آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

8 علائم کثیفی فیلتر هوای خودرو (و هزینه تعویض)

8 علائم کثیفی فیلتر هوای خودرو (و هزینه تعویض)

علائم کثیفی فیلتر هوای خودرو :هر موتور خودرو دارای یک محفظه احتراق است و این محفظه برای تولید نیروی کافی برای کارکردن موتور خودروی شما به هوا نیاز دارد. با این حال، هوای عبوری از موتور باید تمیز و بدون آلودگی باشد.

علائم کثیفی فیلتر هوای خودرو

اینجا جایی است که فیلتر هوا بسیار مهم می شود زیرا موتور شما را از هوای آلوده دور نگه می دارد.

فیلتر هوای خودرو به دلیل عملکرد مرکزی خود، قطعاً با گذشت زمان کثیف می شود. فیلترهای هوا معیوب یا بد به دلیل محدودیت جریان هوا در موتور به عملکرد خودرو شما آسیب می زند.

به عنوان یک مالک خودرو، باید از علائم کثیف بودن فیلتر هوا آگاه باشید تا مطمئن شوید که موتور شما عاری از زباله است. برای آشنایی بیشتر با فیلترهای هوا و نحوه تعویض فیلتر هوای نامناسب به ادامه مطلب مراجعه کنید.

فیلتر هوای موتور چه کار می کند؟

کاری که فیلتر هوا انجام می دهد

فیلتر هوا از رسیدن کثیفی، زباله، آلاینده‌ها و اشکالات جاده‌ای به موتور شما جلوگیری می‌کند و از تامین کافی هوا در محفظه احتراق موتور اطمینان می‌دهد.

هنگامی که فیلتر هوا بیش از حد مسدود شده و دیگر کار نمی کند، می تواند منجر به کاهش عملکرد خودرو و حتی آسیب به موتور شود.

برای جلوگیری از این اتفاق، کارشناسان خودرو توصیه می‌کنند که فیلترهای خود را هر 12000 مایل یا 12 ماه یکبار تعویض کنید، اما همیشه به یاد داشته باشید که دفترچه راهنمای مالک خود را برای جزئیات برنامه‌های تعویض فیلتر هوای خودروتان بررسی کنید.

یکی از بهترین و ساده ترین ارتقاهایی که می توانید برای وسیله نقلیه خود انجام دهید، خرید فیلتر هوای قابل استفاده مجدد مانند فیلتر K&N است. شما مبلغ بیشتری را از قبل پرداخت خواهید کرد، اما تا پایان عمر وسیله نقلیه شما دوام می آورد زیرا فقط باید آن را تمیز و روغن کاری کنید. به عنوان یک امتیاز اضافی، حتی ممکن است کمی انرژی بیشتری از آن دریافت کنید، به خصوص اگر بخشی از سیستم ورودی هوای سرد باشد.

علائم گرفتگی فیلتر هوا

همانطور که در بالا ذکر شد، یک فیلتر هوای بد می تواند عملکرد موتور خودرو شما را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد. اما نشانه های گرفتگی فیلتر هوا چیست؟ در اینجا هشت علامت مشخص کننده فیلتر هوای کثیف آورده شده است:

شماره 1 – صداهای غیرمعمول موتور

صدای عجیب موتور

صدای عجیب موتور

هنگامی که ماشین شما در حال حرکت است، باید صدای زمزمه معمولی یک موتور خوب را بشنوید که به آن عادت کرده اید. اگر فیلتر هوای موتور شما مسدود شده باشد، مقدار مناسب جریان هوا نمی تواند به محفظه احتراق برسد و ممکن است صداهای ترکیدن، کندوپاش یا سرفه را بشنوید.

اگر جریان هوا به دلیل تجمع بیش از حد روی صفحه فیلتر محدود باشد، حتی ممکن است صدای سوت خفیفی را تجربه کنید. در هنگام شتاب گیری نباید با صدای هوش بیشتر اشتباه گرفت. در این حالت، موتور به سادگی هوای بیرون را از طریق فیلتر می مکد.

علاوه بر صداهای عجیب و غریب، ممکن است وسیله نقلیه شما بیش از حد لرزش داشته باشد زیرا هوای کافی از نسبت هوا به سوخت خارج نمی شود.

شماره 2 – فقدان قدرت

از آنجایی که هوای کافی وارد موتور نمی شود، آنطور که باید کارآمد کار نمی کند. یکی از نشانه های کثیف بودن فیلتر هوا شتاب ضعیف است.

اگر احساس می کنید ماشین شما کندتر و کمی کندتر به نظر می رسد، بررسی وضعیت فیلتر هوا باید اولین قدم شما باشد (همیشه هنگام تشخیص هر گونه مشکل خودرو، ارزان ترین و آسان ترین علت ممکن را بررسی کنید).

شماره 3 – روشن شدن چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ های سرویس یکی دیگر از نشانه های خرابی فیلتر هوا هستند. در طول احتراق موتور، خودروی شما به طور طبیعی مقداری رسوب کربن را به عنوان محصول جانبی تولید می کند.

گرفتگی فیلتر هوا جریان هوا را به داخل موتور محدود می کند که منجر به تامین هوای ناکافی و سوختن بیش از حد سوخت می شود. این باعث رسوب بیش از حد کربن می شود و در نهایت چراغ چک موتور را روشن می کند.

برای تأیید، باید وسیله نقلیه خود را با یک ابزار تشخیصی اسکن کنید، زیرا چراغ چک موتور می تواند صدها چیز مختلف را معنی کند.

شماره 4 – فیلتر هوای بصری تاریک و کثیف

فیلتر هوای بصری تاریک و کثیف

فیلتر هوای بصری تاریک و کثیف

فیلتر هوای تمیز معمولاً دارای رنگ سفید یا مایل به سفید است. در مورد فیلتر K&N قابل استفاده مجدد، بیشتر به رنگ آلویی خواهد بود.

همانطور که خاک و زباله های بیرونی همچنان روی سطح فیلتر آن انباشته می شوند، رنگ آن به تدریج شروع به تیره شدن می کند. می توانید فیلتر هوا را به صورت دستی بررسی کنید تا مشخص شود که آیا نیاز به تعویض دارد یا خیر.

اغلب، به سادگی بازکردن چند گیره روی قوطی یا پوشش فیلتر هوا به شما امکان می دهد آن را بررسی کنید. اگر هنوز مطمئن نیستید که آیا باید تعویض شود، فیلتر را بردارید و در طول روز یا با استفاده از چراغ قوه آن را مشاهده کنید تا ببینید چقدر مسدود شده است. توجه داشته باشید که لایه های داخلی کاغذ صافی در داخل فیلتر هوا حتی در نور شدید ممکن است دارای ضایعات یا گرد و غبار و زباله های قابل مشاهده نباشد.

هنگامی که ماشین خود را برای تعمیر و نگهداری می‌اندازید، حتماً از مکانیک خود بخواهید فیلتر هوا را بررسی کند و دستورالعمل‌های سازنده در مورد تعویض فیلتر هوا را دنبال کنید. منطقه خدمات یک نمایندگی خودرو معمولاً فیلتر را برای شما به طور خودکار بررسی می کند.

شماره 5 – کاهش در مصرف سوخت

مصرف سوخت بد

مصرف سوخت بد

موتور خودرو از g استفاده می کندآزولین و هوا برای آتش زدن و تولید نیرو. هنگامی که هوای ناکافی وجود دارد، موتور خودروی شما با سوخت بیش از حد کسری را جبران می کند (که به آن “غنی در حال اجرا” گفته می شود. این شرایط باعث افزایش مصرف سوخت می شود.

به همین دلیل است که کاهش MPG شما اغلب نشانه واضحی است که ممکن است نیاز به تعویض فیلتر هوا داشته باشید.

شماره 6 – سوخت نادرست موتور

علل آتش سوزی سیلندر

علل آتش سوزی سیلندر

فیلتر کثیف هوای موجود در موتور خودروی شما را کاهش می دهد و در نتیجه سوخت نسوخته می شود. این سوخت منجر به تشکیل بقایای دوده می شود که روی نوک شمع سوار می شود.

در نتیجه، دوشاخه قادر به ایجاد جرقه مناسب برای احتراق مخلوط هوا و سوخت نیست و متعاقباً موتور خودرو شما دچار اشتباه می‌شود یا راه‌اندازی نمی‌شود که منجر به تکان‌های شدید خودرو در هنگام دور آرام و به‌ویژه هنگام شتاب‌گیری می‌شود.

شماره 7 – دود تاریک، دوده یا شعله های آتش از اگزوز خارج می شود

دود سیاه از اگزوز

دود سیاه از اگزوز

همانطور که در بالا ذکر شد، هوای ناکافی به موتور می تواند باعث سوختن ناقص سوخت در محفظه احتراق شود.

سوخت نسوخته موتور از طریق اگزوز خارج می شود که منجر به دود خاکستری تیره یا سیاه می شود. در موارد نادر، حتی ممکن است متوجه شوید که برخی شعله های آتش از لوله اگزوز شما خارج می شود. این شعله ها به دلیل سوخت نسوخته ناشی از گرما در سیستم اگزوز است.

شماره 8 – بوی بنزین در هنگام راه اندازی

بوی سوختن

بوی قوی بنزین یکی دیگر از نشانه های فیلتر هوای بسیار کثیف است.

با تامین هوای ناکافی، سوخت نسوخته از موتور خارج می‌شود و ممکن است در این فرآیند دود یا شعله ایجاد نکند. در عوض، این سوخت بوی مشخصی از بنزین متصاعد می کند که نشانگر قابل اعتماد فیلتر هوای بد است.

هزینه تعویض فیلتر هوای موتور

هزینه تعویض فیلتر هوای موتور

هزینه تعویض فیلتر هوای موتور

مانند سایر خدمات تعمیر و نگهداری خودرو، هزینه‌های تعویض فیلتر هوا با مدل خودرو و جایی که به دنبال کمک هستید متفاوت است. تعویض فیلتر هوا در واقع یکی از ساده ترین کارهای DIY است که می توانید در وسیله نقلیه خود انجام دهید، بنابراین 95٪ از مردم باید بتوانند خودشان آن را تغییر دهند.

بسیاری از مکانیک ها یا نمایندگی ها به شما این امکان را می دهند که فیلتر را خودتان بخرید و آن را برای نصب به آنها بیاورید. به این ترتیب شما همچنان مقداری پول پس انداز خواهید کرد در حالی که دستان خود را کثیف نمی کنید.

آیا می توانید فیلتر هوا را تمیز یا بشویید؟

فیلتر هوای یکبار مصرف در مقابل قابل استفاده مجدد

گزینه تمیز کردن یا تمیز نکردن فیلتر هوا بستگی به نوع فیلتر هوای مورد استفاده در خودروی خود دارد.

فیلتر هوا در سه نوع وجود دارد:

  • قابل عرضه
  • قابل استفاده مجدد (گاز)
  • فوم (نادر)

شما نمی توانید فیلتر هوای یکبار مصرف را تمیز کنید، بنابراین تعویض تنها گزینه است. با این حال، می‌توانید فیلترهای فوم و قابل استفاده مجدد را تمیز کنید، اما فقط با کاربردهای خاص، و قبل از تعویض باید آنها را خشک کنید.

بازگرداندن فیلتر مرطوب به داخل موتور خودرو، تأثیر نامطلوبی بر موتور خودرو خواهد داشت.

اگر ماشین خود را بدون فیلتر هوا راه اندازی کنید چه اتفاقی می افتد؟

کارکردن خودرو بدون فیلتر هوا امکان ورود خاک، برگ، زباله، حشرات و بسیاری از آلاینده‌های هوا را فراهم می‌کند.

این عناصر مضر باعث آسیب قابل توجهی به قسمت های داخلی موتور اتومبیل شما مانند پیستون ها، سوپاپ ها و سیلندرها می شوند. همچنین مصرف سوخت و روغن موتور شما به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و این امر می تواند منجر به خرابی موتور شود.

بنابراین، برای عملکرد ایمن و بهینه موتور خود، مطمئن شوید که علائم فیلتر هوای کثیف را به سرعت برطرف کنید و همیشه یک فیلتر هوای تمیز در محل خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید:

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *