آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

دلایل کاهش قدرت موتور؟ (و چه چیزی باعث آن می شود؟)

دلایل کاهش قدرت موتور؟ (و چه چیزی باعث آن می شود؟)

دلایل کاهش قدرت موتور؟ برای چندین دهه، موتور دیزل به طور خستگی ناپذیر به صنعت حمل و نقل سنگین خدمت کرده است موتورهای دیزلی یا موتورهای تراکمی را می توان یافت که همه چیز را از پیکاپ های ¾ تنی گرفته تا لوکوموتیوها و بارج ها تامین می کنند.

موتور دیزلی که عمدتاً به دلیل قابلیت اطمینان آن شناخته شده است، در طول 100 سال گذشته، حجم بیشتری از کالاهای حمل شده را جابجا کرده است.

افت موتور به چه معناست؟ (و چه چیزی باعث آن می شود؟)

موتور دیزل اگرچه دلچسب است، اما در برابر خرابی های گاه به گاه غیر قابل نفوذ نیست. این امر به ویژه در مورد موتورهای دیزلی مدل قدیمی که مجهز به مجموعه ای از تجهیزات آلایندگی الزامی دولت هستند، صادق است.

این موتورهای جدید اکنون به صورت الکترونیکی کنترل می شوند و می توانند خروجی را در هنگام ثبت یک یا چند خطای عملیاتی محدود کنند.

این تابع محدود کننده بار توسط اکثر سازندگان به عنوان “میزان” نامیده می شود.

هر صاحب دیزل یا اپراتور یک کامیون دیزلی باید با جزئیات این عملکرد آشنا باشد، زیرا این کار با سفرهای روزانه آنها ارتباط مستقیم دارد.

مهمتر از آن، یک کامیون کاهش یافته می تواند اپراتور خود را کاملاً درگیر کند، به خصوص اگر آنها پیامدهای بالقوه این عملکرد را تشخیص ندهند.

افت توان موتور چیست؟

افت موتور چیست؟

همانطور که گفته شد، کاهش سرعت موتور یک عملکرد خود محافظ یا محدود کننده بار است که از قبل در نرم افزار کارکرد اکثر موتورهای دیزلی مدرن برنامه ریزی شده است.

این عملکرد برای اولین بار در اولین سال های هزاره جدید رایج شد، زمانی که استانداردهای انتشار گازوئیل دقیق تر توسط دولت فدرال وضع شد.

اصل کاهش سرعت موتور کاملاً شبیه به ویژگی های “حالت لنگی” است که توسط بسیاری از خودروهای بنزینی استفاده می شود.

هنگامی که یک موتور وارد افت می شود، عملکرد کلی به عنوان وسیله ای برای محافظت از خود، به طور قابل توجهی محدود می شود.

در این حالت خفه شده، یک موتور به طور کلی به اندازه کافی قدرت تولید می کند که اپراتور آن بتواند از جاده خارج شود و در هر کجا که ایمن باشد به دنبال کمک فنی بیشتر باشد.

دلایل کاهش قدرت موتور؟

میزان دقیق کاهش یا کاهش قدرت یک کامیون بسته به سازنده متفاوت است. برخی از موتورها، مانند موتورهایی که نام کامینز یا پکار را دارند، دارای چندین حالت کاهش می‌باشند که اولین آنها قدرت را تا حد متوسط ​​محدود می‌کند.

با این کار، یک راننده برای کمک گرفتن وقت می‌خرد و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به نزدیک‌ترین فروشگاه کامیون‌های واجد شرایط حمل و نقل بروند.

با این حال، همین موتورها که اغلب در کامیون‌های Peterbilt و Kenworth یافت می‌شوند، می‌توانند به سرعت 5 MPH بسیار شدیدتر نیز وارد شوند، اگر مشکل به سرعت شناسایی و برطرف نشود.

این میزان افزایش یافته در کامیون‌های برند Volvo و همچنین برخی از پیکاپ‌های مصرف‌کننده نیز رایج است.

کاهش سرعت 5 مایل در ساعت

کاهش سرعت 5 مایل در ساعت

اگر مراحل قبلی کاهش سرعت نادیده گرفته شود، یک کامیون در واقع می تواند مجبور به خاموش شدن ناشی از کاهش سرعت شود، که مطمئناً نیاز دارد که وسیله نقلیه آسیب دیده برای تعمیر به یک فروشگاه یدک کش شود.

علاوه بر این، تعدادی از تولیدکنندگان شناخته شده‌اند که بخش‌های خاصی از گارانتی پیشرانه خودرو را در صورتی که در گذشته به این سطح کاهش داده شده باشد، رد می‌کنند.

چه چیزی باعث کاهش سرعت موتور می شود؟

خرابی موتور می تواند ناشی از تعدادی خطای خاص باشد که بیشتر آنها به سیستم آلایندگی کامیون مربوط می شود.

برخی از رایج ترین این مسائل عبارتند از کیفیت DEF و خطاهای راندمان کاتالیست DPF/SCR. به طور کلی، عیوب از این نوع مانع از توانایی کامیون برای تکمیل موفقیت آمیز چرخه بازسازی خودکار می شود.

“بازسازی” اصطلاحی است که برای توصیف تبدیل دوده و سایر ذرات معلق در DPF (فیلتر ذرات دیزل) کامیون به خاکستر استفاده می شود.

این تبدیل از طریق اعمال گرما و ترکیبات شیمیایی خاص حاصل می شود.

مایع اگزوز دیزل نیز برای کاهش انتشار اکسید نیتروژن به کاتالیزور SCR کامیون وارد می شود.

کاهش سرعت

بازسازی موتور دیزل

 

موتور دیزلی مدرن تعدادی سنسور را در مجرای اگزوز خود برای نظارت بر کارایی چنین واکنش هایی دارد.

رایج ترین این سنسورها شامل سنسورهای فشار برگشتی، سنسورهای تفاضل فشار و سنسورهای دما هستند.

اگر هر یک از این حسگرهای خاص بازخوردی را ارائه دهد که خارج از مشخصات باشد، احتمال کاهش موتور وجود دارد.

خارج از گسل‌های استاندارد مربوط به انتشار گازهای گلخانه‌ای، می‌توان به عنوان محافظت از خود تحت طیف وسیعی از معیارهای اضافی، derat را نیز ایجاد کرد.

با این حال، نقطه دقیقی که در آن derat به این روش القا می شود، به طور قابل توجهی از تولید کننده ای به سازنده دیگر متفاوت است.

بسیاری از کامیون ها در صورت کاهش سطح مایع خنک کننده یا روغن موتور به زیر سطح مشخص شده یا اگر گرمای بیش از حد تشخیص داده شود، از بین می روند.

نحوه پاک کردن سرعت موتور

نحوه پاک کردن سرعت موتور

متأسفانه، اپراتور معمولی یا مکانیک خانگی به آسانی به موضوع کاهش موتور نمی‌پردازد.

این به دلیل این واقعیت است که اکثر تولید کنندگان به آن نیاز دارند

شرایطی که باید با استفاده از یک ابزار اسکن مخصوص OEM (نه اسکنر OBD2 رایج شما) برطرف و بازنشانی شود.

این به نوبه خود، اکثر رانندگان را بدون مراجعه به مرکز خدمات مجاز خودرو که نرم افزار اختصاصی در اختیار دارند، بدون مراجعه می گذارد.

کاهش قدرت توان موتور

علاوه بر این، ایراد اساسی که منجر به خرابی موتور شده است نیز باید قبل از بازیابی کامل قدرت برطرف شود.

در بسیاری از موارد، یک تکنسین می‌تواند بازسازی اجباری (تمیز کردن سیستم اگزوز) را انجام دهد و وضعیت خراب کامیون را بازنشانی کند.

با این حال، اگر علت دقیق این بارگذاری بیش از حد دوده شناسایی نشود، کاهش بیشتر در کوتاه مدت رخ خواهد داد.

بازسازی اجباری همچنین می‌تواند در برخی موارد برای خرید مدت زمان مشخصی قبل از شروع پروتکل‌های کاهش قابل توجه‌تر استفاده شود.

در حالی که چنین ویژگی‌هایی همیشه بدون ابزار اسکن قابل دسترسی نیستند، برخی از کامیون‌ها دارای یک سوئیچ بازسازی اجباری هستند که به راننده اجازه می‌دهد تا به صورت دستی توالی بازسازی را آغاز کند.

این کار باید هنگام پارک کردن، در مکانی امن و دور از وسایل نقلیه دیگر انجام شود.

در هر صورت، علت اصلی خرابی موتور باید در اسرع وقت برطرف شود. این امر از ثبت سطوح بیشتر درات جلوگیری می کند و در اکثر موارد از آسیب احتمالی موتور جلوگیری می کند.

اگر خودتان برای انجام چنین تعمیراتی احساس راحتی نمی کنید، یا به سادگی تجهیزات مناسبی در اختیار ندارید، باید در اسرع وقت با یک مرکز خدمات واجد شرایط تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *