آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

آشنایی با برخی از مهمترین علائم خرابی دسته موتور

آشنایی با برخی از مهمترین علائم خرابی دسته موتور

آشنایی با برخی از مهمترین علائم خرابی دسته موتور :موتور یک وسیله نقلیه در هنگام کار، لرزش زیادی تولید می کند. بدون قطعه خاصی، لرزش به کل خودرو منتقل می‌شود و باعث ناراحتی مسافران داخل خودرو می‌شود.

نشانه نصب نادرست دسته موتور خودرو

این قطعه بسیار مهم، دسته موتور (یا دسته موتور) نامیده می شود. در زیر، نحوه عملکرد دسته موتور، علائمی را که در صورت مشکوک به داشتن دسته موتور بد هستید باید به دنبال آن باشید و میانگین هزینه تعویض دسته موتور چقدر است را بررسی خواهیم کرد.

نحوه عملکرد دسته های موتور

دسته‌های موتور قطعات کوچکی هستند که موتور را به وسیله نقلیه شما متصل می‌کنند. به طور معمول تا چهار دسته برای اتصال موتور به قاب ماشین یا دسته موتور استفاده می شود. گیربکس شما از دسته ها نیز استفاده می کند.

اکثر دسته‌های موتور دارای لاستیک هستند تا نقاط تماس فلز موتور با بدنه خودرو کاهش یابد. این به کاهش ارتعاشات موتور و آسیب های ناشی از آن کمک می کند.

میرایی اضافی ارتعاش را می توان با پر کردن دسته با مایع به جای آن انجام داد، که این ویژگی در بالای محصولات و مدل‌های خودروی لاین مانت یافت می‌شود.

نحوه عملکرد دسته های موتور

ارتعاشات در بلوک موتور شایع ترین علت آسیب به ظریف ترین قسمت های موتور است. ارتعاشات بیش از حد می تواند هزاران دلار هزینه تعمیر برای شما داشته باشد. هدف از دسته موتور جلوگیری از انتقال این ارتعاشات به جایی است که نباید.

بلوک موتور محکم به فریم یا فریم بدنه خودرو محکم می شود. لرزش ها ضعیف می شوند و تقریباً به سایر قسمت های موتور تأثیر نمی گذارند. ارتباط بین موتور و بدنه خودرو حفظ می شود.

بیشتر بخوانید: آموزش تعویض دسته موتور

علائم و اثرات خرابی دسته موتور

عملکرد اضافی دسته موتور این است که از رسیدن لرزش به بقیه قسمت های خودرو نیز جلوگیری می کند. در مجموع، جدا از اتصال موتور به قاب، دسته‌ها اولین خط دفاعی در برابر لرزش‌های آسیب‌زا در خودروی شما هستند.

شماره 1 – صداهای ضربات مکرر در محفظه موتور

شماره 1 - صداهای ضربات مکرر در محفظه موتور

سر و صدا در هنگام رانندگی

هنگامی که دسته‌های موتور فرسوده می‌شوند، یکی از رایج‌ترین علائم این امر، صدا در محفظه موتور است. این می تواند به صورت صدای تق تق، کوبیدن و هر صدای دیگری باشد که باعث می شود به ضربه فکر کنید.

این صداها به این دلیل است که موتور دیگر ایمن نیست. از این طرف به طرف دیگر جابجا می شود و به دیواره های گهواره برخورد می کند.

جهت خرید دسته موتور شماره دو پراید کلیک کنید .

جهت خرید دسته موتور شماره یک پراید کلیک کنید .

شماره 2 – ارتعاشات قوی تر از حالت عادی

شماره 2 - ارتعاشات قوی تر از حالت عادی

فرمان می لرزد

این یک نشانه رایج از نصب موتور در حال مرگ است. هر گونه لرزش اضافی در ماشین شما به دلیل خرابی دسته است.

هنگامی که لاستیک یا مایع مرطوب کننده دسته فرسوده می شود، یا زمانی که خود دسته دیگر ایمن نیست، توانایی آن در جلوگیری از لرزش به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد. شما شروع به احساس لرزش و لرزش کل ماشین خواهید کرد.

شماره 3 – موتور در حال حرکت است

شماره 3 - موتور در حال حرکت است

علل صدای تیک تیک موتور در هنگام دور آرام یا شتاب گیری

اگر موتور شما تمایل دارد در خلیج حرکت کند، حداقل یک دسته خراب دارید. ایمن نگه داشتن موتور وظیفه اصلی دسته است.

دسته های فرسوده به موتور اجازه می دهند در همه جهات حرکت کنند. هنگامی که شتاب می گیرید و موتور لرزش شدیدتری دارد می توانید این حرکت را بشنوید.

شما معمولاً صداهای ضربه ای را می شنوید که همراه با موتور غیر ایمن هستند. این می تواند منجر به عدم ایمنی در کابین خودرو شود. همچنین می‌تواند منجر به آسیب دیدن سایر قسمت‌های ظریف خودرو از جمله ضربه زدن فن رادیاتور به پوشش اطراف شود.

شماره 4 – موتور کمی کج شده است

شماره 4 - موتور کمی کج شده است

موتور کج شد

هنگامی که موتور خودرو با استفاده از دسته ها محکم می شود، به درستی تراز می شود. این بدان معنی است که موتور در یک سطح قرار دارد، بدون اینکه ارتفاع آن در سطح مقطع آن متغیر باشد. خرابی مجموعه دسته‌ها باعث می‌شود که موتور به یک طرف بیفتد یا حتی کج شود.

این را می توان با گوش دادن به صدای لرزش بیش از حد در محفظه موتور تشخیص داد. موتور را به طور منظم بررسی کنید و به دنبال کج شدن باشید.

کج شدن جزئی بر قابلیت موتور تأثیر نمی گذارد، اما اگر موتور خیلی به یک طرف خم شود، در واقع ممکن است سیل شود و از کار بیفتد و منجر به خرابی شود. همیشه دسته های خود را در صورت نیاز بررسی و تعویض کنید.

شماره 5 – آسیب به بلوک موتور شما

شماره 5 - آسیب به بلوک موتور شما

آسیب بلوک موتور

این یکی از شدیدترین شرایطی است که می تواند در نتیجه داشتن دسته موتور بد رخ دهد. اگر به دلیل سهل انگاری در تعویض آن در صورت نیاز، دسته شکسته و به طرز فاجعه‌باری از کار بیفتد، احتمالاً کل موتور شما شروع به پریدن می‌کند.

در سرعت‌های بالا، این امر می‌تواند منجر به از دست دادن برخی از ظریف‌ترین قطعات موتور به دلیل برخورد با نواحی اطراف شود. این می تواند منجر به یک تصادف جدی شود که منجر به آسیب جدی و یا حتی تلفات جانی شود.

هزینه تعویض دسته موتور

هر چه پس از شروع علائم بیشتر برای تعویض دسته های موتور خود صبر کنید، هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت. جلوگیری از سناریوی شکست موتور، ارزان ترین و موثرترین روش است.

با این حال، هزینه تعویض یک دسته ترک خورده یا شکسته می تواند بسته به نوع خودرو متفاوت باشد.

به خاطر داشته باشید که اغلب نیاز به تعویض بیش از یک دسته موتور دارید، بنابراین ممکن است هزینه واقعی بیشتر از آنچه در بالا ذکر شده است باشد.

در مورد دسته های موتور، ایده خوبی است که از کیفیت صرفه جویی نکنید. یا از OEM استفاده کنید یا از یک مارک تجاری با شهرت خوب استفاده کنید.

دسته موتور گرد پلاستیکی پژو ۴۰۵ موجود در فروشگاه

دسته موتور گرد فلزی پژو ۴۰۵ موجود در فروشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.