آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

 علائم خرابی دینام  و آموزش تعمیر

 علائم خرابی دینام  و آموزش تعمیر

این روزها با وجود وسایل الکترونیکی زیادی که در وسایل نقلیه تعبیه شده است، یک مشکل در سیستم الکتریکی شما می تواند به سرعت بسیار بیشتر از یک ناراحتی باشد. از آنجایی که کل سیستم به دینام متکی است، این یکی از مقصران رایج خرابی های الکتریکی است.

علائم خرابی دینام  و آموزش تعمیر

وقتی دینام شروع به تولید صدای ناله بلند کرد، قبل از اینکه گلوله برفی به مشکل بزرگتری تبدیل شود، می دانستم که به سرعت به یک راه حل نیاز است.

صدای نویز(جیرجیر) دینام خودرو

قبل از اینکه بتوانید نحوه رفع نویز دینام را بیابید، باید مشکل را به درستی تشخیص دهید. بیایید ابتدا در مورد اینکه چگونه می‌توانید مشکل را با شناسایی صداهایی که دینام خراب می‌سازد، و همچنین علائم دیگری که ممکن است صدای شما در پایان عمر خود باشد، مشخص کنید.

دلایل صدای جیرجیر دینام خودرو

هنگامی که دینام را به عنوان منبع نویز خود تشخیص دادید، چندین راه ساده برای رفع آن برای شما ارائه خواهم کرد. اگر این کار نکرد، ما به طور خلاصه در مورد چگونگی جایگزینی دینام خود و صرفه جویی هزینه  برای رفتن به مکانیک صحبت خواهیم کرد.

برای اطلاعات مفید بیشتر در مورد تشخیص و رفع صداهای خودرو که از زیر کاپوت می آیند، لطفاً به مقالات ما مراجعه کنید:

آلترناتور چیست؟

احتمالاً نام دینام را شنیده اید، اما همه نمی دانند که چه عملکردی دارد. وسیله نقلیه شما با سنسورها و وسایل الکترونیکی در همه جا سیم‌کشی شده است، از گیج‌های روی داشبورد گرفته تا سنسورهای موجود در لاستیک‌ها، و سنسورهای بیشتری در سراسر موتور، کابین و غیره.

در حالی که موتور شما کار می کند، یک تسمه قرقره را روی دینام می چرخاند و به آن اجازه تولید برق می دهد. این الکتریسیته برای تامین انرژی هر چیزی در وسیله نقلیه شما استفاده می شود در حالی که باتری را به طور همزمان شارژ می کند. خود باتری در درجه اول برای راه اندازی وسیله نقلیه است اما دینام پس از روشن شدن کار را به دست می گیرد.

جهت خرید  تسمه دینام پژو پارس XU7 دانگیل کد 1665کلیک کنید 

جهت خرید تسمه دینام 405 دانگیل کد 1665کلیک کنید 

از آنجایی که کل سیستم الکتریکی حول دینام می چرخد ​​و وسیله نقلیه برای کار به سیستم الکتریکی متکی است، می توان گفت که دینام برای عملکرد مناسب هر خودرو بسیار مهم است. وقتی مال شما شروع به شکست می کند، می تواند شما را در یک مخمصه ناگوار قرار دهد. اما چگونه متوجه خواهید شد که چه زمانی شروع به بد شدن می کند؟

صدای دینام خراب چگونه است؟

صداهای خاصی که از محفظه موتور می آید می تواند نشانه ای از خرابی دینام شما باشد. اما دینام بد چه صدایی تولید می کند؟ بسته به اینکه کدام قسمت دینام ابتدا خراب می شود، ممکن است هر یک از صداهای زیر را تجربه کنید.

صدای ناله آلترناتور

صدای متداولی که توسط دینام های خراب ایجاد می شود، صدای ناله بسیار بالایی است که هنگام کارکردن موتور می شنوید. هنگامی که RMPها افزایش می‌یابند، مانند زمانی که شتاب می‌گیرید، با چرخش قرقره سریع‌تر صدای نویز را خواهید شنید.

صدای سنگ زنی دینام خودرو

اگر صدای ساییدن بلندی از محفظه موتور خود می شنوید، احتمالاً ناشی از دینام است. وقتی دور موتور را می چرخانید صدای سنگ زنی بلندتر می شود.

علائم خرابی دینام  و آموزش تعمیر

جیرجیر کردن دینام خودرو

گرچه به اندازه صدای ناله ثابت نیست، صدای جیر جیر یا جیرجیر مکرر می تواند نشانه دیگری از خراب شدن دینام باشد. این سرعت بسیار بالا خواهد بود و فرکانس صدای جیر جیر باید با رسیدن موتور به دورهای بالاتر در دقیقه افزایش یابد.

صدای جیر جیر وقتی قرقره دینام را می چرخانید و ماشین خاموش است

قبلاً به صدای جیر جیر در حین کار خودرو اشاره کردیم. با این حال، علامت دیگر این است که آیا قرقره دینام هنگامی که آن را با دست می چرخانید و موتور خاموش است یا خیر، جیر می زند یا خیر.

جهت خرید تسمه دینام 206 تیپ 2 دانگیل کد 1565کلیک کنید 

جهت خریدتسمه دینام 206 تیپ 5 دانگیل کد 1575 کلیک کنید 

قبل از انجام این تست از خنک بودن موتور مطمئن شوید. قرقره دینام را با دست بچرخانید و هنگام چرخش به صدای جیر جیر گوش دهید. اگر صدای جیرجیر از آن شنیدید، احتمالاً باید بلبرینگ یا دینام پر سر و صدا را تعویض کنید.

صدای تق تق دینام خودرو

صدای تق تق می تواند ناشی از یکی از چندین مورد مربوط به دینام باشد. تسمه شکسته می تواند در اطراف محفظه موتور بچرخد و در تماس با سایر قطعات صدای تق تق ایجاد کند. همچنین، یک یاتاقان شکسته ممکن است صدای تق تق در هنگام تکان خوردن در داخل محفظه ایجاد کند. یک گزینه نهایی است که یک پیچ شل روی دینام می تواند به آن اجازه حرکت در حین کار کردن موتور را بدهد.

علل شایع صدای دینام

ما درباره صداهایی صحبت کرده‌ایم که ممکن است به شما هشدار دهند که دینام در آخرین پای خود است. اما چه چیزی باعث سر و صدایی که می شنوید می شود؟ بیایید چند علت رایج دینام نویز را پوشش دهیم.

فرسودگی بلبرینگ های دینام

فرسودگی بلبرینگ های دینام

صدای بلبرینگ دینام برای تولید الکتریسیته، تسمه مارپیچ روی موتور شما قرقره دینام را با هزاران دور در دقیقه می چرخاند. بلبرینگ ها همه چیز را صاف نگه می دارند و به قرقره اجازه می دهند با چنین سرعتی بچرخند.

البته، پس از هزاران ساعت چرخش با سرعت‌های بالا و پیمودن هزاران مایل، آن بلبرینگ‌ها شروع به انباشته شدن ساییدگی و پارگی خواهند کرد. هنگامی که آنها بیش از حد فرسوده شوند، ممکن است خراب شوند و شروع به ایجاد صداهای ساییدن بلند کنند که نشان دهنده نیاز به جایگزینی است. اگر یکی بشکند، ممکن است با چرخش دینام صدای آن را بشنوید.

تسمه دینام شل یا فرسوده

تسمه دینام (همچنین به عنوان تسمه سرپانتین شناخته می شود) از چندین قرقره روی موتور عبور می کند. هنگامی که میل لنگ می چرخد، تسمه سایر قرقره ها را می کشد و باعث چرخش آنها از جمله قرقره دینام می شود.

به طور طبیعی، اصطکاک ناشی از چرخش از میان تعداد زیادی قرقره با سرعت بالا، در نهایت باعث فرسودگی تسمه می شود. همانطور که شروع به پایان عمر خود می کند، می شنوید که شروع به ایجاد برخی صداهای شکایت مانند جیغ، جیغ و ناله می کند.

شل شدن پیچ دینام

شل شدن پیچ دینام

چرخ‌های آلترناتور شل، لرزش و تکان‌های زیادی را تجربه می‌کنند، بنابراین غیرعادی نیست که چیزها به مرور زمان شل شوند.

اگر یکی از پیچ‌هایی که دینام شما را در جای خود نگه می‌دارد شروع به شل شدن کند، ممکن است در حین کار موتور صدای حرکت دینام را بشنوید.

علائم خرابی آلترناتور

چراغ هشدار

از آنجایی که وسایل الکترونیکی بارگیری می شوند، وسایل نقلیه جدیدتر تمایل دارند در اکثر قسمت های کار، از جمله دینام، سنسور داشته باشند. به این ترتیب، زمانی که مشکلی با دینام شما مشکلی پیش نیاید، احتمالاً چراغ هشداری را روی داشبورد خود خواهید دید.

ممکن است فقط علامت باتری روشن شود که نشان دهنده مشکلی در جایی در سیستم الکتریکی است. ممکن است وسیله نقلیه شما یک چراغ نشانگر داشته باشد که مخصوص دینام است، در این صورت ممکن است برای دینام ALT یا برای ژنراتور GEN باشد.

چراغ های جلو کم نور

در حالی که وسیله نقلیه شما در حال کار است، دینام وظیفه تامین انرژی دستگاه های الکتریکی از جمله چراغ های جلو را بر عهده دارد. اگر به نظر می‌رسد که چراغ‌های جلوی شما در حال از دست دادن قدرت هستند یا متوجه شدید که مثل همیشه روشن نیستند، احتمال زیادی وجود دارد که دلیل آن خرابی دینام باشد.

چراغ های جلو سوسو زن

دینام شما نباید مشکلی در تامین انرژی چندین عملکرد مختلف به طور همزمان داشته باشد، مانند چراغ های جلو و چراغ های ترمز. به طور معمول این یک مشکل نیست، اما اگر دینام شما در حال مرگ باشد، برای همه چیز قدرت کافی نخواهد داشت.

وقتی ماشینتان در پارک است و چراغ‌های جلو روشن است، ترمز را فشار دهید. اگر دینام شما به درستی کار می کند، نباید تفاوتی را متوجه شوید. اگر دینام شما در حال از بین رفتن است، وقتی ترمز را فشار می دهید، چراغ های جلو را می بینید که سوسو می زنند.

باطری خراب

یکی از کارهای اولیه ای که دینام انجام می دهد، شارژ مجدد باتری ماشین شما در حین رانندگی است. اگر به درستی شارژ نمی شود، ممکن است شارژ باتری شما خیلی کم شود تا وسیله نقلیه شما روشن شود.

با این حال، باتری مرده همیشه نشانه ای از خرابی دینام نیست، زیرا هر باتری عمر محدودی دارد و در نهایت به هر حال از بین می رود، حتی اگر دینام شما به درستی کار کند.

آلترناتور ایجاد صدا

یکی از ساده ترین نشانه های خراب شدن دینام این است که شروع به ایجاد صدا می کند. همانطور که قبلاً بحث کردیم، صدای جیر جیر، جیرجیر، ساییدن، ناله کردن، و صدای تق تق را می توان توسط یک دینام در حال مرگ ایجاد کرد.

ماشین به درستی روشن نمی شود

اگر وسیله نقلیه شما در راه اندازی مشکل دارد یا قبل از استارت زدن چند بار میل لنگ می چرخد ​​و واژگون می شود، ممکن است دینام شما مقصر باشد. این همچنین می تواند ناشی از باتری مرده باشد، بنابراین باید آزمایشی انجام دهید تا ببینید مقصر کدام است.

توقف در حین  استارت زدن

وقتی وسیله نقلیه شما به درستی روشن می شود اما به سرعت می میرد یا در حین کار روی شما متوقف می شود، احتمالاً یک دینام در حال مرگ علت است. ممکن است وسیله نقلیه شما به خوبی روشن شود زیرا باتری شارژ کافی دارد.

هنگامی که موتور کار می کند، دینام وظایف الکتریکی را بر عهده می گیرد. اگر خوب نباشد، وقتی دینام باتری را تحویل بگیرد، موتور می میرد.

خرابی های الکتریکی

از آنجایی که کل سیستم الکتریکی به دور دینام می‌چرخد، ممکن است وقتی دینام شروع به خراب شدن می‌کند، با بسیاری از خرابی‌های کوچک الکتریکی مواجه شوید. ممکن است متوجه مشکلاتی در قفل های برقی یا صندلی های برقی شوید. شیشه های برقی ممکن است کندتر از حد معمول کار کنند و چراغ های داشبورد و کنسول شما کم نور شوند یا حتی ممکن است سوسو بزنند.

بیشتر بخوانید : علائم خرابی تسمه تایم خودرو 

بوی سوختگی

غیر معمول نیست که دینام های خراب بویی شبیه لاستیک سوخته منتشر کنند. اگر تسمه خراب می شود، ناهماهنگ است

 

، یا اصطکاک بیش از حد را تجربه می کند، ممکن است علت بوی سوزش باشد. از طرف دیگر، دینام بیش از حد گرم شده نیز می‌تواند سیم‌های متصل به آن را بسوزاند، که می‌تواند باعث ایجاد همان بو شود.

چگونه یک دینام پر سر و صدا را خاموش کنیم

اکنون که می‌توانیم نشانه‌های خرابی دینام را شناسایی کنیم و می‌دانیم به چه صداهایی گوش دهیم، وقت آن است که در مورد برخی از راه‌حل‌ها بحث کنیم. دینام معمولا در بالای موتور شما نزدیک جلو قرار می گیرد، بنابراین باید بتوانید بدون هیچ مشکلی به آن دسترسی داشته باشید. از آنجایی که دسترسی به آن آسان است، ممکن است بتوانید اکثر یا همه این تعمیرات را خودتان انجام دهید.

1. ابتدا دینام را تست کنید

قبل از انجام هر نوع تعمیری، باید مطمئن شوید که دینام مشکل شماست. اگر یک ولت متر ساده در دسترس دارید، می توانید به راحتی تست کنید که آیا دینام کار می کند یا خیر.

سیم های کنتور خود را به پایانه های باتری مربوطه وصل کنید و کنتور خود را طوری تنظیم کنید که ولتاژ DC را بخواند. اگر باتری شما به درستی شارژ شده باشد و همانطور که باید کار می کند، عدد 12.6 را مشاهده خواهید کرد.

در حالی که موتور روشن است اما لوازم جانبی و چراغ ها خاموش هستند، اگر دینام شما به درستی کار می کند، باید ولتاژ 14.2 تا 14.7 ولت را مشاهده کنید. اگر مال شما بالاتر از این باشد، ممکن است باتری را بیش از حد شارژ کند و به آن آسیب برساند. زمانی که خوانش کمتر از این باشد، نشان می دهد که دینام شما نمی تواند نیازهای وسیله نقلیه شما را برآورده کند.

2. وضعیت کمربند را بررسی کنید

سال‌ها پیش، کمربندهای سرپانتین از نئوپرن ساخته شدند و با افزایش سن، ترک‌های قابل مشاهده‌ای ایجاد کردند که نشان می‌دهد زمان جایگزینی فرا رسیده است. با پیشرفت تکنولوژی، تولیدکنندگان به مواد جدیدی به نام EPDM روی آوردند که دیگر مانند تسمه‌ها ترک نمی‌خورد. خب حالا چطور می توانید بفهمید که یک کمربند فرسوده شده است؟

عمر این کمربندهای مدرن تقریباً دو برابر کمربندهای نئوپرن قدیمی است. آنها نیز متفاوت می پوشند. شیارهای روی تسمه همچنان بزرگتر و بزرگتر می شوند تا زمانی که مواد تسمه از طرف دیگر تمام شود.

ابتدا، می توانید به دنبال علائم قابل مشاهده سایش در پشت کمربند باشید. اما برای بررسی صحیح کمربند، به یک گیج پلاستیکی کوچک نیاز دارید که اندازه شیارهای آن را اندازه گیری کند. اگر دندان های روی گیج در حین قرار دادن در شیارهای تسمه جا برای حرکت داشته باشند، تسمه آماده تعویض است.

3. پیچ ها را سفت کنید

گاهی اوقات پیچ‌هایی که دینام شما را در جای خود نگه می‌دارند به دلیل تمام لرزش‌های موتور و رانندگی با گذشت زمان شل می‌شوند. رفع این مشکل با یک مجموعه سوکت اولیه بسیار آسان است.

ابتدا باید پیچ ​​دینام خود را پیدا کنید، باید سه یا چهار باشد. سپس باید سوکت اندازه مناسب را پیدا کنید. به سادگی هر پیچ و مهره را با دست سفت کنید تا محکم شوند.

4. کمربند سرپانتین را تعویض کنید

 

آلترناتور صدا ایجاد می کند اگر تسمه سرپانتین وسیله نقلیه شما بسته شده است، تعویض آن یک روش نسبتا آسان است که می توانید در خانه با یک ست سوکت انجام دهید. شما باید مطمئن شوید که کمربند مناسب برای خودروی خود، مخصوص وسیله نقلیه خود، تهیه کرده اید. یکی از آنها کمربند سرپانتین با کیفیت OEM باندو است.

همچنین توصیه می‌کنم قبل از برداشتن کمربند خود از آن عکس بگیرید تا زمانی که کمربند جدید را می‌پوشید، مرجعی داشته باشید. تعداد زیادی قرقره برای دور زدن وجود دارد و ممکن است گیج کننده باشد!

با قرار دادن قرقره کشنده شروع کنید. در مرکز آن یک مهره خواهد داشت که می توانید با یک آچار سوکت آن را بچرخانید. هنگامی که این کار را انجام می دهید، کل قرقره را حرکت می دهد و کشش تسمه را شل می کند و به شما امکان می دهد تسمه را خارج کنید.

سپس کمربند جدید را به همان روش نصب می کنید. آن را در جهت مناسب به جز قرقره کشنده دور تمام قرقره ها بپیچید. قرقره را با استفاده از آچار سوکت خود بیرون بکشید و تسمه را روی آن بکشید.

5. بلبرینگ دینام را تعویض کنید

تعویض بلبرینگ دینام نسبت به روش‌های دیگری که در مورد آن صحبت کردیم کمی کار فشرده‌تر است، اما انجام آن توسط خودتان می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه شما شود. برای این یکی باید کل دینام را بردارید.

ابتدا مطمئن شوید که باتری را جدا کرده اید. سپس تسمه سرپانتین را با شل کردن قرقره کشنده با آچار سوکتی جدا کنید.

دسته سیمی را که به دینام وصل شده است جدا کنید. سپس تمام پیچ‌هایی که دینام را در جای خود نگه می‌دارند را بردارید. اکنون می توانید آن را بردارید و به یک نیمکت منتقل کنید.

بیشتر بخوانید : دینام خودرو و هر آنچه که در مورد این قطعه باید بدانید

یک سوکت متصل به آچار ضربه ای را در قرقره دینام قرار دهید و مهره بزرگ را بردارید.

در قسمت پشت دینام، پیچ ها و پیچ هایی را که صفحه بیرونی را نگه می دارند بردارید. سپس پیچ های بدنه و هر پیچی که در اطراف آن وجود دارد را بردارید. بلبرینگ به داخل محفظه فشرده می شود، بنابراین ممکن است برای جدا کردن محفظه با مشکل مواجه شوید.

برای جدا کردن مجموعه یاتاقان و دسترسی به یاتاقان می توانید از جلو به شفت ضربه بزنید. سپس می توانید بلبرینگ های بزرگ را با چکش جدا کنید. پس از تعویض بلبرینگ، به سادگی دینام را دوباره سرهم کنید.

6. دینام را تعویض کنید

صدای بد دینام اگر وسیله نقلیه خود را برای تعویض دینام به مغازه ببرید، ممکن است صدها هزار دلار بپردازید.

. با انجام این کار خودتان، می توانید قطعات ارزان تری تهیه کنید و هیچ هزینه ای برای کار پرداخت نکنید. به عنوان مثال، این یکی از ACDelco کسری از هزینه ای است که یک دستگاه مکانیک برای یک قطعه جدید از شما می گیرد.

با جدا کردن باتری شروع کنید. سپس کمربند سرپانتین را بردارید. از یک آچار سوکت برای حرکت دادن قرقره کشنده استفاده کنید و تسمه را برای جدا کردن شل کنید.

دسته سیم را از پشت دینام جدا کنید. سپس پیچ های نگهدارنده آن را بردارید تا بتوانید آن را جدا کنید.

دینام جدید را در جای خود قرار دهید و پیچ ها را وارد کنید. آن‌ها را سفت کنید تا کاملاً نرم شوند. سپس دسته سیم را دوباره به پشت وصل کنید.

تسمه کشنده خود را تعویض کرده و باتری را دوباره وصل کنید.

چه مدت می توانید با بلبرینگ خراب دینام رانندگی کنید؟

از آنجایی که ممکن است یک تعمیر پرهزینه در مکانیک باشد یا ممکن است چند ساعت از زمان شما برای انجام آن صرف شود، ممکن است تعجب کنید که چه مدت می توانید تعمیر دینام خود را با بلبرینگ بد به تعویق بیندازید.

حقیقت این است که هیچ راهی برای دانستن اینکه چقدر دوام خواهد داشت وجود ندارد. ممکن است چندین ماه طول بکشد و فقط سر و صدا ایجاد کند و کار بدتری انجام ندهد. یا ممکن است دفعه بعد که ماشین خود را روشن می کنید با شکست مواجه شود. با این حال، رانندگی با دینام در حال مرگ می تواند باعث مشکلات دیگری مانند آسیب رساندن به باتری شود. بهتر است هر چه سریعتر از این مشکل مراقبت کنید تا به چیزی بزرگتر تبدیل نشود.

هزینه تعویض بلبرینگ دینام

در یک مغازه مکانیکی، آنها می خواهند تمام دینام را تعویض کنند. اگر صدای بلبرینگ دینام تنها مشکل است، می‌توانید با تعویض یاتاقان‌ها، همانطور که در بخش قبلی توضیح دادم، بار قایق را نجات دهید.

شما می توانید یک کیت بازسازی دینام با قیمت حدود یک میلیون تومان پیدا کنید که شامل بلبرینگ های مورد نیاز شما می شود.

اگر نمی خواهید دینام خود را از هم جدا کنید اما همچنان می خواهید مقداری پول پس انداز کنید، تعویض دینام شما کمی بیشتر از تعویض بلبرینگ ها هزینه خواهد داشت، اما در زمان شما نیز صرفه جویی می کند. می توانید دینامی مانند این ACDelco را با کسری از هزینه تعویض آن در مغازه پیدا کنید. سپس دستورالعمل‌هایی را که قبلاً گفته شد دنبال کنید، ثروت کمی پس انداز خواهید کرد.

نتیجه

بسیاری از سنسورها و وسایل الکترونیکی در خودروی شما برای روشن نگه داشتن آنها به دینام شما متکی هستند. اگر مال شما شروع به از کار افتادن کند، چندین نشانه واضح مانند نویز آلترناتور یا صدای جیغ بلند را خواهید دید.

اکنون که دقیقاً می‌دانید آنها چه هستند، باید بتوانید وقتی آنها را می‌بینید آن‌ها را به خوبی تشخیص دهید. علاوه بر این، شما دقیقاً می‌دانید که چگونه مشکل را مشخص و برطرف کنید، حتی اگر به معنای تعویض دینام باشد.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفاً آن را به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز بتوانند آن را پیدا کنند. اگر سؤال یا نظری دارید، سعی می‌کنم در اسرع وقت به هر موردی که در کادر نظرات زیر است پاسخ دهم.

بیشتر بخوانید : آلترناتور خودرو چیست ؟

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *