آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

5 علائم شکستگی دسته موتور خودرو و تعویض آن

5 علائم شکستگی دسته موتور خودرو و تعویض آن

5 علائم شکستگی دسته موتور خودرو و تعویض آن :دسته موتور معمولاً از یک تکه فولاد و یک تکه لاستیک ساخته می شوند تا از تماس فلز با فلز جلوگیری کرده و لرزش ها را تا حد امکان کاهش دهند. سپس پایه‌های موتور پیشرفته‌تر با مایعی پر می‌شوند که ظرفیت جذب ارتعاش را افزایش می‌دهد.

دسته موتور چیست؟

دسته موتور جزء خودرو است که مسئول محکم کردن موتور به شاسی خودرو است و در عین حال لرزش های ایجاد شده توسط موتور در حال کار را به حداقل می رساند. بدون دسته موتور، تمام ارتعاشات تولید شده توسط موتور به بدن و سرنشینان منتقل می شود و رانندگی را بسیار ناخوشایند می کند.

5 علائم شکستگی دسته موتور خودرو و تعویض آن

دسته موتور معمولاً از یک تکه فولاد و یک تکه لاستیک ساخته می شوند تا از تماس فلز با فلز جلوگیری کرده و لرزش ها را تا حد امکان کاهش دهند. سپس پایه‌های موتور پیشرفته‌تر با مایعی پر می‌شوند که ظرفیت جذب ارتعاش را افزایش می‌دهد.

به طور معمول، هر موتور توسط حداقل 3 دسته موتور در خودروهای با موتورهای بزرگتر به 4 می رسد.

چرا دسته موتور می شکند؟

ارتعاشات قوی که دائماً در معرض آنها قرار می گیرند و قرار گرفتن در معرض عوامل جوی یکی از دلایل اصلی فرسودگی و پارگی دسته موتور هستند.

اغلب لاستیک هایی که ارتعاشات را تعدیل می کنند، خشک می شوند و ترک می خورند و سطحی ناهموار ایجاد می کنند که دسته موتور روی آن قرار می گیرد. دسته فلزی نیز می توانند فرسوده شوند یا کاملاً بشکنند. در هر دو مورد، موتور دیگر به درستی پشتیبانی نمی شود و این باعث می شود علائم شکستگی دسته موتور ظاهر شود.

نشانه های شکستگی دسته موتور چیست؟

به دلیل اهمیت اتصال محکم موتور به شاسی خودرو، باید علائم شکستگی دسته موتور را همیشه در نظر گرفت. بیایید بلافاصله ببینیم

جهت خرید دسته موتور شماره دو پراید کلیک کنید .

جهت خرید دسته موتور شماره یک پراید کلیک کنید .

 5 علامت شکستگی دسته موتور چیست:

  • ناهماهنگی موتور
  • ارتعاشات موتور
  • آسیب موتور
  • سر و صدای بیش از حد
  • آسیب به کمربندها
  • اولین علامت شکستگی دسته موتور: ناهماهنگی

موتور خودرو به گونه ای طراحی شده است که زمانی که به طور کارآمد قرار می گیرد، کارآمد باشد. اگر موتور به یک سمت کج شود، اجزای داخل آن دیگر به درستی کار نمی کنند و این می تواند باعث آسیب طولانی مدت شود.

یکی از علائم اصلی شکستگی دسته موتور، ناهماهنگی موتور است. به عنوان یک چشم با تجربه، این تراز را می توان به سادگی با بلند کردن کاپوت مشاهده کرد. برای افراد کم تجربه، ممکن است لازم باشد از حباب آهنگر یا نظر مکانیک استفاده شود.

علامت دوم شکستگی دسته موتور: ارتعاشات موتور

یکی از واضح ترین علائم شکستگی دسته موتور، لرزش بیش از حد و غیرعادی موتور است. تا زمانی که فقط یکی از پایه‌های موتور فرسوده شده باشد، تثبیت و تراز صحیح موتور غیرممکن است.

موتوری که به درستی محکم نشده باشد بیشتر از آنچه که باید تکان می خورد و ارتعاشاتی ایجاد می کند که از داخل محفظه سرنشین احساس می شود. بهترین راه برای بررسی این ارتعاشات این است که روی یک نقطه ثابت در خودرو تمرکز کنید و ببینید آیا چیزی غیرعادی است یا خیر.

 

اگر ارتعاشات واقعاً زیاد است، باید یکپارچگی پایه‌های موتور را بررسی کنید.

سومین علامت شکستگی دسته موتور: آسیب به موتور

یکی از بدترین علائمی که ممکن است رخ دهد آسیب دیدن موتور است. این علامت بسیار عمومی است و ممکن است به دلیل مشکلات دیگری نیز ایجاد شود. اگر دسته موتور به طور کامل بشکند، موتور دیگر به طور ایمن به شاسی متصل نخواهد شد.

بنابراین، با هر تکان، پیچش یا تغییر سرعت، موتور حرکت می کند و در محفظه موتور تصادف می کند. قطعات داخل موتور در صورت جدا نشدن کامل ممکن است آسیب ببینند.

بدیهی است که سایر اجزای داخل محفظه موتور نیز در اثر جهش کنترل نشده توده فولادی آسیب خواهند دید.

چهارمین علامت خرابی دسته موتور: نویز بیش از حد

یکی از واضح ترین علائم خرابی دسته موتور یا به طور کلی هر مشکلی در خودرو، صدای بیش از حد محفظه موتور است. خواه فرسوده یا کاملاً شکسته باشد، یک دسته موتور که کار نمی کند، لرزش ها و سر و صدای شدیدی ایجاد می کند که حتی کم تجربه ترین راننده آن را تشخیص می دهد.

سر و صدای بیش از حد می تواند به دلیل برخورد موتور با سایر قطعات، کار نکردن قطعات داخلی موتور یا بسیاری از دلایل دیگر باشد. بنابراین نکته مهم این است که وقتی صداهای غیرعادی شنیده می شود که نوید خوبی ندارد، ماشین را متوقف کنید و از متخصص کمک بگیرید.

علامت پنجم پشتیبانی موتور شکسته: تسمه شکسته

اگر موتور به طور منظم و دقیق توسط پایه‌های موتور پشتیبانی نشود، همه اجزای آن دچار مشکل می‌شوند. برخی از قطعات نصب شده در خارج از کشور، مانند تسمه های سرویس یا تسمه تایم، ممکن است به قدری آسیب ببینند که باید فوراً تعویض شوند.

هنگامی که این قطعات شکسته می شوند، باید تمام هزینه های آسیب ناشی از شکستگی تسمه ها را به هزینه تعمیر دسته موتور اضافه کنیم. صورتحساب می تواند خیلی سریع خیس شود و بنابراین توصیه می کنیم این اجزای ساده و حیاتی را دست کم نگیرید.

هزینه تعویض دسته موتور شکسته چقدر است؟

تعویض دسته موتور مداخله ای است که نیاز به بلند کردن کل واحد موتور دارد. این عملیاتی است که باید با تجهیزات مناسب به مکانیک‌های حرفه‌ای سپرده شود، بنابراین از همسایه‌ای که پیشنهاد کمک می‌دهد دوری کنیم.

هزینه تعویض دسته موتور بستگی به ساعت کار مکانیک دارد د هزینه تعویض قطعات. به طور معمول یک مکانیک خوب 3 یا 4 ساعت برای کل مداخله زمان می برد و دسته موتور جایگزین 1000000 میلیون تا 3000000 میلیون تومان  باشد.

این هزینه ها بسته به جایی که ماشین خود را انتخاب می کنید و نوع موتور مورد نیازتان می تواند بسیار متفاوت باشد.

دسته موتور گرد پلاستیکی پژو ۴۰۵ موجود در فروشگاه

دسته موتور گرد فلزی پژو ۴۰۵ موجود در فروشگاه

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *