آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

چگونه از خرابی گیربکس جلوگیری کنیم

چگونه از خرابی گیربکس جلوگیری کنیم

چگونه از خرابی گیربکس جلوگیری کنیم:ممکن است شما شگفت زده شوید، اما وسیله نقلیه شما مشابه بدن انسان عمل می کند. هنگامی که بیمار می شوید و از خود مراقبت نمی کنید، معمولاً سلامتی شما بدتر می شود.

گاهی اوقات، می تواند سایر قسمت های بدن شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. به همین ترتیب، هنگامی که علائم خرابی انتقال را می بینید، عدم توجه به مسائل باعث بدتر شدن آن می شود. همچنین می تواند سایر قسمت های خودرو مانند میل محرک و سیستم تعلیق را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

8 نکته برای جلوگیری از خرابی انتقال

گیربکس یک وسیله نقلیه کلید تحرک آن است و برای حفظ عملکرد صحیح آن، مهم است که بدانیم علائم خرابی گیربکس چگونه به نظر می رسند. به برخی از علائم کلیدی و نحوه پیشی گرفتن از آنها برای جلوگیری از بروز مشکل مکانیکی جدی وسیله نقلیه خود در آینده نگاهی بیندازید.

مایعات انتقال خود را به طور منظم بررسی کنید

یکی از ساده‌ترین راه‌هایی که می‌توانید از خرابی گیربکس جلوگیری کنید، بررسی منظم سطح مایع گیربکس، رنگ و بوی خودروی خود است. برای اینکه گیربکس شما به درستی کار کند، به نوع خاصی از مایع نیاز دارد تا چرخ دنده ها را روان نگه دارد و از ساییدگی آنها جلوگیری کند. اگر سطح مایع گیربکس خیلی پایین بیاید، دنده ها شروع به ساییدن روی یکدیگر کرده و باعث آسیب به گیربکس و سایر اجزای آن می شوند.

چگونه از خرابی گیربکس جلوگیری کنیم

همچنین به خاطر داشته باشید که انواع مختلفی از مایعات گیربکس برای انواع خودروها وجود دارد. حتماً دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید تا مشخص کنید چه نوع مایع گیربکس برای وسیله نقلیه شما توصیه می شود، زیرا این امر می تواند روی دنده ها نیز تأثیر بگذارد و به گیربکس آسیب برساند.

تعمیر گیربکس خودرو

برای بررسی مایع گیربکس، ابتدا موتور را روشن کنید. برای بررسی دقیق سطح و رنگ مایع، مایع باید در حالی که گرم است آزمایش شود. بنابراین، وسیله نقلیه خود را روی یک سطح صاف و هموار پارک کنید و آن را در حالت بیکار رها کنید.

جهت خرید گیربکس کامل پراید کلیک کنید

جهت خرید گیربکس پژو 405 XU7 کلیک کنید

بعد، میله را بیرون بکشید، آن را پاک کنید، به آرامی آن را عوض کنید و سپس آن را بیرون بکشید. بررسی کنید تا میزان بالا آمدن مایع روی میله اندازه گیری برای تعیین سطح آن را بررسی کنید (توجه داشته باشید: خطوطی برای “کم” و “زیاد” روی میله نشانگر وجود دارد تا این موضوع واضح تر شود).

چگونه از خرابی گیربکس جلوگیری کنیم

سپس یک پارچه تمیز ترجیحا سفید یا روشن بردارید و برای بررسی رنگ آن، میله را پاک کنید. اگر مایع شما در شرایط خوبی است، باید رنگ صورتی مایل به قرمز داشته باشد. و اگر به نقطه ای برسد که نیاز به تعویض داشته باشد، رنگ قهوه ای مایل به قرمز یا کثیفی قابل توجه و سایر آلاینده ها خواهد بود.

شماره 2 همیشه دنده ها را به درستی تعویض کنید

تعویض صحیح دنده ها برای اینکه گیربکس شما آنطور که باید کار کند و کار کند ضروری است. گیربکس شما مکانیزم ظریفی است و تعویض نادرست بین دنده ها می تواند منجر به آسیب جدی شود. بیشتر اوقات این غیر عمدی است، مثلاً در هنگام رانندگی تصادفاً شیفتر دنده را به عقب برگردانید یا از رده دوم پرش کنید و مستقیم به 3 بروید. با این حال، بسیار متداول است که رانندگان در حالی که وسیله نقلیه آنها هنوز در حرکت است به پارک منتقل شوند. صرف نظر از اینکه کدام دنده عوض شده است، مهم است که این کار را در زمان مناسب انجام دهید. برای جلوگیری از ساییدگی غیر ضروری گیربکس، سعی کنید هنگام تعویض دنده هوشیارتر باشید.

بیشتر بخوانید: علائم خرابی گیربکس خودرو 

شماره 3 از ترمز دستی خود استفاده کنید

راه دیگر برای جلوگیری از ساییدگی و پارگی غیرضروری گیربکس این است که همیشه هنگام پارک کردن خودرو، به خصوص زمانی که در شیب هستید، ترمز دستی خود را درگیر کنید. اگرچه اکثر وسایل نقلیه دارای یک پنجه یا پین هستند که از غلتیدن جلوگیری می کند و وسیله نقلیه را در هنگام پارک ثابت نگه می دارد، شما نباید برای ثابت نگه داشتن وسیله نقلیه خود تنها به این مکانیسم تکیه کنید. کاسه به راحتی فرسوده می شود و در صورت عدم استفاده همراه با ترمز دستی مستعد خرابی است.

ترمز دستی تضمین می کند که وسیله نقلیه ثابت می ماند و به گیربکس شما ترمز لازم برای عملکرد صحیح را می دهد.

شماره 4 از گرم شدن بیش از حد گیربکس خودداری کنید

گرما بزرگترین نقطه ضعف انتقال است و یکی از دلایل اصلی خرابی است. گرمای بیش از حد در داخل یا نزدیک گیربکس می تواند منجر به گرمای بیش از حد شود که ممکن است منجر به پارگی مهر و موم، ترک خوردگی یا آسیب دیدن چرخ دنده ها، لغزش نوارها، شیر برقی غیرقابل کار، و یاتاقان ها شود. همه این نگرانی ها می تواند منجر به خرابی انتقال و احتمالاً مشکلات مکانیکی اضافی شود. برای اطمینان از اینکه گیربکس شما بیش از حد گرم نمی شود، مهم است که به طور دوره ای نشتی را بررسی کنید و سطح مایع خود را در فواصل زمانی معینی که توسط سازنده خودرو مشخص شده است، کاهش دهید.

شماره 5 وسیله نقلیه خود را بیش از حد بار نکنید

بارگیری بیش از حد وسیله نقلیه شما با یدک کشی بیش از ظرفیت وسیله نقلیه شما می تواند منجر به فشار غیرضروری بر روی گیربکس پیشرانه شود که اغلب باعث گرم شدن بیش از حد آن می شود. همانطور که در بالا ذکر شد، بسیار مهم است که هر کاری ممکن است برای جلوگیری از این اتفاق انجام دهید. یکی از راه‌های انجام این کار این است که از وارد کردن وزن اضافی داخل یا روی وسیله نقلیه خود جلوگیری کنید. با رعایت ظرفیت بکسل که توسط سازنده خود تعیین شده است، از خرابی یا نقص مکانیکی جلوگیری خواهید کرد.

شماره 6-  اجازه دهید وسیله نقلیه شما گرم شود

احتمالاً شنیده اید که در روزهایی که دمای هوا بالاست، باید اجازه دهید خودروی خود صبح ها گرم شود

بسیار کم است، اما می دانید چرا؟ گرم کردن وسیله نقلیه خود فقط برای 30 تا 60 ثانیه به مایع گیربکس و روغن کمک می کند تا در تمام دنده ها جریان یابد و آنها را برای رانندگی آماده کند. مهم این است که به گیربکس اجازه دهید قبل از بلند شدن تمام مایعات خود را به حرکت درآورد تا همه قطعات متحرک به درستی روغن کاری شوند و با هم آسیاب نشوند. بنابراین، مطمئن شوید که خودرو خود را در آن صبح های سرد گرم کنید تا از بروز هر گونه مشکلی جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید:  نحوه رفع لغزش گیربکس

شماره 7 – چک آپ سالانه گیربکس را داشته باشید

در طول یک سرویس انتقال، سیال انتقال تخلیه شده و سپس با استفاده از مایعات جدید جایگزین می شود. این به حذف کثیفی و آلاینده هایی مانند براده های فلزی که در جعبه دنده جمع می شوند کمک می کند. اگر مایع گیربکس پر از آلاینده باشد، قطعات داخل گیربکس به درستی کار نمی کنند و ممکن است بعداً به مشکلات بزرگتری منجر شود. مهم است که گیربکس شما به طور منظم سرویس شود تا بتوانید از هزینه تعمیر پیشرانه جلوگیری کنید.

شماره 8 – هرگز علائم نقص گیربکس را نادیده نگیرید

معمول نیست که انتقال شما بدون نشان دادن علائم مشکل در حال افزایش با شکست مواجه شود. به طور معمول، علائم ابتدا با مسائل جزئی رخ می دهد که در نهایت به مسائل بزرگتر تبدیل می شوند. بنابراین مهم است که متوجه شوید وقتی وسیله نقلیه شما سعی دارد به شما بگوید مشکلی وجود دارد. بسیاری از سرنخ هایی که وسیله نقلیه شما به شما می دهد را می توان به راحتی با استفاده از حواس خود از جمله بویایی و شنوایی تشخیص داد. معمولاً، هنگامی که یک نگرانی در مورد انتقال وجود دارد، صدای جیغ، خراش یا صدای تق تق می شنوید، می بینید که مایع گیربکس از وسیله نقلیه خود نشت می کند، یا بوی سوختگی حس می کنید.

آکام پارت  بهترین فروشگاه تولید کننده گیربکس خودروهای سایپا و ایرانخودرو میباشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *