آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

آلترناتور خودرو چیست ؟

آلترناتور خودرو چیست ؟

دینام خودرو (آلترناتور) چیست ؟چندین بخش مهم در زیر کاپوت خودرو وجود دارد که به عملکرد موثر آن کمک می کند. آنها شامل اجزایی هستند که به تامین برق برای سیستم های مختلف کمک می کنند. از جمله آنها دینام است که انرژی الکتریکی را از انرژی مکانیکی با استفاده از جریان متناوب (AC) ایجاد می کند.

دینام خودرو چه کاری انجام می دهد؟

دانستن اینکه دینام چه کاری انجام می دهد و چگونه کار می کند، زمانی که صاحب وسیله نقلیه هستید، مفید است و اگر به دنبال شغلی در زمینه خودرو هستید، ضروری است. به خواندن این راهنما ادامه دهید تا همه چیز را در مورد دینام ها و چرایی اهمیت آنها بدانید!

دینام چگونه کار می کند؟

دینام وظیفه کمک به تامین برق قسمت های مختلف خودرو را بر عهده دارد. با باتری که جزء کلیدی است که به روشن شدن موتور کمک می کند، متفاوت است. هنگامی که باتری کار خود را انجام داد، دینام کار خود را به کار می گیرد تا به کارکردن خودرو کمک کند.

وظیفه ی دینام خودرو چیست؟

همانطور که قبلا گفته شد، دینام انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. میل لنگ در یک وسیله نقلیه از یک تسمه سرپانتین یا تسمه V برای به حرکت درآوردن دینام استفاده می کند که روتور را در دینام با سرعت بالایی حرکت می دهد.

جهت خرید  تسمه دینام پژو پارس XU7 دانگیل کد 1665کلیک کنید 

جهت خرید تسمه دینام 405 دانگیل کد 1665کلیک کنید 

با چرخش این روتور، الکتریسیته ایجاد می شود. آهنرباهایی در داخل دینام وجود دارد که به AC اجازه می دهد تا انرژی مکانیکی تولید شده را به الکتریسیته تبدیل کند. برق به یک تنظیم کننده ولتاژ ارسال می شود که برق را در قسمت های مختلف خودرو توزیع می کند.

دینام خودرو (آلترناتور) چیست ؟

قطعاتی که توسط دینام تغذیه می شوند شامل انواع قطعات الکتریکی از چراغ های جلو گرفته تا فرمان برقی و شیشه های برقی هستند. دینام وظیفه شارژ باتری را نیز دارد.

دینام چگونه باتری را شارژ می کند؟

دینام چگونه باتری را شارژ می کند؟

باتری های خودرو بر اساس جریان مستقیم (DC) کار می کنند، نه جریان AC که دینام ها تولید می کنند. قبل از اینکه انرژی دینام به باتری ارسال شود، باید تبدیل شود.

جهت خرید تسمه دینام 206 تیپ 2 دانگیل کد 1565کلیک کنید 

جهت خریدتسمه دینام 206 تیپ 5 دانگیل کد 1575 کلیک کنید 

قبل از عبور از یک تنظیم کننده ولتاژ، برق از طریق یکسو کننده دیود ارسال می شود که آن را به DC تبدیل می کند که باتری می تواند جذب کند. این به آن اجازه شارژ مجدد می دهد.

علائم هشدار دهنده خرابی دینام

در حالی که بیشتر دینام ها برای کارکرد طولانی مدت ساخته شده اند، اما قطعاتی در آنها وجود دارد که در طول زمان فرسوده می شوند. استفاده بیش از حد، آسیب حرارتی و سایش عمومی می تواند سلامت دینام را کاهش دهد. بدون دینام کار، یک وسیله نقلیه می تواند با طیف وسیعی از مشکلات مواجه شود.

نشانه های خرابی دینام خودرو عبارتند از :

باتری ضعیف شده:

هر زمان که مشکل باتری دارید، خوب است دینام را نیز بررسی کنید. ممکن است دینام از کار بیفتد و نتواند باتری شما را به اندازه کافی شارژ کند.

نورهای کم نور:

متوجه کم شدن یا سوسو زدن چراغ های جلو شده اید؟ خرابی دینام می تواند باعث ایجاد ولتاژ ناسازگار شود که می تواند باعث این اتفاق شود.

مشکلات الکترونیک:

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید، لوازم جانبی مختلف خودروی شما است که توسط دینام شما تغذیه می شود. درست کار نکردن شیشه های برقی یا مشکل با رادیو می تواند به این معنی باشد که دینام در حالت فریتز قرار دارد.

صداهای غیرعادی:

صدای ناله یا غرغر که از زیر کاپوت می آید ممکن است نشان دهنده این باشد که تسمه ای که حرکت دینام شما را کنترل می کند نامرتب است. بررسی صداهای عجیب و غریب همیشه ایده خوبی است.

مشکلات راه‌اندازی خودرو:

وقتی کلید خود را در استارت قرار می‌دهید، برای روشن کردن موتور مشکلی ندارید. اگر صدای کلیک می شنوید و موتور قبل از روشن شدن زیاد میلنگ می چرخد، ممکن است دینام شما علت آن باشد.

ایده خوبی است که هر زمان که با چیزی غیرعادی مواجه شدید، به وسیله نقلیه خود نگاه کنید تا مطمئن شوید که قطعات به درستی کار می کنند. دینام جزء مهمی در سیستم الکتریکی خودروی شماست که می خواهید آن را در شرایط خوبی نگه دارید!

بیشتر بخوانید : علائم خرابی تسمه تایم خودرو 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *