آموزش خودرو, اخبار خودرو, نکات خودرویی

دلایل شکستن سیبک فرمان خودرو

دلایل شکستن سیبک فرمان خودرو

دلایل شکستن سیبک فرمان خودرو : سیبک فرمان دقیقاً چه کاری انجام می دهد؟ چرا می شکنند؟ و چرا بهترین کار این است که ابزارهای تعمیر آن را به کسی بسپاریم؟ در این پست، جزئیات را بررسی خواهیم کرد و به ایجاد پایه و اساس کار تعمیر موفق شما کمک خواهیم کرد. با ما همراه باشید و در کمترین زمان به درک کاملی از اصول سیبک فرمان خواهید رسید.

سیبک فرمان چکاری انجام میدهد

با گذشت زمان، قطعات خودروی جدید فانتزی شما شروع به خراب شدن کرده و مشکلاتی را ایجاد می کند. رفع مشکل برخی از آنها آسان است، انجام برخی از آنها در خانه بسیار دشوار است و برخی گران هستند. مفاصل توپ درست در وسط آن طیف قرار می گیرند. آنها بسیار گران نیستند، اما ممکن است بر مهارت ها و تجهیزات مکانیک خانه مالیات بدهند.

سیبک فرمان چیست؟

در اتومبیل ها، اتصالات توپ از یک یاتاقان کروی تشکیل شده است که در داخل یک سوکت کوچک حرکت می کند. آنها برای اتصال بازوهای کنترل به بند انگشت فرمان استفاده می شوند. هنگامی که آنها شروع به شکست می کنند، می توانند اجازه حرکت در جهت هایی را بدهند که برای فرمان و جابجایی ایمن مناسب نیستند.

چه چیزی باعث فرسودگی آنها می شود؟

قسمت زیرین وسیله نقلیه شما در معرض همه چیز است. کثیفی، کثیفی، روغن، نمک و هر چیز دیگری در جاده می تواند راه خود را به سیبک فرمان باز کند و منجر به از بین رفتن روغن کاری شود. مفاصل توپ همچنین می توانند زنگ بزنند و خراب شوند که باعث حرکت و شلی ناخواسته می شود.

آیا می توانم با یک سیبک فرمان خراب رانندگی کنم؟

خیر شما نباید با یک سیبک فرمان بد رانندگی کنید. ادامه رانندگی می تواند به سایر اجزای خودرو آسیب برساند و اگر مفصل به طور کامل از کار بیفتد، کنترل خودرو را از دست می دهید و منجر به تصادف و صدمات می شود.

نحوه بررسی مفاصل توپی یا سیبک فرمان خودرو

بررسی مفاصل توپ ماشین شما به آزمایش جاده و بازرسی بصری نیاز دارد، اما این فرآیند نه دشوار و نه پرهزینه است.

علائم نارسایی مفصل توپی را نادیده نگیرید. رانندگی با خودروی بد نه تنها برای شما ناامن است، بلکه در صورت از دست دادن کنترل می تواند برای دیگران کشنده باشد.

دلایل شکستن سیبک فرمان خودرو

هر زمانی که زیر وسیله نقلیه خود کار می کنید، مهم است که به جای اینکه وسیله نقلیه را روی جک بگذارید، از پایه های جک استفاده کنید. پایه ها برای نگه داشتن وزن وسیله نقلیه برای مدت طولانی طراحی شده اند، جایی که جک فقط برای بلند کردن وسیله نقلیه است.

رعایت نکات ایمنی در حین بررسی سیبک فرمان خودرو

در طول این فرآیند از عینک ایمنی محافظ و دستکش های مکانیکی استفاده کنید، زیرا ممکن است مواد زائد یا مواد دیگری وجود داشته باشند که می توانند به پوست شما آسیب برسانند یا وارد چشم شما شوند.

بسیار مهم است که روی یک سطح صاف و دور از ترافیک کار کنید. اگر جای پارک ایمن برای کار ندارید، بهتر است یک پارکینگ حرفه ای پیدا کنید یا یک مکان پارک آرام را برای ایمن بودن پیدا کنید.

دلایل شکستن سیبک فرمان خودرو

حتی اگر وسیله نقلیه روی پایه جک محکم شده باشد، زیاد روی چرخ ها خم نشوید. شما هنوز هم می توانید آن را از روی پایه ها بیاندازید، که به طور بالقوه به خود آسیب رسانده و در این فرآیند به خودرو آسیب می رساند.

ابزارهایی که  برای بررسی مفاصل توپ خود نیاز دارید

ما روانی نیستیم و در جعبه ابزار یا گاراژ شما جست و جو نمی کنیم، بنابراین دقیقاً آنچه برای انجام کار به آن نیاز دارید در اینجا آمده است.

فهرست ابزار

 

  • جک
  • جک می ایستد
  • سبک
  • آچار چوبی
  • گیره های چرخ
  • پیچ گوشتی تخت

بیشتر بخوانید : سیبک فرمان خودرو چیست و چه وظیفه ای دارد ؟

سازماندهی ابزار و وسایل خود به گونه ای که همه چیز به راحتی در دسترس باشد، دقایق گرانبهایی را در انتظار کودک خوش دست یا دستیار چهارپا شما صرفه جویی می کند تا کاغذ سنباده یا مشعل دمنده را برای شما بیاورد. (شما برای این کار نیازی به بادگیر نخواهید داشت. لطفاً از کودک خود مشعل دمنده به دستتان ندهید .

شما همچنین به یک فضای کاری مسطح مانند کف گاراژ، راهرو یا پارکینگ خیابان نیاز دارید. قوانین محلی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید هنگام استفاده از خیابان هیچ کدی را زیر پا نمی گذارید زیرا ما سواری شما را از چرخه خارج نمی کنیم.

تست سیبک فرمان خودرو

تست سیبک فرمان خودرو

ماشین خود را برای رانندگی بیرون ببرید. مراقب فرمان، چرخش و احساس هندلینگ باشید. آیا لرزش یا سر و صدایی وجود دارد که در رفت و آمد عادی خود متوجه آن نشده باشید؟

به حس فرمان دقت کنید. آیا چرخ به دو طرف کشیده می شود؟ دقت فرمان چگونه است؟ به عبارت دیگر، وقتی فرمان را می چرخانید، آیا جهت خودرو همانطور که انتظار می رود تغییر می کند؟ یا حرکت تصادفی بیشتر از حد معمول است؟

جهت خرید سیبک زیر کمک 405کلیک کنید

جهت خرید سیبک فرمان 405 چپ کلیک کنید

جهت خرید سیبک فرمان 405 راست کلیک کنید

مطمئن شوید که وسیله نقلیه را روی دست اندازها و موج‌سواری متنوع جاده تست کنید

آس به صداها و سایر ارتعاشاتی که خارج از حد معمول به نظر می رسند، به خوبی توجه کنید. برای مشاهده تغییرات با سرعت کم و نزدیک به سرعت مجاز سفر کنید.

خودرو را متوقف کنید و فرمان را به عقب و جلو بچرخانید. آیا هنگام چرخش چرخ ها صداهای ترکیدن یا ساییدن را می شنوید؟

یک بازرسی بصری انجام دهید

هر چرخ دارای چندین اتصال توپی است، بنابراین بررسی هر یک از آنها مهم است.

به طور معمول، شما یک مفصل بالا، پایین و جانبی را در هر دو طرف جلو خواهید دید، اما هر خودرو متفاوت است. از دفترچه راهنمای مالک خود برای تعیین محل اتصالات روی ماشین خود استفاده کنید.

مطمئن شوید که وسیله نقلیه خاموش و در حالت پارک است یا با ترمز دستی خنثی است.

جلوی وسیله نقلیه را بالا ببرید و آن را روی پایه جک قرار دهید. زیر چرخ‌های پشتی قلاب‌ها قرار دهید. لاستیک های جلویی خود را برای سایش ناهموار رعایت کنید.

اگر اتصالات توپ از کار بیفتند، می توانند به چرخ ها اجازه دهند به گونه ای حرکت کنند که باعث سایش لاستیک ها در مکان های عجیب و غریب شود.

تعمیر سیبک فرمان خودرو

بالا و پایین چرخ/لاستیک را بگیرید. اگر می‌توانید چرخ را با هر دو دست تکان دهید، یا صدای خراش یا کوبیدن می‌شنوید، ممکن است لازم باشد سیبک فرمان تعویض شود. معمولاً به دلیل فرمان، مقداری بازی در چپ و راست وجود دارد، اما شما باید بتوانید تشخیص دهید که آیا چیزی خاموش یا اشتباه است.

بعد، چرخ را بردارید. پیچ گوشتی خود را بردارید و آن را بین بازوی کنترل پایین و بند فرمان که توسط سیبک فرمان به هم وصل می شوند قرار دهید. اگر بتوانید حرکت یا صداها را در طول این فرآیند مشاهده کنید، می تواند نشان دهنده بد بودن سیبک فرمان باشد.

شما می توانید کار را خودتان انجام دهید، اما مطمئن شوید که آماده هستید.

اصطلاحات سیبک فرمان که باید بدانید

با این اصطلاحات مرتبط با مفاصل توپ بیشتر بیاموزید.

بازوی کنترل

بازوهای کنترلی چرخ های جلو را به خودرو متصل می کنند. یک طرف بازوی کنترل به مجموعه چرخ و طرف دیگر به چهارچوب خودرو متصل است.

اتصالات CV

اتصالات CV یا اتصالات سرعت ثابت، گیربکس را به چرخ ها متصل می کنند. آنها بخشی از میل محرک هستند و بیشتر در خودروهای دیفرانسیل جلو دیده می شوند، اگرچه می توانند در سایر انواع محرک نیز ظاهر شوند.

تعلیق

سیستم تعلیق در یک وسیله نقلیه برای راحتی سواری در حالی که لاستیک ها را در تماس دائمی با جاده نگه می دارد استفاده می شود. کمک فنرها، پایه‌ها و سایر اجزاء همگی با هم کار می‌کنند تا به خودرو کمک کنند در جاده‌های ناهموار و در حین رانندگی در پیچ‌ها و پیچ‌ها ایمن بماند.

نکات حرفه ای برای بازرسی مفاصل توپ شما

تعمیر سیبک فرمان را ارزان نکنید. اگر خودتان کار را انجام می دهید، بهترین قسمتی را که پیدا می کنید و می توانید انتخاب کنید.

بهتر است به محض اینکه متوجه مشکل شدید، مفاصل توپ را تعویض کنید. فراتر از خطرات رانندگی با خودروی بد، ممکن است در نتیجه از کار افتادن مفصل با سرعت بیشتری در لاستیک ها و سایر اجزای سیستم تعلیق سوخته شوید.

در حالی که خودرو را روی پایه جک قرار داده اید، هر دو چرخ جلو را بررسی کنید. بهتر است قطعات فرسوده را با هم تعویض کنید تا از سایش سریع سایر قطعات جلوگیری شود.

حتی اگر متوجه علائم خرابی مفصل توپی نشدید، چکمه‌های لاستیکی را از نظر ساییدگی یا آسیب دیدگی قبل از ایجاد مشکل چک کنید بررسی کنید.

سیبک فرمان ال 90 راست موجود در فروشگاه

سیبک فرمان سمند XU7 چپ موجود در فروشگاه

سیبک فرمان پژو پارس XU7 چپ خرید مستقیم

سیبک زیر کمک پیکان خرید مستقیم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.