آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

چه مدت می توانید با لاستیک زاپاس رانندگی کنید؟

چه مدت می توانید با لاستیک زاپاس رانندگی کنید؟

چه مدت می توانید با لاستیک زاپاس رانندگی کنید؟ اتفاق می افتد. لاستیک خود را با یک زاپاس تعویض می‌کنید و با آن رانندگی می‌کنید تا بعد از یک روز کاری طولانی به خانه برسید. وقتی پارک موازی چند بلوک دورتر انجام می‌دهید دیر می‌شود، زیرا بقیه مکان‌های نزدیک را گرفتند.

به رختخواب می روید و فکر می کنید “فردا به لاستیک فروشی می روم” و یک هفته بعد از خواب بیدار می شوید و همچنان روی همان لاستیک دونات زاپاس می چرخید.

اگر از علاقه مندان به خودرو هستید، احتمالاً برای تعمیر لاستیک پنچر شده از محل کار خود مرخصی می گیرید (یا از آن به عنوان بهانه ای برای تهیه یک ست کفش جدید برای سواری خود استفاده می کنید) زیرا نمی توانید سایش ناهموار لاستیک و لاستیک را تحمل کنید. کاهش چسبندگی جانبی در BMW شما! اما اگر شما یک فرد عادی هستید، ممکن است حتی متوجه نشوید یا به آن اهمیت ندهید.

چه مدت می توانید با لاستیک زاپاس رانندگی کنید؟

این چند سوال را به ذهن متبادر می کند: چه مدت می توانید یا باید با لاستیک زاپاس رانندگی کنید؟ و با چه سرعتی می توانید با خیال راحت بروید؟

چقدر می توانید رانندگی کنید؟

چقدر می توانید رانندگی کنید؟

چقدر می توانید رانندگی کنید؟

این همه بستگی به نوع لاستیک شما و عمر آن دارد. اگر ماشین شما 15 سال سن دارد و شما سومین مالک آن هستید، ممکن است به محفظه لاستیک زاپاس نگاه کنید و متوجه یک زاپاس با اندازه کامل شوید که زنگ زده است.

لاستیک ممکن است خشک و ترک خورده باشد، که در مواقعی که نیاز به فرار یک گوزن از جاده دارید، به شما کمکی نمی کند، اما من از تجربه شخصی می دانم که آنها همچنان شما را به جایی که می خواهید می رسانند. شاید از بزرگراه اجتناب کنید و فقط برای ایمن بودن از جاده های فرعی استفاده کنید؟

به چه سرعتی می توانی بروی؟

این به برند و سن لوازم یدکی شما نیز بستگی دارد. بسیاری از رانندگان کامیون و علاقه مندان به آفرود 5 لاستیک فول سایز روی وسایل نقلیه خود دارند. به این ترتیب، می توانید پنج لاستیک را بچرخانید تا به طور یکنواخت فرسوده شوند و عمر هر 5 تایر را 20٪ افزایش دهید! فقط مطمئن شوید که همه آنها متعادل هستند.

اگر اینطور باشد، می‌توانید به همان سرعتی که با لاستیک‌های معمولی انجام می‌دهید، بروید. شما فقط می خواهید آن لاستیک پنچر شده را در اسرع وقت تعمیر کنید تا آن را فراموش نکنید و در صورت بروز فوران مجدد، یک لاستیک پنچر به عنوان زاپاس خود باقی بمانید.

چقدر می توانید رانندگی کنید؟

از تحقیقات من، به نظر می رسد که اکثر مکانیک ها موافق هستند که نباید بیش از 70 مایل با لاستیک دونات رانندگی کنید. مشخص نیست که آیا این به دلیل محدودیت های فیزیکی لاستیک صرفه جویی در فضا است یا صرفاً به این دلیل که 70 مایل طول می کشد تا به خانه و سپس روز بعد به لاستیک فروشی بروید

در هر صورت، اگر تا به حال با لاستیک «دونات» صرفه‌جویی در فضا رانندگی کرده باشید، می‌دانید که چقدر برای رانندگی روزانه ناکافی هستند و به دور از اعتماد به نفس هستند. با این حال، وزن آن‌ها به 20 پوند می‌رسد، که باعث می‌شود خودروی شما نسبت به زمانی که یک چرخ و لاستیک زاپاس فول سایز داشته باشید، مصرف سوخت بسیار بیشتری داشته باشد!

توجه: یدک ذخیره‌کننده فضای شما احتمالاً مجهز به سنسور مانیتور فشار باد لاستیک نخواهد بود، بنابراین اگر چراغ TPMS شما در داشبورد شما روشن شد نگران نباشید. هنگامی که لاستیک اصلی شما ثابت شد و چرخ سوار شد، TPMS باید پس از مدتی خود را تنظیم مجدد کند و چراغ خاموش می شود.

مطالب مرتبط :

به چه سرعتی می توانی بروی؟

به چه سرعتی می توانی بروی؟

پاسخ کوتاه: من آن را فشار نمی دهم.

پاسخ طولانی تر: واضح است که این لاستیک ها بسیار کوچکتر از لاستیک صاف فعلی شما هستند که به تازگی آن را تعویض کرده اید، و حتی ممکن است متوجه شوید که ماشین شما کمی پایین تر از زمین در گوشه ای که اخیراً تعویض شده است، قرار دارد.

این باعث سایش ناهموار لاستیک می شود که با اضافه کردن سرعت به این معادله، شدیدتر می شود.

اکثر این لاستیک‌ها دارای یک سلب مسئولیت در رینگ هستند که می‌گوید «در این چرخ از 50 مایل در ساعت تجاوز نکنید». این توصیه باید رعایت شود زیرا یک مهندس این چرخ ها را با محدودیت سرعت بالاتر آزمایش کرده است و من حدس می زنم اتفاق بدی افتاده است.

تایر Run-Flat (پس از پنچری)

تایر Run-Flat (پس از پنچری)

پنچر شدن لاستیک

Run-Flat یکی دیگر از انواع لاستیک زاپاس است و گزینه خوبی برای کسانی است که می خواهند وزن خود را در وسایل نقلیه خود صرفه جویی کنند و دونات را به طور کامل همراه با تجهیزات تعمیر مربوطه کنار بگذارند.

برخلاف تصور رایج، این لاستیک ها هنوز هم می توانند پنچر شوند و همچنان باید با احتیاط با آنها رفتار کرد.

چقدر می توانید رانندگی کنید؟

شما می توانید حدود 50 مایل را با یک لاستیک پنچر شده رانندگی کنید. این به این دلیل است که این ساختار در دیواره‌های جانبی لاستیک تعبیه شده است که به خودروی شما اجازه می‌دهد به حرکت در جاده ادامه دهد.

بدیهی است که اگر جاده ای بسیار ناهموار باشد، ممکن است با فرسودگی ساختار دیواره های جانبی، نتایج متفاوتی را تجربه کنید، اما من آن را تا 50 مایل نگه می دارم. شما نمی خواهید در نهایت در کنار جاده گیر بیفتید.

به چه سرعتی می توانی بروی؟

بریجستون (یکی از چهار تولیدکننده بزرگ لاستیک) پیشنهاد می‌کند که نباید از سرعت 50 مایل در ساعت در تایرهای پنچر شده تجاوز کرد. اگر از این سرعت تجاوز کنید، هندلینگ، ترمز و دینامیک سیستم تعلیق خودرو شما به خطر می افتد.

آیا می توانید لاستیک Run-Flat را تعمیر کنید؟

شما می توانید هر چیزی را وصله کنید، اما تعیین اینکه آیا تقریبا غیرممکن است یا لاستیک ران فلت در داخل آسیب دیده است. به همین دلیل است که اکثر تولیدکنندگان لاستیک به شما پیشنهاد می کنند تایرهای run-flat خود را در اسرع وقت پس از پنچری تعویض کنید.

لاستیک زاپاس چند بار باید تعویض شود؟

زمان تعویض لاستیک زاپاس

زمان تعویض لاستیک زاپاس

اکثر لاستیک ها دارای تاریخ انقضا هستند که به طور متوسط 10 سال از تاریخ تولید می باشد. این به این معنی است که اگر ماشین بیش از 10 سال سن دارد و لاستیک همان لاستیک است که از کارخانه آمده است، باید لاستیک خود را تعویض کنید.

همچنین به دیواره جانبی لاستیک دقت کنید. آیا کرک شده است؟ خشک؟ آیا آج بسیار کمی باقی مانده است؟ اگر به هر یک از این سوالات پاسخ «بله» دادید، ادامه دهید و آن لاستیک را تعویض کنید. از این راهنمای مفید برای شروع استفاده کنید.

با لاستیک زاپاس خود به عنوان یک چسب زخم رفتار کنید نه یک راه حل دائمی. این آنجاست تا شما را پس از یک رانندگی پر استرس به خانه برساند. نه کمتر نه بیشتر. همچنین، مطمئن شوید که فشار باد لاستیک خود را به طور منظم چک می کنید تا در حد PSI توصیه شده سازنده باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *