آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

4 علائم  خرابی شیر کنترل روغن

4 علائم  خرابی شیر کنترل روغن

4 علائم  خرابی شیر کنترل روغن : برای درک سلونوئید زمانبندی متغیر سوپاپ (VVT) و شیر کنترل روغن مربوطه (OCV)، به دانستن تاریخچه این دستگاه و چگونگی سود آن برای خودروها، SUVها و کامیون های سبک امروزی کمک می کند.

4 علائم  خرابی شیر کنترل روغن (و شیر برقی VVT)

سوپاپ‌های موتور خودرو، SUV یا کامیون شما برای کنترل جریان هوا، سوخت و گازهای خروجی از داخل محفظه‌های احتراق موتور کار می‌کنند. این سوپاپ ها توسط میل بادامک باز و بسته می شوند.

بسته به نوع موتور خودروی شما ممکن است چهار میل بادامک وجود داشته باشد. این میل بادامک ها معمولاً زنجیری یا تسمه ای هستند که از میل لنگ موتور هدایت می شوند.

بادامک ها در خودروهای دهه های گذشته الگوی ثابتی از عملکرد سوپاپ با توجه به موقعیت پیستون ها ارائه می کردند. این الگو (به نام زمان بندی سوپاپ) از پیش تعیین شده و توسط سازنده در موتور طراحی شده است. زمان بندی سوپاپ برای دستیابی به بهترین عملکرد و در عین حال مصرف سوخت قابل قبول تنظیم شده بود.

زمان بندی بادامک متغیر

سپس زمان بندی بادامک متغیر (VCT) آمد. این مفهوم زمان بندی بادامک را معرفی کرد که حول یک الگوی از پیش تعیین شده عملکرد سوپاپ متفاوت بود.

ثبت اختراع برای چنین سیستم هایی در موتورهای اولیه به دهه 1920 باز می گردد. مهندسان استدلال کردند که تغییر عملکرد سوپاپ با تغییر سرعت موتور می تواند هم عملکرد و هم مزایای مصرف سوخت را ارائه دهد.

آلفارومئو اولین تولید کننده ای بود که VCT را روی یک خودروی تولیدی ارائه کرد. این ویژگی به طور استاندارد در موتور 2.0 لیتری تزریق سوخت در اسپایدر 1980 ارائه شد. طراحی بسیار ابتدایی بود و با افزایش سرعت موتور باعث تاخیر در سوپاپ ورودی می شد.

مطالب مرتبط : 

اثر این مکانیسم افزایش قدرت میان رده بود. این یک تغییر به شدت به این موتور کوچک آلفا کمک کرد.

به تدریج، زمان بندی متغیر بادامک شروع به کار کرد. هوندا این را در موتورهای VTEC خود در سال 1989 وارد کرد. پورشه آن را با VarioCam در مدل 928 با موتور V8 معرفی کرد. زمان‌بندی متغیر بادامک نیز در اوایل دهه 2000 در موتورهای موتورسیکلت مورد استقبال قرار گرفت.

بورگ وارنر اخیراً یک سیستم VCT برای سری موتورهای هیوندای لامبدا II 2016 توسعه داده است. این سیستم اولین استفاده از یک قفل بادامک در موقعیت میانی را برای نگه داشتن بادامک ها در یک تنظیم مرکزی در زمانی که نیازی به پیشروی یا عقب افتادگی نبود، داشت.

امروزه تقریباً تمام خودروسازان سوار قطار VCT شده اند. و فراتر از مزایای صرفه جویی در عملکرد و مصرف سوخت، VCT به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای خودرو مانند اکسیدهای نیتروژن کمک می کند.

شیر کنترل روغن چیست (و چگونه کار می کند؟)

علائم بد دریچه کنترل روغن

علائم بد دریچه کنترل روغن

در اکثر موتورهای خودروهای مدرن، تغییر زمان بندی سوپاپ توسط مکانیسم های کنترل بادامک انجام می شود که موقعیت بادامک را نسبت به میل لنگ موتور تغییر می دهد.

این سیستم ها از جریان روغن به راحتی در دسترس از سیستم روغن کاری موتور برای انجام کار استفاده می کنند. در اینجا چگونگی این اتفاق می افتد:

شما را در یک تقاطع متوقف می کنند یا فقط در حال گشت و گذار هستید و روی گاز پا می گذارید. با سیگنال ECU (واحد کنترل الکترونیکی)، شیر برقی زمان بندی متغیر سوپاپ، شیر کنترل روغن یکپارچه خود را باز می کند. هنگامی که این سوپاپ باز می شود، روغن تحت فشار به مکانیزم کنترل بادامک جریان می یابد و به سرعت موقعیت بادامک را نسبت به زنجیر یا تسمه حرکت می دهد.

بسته به سرعت موتور و موقعیت دریچه گاز (پدال گاز) موقعیت بادامک می تواند پیشرفته یا کند شود. هنگامی که موتور به سرعت ثابت می رسد، OCV بسته می شود و بادامک ها به موقعیت اولیه خود باز می گردند. این فعالیت تقریباً بلافاصله اتفاق می افتد و برای راننده نامرئی است.

این سیستم یک مزیت ثانویه دارد. OCV یک جریان مداوم روغن را به زنجیره زمان بندی و چرخ دنده های مربوطه هدایت می کند که روانکاری و جریان روغن خنک کننده را به این قسمت ها افزایش می دهد.

علائم بد دریچه کنترل روغن

شیر برقی VVT و OCV یک واحد یکپارچه را تشکیل می دهند. این واحد ممکن است خراب شود. وقتی این اتفاق می افتد، هر یک یا همه این علائم می تواند شما را از مشکلات آگاه کند:

شماره 1 – بیکار ناهموار

بیکاری خشن

بیکاری خشن

در شرایط عادی، سیستم VVT در دورهای بالاتر یا در شرایط تحمل بار مانند رانندگی از تپه فعال می شود. اما با یک سوپاپ کنترل روغن یا شیر برقی VVT معیوب، ممکن است روغن موتور اضافی به سیستم VVT وارد شود که می‌تواند منجر به خاموشی خشن، از کار افتادن یا به طور کلی عملکرد ضعیف موتور شود.

شماره 2 – شتاب ضعیف

موتور کندتر از حد معمول شتاب می گیرد. قدرت شتاب گرفتن سریع و/یا بالا رفتن از تپه ها وجود ندارد. در حالی که ممکن است فکر کنید این یک معامله بزرگ نیست، ممکن است زمان هایی وجود داشته باشد که برای جلوگیری از تصادف لازم باشد آن را کف کنید. وقتی آن قدرت وجود ندارد، کار زیادی نمی توانید انجام دهید.

شماره 3 – مسافت پیموده شده ضعیف در گاز

مسافت پیموده شده بنزین ضعیف

مسافت پیموده شده بنزین ضعیف

همانطور که قبلا ذکر شد، یکی از مزایای زمان بندی متغیر سوپاپ، افزایش مصرف سوخت است. اما هنگامی که شیر کنترل روغن معیوب باشد، این مزیت از بین می رود زیرا دریچه های ورودی و خروجی ممکن است باز یا بسته شوند.

زمان های نادرست در طی یک دوره زمانی، شما متوجه افزایش مصرف سوخت خواهید شد.

شماره 4 – چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

همیشه چراغ چک موتور (CEL) روشن می شود. یک کد توسط سیستم تشخیصی آنبورد (OBD2) تنظیم خواهد شد. این کد نشان می دهد که آیا مشکلاتی که اشاره می کنید مربوط به OCV و شیر برقی VVT مربوط به آن است یا خیر. DTC P0008، DTC P0014 و DTC P0017 همگی کدهای مربوط به VVT هستند.

مانند همه رویدادهای CEL “روشن”، خودرو ممکن است برای مسافت های کوتاه رانده شود، اما باید به زودی توسط تکنسین خدمات برای اقدامات اصلاحی ویزیت شود.

چه چیزی باعث خراب شدن شیر برقی VVT و OCV می شود؟

چه چیزی باعث خراب شدن شیر برقی VVT و OCV می شود؟

چه چیزی باعث خراب شدن شیر برقی VVT و OCV می شود؟

برق شیر برقی VVT همانطور که توسط ECU سیگنال داده می شود تغذیه می شود. هر گونه نقص در این سیستم یا مدار می تواند باعث از کار افتادن شیر برقی VVT شود. علاوه بر این، خود شیر برقی ممکن است یک نقص الکتریکی داخلی داشته باشد و به طور متناوب شروع به کار کند یا اصلاً کار نکند.

OCV از روغن موتور استفاده می کند و برای عملکرد عادی به روغن تمیز نیاز دارد. اگر تغییرات روغن و فیلتر به طور دوره ای طبق دستورالعمل مالک انجام نشود، ممکن است لجن و/یا لاک (رسوبات چسبنده) در این شیر ایجاد شود.

این آلودگی ممکن است عملکرد آن را کند یا مسدود کند. همچنین، اگرچه این شیر نسبتاً ساده است، یک نقص مکانیکی داخلی می تواند باعث از کار افتادن آن شود.

بسیاری از تاسیسات OCV شامل یک صفحه روغن درون خطی در جلوی ورودی روغن سوپاپ هستند. این صفحه می تواند به طور جزئی یا کامل توسط خاک یا لجن مسدود شود. این انسداد می تواند جریان به OCV را مختل کند و باعث از کار افتادن آن شود.

باز هم، روغن تمیز مهم است. تعویض دوره ای روغن موتور و فیلتر می تواند به جلوگیری از این نوع خرابی کمک کند.

آیا می توان با شیر کنترل روغن معیوب رانندگی کرد؟

شما می توانید با خرابی این سوپاپ رانندگی کنید، اما نباید خیلی دور برانید. اکیداً توصیه می شود در اسرع وقت به تعمیرگاه یا فروشنده محله خود مراجعه کنید.

دلیل آن این است که صفحه OCV یا روغن ممکن است تا حدی یا به طور کامل مسدود شده باشد. اگر این اتفاق بیفتد، روغن کاری چرخ دنده و زنجیر بادامک کند می شود یا متوقف می شود. این می تواند منجر به سایش سریع چرخ دنده و زنجیر و سپس خرابی شود.

تعمیر آسیب ناشی از آن می تواند بسیار پرهزینه باشد.

شواهدی از آلودگی و لجن در شیر کنترل روغن یا فیلتر ممکن است نیاز به کار اضافی داشته باشد. این شامل شستشوی سیستم روغن کاری موتور و تعویض روغن موتور و فیلتر است. هزینه تخمینی اضافی برای این کار به اضافه روغن و یک فیلتر 125 دلار خواهد بود.

بازگشت به لیست

14 دیدگاه در “4 علائم  خرابی شیر کنترل روغن

 1. احمدرضامیرزایی گفت:

  در تعویض روغن،وقتی فیلتر روغن ماشین سورن ef7را برداشت و دور انداخت،در موتور یک پیچ باز کرد فکر کنم شیرcvvtرا بیرون اورد و اورینگ حلقوی را برداشت و گفت در اثر جرم و کثیفی راه رسیدن روغن مسدود میشود سپس جا گذاشت،آیا در کار این قطعه اختلال ایجاد نشده؟

  1. acampart گفت:

   با سلام
   دقیقا اون اورینگ هم از نشت روغن جلوگیری میکند هم اینکه مانع ورو جرم و کثیفی به ئاخل موتور میشود….کارخانه اورینگ را بی دلیل قرار نداده است

 2. محمد گفت:

  سلام. ممنون از مطلبتان
  این شیر رو روی x22 عوض کردم، بعد یک ماه باز نشتی میداد، اورنگی عوض و چسب مزدا زدم، بازم نشتی میده، یعنی از قطعه هست؟

  1. acampart گفت:

   با سلام
   بله عزیز جان احتمالا قطعا مصرفی معیوب میباشد

   1. محمد گفت:

    سپاس از پاسخ تان
    خود قطعه با این وضع قابل تعمیر هست یا باید تعویض کرد؟
    از کجا بفهمیم قطعه جدید معیوب نباشه؟

    1. acampart گفت:

     با سلام
     به دلیل حساس بودن قطعه
     تعمیر کردن اصلا پیشنهاد نمیشود…تعویض قطعه پیشنهاد میشه

 3. غلامرضا گفت:

  سلام .هایما s7دارم هنگام روشن کردن صدای خشکی ازداخل موتور میاد درحد چند ثانیه ایا ممکنه از شیر سی وی تی باشه .لطفا راهنمایی

  1. acampart گفت:

   با سلام
   دوست عزیز توضیحات کامل نیست و مسولان فنی ما متاسفانه نمیتوانند نظری اعلام کنن.

 4. اشکان حسینی گفت:

  سلام من ام وی ام ایکس ۲۲ دارم.
  زمان سرد بودن موتور و توقف شبانه صبحها صدای خشک کار کردن موتور شبیه به استکان تایپیت میده و بعد از ۲-۳ دقیق صدای ماشین نرم‌تر میشه. اما توی حرکت همچنان این صدا با دوره‌ای مختلف موتور دارم. علت این صدا میتونه vvt باشه؟

  1. acampart گفت:

   با سلام
   دوست عزیز این موضوع میتواند دلایل زیادی داشته باشد که vvt یکی از این دلایل میاشد.
   برای جلوگیری از خسارات زیاد ناشی از اسن مشکل سریعا به تعمیرگاه تخصصی و مجاز مراجعه کنید.

 5. جبار گفت:

  با سلام خدمت شما.موتور f7بعد روغن عوض کردن صبح ها موقع استارت سی وی تی چند ثانیه صدا میده تموم میشه گاهی وقت ها با موتور گرم هم موقع استارت صدا میده.عیب از خود قطعه یا مشکل روغن نامناسب.
  روغن سوپر پاور ریختم.در ضمن ماشین تازه گرفتم نمیدونم روغن قبلی چی بوده.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. acampart گفت:

   با سلام
   دوست عزیز سی وی تی شما خراب میباشد و به تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید.

 6. ادریس گفت:

  سلام . سمند ef7 دارم همیشه صدایی مانند شق شق از طرف شیر برقی میاد بنظر شما خراب شده ؟

  1. acampart گفت:

   سلام
   احتمال خراب بودن هست‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *