آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

کد P0307: احتراق ناقص در سیلندر شماره 7

کد P0307: احتراق ناقص در سیلندر شماره 7

کد P0307: احتراق ناقص در سیلندر شماره 7 : چیزهای کمی مانند روشن شدن ناگهانی و غیرمنتظره چراغ چک موتور وسیله نقلیه شما، یک رفت و آمد آرام را خراب می کند. چنین شرایطی اغلب باعث می‌شود که فرد احساس بدتری کند، اگر کاملاً گیج نشده باشد، زیرا فکر تعمیرات پرهزینه در آینده زیاد می‌شود.

کد P0307 (علائم، علل و نحوه رفع آن)

در اغلب موارد، یک رانندۀ اتومبیل نیز در این فکر می ماند که آیا با ادامه رفت و آمد خود باعث آسیب بیشتر می شوند یا خیر.

در حقیقت، چراغ چک موتور می تواند معانی زیادی داشته باشد. همه چراغ‌های چک موتور یکسان نیستند، زیرا روشن شدن چنین چراغی به سادگی به این معنی است که نرم‌افزار عملیاتی خودرو یک کد عیب تشخیصی از یک نوع خاص را ثبت کرده است.

این عیوب را می توان در نهایت با استفاده از ابزار اسکن OBD-II خواند که سرنخ های ارزشمندی را ارائه می دهد که می تواند در طول فرآیند تشخیص استفاده شود.

توانایی خواندن و تجزیه و تحلیل کدهای عیب تشخیصی به ویژه هنگام تلاش برای عیب یابی مسائل مربوط به خطای نادرست مفید است. در بسیاری از موارد، یک کد خطای فعال در واقع سیلندر خاصی را که آتش‌سوزی روی آن قرار دارد، شناسایی می‌کند. این مورد در مورد کد عیب تشخیصی P0307 است که مربوط به یک رویداد شلیک ناقص سیلندر شماره 7 است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کد خطای تشخیصی P0307 و همچنین نحوه رسیدگی به چنین مشکلاتی در صورت بروز در آینده، ادامه مطلب را بخوانید.

احتراق ناقص در سیلندر شماره 7 شناسایی شد

کد عیب تشخیصی P0307 مربوط به یک رویداد خطای ثبت شده است که از سیلندرهای #7 موتور جدا شده است. به عبارت ساده، ECM/PCM خودرو مشخص کرده است که سیلندر شماره ۷ موتور در یک یا چند مورد نتوانست احتراق کافی ایجاد کند و در نتیجه عدم تعادل سیلندر به سیلندر را ایجاد می کند. به این ترتیب، سیلندر شماره 7 موتور آنطور که باید کمک نمی کند.

در بیشتر شرایط، زمانی که تعداد دورهای میل لنگ در دقیقه بیش از 2 درصد در هر دو جهت منحرف شود، کد خطای تشخیصی P0307 فعال می شود.

سپس داده‌های جمع‌آوری‌شده از حسگر موقعیت میل بادامک موتور برای جداسازی سیلندر متخلف استفاده می‌شود. با این وجود، تشخیص بیشتر برای تعیین علت اصلی این اشتباه مورد نیاز است.

علائم کد P0307

روشن نشدن ماشین

روشن نشدن ماشین

کد خطای تشخیصی P0307 اغلب با مجموعه ای از علائم ثانویه همراه است، که برخی از آنها نسبت به سایرین بارزتر هستند. یادگیری تشخیص این علائم فردی می تواند هنگام تلاش برای تشخیص مشکل در دست مفید باشد.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با کد خطای تشخیصی P0307 آمده است.

 1. بیکار خشن یا نامنظم
 2. قدرت کاهش یافته است
 3. شروع مشکلات
 4. تردید زیر بار
 5. افزایش مصرف سوخت

علل کد P0307

کد خطای تشخیصی P0307 می‌تواند ناشی از مجموعه‌ای از مشکلات اساسی فردی باشد که جداسازی و تشخیص تعدادی از آنها می‌تواند تا حدودی مشکل باشد. آشنایی با این علل بالقوه می تواند در هنگام تلاش برای رفع مشکل مورد نظر سودمند باشد.

در زیر چندین مورد از رایج ترین دلایل کد خطای تشخیصی P0307 آورده شده است.

 • شمع/سیم شمع آسیب دیده
 • پک کویل معیوب
 • انژکتور سوخت ناکارآمد
 • از دست دادن فشرده سازی
 • گرفتگی معابر EGR
 • خلاء نشت می کند
 • سنسور دور موتور معیوب
 • خرابی سنسور O2
 • مبدل کاتالیزوری معیوب / گرفتگی
 • PCM معیوب

آیا کد P0307 جدی است؟

کد خطای تشخیصی P0307 عموماً با شدت متوسط ​​در نظر گرفته می شود، زیرا نشان می دهد که یک موتور در سیلندر شماره 7 خود قدرت کمی تولید می کند. بنابراین، موتور آسیب‌دیده قادر به برآورده کردن نیازهای توان معمولی نیست. علاوه بر این، برخی از علائم مرتبط با DTC P0307 می تواند برای قابلیت رانندگی خودرو مضر باشد.

همچنین شایان ذکر است که بسته به علت اصلی خرابی موتور، وضعیتی از این قبیل، اگر درمان نشود، در واقع می تواند با گذشت زمان منجر به آسیب کاتالیست شود.

عدم احتراق جرقه در یک سیلندر خاص منجر به کاهش دوز سوخت خام در اگزوز خودرو می شود. این سوخت مستعد ایجاد گرمای بیش از حد در مبدل کاتالیزوری سیستم اگزوز است.

در هر صورت، علت اصلی کد خطای P0307 خودرو باید در اسرع وقت به طور کامل تشخیص داده و تعمیر شود. انجام این کار می تواند به سرعت عملکرد کلی موتور را بازیابی کند، در حالی که خطر آسیب بیشتر را نیز کاهش می دهد.

اگر خودتان برای انجام چنین تعمیراتی احساس راحتی نمی کنید، باید در اولین فرصت موجود با یک مرکز خدمات مورد اعتماد ملاقات کنید.

نحوه رفع کد P0307

نحوه بررسی شمع ها

نحوه بررسی شمع ها

مراحل زیر را می توان برای کمک به تشخیص و تعمیر علت اصلی کد خطای P0307 خودرو دنبال کرد. مثل همیشه، همیشه باید یک دفترچه راهنمای خدمات مخصوص کارخانه برای صفحه خود مراجعه کنید

وسیله نقلیه مفصلی، قبل از پرداختن به چنین تعمیراتی.

شماره 1 – DTC های اضافی را بررسی کنید

قبل از شروع فرآیند تشخیص، وجود کدهای عیب اضافی را بررسی کنید. هر گونه عیوب باید قبل از اقدام به طور کامل تشخیص داده شود و تعمیر شود.

شماره 2 – اجزای سیستم جرقه زنی را بازرسی/تست کنید

با بررسی دقیق بسته سیم/سیم پیچ شماره 7 موتور خود برای علائم بصری آسیب یا زمین شروع کنید. شمع این سیلندر نیز باید برداشته و بررسی شود.

در صورت لزوم، بازرسی درپوش توزیع کننده موتور و دکمه روتور نیز توصیه می شود. تمام قطعاتی که به نظر آسیب دیده یا فرسوده می شوند را تعویض کنید. در بسیاری از موارد، می توان از یک جرقه سنج داخلی برای تأیید رساندن برق به دوشاخه آسیب دیده استفاده کرد.

شماره 3 – تست عملکرد انژکتور سوخت

با استفاده از یک ابزار اسکن دو جهته، و یک فشارسنج مناسب که به ریل سوخت موتور بسته شده است، هنگام فرمان دادن به انژکتور شماره 7 برای چرخش، نوسانات فشار را بررسی کنید.

اگر به درستی کار کند، فشار مشاهده شده باید به طور لحظه ای کاهش یابد. اگر این اتفاق نیفتد، آزمایشات بیشتری برای اثبات دوام مدار مورد نیاز است.

شماره 4 – فشرده سازی را بررسی کنید

با گرم شدن موتور تا دمای کارکرد، تراکم باید روی سیلندر شماره 7 بررسی شود. خوانش های گرفته شده از این آزمایش باید با مقادیر مشخص شده توسط سازنده خودرو مقایسه شود.

شماره 5 – داده های فریز فریم را تجزیه و تحلیل کنید

در مرحله بعد، باید داده های فریم فریم ثبت شده در رابطه با خطای P0307 ذخیره شده را تجزیه و تحلیل کنید. باید دقت شود که مقادیر مربوط به حسگر که نامنظم یا خارج از محدوده به نظر می رسند جدا شوند.

مهمتر از همه، باید اطلاعات سنسور O2، سنسور MAF، سنسور میل بادامک و سنسور میل لنگ را به دقت تجزیه و تحلیل کرد.

مطالب مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *