آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

10 علت رایج خرابی دور آرام استپر خودرو(و 9 علت کمتر رایج)

علت رایج خرابی دور آرام استپر خودرو

10 علت رایج خرابی دور آرام استپر خودرو :وقتی پشت چراغ توقف استراحت می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که ماشین‌تان از روی تخته کف می‌کوبد و می‌خرد. اگر به سرعت سنج خود نگاه کنید، ممکن است متوجه شوید که سوزن به صورت دوره‌ای بالا و پایین می‌رود، حتی اگر در راهروی خود بیکار باشید. مطمئناً، معمولاً وقتی هوا سرد است، عجیب کار می‌کند، اما این یک ماشین 20 ساله است، بنابراین طبیعی است؟

10 علت رایج خرابی دور آرام استپر خودرو

“آلات” زمانی است که ماشین شما در حالت استراحت است و موتور روشن است. این نقطه ای است که موتور شما به اندازه کافی کار می کند تا دینام شما، شاید بخاری یا تهویه مطبوع شما را تامین کند، اما گیربکس شما “در دنده” نیست، بنابراین شما اصلا به جلو حرکت نمی کنید.

دور آرام استپر خودرو چیست؟

همانطور که در بالا به اختصار توضیح داده شد، یک دور آرام “زمخت” درست مانند یک دور موتور معمولی در دور آرام است، با این تفاوت که نامنظم است و آنطور که ما با موتورهای مدرن و صاف خود به آن عادت کرده ایم، نرم نیست.

اگر زمانی که خودروی شما در دور آرام حرکت می‌کند، ناهمواری را احساس می‌کنید، اما درایو نرمی دارد، یک دور آرام دارید. این معمولاً به دلیل تغییر در مقدار هوایی که به موتور شما می رود، منظم بودن احتراق، خطوط جاروبرقی شما و یک سری عوامل دیگر ایجاد می شود. و نه، من در مورد این صحبت نمی‌کنم که وقتی تهویه مطبوع را روشن می‌کنید، ماشین شما چگونه دور موتور خود را افزایش می‌دهد.

علل شایع دور آرام استپر خودرو

شلنگ شلنگ خلاء

شلنگ شلنگ خلاء

شماره 1 – نشت خلاء

وقتی اجازه می‌دهید ماشینتان برای مدت طولانی بنشیند، یا به تازگی آن را برای مدت طولانی رانندگی کرده‌اید، در نهایت شیلنگ‌های لاستیکی محفظه موتور شما خراب می‌شوند. به همین دلیل، آنها مهر و موم کاملی را که از کارخانه انجام داده اند نمی سازند و مقداری از فشار ایجاد شده توسط خطوط خلاء شما از این شکاف ها خارج می شود.

این بدان معنی است که تعادل سیستم خلاء موتور شما ممکن است از بین برود و باعث خاموش شدن سنسورها شود. اگر نشتی خلاء دارید، کامپیوتر موتور شما از اینجا یا آنجا برق را قطع می کند تا از موتور شما در برابر انفجارهای غیرقابل تنظیم (اشتعال ناقص) محافظت کند.

شماره 2 – شمع های معیوب

نحوه بررسی شمع ها

نحوه بررسی شمع ها

اگر یکی از شمع های شما به ترتیب درست کار نمی کند، اصلا جرقه نمی زند، ممکن است با توقف شما، حالت بیکار شما تغییر کند. این به این دلیل است که “جرقه” یکی از اصول اولیه احتراق است که برای روشن نگه داشتن موتور شما مورد نیاز است.

اگر مثلاً 3 شمع از 4 شمع با ریتم صحیح در موتور 4 سیلندر خود شلیک می‌کنند، 3 ضربه خواهید داشت و سپس خاموش می‌شوید (اگر بخواهید سرعت موتور خود را به اندازه‌ای کم کنید که صدای ضربات مشخص را بشنوید). این چیزی است که وقتی صبح برای اولین بار پشت تابلوی ایست نشسته اید یا ماشین خود را روشن می کنید، قطعا احساس می کنید.

اگر ماشین شما به طرز عجیبی در حال حرکت است، می‌خواهید شمع‌های جرقه‌تان را بررسی کنید و اگر شمع‌ها خراب یا کثیف هستند، می‌خواهید آن‌ها را تعویض کنید.

شماره 3 – انژکتورهای سوخت کثیف

علائم بد انژکتور سوخت

علائم بد انژکتور سوخت

اگر انژکتورهای بنزین شما کثیف است، ممکن است به طور متناوب در حالت آرام قرار داشته باشید، یا ماشین شما اصلا روشن نمی شود. همچنین ممکن است متوجه شوید که مسافت پیموده شده سوخت شما در تخلیه تخلیه می شود و مقدار بسیار بیشتری را در پمپ خرج خواهید کرد.

یک راه عالی برای آزمایش اینکه آیا انژکتورهای سوخت شما کثیف، شکسته هستند یا در غیر این صورت کاری را که قرار است انجام دهند انجام نمی دهند این است که یک پیچ گوشتی بلند بردارید و آن را در مقابل بلوک درست در کنار انژکتور بنزین قرار دهید. سپس می توانید گوش خود را بردارید و آن را به سمت انتهای پیچ گوشتی فشار دهید، مانند گوشی پزشکی برای گوش دادن.

یک انژکتور سوخت خوب مانند یک تیک تیک ثابت و ریتمیک به نظر می رسد که نشان می دهد سوخت با سرعت ثابتی در راستای جرقه شما و تراکم پیستون شما تزریق می شود. اگر چیزی نمی شنوید، یا اگر «کلیک کنید، کلیک کنید، *هیچ چیز*، کلیک کنید» یا چیزی آریتمی شنیدید، پس با انژکتور سوخت خود مشکل دارید.

در آن مرحله، شما می خواهید آن انژکتور را تمیز کنید یا آن را تعویض کنید. این می تواند یکی از دلایل خرابی دور آرام استپر خودروشما باشد.

شماره 4 – مشکلات کاربراتور

بهترین پاک کننده کاربراتور

بهترین پاک کننده کاربراتور

در حالی که کاربراتورها تونل بی پایانی از سردرگمی هستند، چهار آزمایش سریع برای تعیین اینکه آیا “کربوهیدرات” شما به درستی کار می کند وجود دارد.

در حالی که موتور روشن است و ترمز دستی شما تنظیم شده است و گیربکس در وضعیت «خنثی» است، فیلتر هوا را بردارید و به کاربراتور خود نگاه کنید. اگر «نازل» اصلی شما خیس است یا از آن سوخت می چکد، احتمالاً به دلیل بالا بودن «سطح شناور» بیش از حد غنی هستید. این را تنظیم کنید تا کربوهیدرات شما کمی تمیزتر شود.

با روشن نگه داشتن موتور و ترمز دستی، در حالی که گیربکس خودرو در وضعیت «خنثی» است، سیستم دور آرام خود را بررسی کنید. به آرامی پدال گاز را فشار دهید تا دور در دقیقه به حدود 3000 برسد

بیشتر بدانید : وظیفه ی استپر خودرو چیست ؟

چگونه موتور در این محدوده دور رفتار می کند. آیا موتور در این محدوده به نرمی حرکت می کند یا رفتاری نادرست دارد؟ در صورت دومی، می‌خواهید حالت بیکاری خود را تنظیم کنید.

کاسه شناور خود را پر نگه دارید و پاک کننده هوا را خارج کنید، اما موتور خود را خاموش کنید. اکنون، همانطور که دریچه گاز را فشار می دهید، به چهار بشکه اصلی کاربراتور خود نگاه کنید (در صورت تمایل می توانید از کسی بخواهید که پدال گاز را برای شما فشار دهد). وقتی دریچه گاز را فشار می‌دهید، آیا مقدار کمی سوخت از هر چهار بشکه خارج می‌شود و پس از رها کردن پدال گاز، کمی ادامه می‌دهد؟ اگر نه، شما با سیستم پمپ گاز خود مشکل دارید.

مشکل دیگر می تواند مربوط به سیستم اندازه گیری اصلی شما باشد. در حالی که موتورتان با سرعت 2000 دور در دقیقه روشن است (ببخشید یا بگیرید)، «بوق هوا» اصلی را با مقداری جسم صاف مانند یک تکه مقوا بپوشانید. حالا دقت کنید که آیا اصلا دور موتور زیاد می شود یا خیر. از آنجایی که موتور فکر می‌کند برای سازگاری با کاهش هوا به سوخت بیشتری نیاز دارد. اگر اینطور نیست، می‌خواهید ماشین خود را نزد یک متخصص ببرید تا روی سیستم اندازه‌گیری اصلی کار کند.

شماره 5 – فیلتر هوا

فیلتر هوای کثیف

فیلتر هوای کثیف

اگر فیلتر هوای شما کثیف باشد، ذرات در هوای وارد شده به موتور در طول چرخه احتراق شروع به حضور خواهند کرد. یا این، یا کثیفی در فیلتر هوا اجازه نمی دهد که هوای مورد نیاز چرخه احتراق را در سطح مهندسی شده کامل کند. این می تواند منجر به یک خطا و در غیر این صورت بیکاری “خشن” شود.

جهت خرید استپر موتور پراید کلیک کنید 

جهت خرید استپر موتور 405 کلیک کنید 

اگر این مشکل را در مزرعه تجربه می‌کنید، یک بطری آب بیرون بیاورید، بالای درپوش آن را سوراخ کنید تا یک دهانه با فشار بالا (مانند شلنگ) ایجاد کنید. فیلتر هوای خود را بردارید و از بطری برای اسپری کردن ذرات ریز استفاده کنید، سپس فیلتر هوا را خشک کنید یا به آن زمان بدهید تا با هوای شما آب نریزد.

این حداقل باید شما را به خانه یا مقصد بعدی که در آن می توانید جایگزین فیلتر هوا خریداری کنید، برساند.

شماره 6 – شیر PCV معیوب

“PCV” مخفف Positive Crank Ventilation است، و اگر متوجه شدید دود بیش از حد از اگزوز خود خارج می شود یا روغن بسیار زیاد یا بیش از حد معمول می سوزانید، ممکن است دریچه PCV بدی داشته باشید. این مقاله را که نوشتیم بررسی کنید تا دریابید که آیا شیر PCV شما معیوب است یا خیر.

شماره 7 – شیر EGR

علائم بد دریچه EGR

علائم بد دریچه EGR

شیر چرخش گاز اگزوز (EGR) یکی دیگر از اختراعات متمرکز بر انتشار است که برای سوزاندن ذرات اضافی پر از نیتروژن است که در غیر این صورت برای سیاره ما مضر است. این سوپاپ باز و بسته می شود تا گاز خروجی مجدداً به محفظه احتراق بازگردانده شود تا دوباره بسوزد و باعث صرفه جویی در مصرف سوخت و سوختن کامل گازها شود.

شماره 8 – سنسور اکسیژن

علائم بد حسگر O2

علائم بد حسگر O2

سنسور اکسیژن شما (یا سنسور O2) یک چیز کوچک کوچک است که معمولاً به سیستم اگزوز شما متصل می شود. اگر متوجه شدید که چراغ چک موتور روشن می شود (به طور ثابت یا متناوب) یا ماشین شما در حالت آرام آرام است، ممکن است سنسور O2 معیوب داشته باشید.

دور آرام، مصرف سوخت نامناسب، و چراغ چک موتور همگی از علائم رایج مشکل سنسور اکسیژن هستند.

شماره 9 – نشتی واشر سر

هزینه تعویض واشر سر سیلندر

هزینه تعویض واشر سر سیلندر

اگر واشر سر شما نشت کند، می تواند تجربه بسیار گران قیمت و استرس زا باشد. این به این دلیل است که دسترسی به واشر سر شما بسیار سخت است و مهر و موم آن یکی از اجزای مهم احتراق موفق و طول عمر موتور شما است.

اطمینان حاصل کنید که اگر بعد از گرم شدن ماشین دود سفیدی از اگزوز خود خارج می شود، ممکن است نشت واشر سر یا واشر سر منفجر شده باشد.

همچنین، اگر مایع خنک‌کننده شما نشتی دارد، شیری رنگ، حباب‌دار به نظر می‌رسد یا مدام مجبور هستید آن را پر کنید، احتمالاً یک واشر سرتان نشتی دارد.

شماره 10 – پمپ سوخت بد

پمپ بنزین بد

پمپ بنزین بد

اگر پمپ بنزین شما معیوب است یا به شکل نوک بالایی کار نمی کند، ممکن است در زمان بیکاری معمولی مقادیر مختلفی از سوخت به محفظه احتراق شما ریخته شود. این می تواند باعث یک ضربه و به دنبال آن یک ضربه کوچکتر شود، که شما از طریق تخته کف به عنوان صدای ترکیدن / کندوپاش احساس خواهید کرد.

استپر موتور ال 90

استپر موتور نیسان

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *