آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

5 علت کار نکردن کروز کنترل (و هزینه رفع آن)

5 علت کار نکردن کروز کنترل (و هزینه رفع آن)

5 علت کار نکردن کروز کنترل :وسایل نقلیه امروزی بر خلاف هر چیزی که تصور می شد زمانی که خودرو برای اولین بار به محبوبیت رسید، تعدادی از امکانات رفاهی موجود، ویژگی های ایمنی راننده و برنامه های کاربردی مبتنی بر راحتی را ارائه می دهد.

ما اغلب بسیاری از این ویژگی ها و عملکردها را بدیهی می دانیم، تا زمانی که آنها با مشکلی مواجه شوند که آنها را به طور کلی غیرقابل اجرا می کند.

5 علت کار نکردن کروز کنترل (و هزینه رفع آن)

این سناریویی است که شاید به بهترین نحو با خرابی کروز کنترل وسیله نقلیه نشان داده شود. بیشتر رانندگان به مزایای قابلیت‌های کروز کنترل وسیله نقلیه خود عادت کرده‌اند، که تقریباً در تمام خودروها، کامیون‌ها و شاسی‌بلندهای امروزی به‌صورت استاندارد وجود دارد. این باعث می‌شود زمانی که چنین سیستمی کار نمی‌کند یا به درستی کار نمی‌کند، مشکل‌سازتر می‌شود.

علائم خرابی کروز کنترل

بسیاری از کسانی که چنین مشکلاتی را تجربه می کنند، در فکر علت اصلی مشکلات مربوط به کروز کنترل وسیله نقلیه خود و هزینه های مربوط به تعمیر قریب الوقوع هستند. این به خودی خود می تواند یک فکر نسبتاً نگران کننده باشد، به ویژه برای کسانی که برای اولین بار با این موضوع خاص مواجه می شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شایع ترین دلایل عدم کارکرد کروز کنترل و همچنین هزینه متوسط ​​تعمیرات مرتبط با مشکلاتی از این دست، ادامه مطلب را بخوانید.

نحوه عملکرد کروز کنترل

سیستم‌های کروز کنترل را می‌توان به دو دسته جاروبرقی و درایو با سیم تقسیم کرد. اولین مورد از این دو سیستم عمدتاً در خودروهای قدیمی‌تر یافت می‌شود، در حالی که اکثریت قریب به اتفاق خودروهای مدل اخیر اکنون به دومی متکی هستند. در هر صورت، کروز کنترل برای تنظیم سرعت خودرو در یک ورودی تنظیم شده استفاده می شود.

در زیر شرح عمیق تری از نحوه عملکرد هر یک از این دو سیستم کروز کنترل ارائه شده است.

سیستم‌های کروز کنترل فعال با خلاء از مکانیزم پمپ/شیر برای رسیدن به تحویل خلاء به محرک مربوطه استفاده می‌کنند. اکثر محرک های خلاء از این نوع دارای فنرهای داخلی و یک دیافراگم داخلی هستند. به این محرک خلاء یک کابل دریچه گاز متصل است که به صفحه دریچه گاز موتور متصل می شود.

هنگامی که یک راننده کروز کنترل خود را روی سرعت خاصی تنظیم می کند، ECM موتور به پمپ/شیر خلاء سیستم سیگنال می دهد تا مقدار از پیش تعیین شده خلاء را به محرک پایین دست برساند. این خلاء روی دیافراگم داخلی و فنرهای محرک عمل می کند و مقدار مشخصی کشش را روی کابل دریچه گاز متصل می کند.

همانطور که کابل دریچه گاز موتور کشیده می شود، یک صفحه دریچه گاز در داخل بدنه دریچه گاز به میزان دلخواه باز می شود و اجازه می دهد مقدار مشخصی جریان هوا به ورودی موتور وارد شود. درجه باز شدن این صفحه دریچه گاز توسط ECM خودرو فرمان می‌دهد تا سرعت را تنظیم کند، همانطور که توسط یک سنسور سرعت نصب شده در گیربکس منعکس می‌شود.

درایو با سیم

با تکامل فناوری خودرو، بدنه‌های دریچه گاز کابلی به نفع بدنه‌های دریچه گاز پیشرفته‌تر و الکترونیکی‌تر که دارای نام «drive-by-wire» هستند، متوقف شد. بنابراین، استفاده از سیستم‌های کروز کنترل کابلی با خلاء نیز متوقف شد.

سیستم‌های کروز کنترل جدیدتر درایو با سیم بر اساس اصل کنترل ECM عمل می‌کنند. هر زمان که یک راننده کروز کنترل خود را روی سرعت مورد نظر تنظیم می کند، ECM وسیله نقلیه میزان نمایه سازی صفحه دریچه گاز مورد نیاز را تعیین می کند تا مقدار مناسب هوای ورودی برای رسیدن به سرعت مورد نظر مجاز باشد.

با محاسبه این مقدار، ECM یک سیگنال الکتریکی متناظر را به محرک بدنه دریچه گاز موتور می دهد. سپس این محرک صفحه دریچه گاز داخلی بدنه دریچه گاز را در موقعیت دقیقی که قبلاً توسط PCM خودرو خواسته شده بود، نمایه می کند.

در همین حال، سرعت واقعی خودرو به طور مداوم توسط PCM خودرو، به شکل بازخورد سنسور سرعت، کنترل می‌شود.

دلایلی که کروز کنترل کار نمی کند

کروز کنترل یک وسیله نقلیه ممکن است برای تعدادی از مشکلات اساسی از کار بیفتد، که برخی از آنها می توانند مشکل سازتر از بقیه باشند. درک این مسائل بالقوه می تواند هنگام تلاش برای تسریع روند بازگرداندن وسیله نقلیه خود به جاده مفید باشد.

در زیر چندین مورد از شایع ترین دلایل عدم کارکرد سیستم کروز کنترل آورده شده است.

شماره 1 – فیوز سوخته

شماره 1 - فیوز سوخته

جعبه فیوز ماشین

تقریباً تمام سیستم‌های کروز کنترل از طریق یک دستگاه محافظ مدار، مانند فیوز خطی، سیم‌کشی می‌شوند. اگر این فیوز منفجر شود، تمام برق این مدار قطع می شود. برق فقط با تعویض این فیوز سوخته بازیابی می شود.

بیشتر بخوانید: VTEC چیست و چگونه کار می کند؟

اگر فیوز کروز کنترل وسیله نقلیه شما بیش از یک بار منفجر شود، برای تشخیص مشکلات مربوط به مدار، بازرسی بیشتری لازم است.

شماره 2 – سوئیچ کروز کنترل معیوب

سوئیچ کروز کنترل معیوب

آیا کروز کنترل باعث صرفه جویی در مصرف گاز می شود؟

تمام سیستم های کروز کنترل از طریق دستکاری یک سوئیچ کروز کنترل تعیین شده توسط راننده درگیر می شوند. با این حال، با گذشت زمان، تماس روی سوئیچ کروز کنترل خودرو ممکن است فرسوده یا سوخته شود و در نتیجه آنطور که در نظر گرفته شده است، عمل نکند.

وقتی چنین مسائلی رخ می دهد، تعویض سوئیچ کروز کنترل خودروی آسیب دیده ضروری خواهد بود.

شماره 3 – سوئیچ ترمز ناکارآمد

چراغ های ترمز چگونه کار می کنند

سیستم‌های کروز کنترل به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در هر نقطه‌ای که پدال ترمز خودرو فشار داده می‌شود، آن را آزاد می‌کنند. کنترل‌های کامپیوتری خودرو، این کاربرد پدال ترمز را از طریق یک سیگنال الکتریکی ارسال شده توسط سوئیچ ترمز تخصصی تشخیص می‌دهند.

این سوئیچ معمولاً در قسمت عقب پدال ترمز خودرو در امتداد فایروال نصب می شود. در بسیاری از موارد، در صورتی که سوئیچ ترمز از کار بیفتد، عملکرد کروز کنترل به طور کامل متوقف می شود.

شماره 4 – خطاهای سنسور سرعت

علائم سنسور سرعت خراب

نرم افزار مدیریت یک وسیله نقلیه به بازخورد یک سنسور سرعت تخصصی برای تعیین سرعت خودرو، در تلاش برای تنظیم عملکرد کروز کنترل، متکی است. این سنسور سرعت اغلب در امتداد بخش میل عقب محفظه جعبه دنده خودرو یافت می شود.

هر گونه خطای مربوط به این سنسور می تواند باعث خرابی کروز کنترل شود و در نهایت نیاز به تعویض خود این سنسور سرعت دارد.

شماره 5 – خرابی محرک/کابل

کابل دریچه گاز و کروز کنترل

 

سیستم‌های کروز کنترل که در اکثر وسایل نقلیه قدیمی‌تر یافت می‌شوند از طریق اتصال کابلی با خلاء کنترل می‌شوند. خلاء موتور از طریق محرک سیستم منجر به دستکاری یک کابل دریچه گاز تخصصی شد که موقعیت صفحه دریچه گاز موتور را کنترل می کرد.

از دست دادن خلاء سیستم، خرابی محرک خلاء، یا شکستن کابل دریچه گاز همگی می‌تواند منجر به قابلیت همکاری کروز کنترل در خودروهایی با این طراحی شود.

کروز کنترل چقدر ایمن است؟ آیا ممکن است گیر کند؟

کروز کنترل چقدر ایمن است؟ آیا ممکن است گیر کند؟

استفاده از کروز کنترل ذاتاً ایمن است، به ویژه در رابطه با خودروهای مدل قدیمی که چنین ویژگی هایی را به صورت الکترونیکی فعال می کنند.

با این حال، هر چند نادر، کروز کنترل‌های کابلی قدیمی‌تر ممکن است گاهی اوقات متصل شوند و باعث می‌شوند خودرو در هنگام درگیری شتاب بگیرد. خوشبختانه، این شتاب گیری ناخواسته را معمولاً می توان با غیرفعال کردن کروز کنترل یا فشار دادن پدال ترمز متوقف کرد.

خطر واقعی مربوط به کروز کنترل زمانی رخ می دهد که اپراتور آن از آن سوء استفاده کند. هنگام انتخاب زمان و مکان استفاده از کروز کنترل، مقدار مشخصی احتیاط توصیه می شود.

چنین عملکردهایی هرگز نباید در جاده های پر پیچ و خم که فاصله دید راننده را محدود می کند یا موقعیت هایی که ممکن است نیاز به نوسانات سریع سرعت باشد استفاده شوند.

علاوه بر این، استفاده از کروز کنترل در هنگام احساس خواب آلودگی توصیه نمی شود. اگرچه بسیاری از رانندگان به طور مداوم از کروز کنترل خود به عنوان وسیله ای برای صرفه جویی در مصرف بنزین استفاده می کنند، اما استفاده از چنین عملکردهای خودکار میزان ورودی راننده مورد نیاز برای سفر را کاهش می دهد و می تواند تأثیرات مضری بر تمرکز راننده در زمانی که خسته است داشته باشد.

در چنین مواردی، فرد باید در صورت ایمن بودن از جاده خارج شود و فقط یک بار کاملاً هوشیار باشد.

هزینه رفع مشکلات کروز کنترل چقدر است؟

هزینه دقیق مربوط به تعمیر کروز کنترل بر اساس علت اصلی شرایط زمینه‌ای و همچنین ساخت و مدل خودرویی که چنین مشکلاتی را تجربه می‌کند متفاوت است.

مشکلات نسبتاً جزئی، از جمله مواردی که معمولاً مربوط به کروز کنترل یا سوئیچ ترمز وسیله نقلیه است، هزینه تعمیر در حدود 4500000 تومان تا 10000000 تومان، شامل قطعات و نیروی کار، دارد.

بیشتر بخوانید:علائم خرابی سنسور IAT (و هزینه تعویض)

 

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “5 علت کار نکردن کروز کنترل (و هزینه رفع آن)

 1. هادي گفت:

  سلام
  وقت بخير
  من براي تعمير كروز كنترل نياز به راهنمايي شما دارم
  اگر جايي را ميشناسيد به مت معرفي كنيد
  ممنونم
  شماره تماس من : 09121070201

  1. acampart گفت:

   با سلام
   شماره شما در اختیار تیم فنی قرار میگرد و در صورت توانایی کمک به شما تماس حاصل میگردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *