آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

وظیفه ی گیربکس خودرو چیست

گیربکس خودرو

وظیفه ی گیربکس خودرو چیست :ما فرض می‌کنیم که همه رانندگان تقریباً می‌دانند که گیربکس در ماشین برای چه منظوری استفاده می‌شود – اما احتمالاً از کسی که بداند واقعاً چگونه کار می‌کند دور است. علاوه بر این، گیربکس انواع و اقساط مختلفی دارد. اینجا بیشتر بخوانید و نحوه کار چرخ دنده ها را بیاموزید.

وظیفه ی گیربکس خودرو چیست

گیربکس یک بخش اساسی از ماشین شما است. مستقیماً روی موتور نصب می شود و قدرت احتراق موتور را به تکانه ای تبدیل می کند که چرخ ها را به حرکت در می آورد.

گیربکس وظیفه رانندگی کارآمد را بر عهده دارد. با تعویض دنده، اطمینان حاصل می کنید که RPM (دور در دقیقه) پایین نگه داشته می شود تا موتور بیش از حد بار نشود و مصرف سوخت کاهش یابد.

گیربکس وظیفه تبدیل سرعت و تکانه به قدرت را بر عهده دارد که سپس کل خودرو را به حرکت در می آورد و هدف اصلی آن این است که موتور را تا حد ممکن کارآمد کند با کاهش میزان مصرف سوخت و در عین حال بهترین مقدار قدرت را به دست آورد.

به عبارت دیگر، گیربکس با انتقال نیرویی که از موتور می‌آید به چرخ‌ها در امتداد محور و محور محرک کار می‌کند و به شما امکان می‌دهد ماشین را برانید.

همه این کارها را با استفاده از دنده ها و نسبت های دنده ای انجام می دهد که به صورت خودکار یا دستی توسط راننده انتخاب می شوند.

وظیفه ی گیربکس خودرو چیست

خودروهای گیربکس دستی

در خودروهایی با گیربکس دستی، کلاچ موتور و گیربکس را پل می کند، بنابراین می توانید با فشار دادن پدال کلاچ دنده را تعویض کنید. در گیربکس اتوماتیک، این اتفاق کاملاً خودکار است.

در دفترچه راهنمای سرویس خود می توانید زمان تعویض روغن گیربکس خود را مشاهده کنید. این بخشی جدایی ناپذیر از هر گونه تعمیر و نگهداری خودرو است و معمولاً در بازرسی خدمات گنجانده می شود.

حتی چیزهای کوچک نیز می تواند آسیب زیادی به گیربکس وارد کند. بنابراین اگر متوجه رفتار متفاوتی نسبت به گذشته شدید، باید یک مکانیک برای بررسی آن داشته باشید.

جهت خرید گیربکس کامل پراید کلیک کنید

جهت خرید گیربکس پژو 405 XU7 کلیک کنید

اگر با خرید خودرو روبرو هستید، ممکن است ایده خوبی باشد که نوع گیربکس را انتخاب کنید – زیرا این گزینه در برخی از کلاس های خودرو است. در این مقاله، ما به شما کمک می کنیم که شروع کنید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید.

ما همچنین به شما کمک می کنیم تا مروری بر انواع گیربکس های موجود در خودروهای مدرن و نحوه عملکرد آنها داشته باشید.

گیربکس دنده دستی در مقابل گیربکس اتوماتیک

در خودرویی که گیربکس دستی دارد، 5 یا 6 دنده جلو و 1 دنده عقب وجود دارد که راننده خودرو بین آنها تعویض می کند، در حالی که خودروهای با گیربکس اتوماتیک، تعویض دنده های لازم را به صورت خودکار انجام می دهند.

صاحبان خودروهای بریتانیایی به طور سنتی و عمدتاً از دنده دستی استفاده می کنند. تحقیقات نشان می دهد که حدود 80٪ از کل ناوگان خودروهای دارای دنده دستی است. با این حال، تعداد خودروهای گیربکس اتوماتیک در جاده ها طی 30 سال گذشته بسیار افزایش یافته است.

در سال 1985، تنها 5 درصد از خودروهای بریتانیایی دارای گیربکس اتوماتیک بودند، در حالی که امروزه 20 درصد خودرویی با دنده اتوماتیک دارند. در سال 2017، 40 درصد از خودروهای فروخته شده به بازار بریتانیا دارای دنده اتوماتیک بودند – بنابراین بریتانیایی ها بیشتر به این نوع گیربکس عادت می کنند.

مزایای رانندگی خودرو با گیربکس اتوماتیک

البته مزایای رانندگی خودرو با گیربکس اتوماتیک این است که اصلاً نیازی به تعویض دنده ندارید. این در مورد راحتی است. مخصوصاً هنگام رانندگی در صف، داشتن گیربکس اتوماتیک فوق‌العاده خوب است، بنابراین نیازی نیست روی تعویض دنده تمرکز کنید.

بیشتر بخوانید: سیستم انتقال قدرت خودرو صفرتا صد

با این حال، اگر خودرویی با گیربکس دستی بخرید، از احساس کنترل و چسبندگی با تعویض دنده لذت خواهید برد. بسیاری از دارندگان خودرو احساس کنترل گیربکس دستی را دوست دارند. علاوه بر این، برای برخی از خودروها به نظر می رسد که دنده دستی در دراز مدت ارزان تر است.

گیربکس اتوماتیک – چگونه کار می کند

گیربکس اتوماتیک “معمولی” به صورت الکترونیکی در جعبه دنده کنترل می شود و بر روی یک سیستم هیدرولیک کار می کند. و از آنجایی که گیربکس طوری طراحی شده است که با تغییر چرخش های ماشین به دنده جدید تغییر می کند، به این معنی است که مصرف سوخت با گیربکس اتوماتیک خوب است.

همانطور که از نام آن پیداست، راننده خودرو مجبور نیست دنده ها را به صورت دستی تعویض کند. رایج ترین تنظیمات دنده P برای پارک، R برای دنده عقب، N برای خنثی و D برای رانندگی است.

گیربکس های اتوماتیک

گیربکس های اتوماتیک اغلب به گونه ای طراحی می شوند که در مرکز چرخ دنده ها یک چرخ دنده بزرگ – “دنده های خورشیدی” – وجود دارد که قدرت را از موتور منتقل می کند.

در اطراف چرخ دنده تعدادی چرخ دنده کوچک وجود دارد که به آنها چرخ دنده سیاره ای می گویند (مانند سیارات اطراف خورشید). آنها اندازه های مختلفی دارند و همچنین می توانند به هم متصل و جدا شوند.

و دور آنها چرخ دنده بزرگ دیگری است که نیرو را از چرخ دنده های سیاره منتقل می کند و سپس نیرو را به چرخ ها منتقل می کند.

تعویض دنده در یک انتقال سیال بین دنده‌های سیاره‌ای مختلف اتفاق می‌افتد، که باعث می‌شود رانندگی نرم‌تر و بی‌صداتر از زمانی که مجبور باشید از طریق کلاچ با دنده‌های دستی جدا شوید و درگیر شوید.

بسیاری از خودروها از به عنوان مثال فورد نسخه ای از گیربکس اتوماتیک به نام Power Shift دارد. با واکنش چرخ دنده ها به p کار می کند

حتی بهتر به پدال گاز اطمینان دهید و متعاقباً چسبندگی بهتری به دست آورید – بنابراین اگر به شدت روی سرعت‌گیر قدم بگذارید، خودرو می‌تواند نسبتاً بهتر و سریع‌تر شتاب بگیرد.

گیربکس های CVT

علاوه بر این، یک گیربکس CVT (گیربکس متغیر پیوسته) نیز در بازار وجود دارد. مشخصه آن داشتن یک زنجیر یا تسمه است که بسته به سرعت و چرخش بین دو درام تنظیم می شود.

بنابراین در این گیربکس اتوماتیک، انتقال حتی نرم تر از زمانی است که شما یک گیربکس با دنده و شفت دارید.

مهم است که سرویس منظم گیربکس تمام اتوماتیک خودرو را به خاطر بسپارید. این به این دلیل است که گیربکس نسبت به گیربکس های دستی که کلاچ در معرض سایش بیشتری قرار دارد در طول زمان در معرض آسیب مستقیم و سایش است.

برای بازرسی سرویس، گیربکس تمام اتوماتیک باید از رسوبات و سایر آلاینده های مربوط به سایش در روغن گیربکس تمیز شود.

گیربکس نیمه اتوماتیک

در یک گیربکس نیمه اتوماتیک، کلاچ هنوز بخشی از گیربکس است (اما پدال کلاچ نیست)، در حالی که یک کامپیوتر تغییر دنده را به طور خودکار حفظ می کند.

نحوه عملکرد گیربکس نیمه اتوماتیک در عمل از ماشینی به ماشین دیگر بسیار متفاوت است. در برخی خودروها هنگام تعویض دنده اصلاً کاری انجام نمی دهید و می توانید اجازه دهید موتور و الکترونیک کار را برای شما انجام دهند.

در برخی دیگر، شما باید به موتور بگویید که چه زمانی می خواهید دنده را بالا یا پایین کنید. شما اهرم دنده را در جهتی که می خواهید فشار می دهید و سپس وسایل الکترونیکی دنده را برای شما تعویض می کنند. تغییر واقعی در یک به اصطلاح “محرک” ایجاد می شود.

در نهایت، خودروهای دیگر به شما این امکان را می دهند که خودتان انتخاب کنید که آیا می خواهید کاملا هندزفری باشید یا از چوب دنده برای تعویض دنده استفاده کنید.

خودرو با گیربکس نیمه اتوماتیک

از نظر مالی، خرید خودرویی با گیربکس نیمه اتوماتیک می تواند سودمند باشد زیرا در طولانی مدت به نگهداری کمتری نیاز دارد. اگر چیزی در گیربکس تمام اتوماتیک خراب شود، مکانیک باید تمام راه را به داخل گیربکس برود تا آن را تعمیر کند و این می تواند گران باشد.

با گیربکس های نیمه اتوماتیک، شما یک کلاچ دارید که به جای گیربکس، قسمتی است که بیشتر در معرض سایش قرار می گیرد و تعمیر کلاچ تا حدودی ارزان تر از گیربکس است.

خودروهایی که اغلب به گیربکس های نیمه اتوماتیک مجهز می شوند عبارتند از: پژو، سیتروئن، فولکس واگن، آئودی، اشکودا و سیت. البته هر برندی می تواند روش خاص خود را برای طراحی گیربکس داشته باشد، اما این برندهای خودرویی معمولی هستند که از سیستم نیمه اتوماتیک استفاده می کنند.

گیربکس DSG

گیربکس DSG به نوعی ترکیبی بین دنده دستی و اتوماتیک است، به این ترتیب که یک کلاچ در خودرو وجود دارد. این بر خلاف سایر گیربکس های تمام اتوماتیک است.

هیچ پدال کلاچ وجود ندارد، اما عملکرد خود کلاچ در یک کلاچ دوگانه حفظ می شود که امکان تعویض آسان و سریع دنده را فراهم می کند.

این گیربکس اغلب در خودروهای آئودی، اشکودا و فولکس واگن و بنابراین به طور کلی در ناوگان خودروهای آلمانی بزرگتر یافت می شود.

برخی از مشکلات گیربکس DSG این است که باید در نگهداری آن دقت بیشتری کرد. اگر سرویس گیربکس DSG را دریافت نکنید و مطمئن شوید که روغن و فیلتر روغن گیربکس را تعویض کرده اید، در مقایسه با گیربکس های دستی فقط مدت زمان نسبتاً کوتاهی دوام می آورد.

ترجیحاً باید به ازای هر 38000 مایل طی شده یک بازرسی سرویس انجام دهید زیرا دنده های گیربکس ممکن است تحت تأثیر گرد و غبار و رسوبات مربوط به سایش قرار گیرند.

گیربکس ترتیبی

برخی از خودروها همچنین دارای گیربکس ترتیبی هستند که همانطور که از نام آن پیداست، شما باید از هر دنده عبور کنید، چه در حال دنده بالا یا پایین باشید.

بنابراین شما دنده ها را به ترتیب روی یک جفت چرخ دنده تعویض می کنید و برخلاف گیربکس دستی، فقط می توانید به دنده ای بروید که قبل یا بعد از دنده فعلی می آید.

این به این دلیل است که دنده ها برخلاف فرمت H که از گیربکس دستی می شناسید، “در خط” هستند.

در نهایت، مزیت این است که می توانید بین دنده ها سریع تر جابجا شوید و شتاب بیشتری بگیرید، به همین دلیل است که گیربکس ترتیبی در بسیاری از اتومبیل های مسابقه ای یافت می شود.

کنترل دنده فعال

اخیراً هیوندای نسخه بهبود یافته گیربکس را در خودروهای هیبریدی توسعه داده است. خودروی هیبریدی از این جهت خاص است که هم موتور بنزینی دارد و هم موتور الکتریکی. مزیت بزرگ این خودرو این است که در مواقعی که خودروهای بنزینی معمولی بیشترین مصرف سوخت را دارند – به خصوص در هنگام راه اندازی و شتاب گیری – از موتور الکتریکی استفاده می کند.

به عبارت دیگر: زمانی که مصرف سوخت در بالاترین حد خود باشد، خودروی هیبریدی از موتور الکتریکی استفاده می کند. این باعث صرفه جویی در مصرف سوخت می شود و همچنین برای محیط زیست مفید است.

با این حال، فناوری Active Shift Control حتی بیشتر برای مصرف سوخت، تعویض دنده و دوام گیربکس انجام می دهد. در عین حال شتاب بهتر می شود.

این کار توسط ASC انجام می شود که با نام کنترل دنده دقیق نیز شناخته می شود که با ساده کردن سرعت تعویض دنده، تکانه و انتقال نیرو به چرخ ها را بهینه می کند.

این توسط یک سنسور در موتور الکتریکی به دست می آید که چرخش های گیربکس را تشخیص می دهد و سپس با موتور الکتریکی هماهنگ می شود. این یکی پس از تعویض دنده وارد کار می شود.

به این ترتیب به دلیل صاف بودن دنده ها تا 30 درصد از اتلاف انرژی جلوگیری می شود

گیربکس پژو پارس XU7

گیربکس سمند XU7

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *