آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

تایم گیری چرخ دنده میل لنگ و میل سوپاپ موتور

هدف از تایم گیری چرخ دنده میل لنگ چیست ؟

تایم گیری چرخ دنده میل لنگ و میل سوپاپ موتور :کیفیت عملکرد موتور، راندمان، قدرت، گشتاور، اقتصاد عملیاتی آن به عوامل زیادی از جمله زمان بندی سوپاپ ها، یعنی به موقع بودن باز و بسته شدن سوپاپ های ورودی و خروجی بستگی دارد.

تایم گیری چرخ دنده میل لنگ و میل سوپاپ موتور

در موتورهای چهار زمانه احتراق داخلی معمولی، سوپاپ ها توسط بادامک های میل بادامک فعال می شوند. مشخصات این بادامک ها گشتاور و مدت زمان باز شدن (یعنی عرض فازها) و همچنین حرکت سوپاپ ها را تعیین می کند.

جهت خرید واشر درب سوپاپ پراید  کلیک کنید . 

جهت خرید واشر درب سوپاپ 405  کلیک کنید . 

در اکثر موتورهای مدرن نمی توان فازها را تغییر داد. و عملکرد چنین موتورهایی کارایی چندانی ندارد. واقعیت این است که ماهیت رفتار گازها (مخلوط سوخت و اگزوز) در سیلندر و همچنین در درگاه های ورودی و خروجی بسته به حالت های عملکرد موتور متفاوت است. سرعت جریان دائما در حال تغییر است، انواع مختلفی از ارتعاشات محیط گاز الاستیک، که منجر به تشدید مفید یا برعکس، تراکم انگلی می شود، ایجاد می شود. به همین دلیل سرعت و کارایی پر شدن سیلندرها در حالت های مختلف کارکرد موتور یکسان نیست.

هدف از تایم گیری چرخ دنده میل لنگ چیست ؟

به عنوان مثال، برای عملیات دور آرام، فازهای باریک زمان بندی سوپاپ ها با دیر باز شدن و بسته شدن زودهنگام سوپاپ ها بدون همپوشانی فازها (زمانی که هر دو سوپاپ ورودی و خروجی باز هستند) مناسب است. چرا؟ زیرا به این ترتیب می توان خروج گازهای خروجی را به منیفولد ورودی و آزاد شدن بخشی از مخلوط قابل احتراق به لوله اگزوز را حذف کرد.

آموزش تایم گیری چرخ دنده میل لنگ

وقتی با حداکثر توان کار می کنید، وضعیت بسیار تغییر می کند. با افزایش سرعت، زمان باز شدن سوپاپ ها به طور طبیعی کاهش می یابد، اما برای ارائه گشتاور و قدرت بالا از طریق سیلندرها، باید حجم بسیار بیشتری از گازها نسبت به حالت بیکار اجرا شود. چگونه می توان چنین کار دشواری را حل کرد؟ شیرها را کمی زودتر باز کنید و مدت زمان باز شدن آنها را افزایش دهید، به عبارتی فازها را تا حد امکان پهن کنید. در عین حال، فاز همپوشانی معمولاً هر چه عریض‌تر باشد و دور در دقیقه بیشتر باشد برای تخلیه بهتر سیلندرها ساخته می‌شود.

بیشتر بخوانید: واشر سوپاپ چیست؟

بنابراین طراحان باید تعدادی از الزامات منحصر به فرد متقابل را به هم مرتبط کنند و هنگام توسعه و تنظیم دقیق موتورها مصالحه های دشواری انجام دهند. خودت قضاوت کن با همان فازهای ثابت موتور باید کشش خوب در دورهای پایین و متوسط، قدرت قابل قبولی در دورهای بالا داشته باشد. و به علاوه، در حالت بیکار نفوذ کنید، تا حد امکان کارآمد و دوستدار محیط زیست باشید. مشکل همینه!

تایم گیری چرخ دنده میل لنگ و میل سوپاپ موتور

 

اما این کارها برای مدت طولانی برای طراحان به آسانی نخود فرنگی بوده است – آنها قادرند با جابجایی و تغییر عرض فازهای زمان بندی سوپاپ، ویژگی های موتور را غیرقابل تشخیص تغییر دهند. آیا نیاز به افزایش گشتاور دارید؟ باشه. افزایش قدرت؟ البته. کاهش مصرف؟ مسئله ای نیست با این حال، گاهی اوقات معلوم می شود که باید برخی از پارامترها را قربانی کنید تا برخی دیگر را بهبود بخشید.

بیشتر بخوانید: نحوه تعویض کاسه نمد ته میلنگ

اما اگر مکانیسم توزیع گاز برای انطباق با حالت های مختلف کارکرد موتور آموزش داده شود چه؟ به راحتی. خوشبختانه راه های زیادی برای این کار وجود دارد. یکی از آنها استفاده از شیفتر فاز – یک کلاچ ویژه است که می تواند میل بادامک را در یک زاویه خاص نسبت به موقعیت اولیه خود تحت تأثیر الکترونیک کنترل و هیدرولیک بچرخاند. چنین سیستمی اغلب در ورودی نصب می شود. با افزایش سرعت، کلاچ شفت را در جریان چرخش می چرخاند که منجر به باز شدن زودتر دریچه های ورودی و در نتیجه پر شدن بهتر سیلندرها در سرعت های بالا می شود.

آموزش تایم گیری میل سوپاپ و میل لنگ

اما مهندسان سرکوب‌ناپذیر به همین جا بسنده نکردند و تعدادی سیستم را توسعه دادند که نه تنها می‌توانند فازها را جابجا کنند، بلکه می‌توانند آنها را تعریض یا باریک کنند. این را می توان به روش های مختلفی بسته به طراحی به دست آورد. به عنوان مثال، در سیستم تویوتا VVTL-i، یک بادامک اضافی با مشخصات اصلاح شده به جای بادامک معمولی پس از رسیدن به چرخش های خاص (6000 دور در دقیقه) شروع به کار می کند. پروفیل این بادامک قانون متفاوتی از حرکت سوپاپ، فازهای گسترده تر را تعیین می کند و به هر حال، سکته مغزی طولانی تری را ارائه می دهد.

جهت خرید  واشر درب سوپاپ پراید کلیک کنید . 

جهت خرید  واشر درب سوپاپ 405 کلیک کنید . 

هنگامی که میل لنگ تا حداکثر دور در دقیقه (حدود 8500 دور در دقیقه) می‌چرخد، در سرعت چرخش 6000-6500 دور در دقیقه، به نظر می‌رسد که موتور باد دومی می‌گیرد که می‌تواند در هنگام شتاب گرفتن، خودرو را با قدرت و سختی بالا بیاورد. .

تغییر گشتاور و مدت باز شدن فوق العاده است. و اگر بخواهیم ارتفاع بالابر را تغییر دهیم چه؟ از این گذشته ، این رویکرد به شما امکان می دهد از دریچه گاز خلاص شوید و روند کنترل حالت های عملکرد موتور را به قطار سوپاپ منتقل کنید.

تایم گیری چرخ دنده میل لنگ و میل سوپاپ موتور

چرا سوپاپ گاز مضر است؟

پر شدن سیلندرها را در سرعت های کم و متوسط ​​بدتر می کند. از این گذشته، در هنگام کار کردن موتور، خلاء بالایی در مجرای ورودی در زیر دریچه گاز بسته ایجاد می شود. به چه چیزی منجر می شود؟ به دلیل اینرسی زیاد محیط گاز کمیاب (مخلوط سوخت و هوا)، بدتر شدن کیفیت پر شدن سیلندر با شارژ، کاهش در خروجی موتور و سرعت پاسخ پدال گاز.

آموزش تنظیم تایم گیری میل لنگ

بنابراین، برای باز کردن ورودی v آلو فقط برای زمان لازم برای رسیدن به پر شدن مطلوب سیلندر با مخلوط احتراق گزینه ایده آلی خواهد بود. پاسخ مهندسان یک سیستم کنترل مکانیکی بالابر دریچه ورودی است. در چنین سیستم هایی، ارتفاع بلند کردن و به تبع آن، مدت فاز مکش بسته به فشار دادن پدال گاز تغییر می کند. طبق منابع مختلف، صرفه جویی در استفاده از سیستم کنترل بدون دریچه گاز می تواند از 8٪ تا 15٪، افزایش قدرت و گشتاور – در محدوده 5-15٪ باشد. اما این آخرین موضع نیست.

علیرغم اینکه تعداد و اندازه سوپاپ ها به حداکثر ممکن نزدیک شده است، راندمان پر کردن و تمیز کردن سیلندرها حتی بیشتر می شود. با توجه به چه؟ به دلیل سرعت باز شدن سوپاپ ها با این حال، درایو مکانیکی زمین خود را به درایو الکترومغناطیسی از دست می دهد.

مزیت دیگر درایو الکترومغناطیسی چیست؟

واقعیت این است که قانون (شتاب در هر زمان) بلند کردن سوپاپ را می توان کامل کرد و مدت باز شدن سوپاپ را می توان در محدوده های بسیار گسترده تغییر داد. الکترونیک طبق برنامه تنظیم شده ممکن است هر از چند گاهی دریچه های غیر ضروری را باز نکند و سیلندرها را اصلاً غیرفعال کند. برای چی؟ به منظور صرفه جویی در هزینه، به عنوان مثال، در حالت آرام، هنگام رانندگی در حالت ثابت یا هنگام ترمز گرفتن با موتور. علاوه بر حالت ها، قطار سوپاپ الکترومغناطیسی قادر است یک موتور چهار زمانه معمولی را درست در حین کار به یک موتور شش زمانه تبدیل کند. ما نمی دانیم که آیا چنین سیستم هایی به زودی در خط مونتاژ ظاهر می شوند.

بیشتر بخوانید: کاسه نمد میل سوپاپ چیست

شاید به دلیل زمان بندی دیگر امکان افزایش بیشتر بازده موتور وجود نداشته باشد. تنها با استفاده از وسایل دیگر می توان از همان حجم با مصرف کمتر قدرت و گشتاور بیشتری دریافت کرد. به عنوان مثال، سوپرشارژ ترکیبی یا سازه هایی که نسبت تراکم را تغییر می دهند، سوخت های دیگر. اما این یک داستان کاملا متفاوت است.

جهت خرید کاسه نمد عقب میلنگ 405  کلیک کنید . 

جهت خرید  کاسه نمد میل سوپاپ 206 تیپ 5 کلیک کنید . 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *