آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

آموزش رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک

آموزش رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک

آموزش رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک :زمانی فقط در بین رانندگان مسن و کسانی که قادر به رانندگی با ماشین دستی نیستند، محبوبیت داشت، خودروهای اتوماتیک اکنون رایج شده اند.

نه تنها رانندگی با آن‌ها راحت‌تر (و آرامش‌بخش‌تر) از یک دستی است، بلکه در برخی موارد می‌توانند سوخت بهتری داشته باشند و هزینه نگهداری آن‌ها کمتر است.

با این حال، اگر قبلاً تجربه رانندگی با ماشین اتوماتیک را نداشته اید، قرار گرفتن پشت فرمان بسیار آسان است و از نبود پدال کلاچ و مجموعه‌ای از گزینه‌های ارائه شده توسط شیفتر کاملاً گیج می‌شوید.

گیربکس های اتوماتیک

اکثر گیربکس‌های اتوماتیک به شما امکان می‌دهند بین «P» (برای پارک)، «R» (معکوس)، «N» (خنثی) و «D» (درایو) انتخاب کنید.

از پارک فقط باید زمانی استفاده شود که متوقف شده و از ماشین خارج می شوید.

این گیربکس را قفل می‌کند و از غلتیدن آن جلوگیری می‌کند (اما همچنان باید ترمز دستی را هنگام پارک کردن نیز فشار دهید).

دنده عقب در گیربکس اتوماتیک

دنده عقب همانطور که می گوید عمل می کند – مانند دنده عقب در یک دنده دستی عمل می کند و زمانی که می خواهید به عقب برانید باید انتخاب شود.

جهت خرید گیربکس کامل پراید کلیک کنید

جهت خرید گیربکس پژو 405 XU7 کلیک کنید

خنثی مانند بیرون کشیدن گیربکس دستی از دنده است. هنگام حرکت نباید انتخاب شود – این به عنوان کوستینگ شناخته می شود – اما اگر برای مدت کوتاهی متوقف شده باشید، می توان از آن (همراه با ترمز دستی) استفاده کرد.

Drive به طور خودکار دنده ها را انتخاب می کند و به خودرو اجازه می دهد به جلو حرکت کند.

برخی از گیربکس های اتوماتیک نیز به شما امکان انتخاب دنده اول یا دوم را می دهند.

آموزش رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک

این در شرایطی که می خواهید از گیربکس برای پایین نگه داشتن سرعت خود استفاده کنید کمک می کند – مانند رانندگی در یک تپه شیب دار.

وجود این گزینه همچنین به پایین نگه داشتن دور و جلوگیری از چرخش چرخ ها هنگام دور شدن در شرایط خاص کمک می کند.

به عنوان مثال، هنگام حرکت در شرایط برفی یا یخبندان، گاهی اوقات توصیه می‌شود در صورت برف‌باری خاص، با دنده دوم کنار بکشید

تا از لغزش چرخ‌ها جلوگیری شود – برخی از خودروهای اتوماتیک نیز یک “حالت زمستانی” اختصاصی دارند که این کار را انجام می‌دهد.

این واقعیت که یک اهرم یا انتخابگر جای یک گیربکس را در اتوماتیک می گیرد به این معنی است که فقط 2 پدال وجود دارد:

گاز و ترمز. هیچ پدال کلاچ در اینجا یافت نمی شود.

مراقب باشید که به طور غریزی پدال ترمز را به همان صورتی که پدال کلاچ را در کتابچه راهنمای کاربر فشار می دهید فشار ندهید!

این منجر به توقف اضطراری بی‌موقع می‌شود.

نحوه رانندگی خودکار

اگرچه استفاده از گیربکس های اتوماتیک معمولاً بسیار آسان است، اما این سردرگمی هنگام استارت و توقف ایجاد می شود.

وقتی سوار ماشینی با گیربکس اتوماتیک می شوید، باید در «پارک» رها می شد.

پای راست خود را روی پدال سمت چپ (ترمز) بگذارید و فشار دهید، ماشین را با کلید یا دکمه استارت روشن کنید

و (در حالی که پایتان روی ترمز قرار دارد)، شیفتر را روی «D» (در صورت تمایل) حرکت دهید. برای رانندگی به جلو) یا “R” (اگر می خواهید به عقب برگردید).

بلند کردن پای خود از روی ترمز باعث می شود که اکثر وسایل نقلیه اتوماتیک به سمت جلو خزش کنند – این به پارک کردن یا در ترافیک کم سرعت کمک می کند.

بیشتر بخوانید:  وظیفه ی گیربکس خودرو چیست

اگر روی تپه هستید یا می‌خواهید سریع‌تر حرکت کنید، ممکن است به گاز بیشتری نیاز داشته باشد.

پس از حرکت، گیربکس دنده مناسب را برای موقعیت انتخاب می کند و تمام کارهای سخت را برای شما انجام می دهد.

وقتی سفرتان تمام شد و ماشین متوقف شد، پایتان را روی ترمز نگه دارید و اهرم را روی «P» قرار دهید، جرقه را خاموش کنید و از ماشین خارج شوید.

گیربکس های اتوماتیک معمولی

اینها از «مبدل گشتاور» برای انجام کار کلاچ استفاده می‌کنند و نسبت به سایر جعبه‌های خودکار تصفیه‌شده‌تر هستند، اما سوخت بیشتری نسبت به جعبه‌های دستی مصرف می‌کنند.

خودروهای لوکسی مانند رنج روور و ولوو XC90 دارای گیربکس اتوماتیک معمولی هستند – با استفاده از 9 دنده.

گیربکس های متغیر پیوسته (CVT)

CVT ها در خودروهای هیبریدی مانند تویوتا پریوس محبوب هستند، زیرا چرخ دنده ها را به نفع تسمه ای که به عنوان یک ضریب دنده عمل می کند حذف می کنند.

آنها علاوه بر کارآمدتر و قابل اطمینان تر بودن، رانندگی نرم تری را نیز به همراه دارند، زیرا خودرو مجبور نیست بین دنده ها بپرد.

یک نقطه ضعف شتاب آهسته تر نسبت به سایر گیربکس های اتوماتیک است و اگر بخواهید به سرعت پیشرفت کنید صدای بلند و ضعیف موتور می تواند رخ دهد.

اتوماتیک دوکلاچه

این نوع گیربکس ها شبیه c گیربکس اتوماتیک معمولی، اما دو کلاچ (به طور خودکار کار می کند) جایگزین مبدل گشتاور می شود.

آنها دنده های متناوب را ردیف می کنند، به این معنی که نسبت بعدی آماده شده و امکان تعویض سریع دنده را فراهم می کند.

آنها در خودروهای گروه VW محبوب هستند – از گیربکس DSG موجود در فولکس واگن گلف گرفته تا PDK مورد استفاده در پورشه.

گیربکس های دستی اتوماتیک

این‌ها مانند گذشته محبوب نیستند، اما همچنان در خودروهای ارزان‌تری مانند اشکودا سیتیگو استفاده می‌شوند.

اینها مانند یک کتابچه راهنمای معمولی عمل می کنند، اما دنده ها را به طور خودکار انتخاب می کنند و به جای استفاده از پدال، کلاچ را با کامپیوتر کار می کنند.

نقطه ضعف این است که آنها می توانند کمی تند و سریع باشند – درست مانند یک دستی، یک مکث کوچک وجود دارد زیرا سیستم از طریق چرخ دنده ها کار می کند.

گیربکس های اتوماتیک چه مزیت هایی دارند؟

اگرچه گیربکس های اتوماتیک به طور سنتی به نگهداری بالا شهرت دارند، اما نسبت به گذشته قابل اعتمادتر هستند.

آنها همچنین احتمال خراب شدن قطعات را کاهش می دهند – به عنوان مثال، اگر کنترل کلاچ شما کامل نباشد، کلاچ را در یک ماشین اتوماتیک فرسوده نخواهید کرد.

گیربکس پژو پارس XU7

گیربکس سمند XU7

علاوه بر اینکه رانندگی آسان‌تر است، در برخی موارد، نسخه‌های خودکار خودروها می‌توانند در واقع کارآمدتر از نمونه‌های دستی خود باشند.

آنها می توانند سریعتر نیز باشند – به ویژه بسیاری از گیربکس های دوکلاچه می توانند سریعتر از انسان ها دنده ها را تغییر دهند و در زمان 0-62 مایل در ساعت، ده ها ثانیه بسیار مهم را کاهش دهند.

ایده آل برای ورزش در روز – شما می توانید راهنمای مبتدیان ما برای پیگیری روزهای را در اینجا بخوانید.

با این حال، خرید خودروهای اتوماتیک معمولاً گران‌تر است، که اگر راننده جدیدی هستید که از قبل با حق بیمه بالایی روبرو هستید، به شما کمکی نمی‌کند.

اگر به عنوان یک راننده جدید به دنبال صرفه جویی در هزینه بیمه خودرو هستید، ممکن است بخواهید به بیمه خودرو جعبه سیاه نگاه کنید. یا ممکن است بخواهید بیمه موقت خودرو را برای پوشش قرض گرفتن خودرو در نظر بگیرید.

بهترین تمرین در هنگام رانندگی با گیربکس اتوماتیک

اگر راننده قبلاً هرگز اتومبیلی را که از دنده اتوماتیک استفاده می کند رانده نشده است، لازم است قبل از شروع به کار نحوه رانندگی ماشین را بدانید. بهترین عملکرد را از وسیله نقلیه دریافت می کند. مکانیسم اتوماتیک چیزی بیشتر از چسباندن آن در حالت رانندگی و اجازه دادن به ماشین برای انجام بقیه کارها وجود دارد. به عنوان یک جایگزین، راننده هنوز چندین مسئولیت برای به دست آوردن یک تجربه رانندگی واقعا عالی دارد.

مراقب باشید – ماشین به جلو می خزد

اولین چیز یک هشدار است. خزش موتور چیزی است که یک خودروی اتوماتیک دارد و بیان می کند که به محض روشن شدن موتور جلو می رود یا به جلو می خزد. برای جلوگیری از این کار، راننده باید مطمئن شود که پای خود را روی ترمز گذاشته است. یک ماشین پیچیده تر حتی ممکن است روشن نشود تا زمانی که متوجه شود که راننده پایش را روی ترمز گذاشته است.

آماده باشید- ترمزها نیاز به ترمز شدید دارند

دنده های اتوماتیک نیاز به ترمز شدید دارند. این به دلیل همان سطح ترمز موتور هنگامی است که پای خود را از روی پدال گاز بردارید، بنابراین ترمزها باید محکم تر فشار داده شوند تا همان اثر را داشته باشند.

مراقب دنده های بالا در مناطق شیب دار باشید

هر زمان که رانندگان خود را در یک شیب تند رو به پایین بیابند، یک خودروی اتوماتیک بلافاصله با افزایش سرعت، دنده بالاتری را انتخاب می کند. با این حال، این تمرین خوبی نیست، بنابراین اگر گزینه ای برای انجام آن وجود دارد، یک تنظیم دنده ثابت را انتخاب کنید.

مراقب کربس و گوشه های تیز باشید

خودروهای اتوماتیک دارای توانایی داخلی برای تعویض دنده در هنگام نزدیک شدن به یک پیچ هستند، زمانی که پا از پدال گاز خارج می شود. اگرچه این یک تمرین رانندگی نیست، بنابراین توصیه می شود زودتر از حد معمول از پدال گاز پیاده شوید. این به تعویض زودتر دنده کمک می‌کند، که به راننده اجازه می‌دهد تا از خم یا منحنی به شیوه‌ای معمول‌تر شتاب بگیرد.

جاده های لغزنده

در طول باران های موسمی، باید با استفاده از یک دنده بالاتر حرکت کنید. این همان کاری است که در یک ماشین دستی انجام می شود. بنابراین، گزینه دنده ثابت باید استفاده شود و در حالت ایده آل از دو یا سه استفاده شود.

از ترمز پای چپ خودداری کنید

اگر راننده هرگز ماشین اتوماتیک رانده نشده باشد، ممکن است وسوسه شود که ترمز پای چپ را امتحان کند. با این حال، باید از آن اجتناب شود. مسائل ایمنی بزرگترین دلیلی است که می تواند توقف اضطراری را برای راننده سخت کند.

افکار نهایی

رانندگی با ماشین اتوماتیک آسان است. با این حال، نکات خاصی وجود دارد که راننده باید هنگام رانندگی یک وسیله نقلیه اتوماتیک بداند. راننده همچنین باید یاد بگیرد که چگونه از موتور بهترین استفاده را ببرد تا بهترین تجربه رانندگی ممکن را داشته باشد.

 

1 دیدگاه در “آموزش رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک

  1. آموزش رانندگی خصوصی اصفهان گفت:

    ممنون از مطلب خوبتون، واقعا مفید بود، به صفحه
    آموزش رانندگی خصوصی اصفهان هم سر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.