آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

نقش سیبک فرمان در سیستم تعلیق خودرو + علائم خرابی سیبک

نقش سیبک فرمان در سیستم تعلیق خودرو + علائم خرابی سیبک

نقش سیبک فرمان در سیستم تعلیق خودرو :اتصالات توپی اجزای کمتر شناخته شده سیستم تعلیق شما هستند که به شما کمک می کنند تا وسیله نقلیه شما را ثابت نگه دارید و به شما کمک می کند در هنگام عبور از جاده کنترل خود را حفظ کنید. اگر اتصالات توپ شما نبود، چرخ‌ها و لاستیک‌های وسیله نقلیه شما نمی‌توانستند در تماس ثابت با جاده باشند.

اتصالات توپ بد به سایش زودرس لاستیک و ناتوانی در انجام صحیح تراز چرخ ها کمک می کند. علاوه بر این، علائم و نشانه‌ها عبارتند از صداهای بهم زدن، شل شدن فرمان، لرزش فرمان و حتی لرزش خودرو.

سیبک فرمان چیست؟

اتصال توپی نقطه اتصال بین سیستم تعلیق و چرخ ها است. بازوهای کنترل باید به نحوی به چرخ های شما متصل شوند تا کنترل خودرو را حفظ کنند و سیبک فرمان   به عنوان نقطه اتصال عمل می کنند.

نقش سیبک فرمان در سیستم تعلیق خودرو + علائم خرابی سیبک

این اتصالات همچنین امکان حرکت محوری را فراهم می کند تا قفسه فرمان نیز بتواند به توپی چرخ ها متصل شود و خودرو را بیشتر کنترل کند. توانایی‌های چرخشی آن‌ها همچنین کمک می‌کند تا لاستیک به طور کامل روی جاده روی سطوح موج‌دار کاشته شود تا از تماس مناسب تایر اطمینان حاصل شود. بسته به سیستم تعلیق وسیله نقلیه شما، وسایل نقلیه دارای یک یا دو سیبک فرمان هستند.

بیشتر بخوانید: سیبک فرمان خودرو چیست و چه وظیفه ای دارد ؟

دو نوع سیبک فرمان   وجود دارد. سیبک فرمان   باربر برای تحمل وزن وسیله نقلیه طراحی شده اند در حالی که سیبک فرمان   پیرو به حفظ کنترل فرمان کمک می کنند. هر دو هنوز برای انجام یک وظیفه کار می کنند، اما هر دو دارای نرخ سایش متفاوتی هستند زیرا اتصالات باربر باید وزن بیشتری را تحمل کنند. سیستم های استرات مک فرسون فقط یک سیبک فرمان دارند که باربر نیست.

علائم و نشانه های خرابی سیبک فرمان

بسیاری از علائم و نشانه های بد سیبک فرمان   به دلیل تأثیر عمیق آنها بر حمل و نقل وسیله نقلیه به راحتی قابل تشخیص هستند. حتی برخی از آنها بدون نیاز به رانندگی در جایی قابل توجه هستند زیرا بازرسی خارجی نیز می تواند پرچم قرمز ایجاد کند.

چرخ بازی بیش از حد

واضح ترین راه برای تشخیص بد بودن سیبک فرمان این است که وقتی چرخ وسیله نقلیه شما از زمین جدا شده است، حرکت زیاد جلو و عقب را بررسی کنید. این بررسی به راحتی در آسانسور انجام می شود، اما در صورت احتیاط می توان با استفاده از جک انجام داد. در حالت ایده‌آل، چرخ باید به طور معمول بچرخد، اما هر گونه تکان دادن خارج از چرخش معمولی چرخ نباید وجود داشته باشد. بسیاری از مکانیک ها این بررسی را به عنوان یکی از اولین مراحل بازرسی خود هنگام انجام یک بازرسی عمومی خودرو انجام می دهند.

نقش سیبک فرمان در سیستم تعلیق خودرو + علائم خرابی سیبک

وضعیت نشانگر سایش

بسته به وسیله نقلیه شما و نوع اتصال توپی، مفصل می تواند دارای نشانگر سایش داخلی باشد. مشابه ترمزهایی که وقتی لنت ها بیش از حد فرسوده می شوند، جیغ می کشند، اغلب یک واشر، پین یا حلقه ای وجود دارد که برای نشان دادن زمان نیاز به تعویض مفصل فرسوده می شود. این نیز یک روش به راحتی قابل شناسایی برای بررسی وضعیت سیبک فرمان است.

صداهای غیرمعمول

یک اتصال توپی بد اغلب صدایی مانند ترک خوردن، کوبیدن، ترکیدن یا جیغ جیغ ایجاد می کند که هنگام شتاب گیری یا چرخش بیشتر می شود. برخورد با چاله یا عبور از سرعت گیر نیز می تواند باعث ایجاد این صدا شود، اما صرف نظر از نوع دقیق صدا، معمولاً با گذشت زمان بلندتر می شود.

فرمان درهم

از آنجایی که اتصالات توپی سیستم تعلیق را به توپی چرخ متصل می کند، از دست دادن فرمان دقیق نیز نشان دهنده ساییدگی بیش از حد مفصل توپی است. گاهی اوقات به این حالت سرگردانی فرمان می گویند و در هنگام حرکت در یک خط مستقیم اهمیت بیشتری در سرعت نشان می دهد. البته این به این دلیل رخ می دهد که اتصال مهم بین وسیله نقلیه و چرخ ها شل می شود.

بیشتر بخوانید: دلایل شکستن سیبک فرمان خودرو

فرمان سفت

در برخی از وسایل نقلیه، برعکس فرمان سست ممکن است رخ دهد. اغلب، سیبک فرمان   با یک چکمه با روغن محافظت می شوند تا روغن کاری مناسب حفظ شود. وسایل نقلیه با این چکمه ها قرار نیست به طور منظم روغن کاری شوند، اما از مواد لاستیکی نرم ساخته شده اند، می توانند به مرور زمان فرسوده شوند و ترک بخورند. هنگامی که این اتفاق می افتد، روغن نگه داشته شده در آنها می تواند نشت کند و باعث خشک شدن مفصل شود و باعث سفت شدن و سخت تر شدن آن شود.

لرزش در هنگام فرمان یا شتاب

باز هم، در نتیجه اتصال شل بین وسیله نقلیه و چرخ ها، لرزش نیز می تواند در حین رانندگی رخ دهد. این می تواند به ویژه در سرعت بزرگراه یا هنگام شتاب گیری مشخص شود.

ساییدگی بیش از حد یا غیر معمول تایر

سیبک فرمان فرسوده

یکی از اثرات نامحسوس ساییدگی مفصل توپی، سایش بیش از حد یا غیر معمول تایر است. این زمانی اتفاق می‌افتد که مفصل شروع به افتادن و از کار افتادن می‌کند و باعث ایجاد تغییراتی در کامبر می‌شود. کمبر عبارت است از کج شدن چرخ خودرو به یک سمت نسبت به خط مرکزی خودرو از جلو یا عقب. در مسابقه و دریفت، کمبر می تواند مفید باشد، اما برای وسایل نقلیه معمولی، می تواند به معنای مجموعه ای گران قیمت از لاستیک های جدید چندین برابر باشد.

 

بیشتر بدانید: اندازه تایر و اصطلاحات توضیح داده شده است

عدم توانایی در حفظ یا تنظیم تراز تایر

اگر سیبک فرمان   بیش از حد شل باشند، حتی بهترین فروشگاه تراز نمی‌تواند تراز خودرو را تعیین کند. اگر این اتفاق بیفتد، وسیله نقلیه ای با اتصالات توپ شل نمی تواند تراز مناسب را حفظ کند. این اغلب نشانه شکست سیبک فرمان است

که به خوبی پس از بروز سایر نشانه های شکست رخ می دهد. این یک علامت هشدار است که باید فوراً به مکانیک مراجعه کنید.

جداسازی توپی چرخ

البته، جدا شدن کامل توپی چرخ از سیستم تعلیق، نشانه کاملا آشکاری از خرابی سیبک فرمان است، اما این معمولاً بدون هشدارهای زیاد دیگر رخ نمی دهد. در عوض، زمانی که علائم و نشانه‌های دیگر خود را نشان می‌دهند و به طور فزاینده‌ای بدتر می‌شوند، اغلب نتیجه عدم تعمیر صحیح وسیله نقلیه شماست.

طول عمر مورد انتظار یک سیبک فرمان چقدر است؟

اتصالات توپ بسته به اینکه چقدر خوب نگهداری شده و چقدر ساخته شده اند می توانند طول عمر یک وسیله نقلیه را دوام بیاورند. با این حال، اکثر مکانیک ها انتظار دارند که اتصالات توپ قبل از تعمیر یا تعویض بین 80000 تا 100000 کیلومتر دوام بیاورند. بیشتر طول عمر سیبک فرمان   به عادات رانندگی راننده و شرایط جاده ای که راننده در آن رانندگی می کند بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: 4 علائم خرابی سیبک فرمان خودرو

سیبک فرمان   مهر و موم شده – آنهایی که چکمه های محافظ و روغن دارند – معمولاً تا 100000 کیلومتر قبل از شروع علائم ترک خوردن و شکست دوام می آورند. اتصالات ساچمه ای بدون مهر و موم نیاز به روغن کاری منظم دارند تا از طولانی ترین طول عمر ممکن اطمینان حاصل شود. به دلیل شرایطی که اتصالات توپ تحت آن قرار می گیرند، تعویض آنها حداقل یک بار در طول دوره مالکیت غیر معمول نیست.

هزینه تعویض سیبک فرمان چقدر است؟

هزینه تعویض سیبک فرمان برای خودروهای سطح بالا یا آنهایی که سیستم تعلیق خاصی دارند می تواند کمتر از 2تا 4 میلیون تومان ویا بیشتر باشد. بیشتر هزینه های نیروی کار نیز نسبتاً پایین است زیرا تعویض سیبک فرمان معمولاً به حداقل حرکت سایر اجزا نیاز دارد.

نتیجه نهایی

اتصالات توپ، بخش‌های کم‌شناخته اما مهم وسیله نقلیه شما هستند. آنها اتصال حیاتی بین سیستم تعلیق و چرخ های شما را تشکیل می دهند و به شما کمک می کنند تا با موفقیت و کارآمدی وسیله نقلیه و هدایت خود را کنترل کنید. اگر آنها از کار بیفتند، می توانید صداهای غیرمعمولی بشنوید، لاستیک شما ممکن است زود فرسوده شود، ممکن است سرگردانی فرمان را تجربه کنید، و در هنگام رانندگی لرزش هایی را از طریق فرمان خود احساس کنید. اگر هر یک از این علائم خود را نشان داد، باید فوراً به مکانیک محلی خود مراجعه کنید.

خرید سیبک خودرو از فروشگاه آکام پارت

جهت خرید سیبک زیر کمک 405کلیک کنید

جهت خرید سیبک فرمان 405 چپ کلیک کنید

جهت خرید سیبک فرمان 405 راست کلیک کنید

سیبک فرمان ال 90 راست موجود در فروشگاه

سیبک فرمان سمند XU7 چپ موجود در فروشگاه

سیبک فرمان پژو پارس XU7 چپ خرید مستقیم

سیبک زیر کمک پیکان خرید مستقیم

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *