آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

علائم خرابی شیر  pcv خودرو

علائم خرابی شیر  pcv خودرو

علائم خرابی شیر  pcv خودرو و هزینه تعویض : شیر تهویه مثبت میل لنگ که بیشتر به عنوان شیر PCV شناخته می شود، با سیستم تهویه میل لنگ مرتبط است. پس از انجام فرآیند احتراق داخلی در موتور، گازهای خروجی ایجاد می شود که توسط یک سوپاپ اگزوز به سیستم اگزوز هدایت می شوند.

علائم خرابی شیر  pcv خودرو و هزینه تعویض

در حالی که در سیستم اگزوز، مبدل کاتالیزوری این گازهای خروجی سمی را به گازهای کمتر سمی تبدیل می کند. سپس گازها از لوله اگزوز خارج می شوند و به هوای بیرون می روند.

با این حال، مبدل کاتالیزوری قادر به تبدیل تمام گازهای خروجی که از احتراق تولید می شود، نیست. همیشه درصد کمی از دودهای سمی وجود دارد که به دلیل نشتی جزئی فشار از محفظه احتراق داخلی خارج می شود.

مطالب مرتبط :

این گازها به سمت بلوک موتور (معروف به میل لنگ) جریان یافته و به وسط دیواره سیلندر و رینگ های پیستون ختم می شوند. اگر قرار باشد این گازها در بلوک موتور شما باقی بمانند، فشار زیادی در آنجا ایجاد می‌کنند و در نهایت باعث می‌شوند که موتور شما آسیب ببیند.

شیر PCV چگونه کار می کند

شیر  PCV بد

شیر  PCV بد

سوپاپ PCV قطعه ای است که از ماندن این گازهای سمی در بلوک موتور شما جلوگیری می کند. پوشش سوپاپ موتور جایی است که شیر  PCV قرار دارد. یک شیلنگ خلاء وجود دارد که منیفولد ورودی و شیر PCV را به هم متصل می کند.

با ورود گازهای خروجی به بلوک موتور، سوپاپ PCV حاوی یک پیستون فنری است که جریان گازها را به خارج از میل لنگ و به منیفولد ورودی هدایت می کند.

از آنجا، گازها به سیلندرهای احتراق موتور باز می گردند و در طی فرآیند احتراق بعدی دوباره مشتعل می شوند.

علائم رایج خرابی شیر  PCV

برای اینکه ماشین شما تمیزترین آلاینده های ممکن را داشته باشد، باید یک شیر PCV کاملاً کاربردی داشته باشید. متأسفانه، شیر ‌های PCV پس از چندین سال استفاده ممکن است خراب شوند.

اگر می خواهید آن را با یک شیر جدید جایگزین کنید، باید بتوانید علائم خرابی شیر  PCV را در وسیله نقلیه خود تشخیص دهید. تشخیص بیشتر این علائم خیلی سخت نیست.

فقط مطمئن شوید که این علائم را نادیده نگیرید زیرا در صورت انجام این کار ممکن است موتور شما آسیب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. در اینجا 5 مورد از رایج ترین نشانه های معیوب شیر  PCV آورده شده است.

شماره 1 – نشت روغن

بوی روغن سوزان

بوی روغن سوزان

یک شیر PCV عملکردی برای کاهش فشار میل لنگ کار می کند. اما وقتی شیر PCV خراب می شود، ممکن است نتواند از حالت بسته خارج شود زیرا گیر کرده است. اگر شیر  مسدود شود یا به مرور زمان فرسوده شود، ممکن است این اتفاق بیفتد.

در هر صورت، وقتی این اتفاق می افتد، فشار میل لنگ افزایش می یابد. هر چه فشار بیشتر ایجاد شود، احتمال نشت روغن بیشتر می شود.

درزگیرها و واشرها جایی هستند که می توانید انتظار وقوع این نشتی ها را داشته باشید. وجود روغن در منیفولد ورودی یا بدنه شیر  گاز، احتمال دیگری است.

گاهی اوقات مجموعه فیلتر هوا به دلیل عدم کارکرد شیر  PCV داخل آن روغن دارد. اگرچه نادر است، اما روغن می تواند راه خود را از طریق اگزوز باز کند.

شماره 2 – چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

واحد کنترل موتور در ارتباط دائمی با سنسورهای اکسیژن موتور شما است. هنگامی که یک سوپاپ PCV خراب می شود، معمولاً باعث می شود یا سوخت بیش از حد یا هوای بیش از حد وارد سیلندرهای احتراق موتور شود.

حسگرها این اطلاعات را پس از مشتعل شدن مخلوط هوا و سوخت به واحد کنترل موتور منتقل می کنند. در نتیجه چراغ هشدار Check Engine روی داشبورد روشن می شود.

شما باید وسیله نقلیه خود را برای هر کد خطای ذخیره شده از طریق ابزار اسکن OBD2 اسکن کنید. ممکن است یک کد مخصوص شیر  PCV مانند P052E یا P053A یا یک کد رایج تر مانند P0171 یا P0174 دریافت کنید که در آن شیر PCV ممکن است تنها یکی از دلایل ایجاد کد باشد.

شماره 3 – توقف موتور

شیر  PCV یک پیستون دارد که ممکن است در صورت خراب شدن باز بماند. اگر این اتفاق بیفتد، مقدار زیادی هوا به داخل سیلندرهای احتراق جریان می یابد.

این امر باعث می شود که به عنوان مخلوطی از هوا و سوخت شناخته می شود زیرا هوای بیشتری نسبت به سوخت در سیلندرها وجود دارد. نتیجه این کار، از کار افتادن موتور یا دور آرامی خشن خواهد بود.

شماره 4 – مصرف سوخت بد

مسافت پیموده شده بنزین ضعیف

مسافت پیموده شده بنزین ضعیف

اگر شیر  PCV شما بسته بماند، باعث ایجاد مخلوطی غنی از هوا و سوخت در سیلندرهای احتراق شما می شود. این بدان معناست که سوخت بیشتری نسبت به هوا در سیلندرها وجود دارد.

از آنجایی که سوخت بیشتری مصرف می شود، مصرف سوخت شما را کاهش می دهد و شما را مجبور می کند پول بیشتری برای بنزین بپردازید. علاوه بر این، موتور شما گازهای سمی بیشتری تولید می کند که ممکن است باعث شود در تست آلایندگی بعدی خود رد شوید.

شماره 5 – لجن

لجن روغن موتور

لجن روغن موتور

هنگامی که آن گازهای سمی حاصل از احتراق شروع به نشت به وسط دیواره سیلندر و پی می کنند.

استون، آنها با روغن موجود در موتور مخلوط می شوند. هنگامی که نفت و گازهای خروجی با هم ادغام می شوند، پسماند لجن ایجاد می شود.

این لجن تا زمانی که در نهایت به موتور شما آسیب نرساند به جمع شدن ادامه خواهد داد. تا زمانی که روغن موتور خود را بررسی نکنید و خودتان متوجه لجن آن نشوید، متوجه لجن نخواهید شد. حتی ممکن است در اینجا به دلیل شنود/بالابرهای پر سر و صدا به دلیل لجن موتور از موتور خود خارج شوید.

هزینه تعویض شیر PCV

هزینه تعویض شیر PCV

هزینه تعویض شیر PCV

شما خوشحال خواهید شد که بدانید تعویض شیر PCV هزینه زیادی برای شما نخواهد داشت. هزینه تعویض برای شیر PCV برای نوع و مدل خودرو میتواند متفاوت باشد.

 

بازگشت به لیست

12 دیدگاه در “علائم خرابی شیر  pcv خودرو

 1. جواد گفت:

  سلام ببخشید امکان داره بخاطر شیر pcv در فاصله یه تعویض روغن پراید ۳لیتر کم بکنه ؟

  1. acampart گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر امکان کم شدن روغن موتور به میزان 3 لیتر امکان پذیر نمیباشد.

  2. ممممم گفت:

   سلام..برا خودرو من اتفاق افتاده

 2. جواد گفت:

  سلام خسته نباشید ساینا مدل ۹۹ دارم دوگانه دست ۱۳۰ هزار کارکرده تو هر ۱۰۰۰ کیلومتر ۳۰۰سی سی روغن کم میکنه پیش مکانیک بردم میگه روغن سوزی نداره علت چی میتونه باشه

  1. acampart گفت:

   با سلام
   دوست عزیز در صورت نداشتن روغن سوزی و رویت نشدن روغن ریزی قطعا فرار روغن از کاسه نمد عقب میلنگ خودرو میباشد.
   در زمان حرکت و داغ بودن به دلیل حرارت بالا روغن از قسمت کاسه نمد عقب میلنگ آن به بیرون نشت میکند.

 3. علیرضا گفت:

  سلام.ببخشید من روغن کم نمیکنه ماشین پراید فقط بخار روغن میزنه داخل لوله ای که میره برای فیلتر هوا‌.امکانش هست خراب باشه چپقی؟؟؟

  1. acampart گفت:

   با سلام
   به مکانیک معتبر مراجعه کنید.

 4. ممممم گفت:

  سلام..برا خودرو من اتفاق افتاده

 5. حمید گفت:

  بنظرتون علت پایین بودن شتاب پراید چی میتونه باشه.. گازخور ماشین کمه
  چن ساله دارمش هزار جا بردمش هیشکی نفهمید
  دیسک و صفحه،شمع و وایر عوض کردم
  مشکل دیاگ نداره
  چندین باز سوزن شستم
  ده بار تایم گرفتم
  تورو خدا راهنمایی کنین

  1. acampart گفت:

   باسلام
   پاسخ این سوال کاملا به تعریف شما از مقدار گاز خوردن خودرو و یا از شتاب میباشد…..اگر تمامی کارها را انجام داده اید یعنی خودرو شما بدون ایراد بوده و شاید این حساسیت شماست که ذهنتون درگیر این موضوع شده……اما گیربکس خودرو را هم چک کنید

 6. جلیل ربانی گفت:

  باسلام وخسته نباشید.
  پرایدی دارم 132 که بمدت 9 ماه خوابیده بود وقتیکه باطریش را عوض کردم روشن نشد، مکانیک آوردم و بگفته اش دیاگ زد و موتور را روشن کرد و رفت. الان این دوحالت را پیدا کرده
  1_دور موتور بالا رفته و گاز میخوره
  2_دود ابي از اگزوز خارج می‌شود.
  ضمنا اینکه موتور قبلش هیچ مشکلی نداشت و معمولی کار می‌کرد.
  لطفا راهنمایی فرمایید، دود ابي برای چی بوجود آمده، و دور موتور چرا بالا رفته

  با تشکر از راهنمایان.

  1. acampart گفت:

   باسلام
   وقتی خودرو برای مدت طولانی استفاده نشه اصلا به سالم بودن قبل هیچ ارتباطی نداره.
   برای دور موتور امکان خرابی استپر موتور سنسور دریچه گاز هست.
   ررای دود آبی هم باید به مکانیک مراجعه بشه تا خودرو مورد بررسی قرار بگیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *