آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

دیفرانسیل چگونه کار می کند؟

دیفرانسیل چگونه کار می کند؟

دیفرانسیل چگونه کار می کند؟هر قطعه روی یک خودرو هدفی را دنبال می کند تا آن را در هنگام حرکت در جاده حفظ کند. دیفرانسیل یک بازیکن کلیدی است که برای اعمال گشتاور (نیروی چرخشی) به چرخ های محرک کار می کند. این خودرو چه دیفرانسیل جلو، چه دیفرانسیل عقب یا چهار چرخ محرک باشد، دیفرانسیل مورد نیاز است.

نام دیفرانسیل چگونه شکل گرفت؟

ریشه کلمه دیفرانسیل متفاوت است. دیفرانسیل سیستمی است که به چرخ‌های محرک اجازه می‌دهد با سرعت‌های مختلف بچرخند، که زمانی که خودرو در حال مذاکره برای پیچیدن است، لازم است. در یک پیچ، چرخ بیرونی باید دورتر حرکت کند، به این معنی که باید سریعتر از چرخ های داخلی حرکت کند.

شاید قبلاً این اصطلاح را شنیده باشید، اما مطمئن نیستید که این بخش چه کاری انجام می دهد و چگونه کار می کند. به خواندن ادامه دهید تا در مورد انواع مختلف سیستم های دیفرانسیل و چرایی اهمیت آنها بیشتر بدانید.

دیفرانسیل چگونه کار می کند؟

دیفرانسیل از قسمت های زیادی تشکیل شده است. اجزای اصلی چرخ دنده های حلقه و پینیون هستند. چرخ دنده حلقه ای به مجموعه کریر متصل است و داخل کریر مجموعه ای از چرخ دنده های کوچکتر قرار دارد.

بیشتر بخوانید : سیستم تعلیق چیست؟

این چرخ دنده های کوچکتر اغلب به عنوان چرخ دنده های عنکبوتی شناخته می شوند که از مجموعه دیگری از چرخ دنده های پینیون و چرخ دنده های جانبی تشکیل شده اند. این مجموعه دنده است که عملکرد دیفرانسیل را تامین می کند. به دنبال جریان قدرت در داخل دیفرانسیل، چرخ دنده پینیون چرخ دنده حلقه را به حرکت در می آورد که حامل را می چرخاند.

انواع دیفرانسیل

سپس حامل چرخ دنده های پینون کوچکتر را به حرکت در می آورد که به نوبه خود چرخ دنده های جانبی را به حرکت در می آورد. محورهای محرک به چرخ دنده های جانبی متصل می شوند که سپس چرخ ها را به حرکت در می آورند.

این دیفرانسیل در مجموعه محور جلو یا عقب در تمام خودروها و کامیون های مدل اخیر یافت می شود. در کاربردهای تمام چرخ متحرک (AWD)، یک دیفرانسیل مرکزی هم در مجموعه محور جلو و هم در محور عقب وجود خواهد داشت.

دیفرانسیل چگونه کار می کند؟

ترانس اکسل چیست؟ آیا این همان چیز است؟

دیفرانسیل بسته به سیستم محرکه ای که وسیله نقلیه با آن کار می کند، می تواند در مناطق مختلفی قرار گیرد.

هنگامی که دیفرانسیل در داخل محفظه گیربکس قرار دارد، به آن گیربکس می گویند. سپس محورهای محرک مستقیماً به گیربکس / گیربکس وصل می شوند. تفاوت بین دیفرانسیل و گیربکس این است که دیفرانسیل به تنهایی بخشی است، در حالی که گیربکس دیفرانسیل و گیربکس را در یک واحد ترکیب می کند.

این نوع محفظه اغلب در خودروهای دیفرانسیل جلو یافت می شود، اگرچه برخی از خودروهای اسپرت دارای گیربکس عقب هستند.

دیفرانسیل عقب چیست؟

در این حالت دیفرانسیل از گیربکس جدا شده و در کاربردهای دیفرانسیل عقب توسط یک محور محرک متصل می شود.

خودروهای AWD و چهار چرخ متحرک اغلب دارای دیفرانسیل مرکزی هستند. در خودروهای AWD، هر دو محور جلو و عقب در حین پیچیدن با سرعت های متفاوتی می چرخند. برخی از خودروهای الکتریکی یا هیبریدی اغلب دارای سیستم تمام چرخ محرک الکترونیکی هستند که نیاز به دیفرانسیل را از بین می برد، زیرا نیرو می تواند مستقیماً از طریق موتورهای الکتریکی به چرخ ها منتقل شود.

انواع دیفرانسیل

انواع مختلفی از سیستم های دیفرانسیل وجود دارد که امروزه در وسایل نقلیه استفاده می شود. این شامل:

دیفرانسیل را باز کنید

اکثر سیستم های دیفرانسیل دارای طرح های باز هستند که قابل اطمینان ترین و ساده ترین ها به حساب می آیند. آنها دارای یک چرخ دنده پینیون برقی هستند که با یک چرخ دنده حلقه درگیر می شود تا نیرو را به هر دو محور ارسال کند.

تنها مشکل اصلی دیفرانسیل باز، امکان لیز خوردن لاستیک ها در شرایط کمتر از ایده آل است. گشتاور موتور بدون در نظر گرفتن اینکه آیا یک چرخ کشش داشته باشد منتقل می شود و باعث می شود که تایر بچرخد در حالی که تایر دیگر هیچ کاری انجام نمی دهد.

دیفرانسیل لغزش محدود

دیفرانسیل لغزش محدود مشابه دیفرانسیل باز است، با این تفاوت که در صورت از دست دادن کشش یکی از چرخ ها می تواند نیرو را به هر دو چرخ منتقل کند. یک دیفرانسیل لغزش محدود حاوی چند قسمت اضافی است تا این امکان را فراهم کند. این قطعات (بسته های کلاچ) برای قفل کردن دو طرف چپ و راست محور هنگام از بین رفتن کشش به یکی از چرخ ها کار می کنند.

قفل دیفرانسیل

سیستم دیفرانسیل قفل را به احتمال زیاد در خودروهای خارج از جاده و گاهی اوقات در مدل های پرفورمنس یافت می شود. از فنرها و کلاچ‌هایی استفاده می‌کند که قفل‌ها را فعال می‌کنند و اطمینان می‌دهند که قدرت یکسانی بدون توجه به کشش به هر چرخ ارسال می‌شود.

دیفرانسیل بردار گشتاور

زمانی که صحبت از فناوری دیفرانسیل به میان می‌آید، دیفرانسیل بردار گشتاور پیشرفته‌ترین دیفرانسیل است. این دستگاه با استفاده از طیف پیچیده ای از سنسورها و وسایل الکترونیکی مختلف کار می کند که داده ها را از سیستم فرمان و غیره می گیرد.

این به سیستم دیفرانسیل اجازه می دهد تا نیرو را در صورت نیاز به هر چرخ تقسیم کند و به حداکثر کشش کمک می کند و این سیستم را در افزایش عملکرد عالی می کند.

نشانه های دیفرانسیل در حال فرسودگی است

با گذشت زمان، دیفرانسیل ممکن است شروع به فرسودگی کند. خوب است برخی از علائمی را بدانید که می تواند نشان دهد نشانه های شما شروع به بد شدن کرده است تا بتوانید زودتر آن را بررسی کنید.

برخی از مواردی که باید مراقب آنها بود عبارتند از:

  • نویز و ارتعاشات خط محرکه
  • سنگ زنی یا کلون
  • صداهای عجیب هنگام دست زدن به گوشه ها
  • صدای ناله یا غر زدن
  • نشت روغن از ناحیه دیفرانسیل

دیفرانسیل شما نقش کلیدی در کمک به هدایت وسیله نقلیه شما ایفا می کند و قدرت بین لاستیک های شما را متعادل نگه می دارد. مطمئن شوید که آن را در شرایط خوبی نگه دارید تا بتوانید در حین رانندگی ایمن بمانید.

بیشتر بخوانید : قطعات اصلی سیستم تعلیق خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.