از پیش شرطی شده هستند. این محدوده آستانه عملیاتی را نشان می دهد که در آن وسایل الکترونیکی یک وسیله نقلیه خاص برای عملکرد طراحی شده اند.

دینام شارژ بیش از حد می تواند به سرعت به قطعات حساس الکتریکی آسیب برساند و در نتیجه آنها را بی فایده کند. این در نهایت نیاز به تعمیر پرهزینه دارد که به طور تصاعدی از هزینه تعویض خود دینام معیوب بیشتر می شود.

بیشتر بخوانید: علائم خرابی دینام خودرو

رفع مشکل شارژ بیش از حد دینام

خروجی دینام توسط یک تنظیم کننده ولتاژ یکپارچه کنترل می شود که به خودی خود برای جلوگیری از شارژ بیش از حد طراحی شده است. با این حال، خرابی رگولاتور ولتاژ می تواند به صورت نیمه منظم رخ دهد و اتفاق می افتد. این منجر به شروع سریع تولید ولتاژ اضافی می شود.

تنظیم کننده های ولتاژ ادغام شده در اکثر دینام ها برای محدود کردن خروجی تقریباً 13.5 تا 14.5 ولت تنظیم شده اند. بنابراین، هر دینامی که خروجی بیش از 14.5 تا 15.0 ولت تولید می کند، ممکن است به دلیل شرایط شارژ بیش از حد، معیوب تلقی شود.

با این حال، این همیشه باید با مراجعه به ادبیات خدمات خاص کارخانه برای خودروی خاص شما تأیید شود.

علائم شارژ بیش از حد دینام

دینام شارژ بیش از حد را می توان اغلب با تشخیص یک یا چند علامت مرتبط با چنین مشکلی شناسایی کرد. به همین دلیل، آشنایی با این علائم اغلب در هنگام تلاش برای تشخیص سریع مشکلاتی از این نوع می تواند ارزشمند باشد.

بیشتر بخوانید: نکاتی که باید در مورد دینام بدانید

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با شارژ بیش از حد دینام آورده شده است.

شماره 1 – خوانش خط تیره نامنظم

دینام فشار قوی

دینام فشار قوی

یکی از واضح‌ترین نشانه‌های شارژ بیش از حد دینام، بالا بودن نامنظم گیج ولتاژ خودروی شماست.

هر قرائت بیش از 15 ولت مستلزم بررسی بیشتر است، در حالی که خوانش های بسیار بالاتر دلیلی برای افزایش نگرانی است. برخی از وسایل نقلیه حتی زمانی که ولتاژ بیشتر از منطق باشد، یک پیام هشدار نمایش می دهند.

شماره 2 – ناهنجاری های باتری

ناهنجاری های باتری

ناهنجاری های باتری

اگر محفظه باتری وسیله نقلیه شما به طور ناگهانی شروع به برآمدگی کرد، یا یک بازرسی زیرپوش نشان داد که باتری شما در لمس بسیار داغ شده است، دینام شارژ بیش از حد مقصر است.

از طرف دیگر، ممکن است متوجه شوید که الکترولیت باتری شما شروع به جوشیدن کرده است یا بویی شبیه گوگرد از باتری وسیله نقلیه شما منتشر شده است.

شماره 3 – عمر لامپ کوتاه شده است

تعویض لامپ چراغ جلو

تعویض لامپ چراغ جلو

در موارد خاص، جریان اضافه دینام را می توان با نیاز مکرر به تعویض چراغ جلو، چراغ مه شکن یا لامپ های نشانگر خودرو تشخیص داد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که لامپ های وسیله نقلیه به نظر می رسد که بیشتر در حال دمیدن هستند.

بیشتر بخوانید:  علائم خرابی دینام  و آموزش تعمیر

این علامت خود از فشار اضافی بر روی یک لامپ خاص به دلیل وارد شدن ولتاژ اضافی ناشی می شود.

چه چیزی باعث شارژ بیش از حد دینام می شود؟

ولتاژ باتری

ولتاژ باتری

در بیشتر موارد، دینام شارژ بیش از حد را می توان به یک تنظیم کننده ولتاژ معیوب ردیابی کرد. همانطور که از نام آن پیداست، یک تنظیم کننده ولتاژ کل خروجی دینام را از نظر ولتاژ تنظیم می کند و از تولید ولتاژ خروجی اضافی جلوگیری می کند.

هر دینام به صورت پشت سر هم با یک تنظیم کننده ولتاژ مخصوص سازنده کار می کند که بیشتر آنها در خود دینام ادغام شده اند. در بیشتر موارد، این رگولاتور از ارائه نرخ شارژ بیش از 13.5-14.5 ولت توسط دینام جلوگیری می کند. با این حال، شکست این جزء بحرانی منجر به از دست دادن نسبی کنترل ولتاژ می شود.

در حالی که معمولاً خرابی دینام به گونه ای است که از تولید ولتاژ جلوگیری می کند، خرابی تنظیم کننده ولتاژ و شارژ بیش از حد که اغلب همراه آن است با فرکانس نسبی رخ می دهد. چنین وضعیتی معمولاً از طریق استفاده از یک مولتی متر دیجیتال با کیفیت تشخیص داده می شود.

آیا می توانید به رانندگی ادامه دهید؟

ادامه رانندگی با دینامی که بیش از حد شارژ می شود هرگز توصیه نمی شود. انجام این کار تقریباً به دلیل جوشش الکترولیت ها به باتری آسیب می رساند. علاوه بر این، عملکرد پایدار یک وسیله نقلیه بالاتر از ولتاژ کاری مورد نظر خود می تواند اثرات منفی بر مدارهای ظریف در ماژول های مختلف کنترل داشته باشد.

در شدیدترین موارد، رانندگی برای مدت زمان طولانی در طول یک رویداد شارژ بیش از حد می‌تواند نیاز به تعمیر پرهزینه سیستم الکتریکی داشته باشد، که بسیار بیشتر از هزینه تعویض خود دینام معیوب است. هر چه یک وسیله نقلیه در این حالت بیشتر رانده شود، احتمال چنین آسیبی بیشتر می شود.

در هر صورت، علت اصلی وضعیت شارژ بیش از حد خودرو باید در اولین فرصت موجود تشخیص داده و تعمیر شود. انجام این کار از سردردهای اضافی متعدد جلوگیری می کند و این پتانسیل را دارد که نیاز به تعمیرات ثانویه اضافی را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: دینام خودرو و هر آنچه که در مورد این قطعه باید بدانید

اگر خودتان برای انجام چنین تعمیراتی احساس راحتی نمی کنید، در اسرع وقت با یک مرکز خدمات مورد اعتماد وقت بگیرید.

نحوه تعمیر دینام شارژ بیش از حد

دینام باتری را شارژ نمی کند

تقریباً در همه موارد، شارژ بیش از حد دینام فقط با تعویض خود دینام معیوب برطرف می شود. این همه نگرانی‌های این نوع را از بین می‌برد و منبع شکایت اولیه شارژ بیش از حد را کاملاً جدا می‌کند، زیرا تنظیم‌کننده ولتاژ دینام به خود مجموعه دینام ادغام شده است.

در حالی که ممکن است بتوان دینام شارژ بیش از حد را بازسازی کرد و رگولاتور ولتاژ مورد نظر را جایگزین کرد، انجام این کار نسبت به جایگزینی ساده دینام خودرو به طور کامل امکان پذیر نیست.

در بیشتر موارد، به غیر از موقعیت‌های خاص، عمل بازسازی دینام‌ها تا حد زیادی کنار گذاشته شده است.

خرید تسمه دینام از آکام پارت

تسمه دینام ۱۵۷۵ دانگیل ۲۰۷

تسمه دینام پژو پارس XU7 دانگیل کد 1665

تسمه دینام 405 دانگیل کد 1665

تسمه دینام 206 تیپ 2 دانگیل کد 1565

تسمه دینام 206 تیپ 5 دانگیل کد 1575

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *