آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

میل موجگیر چیست و هدف آن چیست؟

میل موجگیر چیست و هدف آن چیست؟

میل موجگیر چیست و هدف آن چیست؟وقتی صحبت از میله‌های نوسانی (همچنین به عنوان میله‌های ضد غلت، میله‌های تثبیت‌کننده نیز شناخته می‌شود)، تصور غلط رایج این است

که تنها هدف آنها این است که بدنه خودرو را از غلتیدن به یک طرف در هنگام پیچیدن تنگ نگه دارند. در حالی که این درست است، میله‌های چرخشی بیشتر از آنچه فکر می‌کنید برای فرمان‌پذیری خودرو شما انجام می‌دهند.

هدف میل موجگیر در خودرو

هنگامی که یک وسیله نقلیه دارای چرخش بیش از حد بدنه است، اکثر وزن آن در طول پیچ به لاستیک های بیرونی منتقل می شود و باعث می شود وزن کمتری روی لاستیک های داخلی بنشیند.

گرفتن جانبی چیزی است که نمی خواهید در یک مسیر مسابقه ای قربانی کنید. هدف یک میل موجگیر این است که حرکات تعلیق را در طول پیچ ها نسبتاً حفظ کند.

این بدان معناست که وقتی وسیله نقلیه به راست می‌پیچد، سمت چپ سیستم تعلیق خودرو به طور مشابه به سمت راست فشرده می‌شود و وزن بیشتری را روی لاستیک‌های داخلی نگه می‌دارد.

میل موجگیر چیست  و هدف آن چیست؟

میل موجگیر چیست و هدف آن چیست؟

به بیان ساده، میل موجگیر یک فنر پیچشی است که به هر دو سمت چپ و راست تعلیق متصل می شود تا چرخش بدنه را کاهش دهد، همانطور که الیور راتلین از ایباخ توضیح داد: «میله تاب دو طرف سیستم تعلیق را به هم متصل می کند تا به کاهش پیچش بدنه کمک کند.

هنگام پیچیدن هنگامی که هر دو چرخ به طور مساوی ضربه می خورند، چرخ ها به همان میزان حرکت می کنند بدون اینکه میله ضد غلتش بپیچد.

جهت خرید میل موجگیر 405 کلیک کنید

جهت خرید میل موجگیر 206 کلیک کنید

حرکت تک تک چرخ ها یا چرخش بدنه، میله را مجبور می کند که با حرکت بازوهای اهرمی بپیچد و در نتیجه نرخ فنر خود میله را به فنرهای خودرو اضافه می کند. اگرچه عملکرد اصلی یک میله ضد غلت کاهش چرخش بدنه در پیچ است، اما بر روی هندلینگ کلی نیز تأثیر می گذارد. می‌توانید با آن‌ها فرمان بیش از حد یا کم‌فرمان را تنظیم کنید.

عملکرد میل موجگیر

علاوه بر عملکرد مرتبط با عدم چرخش زیاد بدنه، میله‌های نوسانی نیز توزیع وزن را در بین هر چهار لاستیک بهبود می‌بخشد.از آنجایی که شما در پیچ‌ها صاف‌تر می‌روید، وزن کمتری به لاستیک بیرونی منتقل می‌شود.

به همین دلیل، می‌توانید قبل از از دست دادن کشش، سریع‌تر از یک پیچ دور شوید، که به معنای عبور سریع‌تر و ایمن‌تر در پیچ است.

هدف میل موجگیر در خودرو 

برای علاقه‌مندان به مسابقه‌های مسابقه‌ای یا علاقه‌مندان به روزهای پیست، میله‌های نوسانی پس از فروش یکی از جنبه‌های مهم فرمان‌پذیری خودرو هستند.

همانطور که راتلین قبلاً گفت، می توانید تمایلات بیش از حد یا کم فرمان را تنظیم کنید. برای تنظیم دقیق، ابتدا باید یک نوار نوسان سازگار با ماشین خود در قطر مناسب پیدا کنید.

میله‌های نوسانی پس از فروش معمولاً دارای حداکثر سه سوراخ هستند که در آن پیوندهای انتهایی متصل می‌شوند. این سوراخ ها برای تنظیم سفتی استفاده می شوند.

پیوندهای انتهایی قابل تنظیم به شما اجازه می‌دهد تا بارگذاری اولیه نوار نوسان را برای تنظیم دقیق‌تر تنظیم کنید.

انواع مختلف میل موجگیر

انواع مختلف میل موجگیر

کیت میل موجگیر جلوی توخالی Elephant Racing برای یک پورشه 944 است. همانطور که می بینید، میله از مرکز توخالی است.

میل موجگیر در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارند، اما در نهایت، همه آنها هدف یکسانی دارند.

میلگردهای توخالی و توخالی (لوله ای) هر دو به طور گسترده در این روزگار استفاده می شوند، این واقعاً به ترجیحات شخصی هر راننده بستگی دارد.

تفاوت میل موجگیر توخالی و توپر

هر دو میله توخالی و توپر دقیقاً به یک روش کار می کنند – تنها تفاوت واقعی وزن است.

با افزایش کشش لاستیک‌های پرفورمنس و خودروهای سنگین‌تر با اسب بخار بیشتر، قطر میله برای کنترل فرمان‌پذیری وسیله نقلیه بزرگ‌تر شده است. توخالی کردن میله‌های نوسانی با قطر بزرگتر به ما امکان می‌دهد تا حد امکان وزن خود را کاهش دهیم.

راتلین توضیح داد که همه میله‌های نوسانی با قطر بزرگ‌تر توخالی هستند.

بیشتر بدانید: میل موجگیر در خودرو چه کاری انجام می دهد و علت اهمیت آن چیست؟

در سمت چپ نمونه‌ای از یکی از میل موجگیر لوله‌ای هلویگ است. در سمت راست نمونه ای از یکی از میله های نوسان جامد آنها است.

یک میل موجگیر لوله ای بدیهی است که وزن کمتری از یک میل موجگیر جامد دارد، اما اگر هم قطر یک واحد جامد باشد، نرخ فنر کمتری نیز خواهد داشت.

«قاعده سرانگشتی این است که یک میله لوله‌ای دارای سرعتی مشابه با یک میله جامد با قطر 1/8 اینچ کمتر است. بنابراین یک میل موجگیر لوله ای 1-1/8 اینچی مانند یک میله جامد 1 اینچی روی ماشین احساس می شود. واضح است که این یک تخمین تقریباً تقریبی است اما معمولاً یک نقطه شروع خوب است.

کارکرد میل موجگیر

برخی از تولیدکنندگان میله های تابدار پس از فروش، میله های تابدار را تولید می کنند.

این بدان معنی است که میل موجگیر خود یک میله مستقیم، توخالی یا توپر است که در انتهای آن تابیده می شود تا بازوهایی را که به پیوندهای انتهایی متصل می شوند بپذیرد.

میله تاب دار در مسابقات جاده ای زیاد دیده می شود، زیرا به راحتی قابل تنظیم است. مکان‌های دیگری که میله‌های تابدار معمولی هستند، مسابقات درگ و مسابقات خارج از جاده هستند.

یک نوع دیگر از میلگرد وجود دارد که در حال حاضر توسط خودروسازان مختلف استفاده می شود و آن سیستم فعال ضد رول میله است. سیستم میله ضد غلتش فعال دستوراتی را از ECU سیستم تعلیق دریافت می کند تا به طور متناسبی از لغزش بدن در نوبت ها کم کند و در عین حال از کاهش وزن نیز برخوردار باشد.

اثرات مواد بوش

عملکرد بوش ها بر اساس موادی که از آن ساخته شده اند متفاوت است. خودروسازان خودروها را به بوش های نرم تر و لاستیکی مجهز می کنند که NVH (صدا، لرزش و سختی) را به حداقل می رساند زیرا مقرون به صرفه هستند و سواری نرم تری را ارائه می دهند.

در اینجا می توانید تفاوت بین بوش های میل موجگیر لاستیکی OEM و بوش های میل موجگیر پلی اورتان پس از فروش را مشاهده کنید.

بوش های لاستیکی

بعد از چند سال، بوش های لاستیکی شروع به خشک شدن می کنند (اگر ماشین کاملا نو باشد)، اما اگر ماشین استفاده شود، احتمال خراب شدن بوش ها وجود دارد، مگر اینکه مالک قبلی به تازگی بوشن های جدیدی نصب کرده باشد. . بوش خیلی نرم یا فرسوده با اجازه دادن به میل موجگیر که به صورت عمودی خم می شود، به جای چرخش افقی، از کارایی آن می کاهد – این پدیده به عنوان انحراف بوش شناخته می شود.

جنس بوش های لاستیکی

جایگزین های رایج برای بوش های لاستیکی کارخانه ای بوش های پلی اورتان هستند. پلی یورتان بسیار بادوام تر از لاستیک است، به دلیل خاصیت آبگریز آن خشک نمی شود، و میله تاب آن به اندازه ای که با بوش های لاستیکی نصب می شد منحرف نمی شود.

برای استحکام بیشتر، برخی از تولیدکنندگان میله‌های نوسانی و مسابقه‌دهنده‌های پس از فروش از درج‌های دلرین استفاده می‌کنند که به دلیل روان‌کاری طبیعی، با چرخش میله در داخل پایه‌ها، انحراف بوش را کاهش می‌دهد. استفاده از بوش دلرین نزدیک‌ترین چیزی است که می‌توانید به یک میل چرخشی کاملاً جامد بدون نصب آن فلز روی فلز برسید.

همچنین، بسته به جنس، طول بازوها، بوش ها و غیره، یک میله با قطر بزرگتر ممکن است در واقع نرخ کمتری نسبت به یک میله با قطر کوچکتر داشته باشد.

میل موجگیر رانا

میل موجگیر تیبا

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *