آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

6 دلیل که چراغ چک موتور شما چشمک می زند و ماشین می لرزد

6 دلیل که چراغ چک موتور شما چشمک می زند و ماشین می لرزد

6 دلیل که چراغ چک موتور شما چشمک می زند و ماشین می لرزد :موقعیت‌های کمی می‌توانند به‌اندازه زمانی که متوجه شوند که وسیله نقلیه‌شان به شدت شروع به لرزیدن کرده است، یک راننده معمولی را تحت فشار قرار می‌دهد، همه اینها در حضور چراغ چک موتور تازه روشن شده است.

چنین وضعیتی معمولاً با وحشت همراه است و به دنبال تعمیرات گران قیمت است. این به خودی خود کافی است تا معده شما را بیمار کند.

خوشبختانه، شرایط از این نوع همیشه آنطور که ممکن است تصور کنید وخیم نیست. در واقع، مسائل زیادی وجود دارند که می توانند علائمی از این نوع را نشان دهند، که همه آنها به اندازه ای که تصور می شود فاجعه بار نیستند. در چنین مواردی، کلید نتایج مطلوب حول حفظ خونسردی خود و رسیدن به انتهای چیزی است که وسیله نقلیه شما را آزار می دهد.

6 دلیل که چراغ چک موتور شما چشمک می زند و ماشین می لرزد

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علل مختلف لرزش خودرو، همراه با چراغ چک موتور، و همچنین نحوه رسیدگی به چنین مسائلی در صورت بروز آنها در آینده، بیشتر بدانید.

بررسی نور موتور متحرک

بررسی نور موتور متحرک

به طور کلی دو نوع مختلف چراغ چک موتور وجود دارد که اولین آن چراغ چک موتور است که به طور پیوسته روشن می شود. نوع دوم چراغ چک موتور چراغی است که به طور مکرر با سرعت مشخصی چشمک می زند.

در اکثریت قریب به اتفاق موارد، دومی از این دو نوع چراغ چک موتور نشان دهنده یک موضوع جدی تری است که به طور فعال در حال وقوع است.

چراغ چک یکپارچه موتور معمولاً نشان می دهد که یک کد عیب تشخیصی ثبت و ذخیره شده است، خواه در حال حاضر فعال باشد یا نباشد. چراغ چک موتور چشمک زن اغلب برای انتقال یک پیام مهم به یک راننده در نظر گرفته شده است.

این پیام معمولاً حول این واقعیت است که یک اشتباه جریان در یک یا چند سیلندر خاص شناسایی شده است.

دلایل لرزش خودرو هنگام چشمک زدن چراغ موتور

تقریباً در همه موارد، چشمک زن چراغ چک موتور همراه با لرزش قابل توجه، نشانه مطمئنی از احتراق ناقص سیلندر است.

اصطلاح احتراق ناقص را می‌توان به‌عنوان از دست دادن جزئی یا کامل احتراق در یا تعداد بیشتری از سیلندرهای موتور توصیف کرد. در حالی که مشخص کردن یک اشتباه به عنوان علت اصلی علائم ذکر شده در بالا به ندرت دشوار است، تعیین منبع خود اشتباه معمولاً بسیار دشوارتر است.

در زیر چندین مورد از شایع ترین دلایل آتش سوزی ناقص سیلندر آورده شده است.

شماره 1 – شمع های معیوب / آسیب دیده / رسوب شده

شماره 1 - شمع های معیوب / آسیب دیده / رسوب شده

شمع های موتور وظیفه رساندن جرقه لازم به هر سیلندر خاصی را دارند که برای شروع احتراق لازم است.

با گذشت زمان، شمع‌ها می‌توانند رسوب کنند یا شکاف نادرستی از خود نشان دهند که احتراق را دشوار و حتی غیرممکن می‌کند. این منجر به شروع یک اشتباه می شود که فقط از طریق تعمیر و نگهداری مناسب قابل اصلاح است.

بررسی وضعیت شمع های جرقه خود (و تعویض آنها در صورت نیاز) برای جلوگیری از آتش سوزی های بعدی بسیار مفید است.

شماره 2 – بسته های سیم پیچ / سیم های پریز در معرض خطر

هزینه تعویض انژکتور سوخت

در مورد موتورهایی که دارای سیستم جرقه زنی سیم پیچ روی شمع هستند، نیروی احتراق از طریق سیم شمع خاص یا یک بسته کویل مشخص به شمع سیلندر می رسد.

با گذشت زمان و قرار گرفتن در معرض گرمای تولید شده توسط موتور، روکش عایق بیرونی این اجزا می تواند شکننده شده و ترک بخورد و به قدرت احتراق اجازه می دهد پیشگیرانه به زمین برسد.

بیشتر بدانید: 4 علائم خرابی سیبک فرمان خودرو

شماره 3 – درپوش توزیع کننده آسیب دیده/خورده یا کویل احتراق معیوب

علائم کویل احتراق بد

علائم کویل احتراق بد

یکی دیگر از دلایل احتمالی یک آتش سوزی فعال مربوط به خرابی جزئی درپوش توزیع کننده یا سیم پیچ احتراق موتور است.

بسیاری از موتورهای احتراق داخلی قدیمی از چنین تجهیزاتی برای زمان‌بندی ارسال جرقه به هر سیلندر استفاده می‌کردند. متأسفانه درپوش های توزیع کننده مستعد ترک خوردگی و خوردگی بودند، در حالی که سیم پیچ ها اغلب خرابی ناشی از گرما را نشان می دادند.

شماره 4 – مسائل مربوط به تحویل سوخت

هزینه تعویض انژکتور سوخت

یکی دیگر از دلایل رایج آتش سوزی موتور، یک یا چند انژکتور معیوب سوخت است.

یک انژکتور سوخت می تواند به صورت مکانیکی یا الکتریکی از کار بیفتد و از دوز شدن سوخت به سیلندر مربوطه جلوگیری کند. این به نوبه خود، هیچ کاتالیزوری برای احتراق باقی نمی گذارد و در نتیجه تولید برق را از سیلندر سلب می کند. این اغلب منجر به لرزش قابل توجهی می شود که می تواند به راحتی احساس شود.

شماره 5 – از دست دادن فشار

موتور کم فشار

به طور معمول کمتر، یک وضعیت احتراق ناقص می تواند به دلیل از دست دادن فشرده سازی در یک یا چند سیلندر ایجاد شود. این در مورد موتورهای با مسافت پیموده شده زیاد یا موتورهای قدیمی تر رایج تر است.

از دست دادن تراکم می‌تواند به دلیل آسیب‌دیدگی رینگ‌های پیستون، پیستون‌های آسیب‌دیده یا مسائل مربوط به سوپاپ‌ها باشد. خرابی شدید واشر سر نیز می تواند باعث از دست رفتن فشار ناگهانی شود.

شماره 6 – آتش ناقص ناشی از کنترل انتشار

هزینه تعویض شیر EGR

دستگاه‌های کنترل آلاینده‌های معیوب یا حاشیه‌ای می‌توانند این کار را انجام دهند

مقصر آتش سوزی مداوم در یک یا چند سیلندر موتور باشید. این اغلب در مورد دریچه EGR که در موقعیت باز گیر کرده است رخ می دهد.

این اجازه می دهد تا گازهای خروجی اضافی برای احتراق مجدد به داخل ورودی موتور بازگردانده شوند.

در نتیجه، سطوح اشباع اکسیژن به زیر سطوح بهینه می‌رسد و در نتیجه مانع احتراق کارآمد می‌شود.

احتراق ناقص از این نوع به احتمال زیاد در سیلندرهای مختلف به صورت تصادفی رخ می دهد.

این به دلیل این واقعیت است که گازهای خروجی اضافی به طور نامحسوس بین هر یک از سیلندرهای موتور در گردش هستند.

آیا ادامه رانندگی بی خطر است؟

اگر چراغ چک موتور وسیله نقلیه شما در حال حاضر چشمک می زند و با لرزش قابل توجهی همراه است، بهتر است برای رسیدن به مقصد ایمن بیش از حد لازم رانندگی نکنید.

همانطور که در بالا ذکر شد، علائمی از این نوع اغلب با آتش سوزی موتور یا از دست دادن جزئی/کامل احتراق در یک یا چند سیلندر همراه است.

این نه تنها نشانگر از دست دادن عملکرد بعدی است، بلکه اغلب تعدادی از مسائل ثانویه را پیش‌بینی می‌کند که در صورت عدم رفع خطا، ممکن است در آینده ایجاد شوند.

یکی از این نمونه‌ها آسیب به مبدل کاتالیزوری خودرو است که به دلیل عدم وجود جرقه، زمانی که سوخت اضافی به اگزوز موتور وارد می‌شود، اتفاق می‌افتد.

در هر صورت، علت اصلی خرابی خودرو باید در اسرع وقت به طور کامل تشخیص داده شود و تعمیر شود.

انجام این کار از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری می کند که تعمیر بسیاری از آنها ممکن است هزینه بر باشد.

اگر در تشخیص و رفع مشکل خود کاملاً مطمئن نیستید، در اولین فرصت با یک مکانیک مستقل یا مرکز خدمات نمایندگی خوب قرار ملاقات بگذارید.

بیشتر بدانید: علائم خرابی سنسور IAT (و هزینه تعویض)

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *