آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

علائم سر خوردن کلاچ

علائم سر خوردن کلاچ

6 علامت سر خوردن کلاچ :اگرچه گیربکس های اتوماتیک همچنان محبوبیت خود را افزایش می دهند، بسیاری از رانندگان هنوز از هنر تعویض دنده ها لذت می برند، در حالی که از نقطه A به نقطه B سفر می کنند. به همین دلیل، گیربکس دستی همچنان تا حدی محبوبیت خود را حفظ کرده است.

علائم سر خوردن کلاچ

در شرایط ایده آل، یک گیربکس دستی نیز بسیار دلچسب است و سال ها بدون مشکل دوام می آورد. با این حال، مانند همه چیزهایی که ماهیت مکانیکی دارند، حتی قوی‌ترین گیربکس‌های دستی نیز نمی‌توانند از چشم‌انداز فرسودگی و خستگی در امان بمانند.

در اکثر موارد، کلاچ گیربکس دستی اولین قطعه ای است که به نقطه خرابی می رسد. این در درجه اول به دلیل این واقعیت است که کلاچ گیربکس دستی مقدار قابل توجهی سایش را از نظر طراحی تحمل می کند.

با گذشت زمان، کلاچ فرسوده شروع به لیز خوردن می‌کند، یا زمانی که درگیر می‌شود، قرقره آزاد می‌شود. مهم است که علائم مرتبط با لغزش کلاچ را بشناسید، زیرا این امر به شما امکان می دهد تا قبل از اینکه وضعیت به میزان قابل توجهی بدتر شود، به وضعیت موجود رسیدگی کنید.

تشخیص علائم مختلف کلاچ سر خوردن نیز هنگام تلاش برای تسریع در تعمیر نهایی ارزشمند است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم متعدد مرتبط با لغزش کلاچ، و همچنین نحوه رسیدگی به این مشکلات در صورت بروز در آینده، مطالعه کنید.

کلاچ لغزش چیست؟

کلاچ لغزش چیست؟

زمانی که صفحات اصطکاکی آن به درستی با چرخ فلای گیربکس درگیر نشوند، کلاچ خودرو در حال “لغزش” است. این به نوبه خود باعث می شود که کلاچ قرقره را آزاد کند، نه اینکه همانطور که در نظر گرفته شده است محکم روی سطح جفت چرخ فلایویل بنشیند.

برای درک بهتر این اصل، ابتدا باید با نقشی که کلاچ خودرو در عملکرد گیربکس دستی ایفا می کند آشنا شد. در اصل، کلاچ به عنوان پیوند مکانیکی بین موتور خودرو و گیربکس عمل می کند.

هنگام رانندگی در جاده، کلاچ وسیله نقلیه به وسیله یک صفحه فشار فنری محکم بر روی فلایویل نصب شده در موتور فشرده می شود. دیسک‌های اصطکاک کلاچ با یک روکش تخصصی پوشانده شده‌اند که باعث می‌شود سطح فلایویل را بگیرند.

جهت خرید گیربکس پژو 405 XU7 کلیک کنید .

جهت خرید گیربکس کامل پراید کلیک کنید .

هنگامی که به این روش درگیر می شود، کلاچ خودرو نیروی موتور را از طریق خود گیربکس هدایت می کند.

هر زمان که راننده ای پدال کلاچ وسیله نقلیه خود را فشار می دهد، یک یاتاقان رها کننده تمام نیروی اعمال شده توسط صفحه فشار فوق الذکر را آزاد می کند. سپس خود کلاچ از چرخ فلای خودرو جدا می شود و در نتیجه از انتقال نیرو به گیربکس جلوگیری می کند.

در مورد کلاچ لغزنده، بسته کلاچ وسیله نقلیه دیگر قادر به گرفتن فلایویل موتور آنطور که پیش بینی می شد نیست، در نتیجه باعث می شود که این دیسک های اصطکاک در سطح جفت چرخ فلایویل “لغزند”.

کلاچ لغزنده چه حسی دارد؟

لغزش کلاچ معمولاً با رها کردن پدال کلاچ خودرو و فشار دادن دریچه گاز مانند کمبود شتاب عمومی احساس می شود. به طور کلی، دور موتور به طور پیوسته افزایش می یابد، اگرچه وسیله نقلیه مورد نظر نمی تواند کشش مورد انتظار راننده را به دست آورد.

در بسیاری از موارد، کلاچ لغزش اغلب با بوی مواد اصطکاک سوخته و میخ های متناوب در بار موتور همراه است. در شدیدترین موارد، یک وسیله نقلیه احساس می کند که در جای خود نگه داشته شده است، یا در هنگام شتاب گیری دچار تردید شدید می شود.

سناریوهایی از این نوع تقریباً همیشه زمانی که موتور سرد است یا زمانی که پیشرانه خودرو تحت بار است رایج تر است.

علائم سر خوردن کلاچ

چندین علامت مختلف وجود دارد که می توان برای شناسایی کلاچ لغزش استفاده کرد. یادگیری تشخیص این علائم می تواند بسیار ارزشمند باشد، در صورت تلاش برای جلوگیری از گیر افتادن در محل، در غیاب یک خراب کننده.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم کلاچ سر خوردن آورده شده است.

شماره 1 – صداهای نامنظم

کلاچ سر خوردن

کلاچ لغزیدن اغلب با انبوهی از صداهای غیرمعمول همراه است، که بیشتر آنها را می توان با دقت به عنوان غرش یا پچ پچ توصیف کرد. این صداها از ناتوانی کلاچ در درگیر شدن محکم با سطح جفت چرخ فلایویل ناشی می شود.

مرتبط: علائم خرابی کلاچ خودرو

شماره 2 – عدم شتاب

هنگامی که کلاچ شروع به لیز خوردن می کند، یک راننده اغلب متوجه می شود که وسیله نقلیه آنها با قدرت قبلی شتاب نمی گیرد. این به این دلیل است که انرژی پتانسیل تولید شده توسط موتور وسیله نقلیه با لغزش خود کلاچ در سطح چرخ فلایویل از بین می رود.

شماره 3 – بوی سوزش

بوی سوختن

بوی سوزش قابل توجه اغلب با لغزش کلاچ همراه است، به این دلیل که مواد اصطکاکی به طور مداوم در سطح جفت چرخ طیار با هر ثانیه کارکرد موتور آسیاب می شوند. این بو شبیه بوی سوختن ترمز است.

شماره 4 – از دست دادن متناوب شتاب

رانندگان همچنین ممکن است متوجه شوند که وسیله نقلیه آنها در زیر شتاب مردد می شود

از زمان به زمان. این تردید در واقع زمانی رخ می دهد که دیسک های کلاچ فرسوده وسیله نقلیه روی سطح جفت چرخ طیار می لغزند.

در اکثر موارد، RPM موتور نیز در صورت وقوع افزایش می یابد.

مرتبط: لیز خوردن کلاچ چیست؟

شماره 5 – مشکلات تعویض دنده

تعویض دنده سخت است

گیربکس های دستی برای تسهیل چرخه تعویض دنده تمیز و بدون دردسر به باز شدن کلاچ بستگی دارد. اگر کلاچ یک وسیله نقلیه شروع به لیز خوردن کرده باشد، ممکن است توانایی آن برای تمیز کردن دنده تأثیر منفی بگذارد.

در عوض، ساییدن و برخورد چرخ دنده ها اغلب شنیده می شود.

شماره 6 – بی نظمی پدال کلاچ

پدال کلاچ می لرزد

شروع ناگهانی بی نظمی پدال کلاچ یکی دیگر از علائم رایج لغزش یا آسیب دیدگی کلاچ است. وضعیتی از این نوع اغلب باعث می شود که پدال کلاچ وسیله نقلیه در هنگام فشار دادن حالت اسفنجی به خود بگیرد.

از طرف دیگر، ممکن است متوجه شوید که پدال کلاچ وسیله نقلیه شما می‌چسبد یا به طور متناوب می‌لرزد.

چه چیزی باعث سر خوردن کلاچ می شود؟

لغزش کلاچ می تواند ناشی از مجموعه ای از شرایط زمینه ای باشد. با این حال، برجسته ترین این شرایط حول محور سایش و پارگی استاندارد است. کلاچ یک وسیله نقلیه به دلیل سایش معمولی که توسط دیسک اصطکاک به تماس چرخ طیار وارد می‌شود، قرار نیست به طور نامحدود دوام بیاورد.

عادت کلاچ سواری یک راه مطمئن برای تسریع ساییدگی کلاچ و افزایش احتمال لغزش کلاچ است.

گیربکس سمند XU7

گیربکس پژو پارس XU7

سایر علل رایج خرابی کلاچ عبارتند از: آلودگی روغن/گریس، مسائل مربوط به فعال سازی کلاچ، یاتاقان های آزادسازی به خطر افتاده، مشکلات صفحه فشار، و فرسودگی بیش از حد چرخ فلایویل. در هر صورت، علت اصلی هر گونه خرابی کلاچ باید قبل از تکمیل تعویض کلاچ تشخیص داده و تعمیر شود.

آیا کلاچ لغزنده سوخت بیشتری مصرف می کند؟

لغزش کلاچ در واقع می تواند باعث شود موتور خودرو سوخت بیشتری مصرف کند. این به این دلیل است که انرژی پتانسیل تولید شده توسط موتور یک وسیله نقلیه به کارآمدترین شکل ممکن استفاده نمی شود.

در عوض، مقدار قابل توجهی از این انرژی به جای اینکه به چرخ‌های محرک مربوطه هدایت شود، با «لغزش» کلاچ دفع می‌شود. این به نوبه خود می تواند منجر به درد (بیشتر) در پمپ شود.

کلاچ بعد از شروع به لیز خوردن چقدر دوام می آورد؟

کلاچ سوخته

راه کمی برای تعیین مدت زمان ماندگاری کلاچ پس از شروع به لیز خوردن وجود دارد. تعدادی متغیر در ارتباط با چنین تعیینی وجود دارد که هیچ کدام علم دقیقی نیستند.

با این حال، با اطمینان می توان گفت که شکست قریب الوقوع است، زمانی که کلاچ شروع به لیز خوردن کند. این می تواند در طی چند روز، هفته یا ماه اتفاق بیفتد.

در هر صورت، باید در اسرع وقت و پس از تایید لغزش، کلاچ خودروی شما را به درستی تعمیر کنید. این به خاطر این واقعیت است که موضوع مورد نظر با گذشت زمان بدتر می شود و در نهایت شما را در کنار جاده سرگردان می کند. این نه تنها یک ناراحتی بزرگ است، بلکه یک خطر ایمنی نیز هست.

آیا می توانید کلاچ لغزنده را تعمیر کنید؟

در اکثریت قریب به اتفاق موارد، تنها راه واقعی برای تعمیر کلاچ خودرو پس از شروع به لیز خوردن، تعویض آن است. تعمیرات این نوع شامل حذف گیربکس خودرو و سخت افزارهای مختلف قبل از برداشتن و تعویض کلاچ است.

کار با این ماهیت تقریباً درگیر است و تقریباً در هر موردی نیاز به استفاده از تجهیزات تخصصی دارد. مگر اینکه یک مکانیک باتجربه خانه باشید، معمولاً بهتر است تعویض کلاچ را به متخصصان بسپارید.

همچنین مهم است که به دلایل احتمالی خرابی زودرس کلاچ رسیدگی شود. این شامل آلودگی روغن/گریس و اعوجاج چرخ طیار می شود. اگر چنین شرایطی قبل از نصب کلاچ جدید برطرف نشود، شما محکوم به تکرار همان تعمیرات در مدت نسبتاً کوتاهی خواهید بود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *