آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

دیسک ترمز چرخ چیست؟

دیسک ترمز چرخ چیست؟

دیسک ترمز چرخ چیست؟

بخش کلیدی سیستم ترمز خودروی شما، دیسک ترمز چرخ  دیسک های فلزی بزرگی هستند که در داخل هر چرخ قرار دارند. دیسک ترمز چرخ   که روی ترمزهای دیسکی یافت می شود، توسط محور خودرو به چرخ وصل می شود. بسته به طراحی هابکاپ های شما، ممکن است قابل مشاهده باشند.

دیسک ترمز چرخ  چگونه کار می کنند

دیسک ترمز چرخ  های ترمز با لنت های ترمز کار می کنند تا هر بار که پدال ترمز را می زنید، خودروی شما را با خیال راحت متوقف می کنند. دیسک ترمز چرخ   با چرخ می‌چرخد و وقتی پدال ترمز را فشار می‌دهید، لنت ترمز روی دیسک ترمز چرخ   می‌چسبد تا وسیله نقلیه شما متوقف شود. وقتی نوبت به توقف وسیله نقلیه شما می رسد، دیسک ترمز چرخ  به اندازه لنت ترمز مهم هستند.

آیا دیسک ترمز چرخ  فرسوده می شوند؟

دیسک ترمز چرخ   جدید دارای سطح صاف و یکنواخت است. از آنجایی که لنت ترمز با دیسک ترمز چرخ   یکنواخت تماس پیدا می کند، از عملکرد نرم ترمزگیری لذت خواهید برد. با گذشت زمان، دیسک ترمز چرخ  های شما می توانند سطح صاف خود را از دست بدهند. دیسک ترمز چرخ  های فرسوده منجر به افزایش فاصله توقف و کاهش عملکرد ترمز می شود.

علل رایج دیسک ترمز چرخ  های فرسوده

 • توقف های ناگهانی
 • سوار ترمز
 • لنت های ترمز فرسوده
 • علائم دیسک ترمز چرخ های فرسوده

دیسک ترمز چرخ  بادوام هستند، اما مانند سایر قطعات خودروی شما، نیاز به تعویض دوره ای دارند. رانندگی روی دیسک ترمز چرخ  های آسیب دیده خطرناک است. می تواند منجر به افزایش فاصله توقف و کاهش قدرت ترمز شود. اگر هنگام رانندگی متوجه هر یک از این علائم شدید، وقت آن است که با مکانیک خود قرار ملاقات بگذارید:

 • لرزش هنگام ترمزگیری
 • صدای جیر جیر، خراش یا جیرجیر هنگام ترمز گرفتن
 • شیارهای ساییده شده در دیسک ترمز چرخ

درباره دیسک ترمز چرخ  های ترمز واگنر بیشتر بیاموزید، قطعه خودروی خود را بیابید یا امروز یک تعمیرگاه محلی خودرو پیدا کنید.

چگونه تشخیص دهیم که آیا به دیسک ترمز چرخ ترمز جدید نیاز دارید؟

دیسک ترمز چرخ   ترمز آن جسم براق و دایره ای شکلی است که پشت چرخ  خودرو قرار می گیرد.

از نظر فنی، عمه من هم همینطور است.

دیسک ترمز چرخ  یا دیسک‌ها جزء کلیدی سیستم ترمز هر وسیله نقلیه هستند که با لنت‌های ترمز، کالیپرها و چرخ‌ها هماهنگ کار می‌کنند تا وسیله نقلیه شما را از حالت عادی خارج کنند.

این بسیار کار اصطکاک است و افزایش کسر اصطکاک در طول زمان به این معنی است که دیسک ترمز چرخ  های شما خراب شده و در نهایت نیاز به تعویض دارند.

چگونه بفهمم که به دیسک ترمز چرخ  های جدید نیاز دارم؟

نیاز ما به استفاده مداوم از ترمزها، به ویژه در حین رانندگی شهری و برون شهری، نوسانات گسترده دما و فرسودگی عمومی را ایجاد می کند که به آرامی، اما همچنان به طور اجتناب ناپذیری، بر عملکرد دیسک ترمز چرخ  های ترمز تأثیر می گذارد.

چهار علامت اصلی مشکل دیسک ترمز چرخ   وجود دارد:

 1. صدایی که آزار دهنده است
 2. هنگامی که دیسک ترمز چرخ دیگر سطح صافی ندارند یا به طور کلی فرسوده می شوند، صدایی که ایجاد می کنند به شما اطلاع می دهد.
 3. صدای جیر جیر و خراش دادن صداهایی هستند که باید به آنها توجه کنید.
 4. ترمز می لرزد
 5. اگر لرزش را از طریق پدال ترمز یا فرمان احساس می کنید، به احتمال زیاد دیسک ترمز چرخ تاب خورده یا فرسوده شده اند.

صداهایی که می‌شنوید، تکان‌هایی که احساس می‌کنید و شیارهایی که می‌بینید، چه به تنهایی و چه همه با هم، همه به یک نتیجه کمک می‌کنند: ترمز به خطر افتاده و ایمنی به خطر افتاده.

اگر توقف خودروی شما بیشتر طول می کشد، یا بدتر از آن، متوقف نمی شود، این نشانه دیگری از مشکل دیسک ترمز چرخ   شما است.

تعویض دیسک ترمز چرخ   و پد

همه ما می خواهیم در هزینه خود صرفه جویی کنیم و واقعیت این است که می توانید دیسک ترمز چرخ  های خود را بدون تعویض لنت ترمز نیز تعویض کنید.

دیسک ترمز چرخ جلو دنا

دیسک ترمز چرخ جلو رانا

دیسک ترمز چرخ جلو تیبا

دیسک ترمز چرخ جلو پراید

دیسک ترمز چرخ جلو سمند

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *