آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

تاریخچه ی واتر پمپ خودرو

تاریخچه ی واتر پمپ خودرو

تاریخچه ی واتر پمپ خودرو :واتر پمپ   یک جزء حیاتی است که توسط موتورهای احتراق داخلی برای اطمینان از گردش ثابت مایع خنک‌کننده استفاده می‌شود و سیستم خنک‌کننده را قادر می‌سازد تا تعادل حرارتی موتور را حفظ کند.

واتر پمپ  چیست؟

واتر پمپ   یک دستگاه مکانیکی است که برای گردش مایع خنک کننده از طریق موتورهای آب خنک طراحی شده است. اگرچه همه موتورهای خنک‌کننده با آب از پمپ‌های آب استفاده نمی‌کنند، اما این قطعات قلب تقریباً تمام سیستم‌های خنک‌کننده آب مدرن هستند. پمپ‌های آب معمولاً از طریق چرخش میل لنگ به حرکت در می‌آیند، اگرچه این کار به روش‌های مختلفی قابل انجام است. همچنین انواع مختلفی از پمپ ها معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند.

واتر پمپ

واتر پمپ  معمولاً از آلومینیوم ریخته گری ساخته می شوند و شامل ورودی، خروجی و قرقره می باشند.

1 تاریخچه واتر پمپ

2 نحوه عملکرد پمپ های آب

3 خرابی واتر پمپ

تاریخچه واتر پمپ

قدمت واتر پمپ  به قبل از اختراع موتور احتراق داخلی باز می گردد. پمپ‌های طرح‌های مختلف در طول تاریخ برای طیف وسیعی از اهداف مختلف مورد استفاده قرار گرفته‌اند، اما سلف مستقیم پمپ‌های آب مدرن برای گردش آب در موتورهای بخار استفاده می‌شد. از آنجایی که این موتورهای احتراق خارجی برای نیاز به افزودن مداوم آب جدید طراحی شده اند، این پمپ ها برای به حداقل رساندن اتلاف آب مهندسی نشده اند.

تاریخچه ی واتر پمپ خودرو

دلیل اینکه این واتر پمپ  اولیه بسیار ضعیف بودند را می توان تا حد زیادی در نحوه آب بندی شفت های پمپ جستجو کرد. آنها معمولاً از یک مهر و موم طناب روغن کاری شده استفاده می کردند که با طراحی یک مهر و موم ناقص ایجاد می کرد. و در حالی که این مشکل در موتورهای بخار نبود، به سرعت در مورد موتورهای احتراق داخلی با آب خنک به مشکل تبدیل شد.

در طول دهه های اولیه خودرو، موتورهای آب خنک غیرقابل اعتماد دیده می شدند. این منجر به موفقیت اولیه خنک کننده هوا شد، اگرچه مشکل واتر پمپ  ذاتاً نشتی در نهایت در زمان جنگ جهانی دوم حل شد. در آن زمان، پمپ‌های کربن سیل ساخته شدند که تقریباً به اندازه آن نشت نداشتند.

واتر پمپ  چگونه کار می کنند

امروزه انواع مختلفی از واتر پمپ  وجود دارد، اما همه آنها اساساً به یک روش کار می کنند. انرژی مکانیکی معمولاً از طریق تسمه واتر پمپ   از میل لنگ به واتر پمپ   منتقل می شود. در برخی موارد، یک واتر پمپ   توسط یک میل بادامک تغذیه می شود (اگرچه خود میل بادامک توسط میل لنگ از طریق یک تسمه یا زنجیر تغذیه می شود). در برخی موارد، واتر پمپ   به جای تسمه جانبی، توسط تسمه تایم هدایت می شود.

پمپ اسکرول

برخی از واتر پمپ  از یک عمل پمپاژ نوع اسکرول استفاده می کنند.

در هر صورت از چرخش محور پمپ برای القای گردش سیال در سیستم خنک کننده استفاده می شود. عملکرد داخلی واتر پمپ   از طرحی به طرح دیگر بسیار متفاوت است و می تواند به عنوان پمپ های اسکرول، پمپ های گریز از مرکز و غیره عمل کند.

مایع خنک‌کننده معمولاً از بلوک موتور به داخل واتر پمپ   کشیده شده و به داخل رادیاتور هدایت می‌شود. سپس از لوله های نازکی عبور می کند که طراحی شده اند تا بیشترین سطح ممکن را فراهم کنند. همانطور که مایع داغ بیشتری به رادیاتور پمپ می شود، مایع خنک تری از رادیاتور عبور می کند و به سر یا بلوک موتور باز می گردد، جایی که می تواند گرمای اضافی را از موتور خارج کند.

خرابی واتر پمپ

اگرچه واتر پمپ  مدرن نسبتاً در قفسه آب مقاوم هستند، اما در نهایت فرسوده می شوند و از کار می افتند. چند نقطه مشترک مختلف شکست وجود دارد، از جمله:

واشر

یاتاقان

مهر و موم بلبرینگ

واشر ماده ای است که بین واتر پمپ   و موتور قرار می گیرد. انواع مختلفی از مواد مختلف برای واشر استفاده می شود و همه آنها در معرض نرخ های مختلف پوسیدگی هستند. برخی از انواع واشرها ممکن است توسط مایع خنک کننده کثیف یا مواد افزودنی خاص آسیب ببینند. الکترولیز یکی از عوامل اصلی خرابی واشر واتر پمپ   است و می تواند نتیجه کثیف شدن مایع خنک کننده، مشکلات زمین و سایر مسائل باشد.

بیشتر بخوانید :  انواع واتر پمپ خودرو

در هر صورت واتر پمپ  ی که به دلیل خرابی واشر نشتی دارد با برداشتن آن، تمیز کردن سطوح جفت شده و نصب واشر جدید قابل تعمیر است. با این حال، اگر چند سال دیگر واتر پمپ   را بالا می‌برد، معمولاً ایده خوبی است که فقط واتر پمپ   را تعویض کنید.

واتر پمپ خودرو

این واتر پمپ   تا حدی توسط یک براکت نصب لوازم جانبی مسدود شده است.

نقطه اصلی دیگر خرابی یاتاقان و مهر و موم بلبرینگ است. هنگامی که یاتاقان واتر پمپ   از کار بیفتد، پمپ معمولاً دچار نشتی می شود. معمولاً نوعی نویز نیز وجود دارد که بسته به دور موتور در دقیقه تغییر می کند.

بسیاری از پمپ‌های آب دارای دو “سوراخ” هستند که عملکردهای مختلفی را انجام می‌دهند. اگر مایع از سوراخ پایینی شروع به نشت کند، معمولاً نشان می دهد که خرابی واتر پمپ   قریب الوقوع است.

تاریخچه ی واتر پمپ خودرو

این روش به عنوان خنک کننده آب شناخته می شود و برای اطمینان از اینکه دمای کار در سیستم موتور همیشه در نقطه بهینه خود است، ضروری است. اگرچه سیستم های خنک کننده آبی پیچیده تر از سیستم های خنک کننده هوا هستند، اما نشان داده شده است که به طور قابل توجهی کارآمدتر هستند.

با استفاده از نیروی گریز از مرکز برای گردش مداوم مایع خنک کننده در داخل بلوک موتور خودرو، از گرمای بیش از حد جلوگیری می شود. گرمای اتلاف موتور در ابتدا به یک مایع خنک کننده تخلیه می شود و بعداً از طریق رادیاتور از مایع خنک کننده خارج می شود.

با افزایش دور موتور، مقدار حرارت تولید شده نیز افزایش می یابد. سپس واتر پمپ   با افزایش سرعت چرخشی خود برای تامین جریان مایع خنک کننده مورد نیاز به پروانه، با افزایش ناگهانی آن مقابله می کند.

تاریخچه و تکامل سیستم های خنک کننده( واتر پمپ )

قدمت واتر پمپ  به قبل از اختراع موتور احتراق داخلی می رسد. بعدها، موتورهای بخار اولیه شروع به استفاده از خنک کننده آب برای دفع گرمای اتلاف کردند. فناوری که تا حد زیادی به دلیل اینکه پمپ‌های آب اولیه از آب خالص استفاده می‌کردند و آب‌بندی ناکارآمدی داشتند، در خنک‌سازی موتورهای احتراق داخلی ناموفق بود.

به همین دلیل، موتورهای آب خنک غیرقابل اعتماد در نظر گرفته می شدند و برای بهبود قابلیت اطمینان آنها لازم بود دو مشکل حل شود: اتلاف بیش از حد مایع خنک کننده و تمایل موتورها به گرم شدن بیش از حد در سناریوهای خاص.

به عنوان یک نتیجه، پمپ های مهر و موم کربن توسعه داده شد. بهبود طراحی واتر پمپ  و کاهش تا حد زیادی نشت مایع خنک کننده در حین کار عادی. از طرف دیگر، افزودن اتیلن گلیکول به خنک کننده ها، بر خلاف استفاده از آب مستقیم، هم نقطه جوش مایع خنک کننده و هم کیفیت انتقال حرارت آن را کاهش می دهد.

جهت خرید  واتر پمپ پراید کلیک کنید.

جهت خرید  واتر پمپ تیبا کلیک کنید.

در دهه 1940، شرکت‌های خودروسازی مانند کادیلاک و کرایسلر اولین خودروهایی را تولید کردند که دارای سیستم تهویه مطبوع بودند. در اواسط دهه 1950 بیش از پانزده شرکت وجود داشت که یکی را ارائه می کردند. این تکامل راه را برای سیستم های واتر پمپ   مدرن در وسایل نقلیه باز کرد.

تاریخچه آکام پارت  به عنوان تولید کننده واتر پمپ خودرو

تاریخچه آکام پارت  به عنوان تولید کننده واتر پمپ خودرو  به بیش از یک دهه قبل  باز می گردد، زمانی که به عنوان یک تولید کننده واتر پمپ تاسیس شد و در ساخت واتر پمپ  خودرو  شروع به تولید کرد.

واتر پمپ پراید GTX

واتر پمپ پراید 141

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *