آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

کد P0135 :نقص مدار گرمکن سنسور اکسیژن (بانک 1، سنسور 1)

کد P0135 :نقص مدار گرمکن سنسور اکسیژن (بانک 1، سنسور 1)

نقص مدار گرمکن سنسور اکسیژن (بانک 1، سنسور 1) :برخی از سنسورهای اکسیژن دارای مدار گرمایشی هستند تا زمان رسیدن به دمای عملیاتی پس از راه اندازی خودرو را کاهش دهند. کد P0135 زمانی فعال می شود که مدار گرمایش در سنسور نسبت هوا به سوخت، که به عنوان سنسور اکسیژن جلو در بانک یک نیز شناخته می شود، خراب شود.

کد P0135 :نقص مدار گرمکن سنسور اکسیژن (بانک 1، سنسور 1)

کد P0135 همچنین ممکن است نشان دهنده فیوز بد، اتصال ضعیف یا سیم کشی آسیب دیده به سنسور مدار گرما باشد.

اکثر موتورهای مدرن دارای سنسورهای اکسیژن برای کنترل نسبت سوخت به هوا در سیستم مکش هستند. همانطور که گفته شد، برخی از این سنسورها دارای عناصر گرمایشی از پیش نصب شده هستند که زمان چرخه بودن سیستم موتور شما را کاهش می‌دهد، یا یک حالت غنی از سوخت طراحی شده است تا خودرو به سرعت به دمای مناسب برسد.

هنگامی که حسگر(های) اکسیژن تشخیص می دهد که موتور به دمای عملیاتی مطلوب رسیده است، نسبت سوخت کاهش می یابد تا مصرف سوخت بهبود یابد و آلاینده ها کاهش یابد.

اگر ماژول کنترل پیشرانه (PCM) سیگنالی از المنت گرمایشی در حسگر یک بانک یک دریافت نکند، یا سیگنال نشان دهنده مقاومت کوتاه یا بیش از حد باشد، کد P0135 به طور خودکار فعال می شود.

موارد مرتبط: PCM در مقابل ECM در مقابل ECU در مقابل TCM (تفاوت چیست؟)

چراغ چک موتور اغلب تنها علامت کد P0135 است، زیرا وسیله نقلیه شما می تواند با مدار گرمایش سنسور اکسیژن معیوب کار کند. با این حال، گاهی اوقات علائم دیگری نیز وجود دارد، از جمله:

  • موتور دیر گرم می شود
  • بیکار خشن در شروع
  • مصرف سوخت بالا

علل کد P0135

سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن

کد عیب تشخیصی P0135 لزوماً نیازی به تعویض سنسور اکسیژن جلوی شما ندارد. می تواند به دلایل دیگری نیز ایجاد شود.

  • اتصالات یا سیم کشی معیوب در سنسور اکسیژن موتور
  • مبدل کاتالیزوری آسیب دیده
  • سنسور اکسیژن معیوب
  • سنسور اکسیژن موتور دارای نشتی خلاء است
  • مشکلات مربوط به ماژول کنترل قدرت
  • سنسور مایع خنک کننده موتور آسیب دیده است
  • سیم کشی اتصال کوتاه دارد

آیا کد P0135 جدی است؟

کد خطای P0135 مشکل جدی نیست. شما می توانید وسیله نقلیه خود را برانید و نیازی به تعمیر فوری ندارید. با این حال، از آنجایی که می تواند منجر به مصرف سوخت ضعیف و آلایندگی بیشتر شود، بهتر است به موقع به این موضوع رسیدگی شود.

نحوه رفع کد P0135

کد P0135 :نقص مدار گرمکن سنسور اکسیژن (بانک 1، سنسور 1)

با استفاده از اسکنر OBD2

همانطور که موتور خود را برای کد P0135 تشخیص می دهید، چند اشتباه رایج وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. برای شروع، به طور خودکار تصور نکنید که کد فعال شده است زیرا سنسور شما معیوب است. در واقع، موتور شما ممکن است دارای یک مشکل مکانیکی مانند سیم های معیوب یا نشتی در اگزوز باشد.

همیشه توصیه می شود قبل از تصمیم گیری برای تعویض هر قطعه، یک تشخیص کامل موتور خود را انجام دهید. اگر چند قطعه را تعویض کردید و کد خطای P0135 همچنان تکرار شد، بهتر است خودروی خود را برای معاینه نزد مکانیک ببرید تا از آسیب بیشتر به موتورتان جلوگیری شود.

در اینجا مراحل ساده ای وجود دارد که می توانید برای تشخیص علت کد P0135 دنبال کنید:

با اطمینان از ایمن و سالم بودن تمام سیم هایی که سنسور اکسیژن موتور را می پوشانند، شروع کنید.

مدارها، کانکتورها یا سیم های آسیب دیده را تعویض کنید و همه چیز را تمیز کنید.

سپس، کد خطا را با استفاده از کدخوان خود پاک کنید و یک آزمایش کوتاه جاده ای انجام دهید تا مطمئن شوید که خودرو زمان کافی برای رسیدن به دمای عملیاتی مورد نظر دارد.

اگر کد دوباره ظاهر شد، در اینجا چند چیز دیگر برای بررسی وجود دارد:

اطمینان حاصل کنید که سیستم اگزوز نشتی نداشته باشد و ترک ها و نقاط ضعیف در قسمت های زیرین را بررسی کنید.

زمین موتور را به طور کامل بررسی کنید و از اتصال صحیح آن اطمینان حاصل کنید. اگر متوجه خوردگی شدید، ممکن است مجبور شوید یک زمین جدید نصب کنید.

مبدل کاتالیزوری را با استفاده از وکیوم گیج تست کنید. هنگامی که موتور در دمای کاری مورد نظر کار می کند، باید قرائت آن حدود 18 جیوه باشد. دور موتور خود را بچرخانید و اطمینان حاصل کنید که خوانش ها به سطح گفته شده باز می گردند.

مبدل کاتالیزوری را تمیز کنید.

فیوز مدار بخاری را بررسی کنید. بیشتر متداول است که فیوز هنگام اتصال کوتاه در سیستم موتور شما منفجر شود.

اگر هنوز نمی توانید کد را حذف کنید، سنسور اکسیژن را جایگزین کنید. اگر کد با یک سنسور جدید باقی بماند، ممکن است مشکل در جای دیگری از سیستم الکتریکی خودروی شما باشد یا حتی نتیجه یک PCM معیوب باشد.

در این صورت، همانطور که گفته شد، بهتر است خودرو را برای تشخیص بیشتر نزد مکانیک خود ببرید.

چگونه از تکرار کد P0135 در آینده جلوگیری کنیم؟

همچنین همانطور که قبلا ذکر شد، سیم های آسیب دیده و اتصال کوتاه شایع ترین علت کد خطای P0135 هستند. موتور خود را به طور منظم بررسی کنید و مطمئن شوید که سیم‌ها با چیزی که به آنها آسیب می‌رساند تماس نداشته باشند و مطمئن شوید که روی همدیگر همپوشانی ندارند زیرا این کار به راحتی می‌تواند باعث بروز این مشکل شود.

با استفاده منظم از اسپری ضد زنگ، اجزای داخلی موتور خود را حفظ کنید. این برای به حداقل رساندن خوردگی روی موتور شما مفید است، که می تواند منجر به مشکلات سیم کشی شود.

مطالب مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *