آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

AC ماشین چگونه کار می کند؟

AC ماشین چگونه کار می کند؟

AC ماشین چگونه کار می کند؟همه ما عاشق هوای خنک کننده نهایی از دریچه های خودرو هستیم، به خصوص زمانی که مجبوریم از آب و هوای گرم و مرطوب جان سالم به در ببریم. وقتی AC ماشین روشن می شود و هوای خنک و با طراوت ساطع می شود، کل سفر آسان و لذت بخش می شود. با این حال، باور کنید یا نه، هیچ ماشینی با ماشین یخ پر از چند تکه یخ عرضه نمی شود. در واقع هوای سردی که از دریچه های AC دریافت می کنیم از هوای گرم تبدیل می شود. هوای گرم باید چندین مرحله را طی کند تا به هوای خنک و تازه تبدیل شود.

AC ماشین چگونه کار می کند؟

فرآیند ترمودینامیکی در اینجا دخیل است و این چیزی است که دمای داخل اتاق ماشین شما را حفظ می کند. در اینجا فشار دخالت دارد و باعث تغییراتی در دمای داخل می شود. شما به سادگی باید AC را روشن کنید و کمپرسور کار بعدی را انجام خواهد داد. با این حال، آنقدرها هم که به نظر می رسد ساده نیست.

در این وبلاگ، در مورد فرآیند کلی مربوط به کار AC خودرو صحبت خواهیم کرد. اما قبل از آن، بیایید دلایل وجود AC در ماشین شما و تمام اجزای AC را بررسی کنیم.

چرا باید AC ماشین خود را سرویس کنید؟

AC ماشین چگونه کار می کند؟ تهویه مطبوع خودرو توضیح داده شده است

AC ماشین چگونه کار می کند؟ تهویه مطبوع خودرو توضیح داده شده است

AC در داخل یک کابین قرار می گیرد و به آرامش جو کمک می کند تا انسان را بدون خستگی کند. علاوه بر این، برای سلامت انسان ها ضروری است زیرا دمای بدن شما را متعادل می کند. اما وقتی به دنبال AC ماشین می گردید، به دلایل زیر است:

زمانی که وسیله نقلیه در حالت شلوغی قرار می گیرد، مسافران باید با ترافیک زیادی مواجه شوند و به همین دلیل معمولا سرعت خودرو کاهش می یابد. به همین دلیل است که وسایل نقلیه با سیستم مجهز ارائه می شوند تا منطقه راحتی را برای مسافران فراهم کنند.

تابستان ها معمولا گرم و مرطوب است و به همین دلیل رانندگی در ماشین بسیار سخت می شود. بنابراین، یک سیستم AC موثر در خودرو، دمای خنک خودرو را حفظ کرده و محیط را مرطوب می کند.

وظیفه AC خودرو چیست ؟

AC نه تنها محیط خنک را حفظ می کند، بلکه هوا را نیز فیلتر می کند که در شهرهای آلوده بسیار مهم است. این شما را از آلودگی هوای خطرناک و مسائل بهداشتی محافظت می کند.

در زمستان ها معمولاً اتومبیل ها به دلیل مه با مشکل مواجه می شوند زیرا نگاه کردن به بیرون از آینه را دشوار می کند. به همین دلیل است که برای عادی سازی دمای داخل و حفظ ایمنی شما به AC نیاز داریم.

کارکرد AC خودرو

اکثر کشورها با تغییرات آب و هوایی زیادی روبرو هستند که می تواند باعث برخی مشکلات جدی سلامتی شود. بنابراین AC در خودرو منطقه راحتی را حفظ می کند و سفر آنها را روان می کند.

با توجه به این مشکلات، تقریباً هر خودرویی با AC عرضه می شود و ما حتی نمی توانیم درایوهای خود را بدون آن تصور کنیم.

وقتی در مورد کارکرد AC Car صحبت می کنیم، تمام اجزای آن با هم کار می کنند و سواری شما را راحت می کنند. بنابراین قبل از پرش به فرآیند، درک هر یک از اجزاء بسیار مهم است.

اجزای سیستم AC خودرو چیست؟

اجزای سیستم AC خودرو

سیستم تهویه مطبوع خودرو تقریباً دارای اجزای مشابه AC یک اتاق است. اما از آنجایی که ماشین کوچکتر از یک اتاق است، تغییرات زیادی در آن ایجاد شده است تا بتواند به طور فشرده در فضا جا شود. قطعات اصلی مورد استفاده در AC خودرو عبارتند از:

کمپرسور

کمپرسور AC به قلب معروف است. فشار مبرد را افزایش می دهد به طوری که می تواند مبرد بخار را به مبرد مایع تبدیل کند. مبرد مایع جریان کلی هوا را از طریق کندانسور امکان پذیر می کند.

AC ماشین چگونه کار می کند؟

کندانسور

کندانسور دستگاه کوچکی است که چگالش را کنترل می کند. هنگامی که می خواهید دمای خودرو را روی کم یا زیاد تنظیم کنید، مبرد مایع ارسال شده توسط کمپرسور باید با نیروی همرفتی که توسط فن رادیاتور یا فن جدا شده ارائه می شود، مواجه شود. این نیرو به کنترل آن کمک می کند.

جهت خرید کمپرسور کولر پژو 206 کلیک کنید .

شیر انبساط

دریچه انبساط با ارسال مبرد مایع با دمای پایین توسط کندانسور به گسترش فشار بالا کمک می کند. همانطور که از نامش پیداست انبساط را کنترل کرده و فشار را کاهش می دهد. فشار آزاد شدن مبرد قبل از ارسال آن به اواپراتور.

اواپراتور

اواپراتور پشت دریچه AC قرار می گیرد و شبیه مبدل حرارتی است. گرمای خودرو را می گیرد و با تبدیل آن به بخار، آن را به مبرد مایع تبدیل می کند. می توانید از خنک شدن از طریق فن داخل قسمت سرنشینان لذت ببرید.

بیشتر بدانید:  علت کار نکردن کولر خودرو چیست؟

لوله اوریفیس

لوله روزنه ای به شکل مخروط است و محدودیتی در جریان مبرد ایجاد می کند. این اجازه می دهد تا مبرد قبل از ورود به اواپراتور، غبار مبرد مایع با فشار بالا را به مایع کم فشار تبدیل کند.

گیرنده خشک کن

خشک کن گیرنده به عنوان گیره ایمنی شناخته می شود زیرا ایمنی را در خودرو حفظ می کند. هنگامی که از کولر گازی استفاده می کنیم، گاهی اوقات مایع به جای بخار به سمت کمپرسور جریان می یابد که می تواند به کمپرسور آسیب برساند. بنابراین خشک کن گیرنده بین کمپرسور و اواپراتور قرار می گیرد تا مایع باقی مانده را به بخار تبدیل کند و سپس برای فشرده سازی ارسال کند.

فیلتر AC Inline

کیت فیلتر داخلی تهویه مطبوع خرابه ها را به دام می اندازد و هوای تمیز را به شما می دهد.

مبرد AC

مبرد نقطه جوش پایینی دارد و توسط AC به عنوان یک رسانه تبادل حرارت استفاده می شود. به شکل سیال است، بنابراین تغییر دما از طریق آن بسیار آسان می شود. در دماهای پایین، مبرد به شکل گازی تبدیل می شود، در حالی که در دمای بالا مایع می ماند.

 

آکومولاتور

آکومولاتور مبرد را نگه می دارد. کیسه مبرد را با حذف رطوبت از آن خشک می کند و سپس آن را در داخل خودرو به گردش در می آورد.

توجه: AC خودرو یا از یک لوله Orifice یا یک شیر انبساط استفاده می کند. ترکیب این دو را فقط در سیستم های AC عقب می توانید پیدا کنید.

AC ماشین چگونه کار می کند؟

تهویه مطبوع خودرو توضیح داده شده است

AC ماشین چگونه کار می کند؟ تهویه مطبوع خودرو توضیح داده شده است

اکنون، شما در مورد هر جزء از AC Car می دانید و ما می توانیم به سمت روند آن حرکت کنیم. ما سعی کرده‌ایم مراحل متوالی را در مورد نحوه عملکرد AC خودرو ارائه دهیم.

کل کار با کمپرسور شروع می شود. مبرد را فشرده یا تحت فشار قرار می دهد و آن را از حالت گازی به مایع تبدیل می کند.

مبرد مایع فشرده شده باید از لوله های خاصی که در کندانسور قرار دارند عبور کند. در اینجا، هوای تازه از خارج در تماس با مبرد مایع قرار می گیرد. کندانسور حاوی مایعی با دمای بالا است و به همین دلیل است که یک شیب دما بین مایع و هوای تازه وجود دارد. بعداً گرما از مایع خارج شده و با هوا مخلوط می شود.

سپس، مبرد وارد خشک کن گیرنده یا آکومولاتور می شود. ماده خشک کننده رطوبت هوا و مبرد را از بین می برد که منجر به ایجاد مبرد خنک تری با حفظ سیستم می شود.

فرایند کارکرد مبرد در AC

مبرد، که در حال حاضر در حالت مایع خنک است، به شیر انبساط یا لوله دهانه جریان می یابد. این فرآیند فشار کلی سیال را کاهش می دهد و به آن اجازه می دهد تا به اواپراتور (یکی دیگر از اجزای AC) حرکت کند.

مبرد تبدیل شده سپس به اواپراتور منتقل می شود. هوای ماشین به داخل اواپراتور کشیده می شود و به داخل هسته اواپراتور می رود. تا کنون دمای مبرد سردتر بوده و می تواند گرمای بیرون را به هوای سرد تبدیل کند.

فن های نزدیک صندلی سرنشین به دمیدن هوای سرد از دریچه ها کمک می کنند و دمای خودرو را خنک می کنند. این فرآیند همچنین رطوبت هوا را از بین می برد و به شما امکان می دهد از هوای تازه و خشک لذت ببرید. (در این فرآیند جمع آوری و تخلیه میعانات نیز صورت می گیرد). از آنجایی که مبرد مایع در سیستم AC بعد از کار داغتر می شود، دوباره به حالت گاز تبدیل می شود.

این مبرد گازی داغ و کم فشار دوباره به گردش در می آید و به کمپرسور باز می گردد. به این ترتیب چرخه جدید انجام می شود و شما هوای خنک، خشک و تازه را دریافت می کنید.

اگر AC شما به همان روش کار نمی کند، باید آن را بررسی کنید.

لوله اوریفیس و سیستم انباشته

سیستم اوریفیس تیوب و آکومولاتور با لوله دهانه قبل از اواپراتور و آکومولاتور قبل از کمپرسور ارائه می شود. لوله اوریفیس جریان مبرد را کنترل می کند و مه کم فشار را قبل از ورود به اواپراتور کنترل می کند. در حالی که آکومولاتور مبرد را نگه می دارد و رطوبت را از آن خارج می کند تا آسیب را کنترل کند.

بیشتر بدانید: علائم  خرابی کمپرسور کولر

سیستم شیر انبساط و گیرنده خشک کن

شیر انبساط و سیستم گیرنده خشک کن با یک شیر انبساط قبل از هسته اواپراتور و گیرنده خشک کن بین کندانسور و کیت فیلتر درون خطی عرضه می شود. ماده خشک کننده در این سیستم رطوبت را جذب می کند. مانند آکومولاتور عمل می کند، اما در سمت پرفشار قرار دارد تا سمت فشار پایین. دریچه انبساط در هر دو سیستم یکسان عمل می کند و جریان مبرد را برای تبدیل مایع به غبار کم فشار محدود می کند.

چرا باید AC خودرو خود را بازرسی کنید؟

هر فردی نیازهای متفاوتی دارد. برخی دوست دارند در یک محیط گرم بنشینند، در حالی که برخی در یک محیط سرد احساس راحتی بیشتری می کنند. اما زمانی که شما فردی هستید که نمی توانید در ماشین گرم بنشینید، به یک کولر گازی نیاز خواهید داشت. به همین دلیل است که بررسی آن مهم می شود. وقتی در ماشین خود می نشینید، می توانید قضاوت کنید که AC شما چقدر هوا منتشر می کند. اگر در حالت عادی کار نمی کند، باید آن را بررسی کنید.

چرا باید سیستم AC اتومبیل خود را شارژ کنید؟

اگر AC را روشن کنید و به دمای خنک و طراوت نرسیده باشد، باید فریون آن کم باشد. از آنجایی که یک سیستم مهر و موم شده است، فریون پایین به این معنی است که چیزی درست نیست. ممکن است یک نشتی کوچک وجود داشته باشد یا هر بخشی از AC ممکن است کار نکند. می توانید در آن زمان آن را بررسی کنید زیرا متخصص مشکل را شناسایی کرده و آن را حل می کند.

AC ماشین خود را امروز سرویس کنید!

تهویه مطبوع خودرو توضیح داده شده است

AC ماشین چگونه کار می کند؟ تهویه مطبوع خودرو توضیح داده شده است

تهویه مطبوع خودرو به راحتی سواری ما کمک می کند

خوب و با ارزش AC اجزای مختلفی دارد و اگر در هر یک از اجزای AC نوعی نقص وجود داشته باشد، از کار می افتد. بنابراین هر از گاهی آن را بررسی کنید. امیدواریم اکنون همه چیز را در مورد عملکرد AC خودرو بدانید. اگر چیزی را در مورد کارکرد AC خودرو از دست دادیم، در نظرات به ما اطلاع دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.