آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

LSPI: پیش اشتعال با سرعت کم

LSPI: پیش اشتعال با سرعت کم

LSPI: پیش اشتعال با سرعت کم : در حدود سال 2012، اولین موتور چهار سیلندر توربوشارژر با حجم کم و عملکرد بالا در سدان ها و هاچ بک های اسپرت کوچک شروع به ظهور کرد. فورد فوکوس ST و مزداسپید 3 به ذهن متبادر می شوند.

سازندگان در آن زمان تلاش کردند تا دسته ای از اسب بخار ترمز (اسب بخار) را از موتورهای با حجم کم کم کنند و همچنان در مصرف سوخت بسیار عالی ارائه دهند. ایده شسته رفته. بسیاری از سازندگان دیگر از این کار پیروی کردند.

LSPI: پیش اشتعال با سرعت کم (و چه باید کرد در مورد آن)

این موتورهای جدید دارای دو بادامک بالای سر، تزریق مستقیم سوخت و نسبت تراکم متوسط مناسب برای توربوهای کوچک هستند. آنها قدرت و عملکرد بسیار بالاتر از برادران کوچک خود را که به طور معمول تنفس می کردند ارائه کردند.

مخفف قابل استفاده برای این موتورها (صرف نظر از اندازه) T-GDI، تزریق مستقیم بنزین توربوشارژ (با سوخت) است.

سازندگان هشدار کمی داشتند که این خودروهای سریع که از خطوط مونتاژ خارج می شوند دارای نقص فنی ظریف و مرموز هستند. این عیب پتانسیل پیش اشتعال با سرعت پایین (LSPI) بود.

LSPI چیست؟ چه مشکلاتی برای این خودروهای عملکرد جالب به همراه داشت؟ درباره آن چکار میتونید بکنید؟

پیش اشتعال چیست؟

سازندگان چندین دهه است که با موتورهای بنزینی با خطر پیش اشتعال زندگی کرده و طراحی کرده اند. اکثر موتورهای پیستونی بنزینی ممکن است از این مشکل رنج ببرند و سازندگان راه هایی برای حفظ آن به خوبی پیدا کرده اند.

پیش اشتعال در طول کورس تراکم پیستون فقط میکروثانیه قبل از مشتعل شدن مخلوط سوخت و هوا توسط شمع اتفاق می افتد. افزایش دما در مخلوط سوخت و هوا در هنگام تراکم و نقاط داغ در داخل محفظه احتراق باعث این اتفاق می شود.

وقتی پیش‌اشتعال اتفاق می‌افتد، برق از بین می‌رود، و اگر این اتفاق در طی مایل‌ها رخ دهد، ممکن است رویه پیستون سوخته شود. به طور کلی استفاده از سوخت درجه بالاتر (امتیاز اکتان بالاتر) این مشکل را کاهش می دهد.

پیش اشتعال با سرعت کم

پیش اشتعال با سرعت کم

LSPI چیست؟

در مقایسه با پیش اشتعال معمولی، پیش اشتعال با سرعت کم (LSPI) یک هیولا است. گاهی اوقات از آن به عنوان پیش اشتعال تصادفی (SPI) نیز یاد می شود. این رویداد که در اوایل تاریخچه موتورهای T-GDI که در بالا توضیح داده شد کشف شد، شروع به سرکشی زشت خود کرد.

ماشین‌ها با پیستون‌های ترک‌خورده و شکسته، حتی میله‌های پیستون خمیده به دلال‌ها برمی‌گشتند. چه اتفاقی داشت می افتاد؟ مهندسان سازنده درگیر شدند، و در اینجا چیزی که آنها پیدا کردند:

در طول کورس تراکم پیستون، اما بسیار قبل از احتراق عمدی سوخت-هوا، یک رویداد پیش اشتعال با انرژی بسیار بالا رخ می دهد. هنگامی که این اتفاق افتاد، پیستون که توسط سه همراه خود به سمت بالا رانده شد، نتوانست جهت خود را معکوس کند.

فشار شدید ناشی از این رویداد ناگهانی معمولاً لبه‌های بالای پیستون را ترک می‌کند یا می‌شکند و حتی می‌تواند منجر به خم شدن شاتون شود. موتورهایی که به شدت تحت تأثیر قرار می گیرند، متوقف می شوند و در بسیاری از موارد نیاز به بازسازی دارند.

علت پیش اشتعال با سرعت پایین

با تجربه پیش‌اشتعال معمولی، جامعه مهندسی خودرو در ابتدا در مورد علت این رویدادهای مخرب LSPI ابهام داشت. تست موتور و کار تحلیلی به طور جدی آغاز شد.

تولیدکنندگان با تولیدکنندگان سوخت و نفت دیدار کردند تا برای مقابله با این مشکل هماهنگ کنند. این چیزی است که آنها تعیین کردند:

در طول حرکت تراکم پیستون، قطرات کوچکی از سوخت و روغن باقیمانده در اطراف بالای پیستون فشرده می شوند. این مخلوط که با فشرده سازی گرم می شود، مشتعل می شود. جریان تقریباً همزمان سوخت تزریق مستقیم نیز مشتعل می‌شود و تلاش می‌کند تا پیستون را به عقب وادار کند و باعث آسیب‌های مشخص شده شود.

مطالب مرتبط : 

LSPI صرفاً یک رویداد پیش از احتراق مخرب تر بود که مخصوص موتورهای با جابجایی کوچک تزریق مستقیم توربوشارژ بود. در حالی که علت LSPI هنوز به طور کامل شناخته نشده است، آزمایش نشان داد که بهبود در ترکیب روان کننده های موتور می تواند به کاهش این مشکل کمک کند. این روغن های به روز شده به زودی در قفسه های قطعات خودروی مورد علاقه شما و فروشگاه های بزرگ ظاهر شدند.

ترکیبات روان کننده که به به حداقل رساندن LSPI کمک می کند

انواع روغن موتور

انواع روغن موتور

چه خودتان روغن خود را تعویض کنید و چه توسط یک فروشگاه محلی، فروشنده یا حق رای تعویض روغن انجام دهید، باید خود را در مورد مشخصات فنی نوع روغنی که در موتور خودرویتان ریخته می شود، آموزش دهید.

این یک فرآیند یادگیری پیچیده نیست. و به دلیل خطر شدیدی که LSPI برای موتورهای کوچک T-GDI به ارمغان می آورد، اگر یکی از این خودروها را برانید، این دانش بسیار مهم خواهد بود.

ارتقاء بسیاری از مارک های روغن موتور به کاهش خطر LSPI کمک کرده است. این به‌روزرسانی‌ها با داده‌های مشخصات چاپ شده روی ظروف روغنی که در قفسه‌های فروشگاه قطعات خود می‌بینید، نشان داده می‌شوند. به دنبال چه چیزی باید باشید؟

روی برچسب پشتی روغن مارک مورد علاقه خود معمولاً یک کد دایره ای به نام “دونات” پیدا می کنید. در مرکز این دونات، درجه ویسکوزیته روغن را مشاهده خواهید کرد، به عنوان مثال. 10W-30. مشخصات API (موسسه نفت آمریکا) نیز برای oi ارائه خواهد شد l، به عنوان مثال، API Service SN.

 

همچنین ممکن است رتبه روغن را با متن پررنگ مشاهده کنید. به عنوان مثال، “با شرایط مورد نیاز: API SP، SN PLUS، SN، SM مطابقت دارد یا از آن فراتر می رود”.

همچنین ممکن است مشخصات خاص سازنده خودرو مانند «کرایسلر MS12633» و گاهی اوقات مدل‌های خودروی خاص مانند «نیسان GT-R» را بیابید. نام‌های مشخصات اضافی مانند “ILSAC GF-5” یا “GF-6” نیز ممکن است وجود داشته باشد.

بنابراین برای موتور بنزینی توربوشارژ کوچک شما، چه مشخصات روغنی ترجیح داده می شود؟ این لیست است. روغنی که استفاده می کنید باید با یک یا چند مورد از این مشخصات مطابقت داشته باشد:

کتابچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید

هر یک یا همه موارد ذکر شده در بالا روی ظرف روغن مناسب برای موتور T-GDI (تزریق مستقیم بنزین توربوشارژ) شما موجود است. اگر خودروی شما مدل سال 2019 یا قدیمی تر باشد، ممکن است دفترچه راهنمای مالک شما این مشخصات جدیدتر را منعکس نکند.

با وجود این باید از این روغن های جدید استفاده کرد. آنها برای سازگاری عقب با روغن مورد نیاز برای وسایل نقلیه قدیمی تر موتور T-GDI ترکیب شده اند.

خودروهای اروپایی و ژاپنی ممکن است مشخصات دیگری برای روانکارهای تایید شده داشته باشند. اگر صاحب یکی از این خودروهای T-GDI هستید، بهتر است با بخش خدمات نمایندگی خود تماس بگیرید.

توصیه آنها را برای روغن موتورهای فعلی (یا مشخصات روغن) که به طور خاص برای کمک به به حداقل رساندن خطر LSPI به روز شده اند، درخواست کنید.

در آخر، اگر ماشین خود را برای تعویض روغن به یک مغازه یا فروشنده محلی می برید، باید با مهربانی فعال باشید. خود را با مشخصات روغن مورد نیاز خودرو خود مسلح کنید و از مدیر خدمات بپرسید که آیا از چنین روغنی مطابق با نیاز خودروی شما استفاده می کند یا خیر.

اگر اینطور نیست، عاقلانه است که یک فروشگاه جدید برای تعویض روغن خود پیدا کنید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *