آموزش خودرو, اخبار خودرو, نکات خودرویی

دینام خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

دینام خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

دینام خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

دینام خودرو چیست و چگونه کار می کند؟ ممکن است فکر کنید باتری شما همه چیز الکتریکی را در اتومبیل شما تامین می کند ، چه برف پاک کن شیشه جلو ، چراغ جلو یا رادیو. در حقیقت ، این دینام خودرو است که بیشتر برق وسیله نقلیه شما را تولید می کند – باتری شما عمدتاً برای راه اندازی وسیله نقلیه و تامین برق در مواقع کار نکردن موتور استفاده می شود. دینام یکی از اجزای مهم سیستم شارژ خودرو است ، بنابراین درک نحوه عملکرد آن در مواقعی که مجبور به کار نکردن خودروی خود هستید.

دینام خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

دینام خودرو چیست؟

دینام ژنراتوری است که هدف آن توزیع برق به خودرو و شارژ مجدد باتری است. در خارج از برخی از مدلهای هیبریدی ، همه خودروهای دارای موتور احتراق داخلی استاندارد دارای دینام خواهند بود. تقریباً به اندازه یک نارگیل ، دینام به طور کلی در قسمت جلویی موتور نصب شده و کمربندی در اطراف آن نصب شده است.

برای خرید اجزای دینام خودروی خود از فروشگاه آنلاین آکام پارت دیدن کنید

دینام خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

اجزای یک دینام در خودرو

اجزای یک دینام به منظور تأمین نوع مناسب و مقدار مناسب قدرت خودرو طراحی شده است. سیستم شارژ ماشین شما شامل قسمت های زیادی است ، اما اینها اجزای اصلی و عملکرد آنها هستند:

روتور و استاتور

روتور و استاتور اجزای تولید کننده برق یک دینام هستند. روتور ، قطعه ای استوانه ای شکل که با آهنربا احاطه شده است ، در داخل استاتور می چرخد ​​که مجموعه ای ثابت از سیم کشی مسی رسانا را در خود جای داده است. حرکت آهن ربا بر روی سیم کشی چیزی است که در نهایت الکتریسیته ایجاد می کند.

تنظیم کننده ولتاژ

تنظیم کننده ولتاژ بر توان تولید کننده دینام نظارت می کند.  سطح ولتاژ خروجی به باتری را کنترل می کند و نیرو را به بقیه خودرو می رساند.

یکسو کننده دیود

یکسو کننده دیود ولتاژ دینام را به شکلی تبدیل می کند که می تواند توسط باتری برای شارژ مجدد استفاده شود.

فن خنک کننده

آلترناتورها گرمای زیادی تولید می کنند و برای کارکرد موثر باید خنک شوند. در حالی که آنها با دریچه ها و بدنه آلومینیومی برای انتشار بهتر گرما ساخته شده اند ، برای خنک کننده بیشتر مجهز به فن های چرخشی نیز هستند. مدل های جدید دینام دارای فن خنک کننده داخلی هستند ، در حالی که نسخه های قدیمی تر دارای تیغه های فن خارجی هستند.

نحوه عملکرد دینام خودرو

دینام چه کار می کند؟ همانطور که می دانیم ، دینام قسمت اعظم برق خودرو را تأمین می کند و به شارژ مجدد باتری کمک می کند. اما برای انجام همه اینها ، دینام باید ابتدا انرژی مکانیکی را به الکتریسیته تبدیل کند.

دینام خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

چگونه دینام برق تولید می کند؟

فرآیند تولید برق با موتور شروع می شود. برای اکثر خودروهای مدرن ، دینام ها توسط میل لنگ موتور از طریق کمربند مارپیچ حرکت می کنند ، اگرچه وسایل نقلیه قدیمی ممکن است دارای قرقره جداگانه ای باشند که از میل لنگ به دینام می رود. حرکت کمربند – انرژی مکانیکی – روتور دینام را با سرعت بالایی در داخل استاتور می چرخاند.

برق با چرخش روتور ساخته می شود. آهنرباهای اطراف روتور عمداً طوری قرار گرفته اند که با عبور از سیم کشی مسی در استاتور ، میدان مغناطیسی ایجاد شود. این قدرت سپس به تنظیم کننده ولتاژ می رسد ، که برق را در خودرو پراکنده می کند و میزان ولتاژ دریافتی باتری را مدیریت می کند.

دینام خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

دینام خودرو چگونه باتری را شارژ می کند؟

دینام چیست ؟قبل از اینکه باتری بتواند از برق حاصل از دینام خودرو استفاده کند ، باید به فرمی تبدیل شود که باتری می تواند از آن استفاده کند. این به این دلیل است که الکتریسیته می تواند در جریانها یا جهات مختلف جریان یابد. باتری های خودرو با برق جریان مستقیم یک طرفه (DC) کار می کنند ، در حالی که دینام های خودرو جریان برق متناوب (AC) را تولید می کنند ، که گهگاه برعکس جریان می یابد. بنابراین قبل از مراجعه به رگولاتور ولتاژ ، قدرت مورد نظر برای باتری از طریق یکسوساز دیود به DC تبدیل می شود. پس از تبدیل ، باتری می تواند از برق برای شارژ مجدد استفاده کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.