آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

انواع واتر پمپ خودرو

انواع واتر پمپ خودرو

انواع واتر پمپ خودرو :واتر پمپ خودرو یک پمپ گریز از مرکز ساده است که توسط یک تسمه متصل به میل لنگ موتور به حرکت در می آید. هنگامی که موتور در حال کار است، پمپ سیال را به گردش در می آورد.

کاربرد واتر پمپ خودرو

واتر پمپ برای کارکرد موتور خودرو حیاتی است زیرا تضمین می کند که مایع خنک کننده از سرسیلندر، رادیاتور، شیلنگ ها و بلوک سیلندر جریان می یابد و دمای بهینه عملکرد خودرو را حفظ می کند.

معمولاً توسط یک تسمه از یک قرقره میل لنگ یا چرخ دنده هدایت می شود.

انواع واتر پمپ خودرو

واتر پمپ خودرو از نیروی گریز از مرکز و تیغه های پروانه برای حرکت مایع خنک کننده از طریق شیلنگ ها و کانال های مختلف سیستم خنک کننده استفاده می کند.

پس از جریان یافتن مایع خنک‌کننده در اطراف موتور، معمولاً در جلوی خودرو، به رادیاتور متصل می‌شود، جایی که مایع خنک‌کننده داغ با حرکت هوا همراه با پره‌های رادیاتور خنک می‌شود.

سپس رادیاتور را ترک می کند و به واتر پمپ باز می گردد، جایی که فرآیند از نو شروع می شود.

انواع واتر پمپ خودرو

واتر پمپ خودرو چیست

برای اینکه واتر پمپ را با جزئیات بشناسید، لازم است بدانید که چگونه بین انواع مختلف موجود تفاوت قائل شوید.

از یک طرف، می توان بین واتر پمپ  برای کامیون ها / وسایل نقلیه صنعتی و خودروهای سواری تمایز قائل شد که هر یک با ویژگی های هر وسیله نقلیه سازگار است.

در حالی که از سوی دیگر می توان آنها را به صورت زیر دسته بندی کرد:

واتر پمپ  مکانیکی

در واتر پمپ  مکانیکی، مایع خنک کننده گرما را از بلوک موتور و سرسیلندر جذب کرده و از طریق رادیاتور به هوای محیط رها می کند.

بسته به نوع ساخت، واتر پمپ  مکانیکی را می توان در محفظه خود پمپ در قسمت بیرونی موتور قرار داد یا می توان آنها را مستقیماً روی بلوک موتور قرار داد.

به طور کلی، واتر پمپ  مکانیکی توسط تسمه های V-V، تسمه های تایم یا مستقیماً از موتور هدایت می شوند.

واتر پمپ  متغیر

ویژگی اصلی واتر پمپ  متغیر این است که اجازه می دهند نرخ جریان بسته به نیاز موتور تغییر کند، این کار از طریق فرآیند خلاء انجام می شود. یعنی واتر پمپ فقط در مواقع لزوم روی سیستم خنک کننده عمل می کند.

بیشتر بخوانید :  انواع واتر پمپ خودرو

به این ترتیب، به افزایش راندمان موتور کمک می کند که منجر به کاهش مصرف سوخت و در نتیجه کاهش قابل توجهی در انتشار آلاینده ها در جو می شود.

واتر پمپ  برقی

واتر پمپ  الکتریکی به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای موتورهای مدرن کمک می کند. جریان تغذیه مستقل از تعداد دور موتور، خنک‌سازی را بر اساس نیاز ممکن می‌سازد.

این امر باعث کاهش توان مورد نیاز و در نتیجه کاهش تلفات اصطکاک، مصرف سوخت و انتشار آلاینده ها می شود.

واتر پمپ  کمکی

وظیفه اصلی واتر پمپ  کمکی پشتیبانی از واتر پمپ اصلی است با این حال، واتر پمپ کمکی بیشتر بر راحتی تمرکز می کند، زیرا در یک شیلنگ بای پس سیستم خنک کننده اصلی قرار دارد و مایع خنک کننده را به بخاری داخل ماشین می برد.

برخی از وسایل نقلیه بسته به پیچیدگی سیستم خنک کننده ممکن است بیش از یک پمپ کمکی داشته باشند.

این واتر پمپ  کمکی در خودروهای هیبریدی و الکتریکی نیز به منظور رساندن مایع خنک کننده به تمام گوشه های سیستم استفاده می شوند، زیرا باتری ها نیز مانند موتورهای الکتریکی خنک می شوند.

واتر پمپ برقی یا مکانیکی؟ کدام بهترین است؟

هر واتر پمپ مزایای خاص خود را دارد در مقایسه با واتر پمپ مکانیکی، سرعت واتر پمپ الکتریکی مستقل از سرعت موتور است و می تواند با توجه به نیاز خنک کننده واقعی موتور به طور انعطاف پذیر عمل کند.

بنابراین، انتقال حرارت و تلفات مکانیکی کاهش می یابد  بنابراین مصرف سوخت کاهش می یابد و راندمان افزایش می یابد.

واتر پمپ برقی مقاومت خوبی در برابر خوردگی و مقاومت در برابر دمای بالا دارد واتر پمپ برقی با راندمان بالا، کنترل دقیق، ظرفیت خنک کنندگی به موقع و مناسب، مصرف برق کم جریان خنک کننده بر اساس دمای آب و سایر اطلاعات، فاصله جریان مایع خنک کننده را کوتاه می کند و جابجایی واتر پمپ را حدود 60 کاهش می دهد.

مقایسه واتر پمپ برقی با مکانیکی

با کاهش اصطکاک، واتر پمپ الکتریکی توسط برق هدایت می شود، در مقایسه با واتر پمپ مکانیکی که از یک درایو کمربند کمکی استفاده می کند، کار اصطکاک کاهش می یابد.

در مقابل، یک واتر پمپ الکتریکی به سازنده اجازه می‌دهد (با دقت بسیار بیشتری) مقدار مایع خنک‌کننده را در محدوده‌های دمایی مشخص‌شده در موتور جریان دهد. بنابراین در واقع کارآمدتر است و متناسب با نیازهای خنک کننده خاص موتور شما است.

آکام پارت  سازنده انواع واتر پمپ

آکام پارت  با بیش از یک دهه سابقه، پیشرو جهانی در تولید واتر پمپ  برای صنعت قطعات یدکی است.

آکام پارت همواره واتر پمپ  باکیفیتی برای خودرو و کامیون تولید کرده است که به ما امکان می دهد

انواع واتر پمپ مکانیکی، برقی، متغیر و کمکی را با طولانی ترین تجربه موجود در بازار عرضه کنیم.

جهت خرید  واتر پمپ پراید کلیک کنید.

جهت خرید  واتر پمپ تیبا کلیک کنید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *