اخبار خودرو

دلایل و پیشگیری از کولیس ترمز

دلایل و پیشگیری از کولیس ترمز

دلایل و پیشگیری از کولیس ترمز

7 علت و پیشگیری از کولیس ترمز چسبنده

ترمز گرفتن چیزی است که احتمالاً هر مالک خودرو حداقل یک بار در طول زندگی خود تجربه خواهد کرد.

ترمزهای اتومبیل به نظر یک چیز ساده می رسند ، اما در واقع ، این سیستم اغلب یک سیستم کاملاً پیچیده است که نیاز به نگهداری زیادی دارد.

 

در این مقاله به علل چسبنده بودن کولیس ترمز و چگونگی جلوگیری از آنها خواهیم پرداخت.

عناوین مطلب :

  • 7 علت کولیس ترمز چسبنده
  • پیستون های کولیس زنگ زده و صندوق عقب پیستونی
  • لنت های ترمز زنگ زده و گیر کرده
  • پین راهنمای کولیس کثیف
  • کابلهای فولادی ترمز دستی
  • خرطومی ترمز خراب
  • مایع ترمز کثیف یا قدیمی

در اینجا لیستی دقیق تر از 7 دلیل شایع ایجاد کولیس ترمز چسبنده آورده شده است.

پیستون های کولیس زنگ زده و بوت پیستونی

پیستون کولیس

پیستون های کولیس یک قسمت اساسی از سیستم ترمز است. آنها در حال فشار دادن لنت های ترمز به دیسک ترمز هستند تا ماشین سرعت خود را کاهش دهد.

پیستون های کولیس ترمز دارای یک صندوق لاستیکی در اطراف خود هستند تا از ورود گرد و غبار و ذرات دیگر به سیستم ترمز جلوگیری کنند.

کاملاً معمول است که این بوت آسیب می بیند و آب و سایر گرد و غبار به پیستون وارد می شود. این باعث زنگ زدگی پیستون می شود و در نهایت ، حرکت کاملاً متوقف می شود – که باعث می شود لنت ترمز در برابر دیسک ترمز گیر کند.

از نظر آسیب دیدگی در اطراف صندوق عقب کولیس بررسی کنید و سعی کنید کمی آن را بلند کنید تا ببینید آیا زنگ زدگی دارید.

اگر زنگ زده باشد ، می توانید پیستون را بیرون فشار دهید و کمی آن را تمیز کنید – اما تعویض صندوق عقب را فراموش نکنید ، که بدون دانش دشوار است.

جایگزینی کل کولیس اغلب خیلی گران نیست و من در واقع به جای نوسازی آن را توصیه می کنم.

لنت ترمز زنگ زده

لنت ترمز زنگ زده

دومین علت شایع ایجاد کولیس ترمز در واقع لنت های ترمز زنگ زده است. لنت های ترمز راهنماهای خود را دارند که باید روغن کاری شوند تا لنت ها به راحتی روی جلو و عقب بر روی براکت کاسه ترمز بلغزانند.

وقتی گرد و غبار و زنگ زدگی روی این سرسره های براکت جمع می شود ، لنت ها در براکت لنت ترمز گیر کرده و به دیسک ترمز فشار می آورند.

برای رفع این مشکل ، باید لنت های ترمز را برداشته و براکت لنت را با یک فایل یا کاغذ سنباده تمیز کنید و آن را با خمیر مس یا چیزهای مشابه آن روغن کنید.

پین راهنمای کولیس کثیف

پین های راهنمای کولیس ترمز در براکت کولیس ترمز قرار دارند و به شما کمک می کنند تا هنگام ترمز گرفتن ، کولیس به جلو و عقب بلغزد.

معمولاً این پین های راهنما در اثر زنگ زدگی گیر کرده و مانع عملکرد صحیح کولیس ترمز می شوند و بنابراین باعث ترمز می شوند.

این پین های راهنما برای محافظت از آنها در برابر آب و گرد و غبار ، چکمه های لاستیکی در اطراف خود دارند. چکمه های لاستیکی را بررسی کرده و دوباره سنجاق های راهنما را برداشته ، تمیز کرده و روغن کاری کنید.

آنها می توانند دردی باشند که وقتی مدتی گیر کرده اند از بین می روند – بنابراین هنگام تلاش برای از بین بردن آنها ، یک مشعل برای گرم کردن آنها ضروری است.

کابلهای فولادی ترمز دستی

کولیس ترمز عقب با سیم کشی

اگر مشکل کولیس چسبنده شما از قسمت عقب وسیله نقلیه باشد ، احتمال وجود ترمز دستی در خودرو بسیار زیاد است.

بسیاری از اتومبیل های مدرن ترمز دستی داخل دیسک ترمز ندارند بلکه روی کولیس ترمز قرار دارند. آب و سایر گرد و غبار می تواند به سیم های ترمز دستی وارد شده و باعث زنگ زدگی آنها شود.

این باعث می شود که هنگام آزاد شدن ترمز دستی ، کالیپرهای ترمز به درستی آزاد نشوند.

برای رفع این مشکل می توانید کابل ترمز دستی و بازوی کولیس را روغن کاری کرده و صد بار به عقب و جلو حرکت دهید تا ببینید بهتر می شود. در بدترین حالت باید کابل های ترمز دستی یا کولیس را تعویض کنید.

خرطومی ترمز خراب

شیلنگ ترمز

شیلنگ ترمز اجازه می دهد تا روغن ترمز به سیستم ترمز برود و به سیلندر اصلی برگردد. اما اگر شکستگی کمی در شلنگ ترمز وجود داشته باشد ، روغن ترمز به پیستون های ترمز می رود اما به عقب برنمی گردد.

این باعث چسبیدن کولیس می شود. این مسئله خیلی رایجی نیست ، اما من در بعضی از اتومبیل ها متوجه آن شده ام. اگر همه موارد دیگر را امتحان کرده اید و مشکل همچنان اصرار دارد ، باید سعی کنید شلنگ ترمز را تعویض کنید.

مایع ترمز کثیف یا قدیمی

مایع ترمز کثیف

روغن ترمز کثیف یا قدیمی در واقع دلیل اصلی بسیاری از مشکلات ترمز است. روغن ترمز آب را از هوا می گیرد و بنابراین باید هر 1 یا 2 سال تعویض شود.

اگر آن را تعویض نکنید ، حاوی مقدار زیادی آب است که باعث ترمز گرفتن از داخل می شود.

چگونه از کولیس استیک ترمز جلوگیری کنیم

اگر مرتباً از ترمزهای خود مراقبت می کنید ، اغلب این مشکلات زیاد اتفاق نمی افتد. برخی موارد وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از این نوع مشکلات در آینده انجام دهید. در اینجا متداول ترین موارد ذکر شده است:

  1. تعویض روغن ترمز هر 1-3 سال – از زنگ زدگی سیستم ترمز از داخل جلوگیری می کند.
  2. لنت های ترمز ، پایه های راهنما و پیستون ها را هر 2-3 سال تمیز کنید – یا حداقل در زمان هایی که لنت ترمز یا دیسک های ترمز را تعویض می کنید ، این کار را به درستی انجام دهید.
  3. بعضی اوقات – در بعضی از مواقع با سرعت زیاد ترمز کنید

 

ممکن است فکر کند که هرگز استفاده از ترمز روی ماشین چیز خوبی نیست ، اما عکس این است. اگر هرگز از ترمز سخت استفاده نکنید ، پس از مدتی گیر می کنند.

 

بسیاری از افراد در مسافت های کوتاه رانندگی می کنند و هرگز از ترمزهای خود به درستی استفاده نمی کنند. برای جلوگیری از گیر نکردن کامل آنها ، باید بعضی از سال ها با سرعت زیاد از ترمز خود استفاده کنید.

 

4- حتی اگر گیربکس اتوماتیک دارید از ترمز دستی خود استفاده کنید – مشکل رایج دیگر این است که اگر گیربکس اتوماتیک دارید هرگز از ترمز دستی خود استفاده نمی کنید. این باعث می شود که کابل های ترمز دستی یا براکت هنگام استفاده از آن گیر کنند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *