آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

چراغ ESP BAS روشن است؟ (علل رایج و نحوه رفع آن)

چراغ ESP BAS روشن است؟ (علل رایج و نحوه رفع آن)

چراغ ESP BAS روشن است؟ (علل رایج و نحوه رفع آن)

وقتی پشت فرمان می‌نشینید و وسیله نقلیه‌تان را راه‌اندازی می‌کنید، داشبوردی بدون هیچ چراغ روشن می‌خواهید. اما در حالی که این چیزی است که همه ما می خواهیم، متأسفانه داشتن وسیله نقلیه به این معنی است که گاهی اوقات چراغ زمانی که شما می خواهید خاموش نمی شود.

چراغ ESP BAS یک چراغ بسیار مهم در وسایل نقلیه مدرن است و اگر چراغ شما خاموش نشود، چند ویژگی ایمنی پیشرفته را از دست خواهید داد.

این یک مشکل بزرگ است، بنابراین به خواندن ادامه دهید و ما همه چیزهایی را که باید بدانید از چیست، چگونه کار می کند و مهمتر از همه، چگونه آن را تعمیر کنید، بررسی می کنیم.

ESP BAS به چه معناست؟

چراغ ESP BAS روشن است

چراغ ESP BAS روشن است

ESP BAS مخفف «برنامه پایداری الکترونیکی یا سیستم کمک ترمز» خودرو است و وقتی چراغ روشن می‌شود، به این معنی است که یکی از این سیستم‌ها مشکل اساسی دارد. شما نمی توانید چراغ ESP BAS را در هر وسیله نقلیه ای پیدا کنید، زیرا هر خودرویی این سیستم ها را ندارد، اما آنها چراغ های رایج در جیپ، دوج و کرایسلر هستند.

این چراغ را می توانید در خودروهای مرسدس بنز نیز پیدا کنید، اما آنها به جای چراغ ESP BAS آن را “BAS ESP” یا “BAS” می نامند.

ESP BAS از دو سیستم تشکیل شده است: برنامه پایداری الکترونیکی (همچنین به عنوان کنترل پایداری الکترونیکی (ESC) شناخته می شود) و سیستم کمکی ترمز. برای درک دقیق آنچه که یک سیستم ESP BAS انجام می دهد، باید هر دو سیستم زیربنایی را درک کنید.

سیستم ESP شبیه به کنترل کشش است، اما در حالی که کنترل کشش به شما کمک می کند تا وسیله نقلیه شما مستقیم حرکت کند، ESP به وسیله نقلیه شما در هنگام پیچیدن کمک می کند. هر دو سیستم در مورد نگه داشتن چرخ ها روی زمین و کشش خوب هستند، اما آنها در تنظیمات مختلف پیشرفت می کنند.

در همین حال، BAS به همراه ABS برای عملکرد بهتر ترمز در مواقع اضطراری کار می کند. BAS تشخیص می‌دهد که در مواقع اضطراری چه زمانی ترمز را به طور کامل فشار می‌دهید و اطمینان می‌دهد که تا زمانی که ABS به کار بیفتد، ترمز کاملاً فشرده می‌ماند.

چه چیزی باعث روشن شدن ESP Bas Light می شود؟

چند دلیل وجود دارد که ممکن است چراغ ESP BAS در خودروی شما روشن شود. دلایل از نظر احتمال و جدیت متفاوت است، و ما هر دلیل بالقوه را برای شما در اینجا شرح می دهیم.

شماره 1 – سنسور زاویه فرمان معیوب

سنسور زاویه فرمان

سنسور زاویه فرمان

معیوب بودن سنسور زاویه فرمان یکی از رایج ترین دلایلی است که ممکن است چراغ ESP BAS روشن شود. برای اینکه بخش ESP از سیستم کار کند، وسیله نقلیه شما باید بداند هنگام دور زدن یک گوشه چقدر چرخ را می چرخانید.

اگر اندازه‌گیری‌ها با خوانش‌های یکی از سنسورهای سرعت چرخ مطابقت نداشته باشد، می‌داند که نیاز به تنظیم دارد. اما اگر سیستم تشخیص دهد که سنسور زاویه فرمان خوانش معیوب می دهد، نمی تواند بفهمد چه اتفاقی می افتد و تنظیمات لازم را انجام دهد.

از آنجایی که چرخش واقعی چرخ‌های شما با اتصال فیزیکی بین ستون فرمان و قفسه و پینیون (معمولاً با پشتیبانی از سیستم فرمان برقی وسیله نقلیه شما) اتفاق می‌افتد، خودروی شما حتی با سنسور زاویه فرمان معیوب به چرخش ادامه می‌دهد.

شماره 2 – سنسور سرعت چرخ معیوب

سنسور سرعت چرخ بد

سنسور سرعت چرخ بد

این یکی دیگر از دلایل بسیار رایج ممکن است که چراغ ESP BAS خودرو شما روشن شود. هر چرخ دارای یک سنسور سرعت چرخ است که به رایانه می گوید دقیقاً آن چرخ با چه سرعتی می چرخد. این قرائت‌ها را با خوانش‌های دیگر سنسورهای سرعت چرخ مقایسه می‌کند تا بفهمد آیا هر یک از چرخ‌ها در حال لیز خوردن یا از دست دادن کشش هستند.

به خاطر داشته باشید که اگر وسیله نقلیه شما سنسور سرعت چرخ بدی داشته باشد، ویژگی های ایمنی مانند کنترل کشش و ABS را نیز از دست خواهید داد.

شماره 3 – سوئیچ ترمز معیوب

سوئیچ چراغ ترمز بد

سوئیچ چراغ ترمز بد

هر زمان که پدال را فشار دهید، سوئیچ ترمز خودروی شما چراغ های ترمز پشت خودروی شما را روشن می کند. این به سایر رانندگان اجازه می‌دهد بدانند که سرعت شما کم می‌شود و به آن‌ها اجازه می‌دهد واکنش مناسبی نشان دهند.

در حالی که سوئیچ‌های ترمز اغلب از کار نمی‌افتند، اگر یکی در خودروی شما خراب شود، چراغ ESP BUS ممکن است روشن شود. دلیل این امر دو مورد است. ابتدا روشن می شود تا به شما اطلاع دهد که مشکلی وجود دارد، در غیر این صورت ممکن است متوجه نشوید که سوئیچ ترمز حتی از کار افتاده است!

در مرحله بعد، سوئیچ ترمز اغلب با سیستم کمکی ترمز کار می کند تا به کامپیوتر اطلاع دهد که می خواهید متوقف شوید. اگر کامپیوتر وسیله نقلیه شما متوجه نشود که ترمز می‌زنید، نمی‌داند در شرایط سخت ترمز چه زمانی به شما کمک کند.

شماره 4 – مشکلات سیم کشی

سیم کشی سوئیچ ترمز

سیم کشی سوئیچ ترمز

همه این حسگرهای مختلف از طریق سیم با یکدیگر و با کامپیوتر ارتباط برقرار می کنند و اگر هر یک از آن سیم ها اطلاعات دقیقی را منتقل نکنند، برای سیستم مضر است.

مشکل می تواند یک شکست کامل در خط باشد که آن را از ارائه سیگنال های لازم باز می دارد، یا ممکن است مقاومت بیش از حد، سیم کوتاه یا متقاطع در جایی وجود داشته باشد. ردیابی مشکلات سیم کشی بسیار دشوار است، اما خوشبختانه آنها خیلی نادر هستند

آیا رانندگی با ESP Bas روشن است؟

اولین چیزی که باید بدانید اگر چراغ ESP BAS خودروی شما روشن می شود این است که دیگر هیچ یک از این ویژگی های پیشرفته را ندارید. خودروی شما تشخیص می دهد که سیستم به درستی کار نمی کند و برای ایمنی شما، هر دو سیستم را غیرفعال می کند.

از آنجایی که بسیاری از وسایل نقلیه هیچ یک از این سیستم ها را ندارند، این یک معامله بزرگ نیست، اما شما در حال از دست دادن یک ویژگی ایمنی با تکنولوژی بالا هستید که در غیر این صورت وسیله نقلیه شما خواهد داشت.

و بیشتر اوقات، این تنها چیزی است که از روشن ماندن چراغ ESP BAS ناشی می شود. اما از آنجایی که سنسورهای معیوب گاهی اوقات می‌توانند منجر به مشکلات اضافی یا از دست دادن ویژگی‌های ایمنی بیشتر شوند، بهتر است تشخیص درستی داشته باشید و از آنجا بروید.

در نهایت، حتی اگر هر وسیله نقلیه ای این ویژگی های پیشرفته را نداشته باشد، خودروی شما می تواند. آخرین چیزی که می خواهید این است که در صورت تعویض یا تعمیر قطعه معیوب، دچار حادثه شوید که می توانستید از آن جلوگیری کنید.

بهترین اسکنر تشخیصی خودرو

بهترین اسکنر تشخیصی خودرو

بهترین اسکنر تشخیصی خودرو

اگر چراغ ESP BAS خودروی شما به تازگی روشن شد، تنها چیزی که احتمالاً نگران آن هستید خاموش کردن آن است! هنگامی که در حال عیب یابی علت روشن بودن چراغ هستید، بهتر است ابتدا موارد آسان را رد کنید. به همین دلیل، بهتر است ابتدا سوئیچ ترمز را رد کنید.

برای تست سوئیچ:

در حالی که شخصی پشت خودروی شما ایستاده است، خودرو را روشن کنید و سپس پدال ترمز را فشار دهید.

اگر چراغ ترمز روشن شود، سوئیچ ترمز کار می کند.

اگر این کار را نکردند، احتمالاً مشکل را پیدا کرده اید.

در مرحله بعد، باید یک ابزار اسکن خودرو را متصل کنید تا بتوانید به قرائت های مختلف سنسور نگاه کنید.

با مشاهده سنسور زاویه فرمان شروع کنید. هنگام مشاهده سنسور، فرمان را بچرخانید و ببینید که آیا به درستی تغییر می کند یا خیر.

اگر اینطور است، این مشکل نیست. اگر اینطور نیست، سنسور زاویه فرمان ممکن است مقصر باشد.

از آنجا، خوانش سنسور سرعت چرخ را بالا بکشید و با یک مسافر رانندگی کنید.

از آن ها بخواهید هنگام رانندگی در جاده به خوانش های حسگر چرخ نگاه کنند و ببینند آیا سنسوری وجود دارد که با بقیه مطابقت ندارد.

اگر چنین است، مشکل احتمالی سنسور سرعت چرخ معیوب است.

به خاطر داشته باشید که با هر یک از این سنسورها، مشکل می تواند این باشد که سیگنال از سنسور به کامپیوتر نمی رسد. در حالی که این بعید است، اگر این اتفاق بیفتد، شما یک مشکل سیم کشی دارید که باید آن را عیب یابی کنید.

اگر بعد از تنظیم مجدد چراغ دوباره روشن شود چه؟

اگر چراغ ESP BAS مدت کوتاهی پس از تنظیم مجدد دوباره روشن شود، به احتمال زیاد به این دلیل است که بار اول مشکل را به درستی تشخیص نداده یا تعمیر نکرده اید. ما می دانیم که این می تواند یک وضعیت ناامید کننده باشد، زیرا فکر می کردید که مشکل را برطرف کرده اید، اما اگر چراغ دوباره روشن شود، هنوز مشکلی وجود دارد.

تنظیم مجدد چراغ هشدار از طریق ابزار اسکن راه حلی نیست. اگر علت اصلی برطرف نشود، به محض اینکه تشخیص طبیعی خود را در هنگام راه اندازی انجام داد، نور به سادگی دوباره روشن می شود.

اگر قطعه را به درستی تشخیص داده و تعویض کرده باشید، احتمال زیادی وجود دارد که وسیله نقلیه شما نوعی مشکل سیم‌کشی داشته باشد که باعث می‌شود سیگنال دریافتی از سنسور به رایانه نرسد.

باید دوباره وارد فرآیند عیب‌یابی شوید تا بفهمید چه اتفاقی دارد می‌افتد یا وسیله نقلیه خود را نزد یک مکانیک حرفه‌ای ببرید تا بتواند آن را برای شما تعمیر کند.

مطالب مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *