آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

رادیاتور در خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

رادیاتور در خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

رادیاتور در خودرو چیست و چگونه کار می کند؟اگرچه اکثر مردم نام رادیاتور را شنیده اند، اما ممکن است از هدف یا اهمیت آن آگاه نباشند. به زبان ساده، رادیاتور جزء مرکزی سیستم خنک کننده خودرو است. وظیفه اصلی آن نظارت و تنظیم دمای موتور خودرو و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد آن است.

رادیاتور در خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

موتور یک وسیله نقلیه با سوزاندن سوخت و تولید انرژی از بسیاری از قطعات متحرک آن، نیروی مورد نیاز آن را به آن می‌دهد. این نیرو و حرکت می تواند مقدار زیادی گرما را در سراسر موتور ایجاد کند. مهم است که این گرما را از موتور در حین کار حذف کنید تا از گرمای بیش از حد که می تواند باعث آسیب جدی شود جلوگیری شود.

رادیاتور در ماشین چیست؟

رادیاتور به حذف گرمای اضافی از موتور کمک می کند. این بخشی از سیستم خنک کننده موتور است که همچنین شامل یک خنک کننده مایع، شیلنگ هایی برای گردش مایع خنک کننده، یک فن و یک ترموستات است که دمای مایع خنک کننده را کنترل می کند. مایع خنک کننده از طریق شیلنگ ها از رادیاتور، از طریق موتور برای جذب گرمای اضافی موتور جریان می یابد و به رادیاتور باز می گردد.

پس از بازگشت به رادیاتور، پره های فلزی نازک، گرمای مایع خنک کننده را به هوای بیرون آزاد می کنند، زیرا مایع داغ از آن عبور می کند. هوای خنک از طریق مشبک خودرو به داخل رادیاتور جریان می‌یابد تا به این فرآیند و زمانی که خودرو ساکن است کمک کند. هنگام بیکار بودن در ترافیک، فن سیستم هوا را می دمد تا دمای مایع خنک کننده گرم شده را کاهش دهد و هوای گرم را از خودرو خارج کند.

پس از عبور مایع خنک کننده از رادیاتور، در موتور به گردش در می آید. این چرخه تبادل حرارتی برای حفظ دمای عملیاتی بهینه و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد موتور مداوم است.

قسمت های اصلی رادیاتور خودرو

یک رادیاتور دارای سه قسمت اصلی است: هسته، درپوش فشار، و مخازن خروجی و ورودی. هسته بخش اصلی است که توسط یک بلوک فلزی بزرگ با ردیف هایی از باله های فلزی باریک تعریف شده است. اینجاست که مایع خنک‌کننده داغی که از موتور عبور کرده گرمای خود را آزاد می‌کند و رادیاتور آن را برای اجرای بعدی خود از طریق مدار مبدل حرارتی خنک می‌کند.

درپوش فشار سیستم خنک کننده را آب بندی کرده و آن را تحت فشار نگه می دارد. این فشار برای عملکرد موثر رادیاتور ضروری است زیرا از جوشیدن و سرریز شدن مایع خنک کننده جلوگیری می کند.

جهت خرید  رله دوبل شیشه ای پژو 405 کلیک کنید 

جهت خرید رله دوبل شیشه ای پراید کلیک کنید 

مخازن خروجی و ورودی، مایع خنک کننده را پس از گردش در موتور به رادیاتور هدایت می کنند. این مخازن زمانی که مایع بسیار داغ است مدیریت می کنند.

یکی دیگر از اجزای کلیدی رادیاتور خود مایع خنک کننده است. اگرچه یک قطعه مکانیزه نیست، اما عنصر حیاتی است که گرما را از موتور دور می کند و به رادیاتور اجازه می دهد کار خود را انجام دهد.

رادیاتورها چگونه کار می کنند؟

رادیاتورها از طریق فرآیند انتقال حرارت به نام همرفت کار می کنند. هنگامی که آب در رادیاتور گرم می شود، هوای اطراف نیز از طریق همرفت گرم می شود و این هوای گرم با گردش هوا در اطراف اتاق حرکت می کند. همانطور که آب گرم از طریق سیستم جریان می یابد، شروع به خنک شدن می کند.

رادیاتور در خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

موتورها در عملیات خود گرمای زیادی ایجاد می کنند و توسط مواد منفجره مینیاتوری خاموش می شوند! برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد موتور، خودروی شما مایع خنک کننده را از طریق موتور پمپ می کند که گرما را دریافت کرده و آن را از بلوک موتور دور می کند.

کاربرد مایع خنک کننده در رادیاتور

مایع خنک کننده گرمای تولید شده توسط موتور شما را می گیرد و آن را به رادیاتور شما منتقل می کند، که هوا را در سراسر مایع می دمد – آن را خنک می کند و با هوای خارج از ماشین شما تبادل گرما می کند.

رادیاتور با عبور مایع خنک‌کننده از پره‌های فلزی نازک، اجازه می‌دهد تا گرما راحت‌تر به هوای خارج از ماشین شما برسد. گاهی اوقات، یک فن وجود دارد که هوا را در سراسر رادیاتور می دمد تا هوای گرم را از ماشین شما خارج کند.

رادیاتورها در اشکال، اندازه‌ها و طرح‌های مختلفی تولید می‌شوند، اما عملکرد اصلی آنها یکسان است.

چگونه رادیاتور ماشین شما موتور را خنک می کند

مایع خنک‌کننده در موتور از لوله‌های داخل رادیاتور عبور می‌کند، جایی که گرمای جذب شده از موتور قبل از اینکه مایع خنک‌کننده به موتور بازگردد، در جو پخش می‌شود.

مایع خنک‌کننده در حالت گرمای بیش از حد وارد لوله‌ها می‌شود و باعث می‌شود که فشار زیادی به آن وارد شود (به کمک تلاطم داخل لوله‌های رادیاتور).

این باعث می شود که درب رادیاتور در یک نقطه فشار از پیش تعیین شده باز شود.

گرما آزاد می شود و به هر مایع خنک کننده اضافی اجازه می دهد تا به مخزن سرریز متصل به کناره رادیاتور خارج شود.

هنگامی که دمای آن به اندازه کافی کاهش یافت، آن مایع خنک کننده به رادیاتور بازگردانده می شود.

سیستم های خنک کننده و رادیاتور از مدلی به مدل دیگر کمی متفاوت است (مخصوصاً در خودروهای قدیمی در مقایسه با مدل های جدید)، اما این فرآیندی است که اکثر سیستم ها از آن استفاده می کنند.

چرا رادیاتور شما مهم است؟

رادیاتور مهم است زیرا این روش اصلی موتور شما است که گرما را در حین کار تخلیه می کند. خرابی رادیاتور ممکن است باعث آسیب قابل توجهی به موتور ناشی از گرمای بیش از حد شود – در اکثر خودروها می بینید که دود وزیده در کنار جاده در واقع ناشی از خرابی رادیاتورها است!

شایع ترین علت خرابی رادیاتور آسیب فیزیکی است که نیاز به تعویض یک یا همه آن دارد.

اجزای s عملکرد رادیاتور ممکن است به دلیل تاریخ مصرف گذشته مایع خنک کننده یا کمبود سطح خنک کننده مختل شود که می تواند از طریق شستشوی مایع خنک کننده رفع شود.

چگونه رادیاتور را شستشو دهیم؟

وسایل نقلیه برای ادامه کار نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند. در حالی که بسیاری از این کارهای تعمیر و نگهداری کوچک و ساده هستند، اما اگر برای مدت طولانی انجام نشوند، می توانند منجر به تعمیرات بزرگ و گران قیمت شوند.

شستشوی رادیاتور خودرو یکی از این کارهاست. رادیاتور قلب سیستم خنک کننده خودرو شما است و مایع خنک کننده (ضد یخ) را به قسمت های مختلف موتور می فرستد تا از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری کند. کارشناسان توصیه می کنند که هر پنج سال یا 100000 مایل، هرکدام که زودتر اتفاق بیفتد، ضدیخ را در رادیاتور خود تخلیه و تعویض کنید.

مشاهده  درب رادیات پراید فلزی در آکام پارت 

مشاهده درب رادیات پژو پارس XU7 در آکام پارت 

درب رادیات سمند XU7

درب رادیات 405

این فرآیند، همراه با عبور آب مقطر از طریق رادیاتور قبل از افزودن ضد یخ تازه، در مجموع به نام “شستشوی” رادیاتور نامیده می شود. شستشو از شر زنگ زدگی و ضایعاتی که به طور طبیعی در سیستم خنک کننده خودرو شما جمع می شود خلاص می شود. نادیده گرفتن این فرآیند می تواند منجر به مسدود شدن سیستم خنک کننده و در نهایت گرم شدن بیش از حد موتور شود.

1. تعیین کنید که آیا باید رادیاتور ماشین خود را بشویید

زمان شستشوی رادیاتور به چند عامل بستگی دارد. یکی ساخت و مدل ماشین شماست. برخی از خودروها تنها حدود 6 لیتر مایع خنک کننده را در خود جای می دهند، در حالی که برخی دیگر می توانند تا 18 لیتر خنک کننده را در خود نگه دارند. دانستن خودروی خود به شما کمک می کند تا تشخیص دهید که آیا برای شستشوی رادیاتور آماده است یا خیر.

عامل دیگر سال ماشین شما است. اگر ماشین شما در سمت قدیمی تر است، احتمالاً زمان آن رسیده که رادیاتور را شستشو دهید. اگر به خصوص بیش از پنج سال است، قطعاً زمان آن رسیده است که مایع خنک کننده را با شستشوی رادیاتور تعویض کنید.

زمان شستشوی رادیاتور نیز به مسافت پیموده شده شما بستگی دارد. توصیه می شود رادیاتور خود را هر 30000 مایل بیرون بیاورید تا ماشین شما به خوبی کار کند.

 

2. مطمئن شوید که موتور خنک شده است

هنگامی که تشخیص دادید که باید رادیاتور را که به آن شستشوی مایع خنک کننده نیز می گویند، بشویید، دست خود را روی بلوک موتور قرار دهید تا بررسی کنید که آیا سرد یا گرم است. اگر داغ است آن را باز نکنید و صبر کنید تا خنک شود. همچنین دمای مایع خنک کننده روی داشبورد خود را بررسی کنید. به محض اینکه موتور شما خنک شد، کاپوت ماشین خود را بیرون بیاورید.

3. مایع خنک کننده را تخلیه کنید

به محض اینکه همه چیز خنک شد، به زیر ماشین خود نگاه کنید تا کوک تخلیه رادیاتور را پیدا کنید. پت کوک معمولا همیشه در گوشه رادیاتور قرار دارد. پس از قرار گرفتن در محل، یک ماهیتابه مانند یک تابه آلومینیومی یکبار مصرف را از فروشگاه تهیه کنید و آن را مستقیماً زیر گلدان قرار دهید.

هنگامی که در جای خود قرار گرفت، پتکوک را بردارید و اجازه دهید مایع خنک کننده داخل تابه تخلیه شود. هنگامی که تخلیه آن تمام شد، درب گلخانه را ببندید و مایع خنک کننده را بر اساس آن دور بریزید. شما می توانید با سازمان کنترل زباله های خطرناک محلی خود در مورد چگونگی دفع ایمن ضد یخ بررسی کنید.

نکته: هنگام تخلیه ضدیخ، توصیه می شود از دستکش، عینک و لباس محافظ استفاده کنید.

4. محل رادیاتور را پیدا کنید

رادیاتور شما یک مخزن فلزی بلند در کنار موتور شما است. وقتی آن را پیدا کردید، درپوش فشار رادیاتور را بچرخانید تا بتوانید شستشوی رادیاتور را شروع کنید.

نکته: درپوش را در جایی امن قرار دهید. شما نمی خواهید در ماشین شما بیفتد یا در جای خود قرار نگیرد.

5. آب و پاک کننده را داخل رادیاتور بریزید

برای تخلیه رادیاتور از آب مقطر و شوینده دلخواه استفاده کنید. هر دو را با استفاده از قیف داخل رادیاتور بریزید، مطمئن شوید که تمام آب و پاک کننده به داخل رادیاتور راه پیدا می کند.

نکته: اگر در هر نقطه ای گیج شدید، به دستورالعمل های پشت پاک کننده رادیاتور مراجعه کنید.

6. درپوش را ببندید و موتور خود را روشن کنید

پس از ریختن آب و پاک کننده، درب رادیاتور را ببندید، موتور خود را روشن کرده و حرارت خود را روشن کنید. اجازه دهید موتور و حرارت شما حداقل 5 دقیقه کار کند. انجام این کار به آب و پاک کننده اجازه می دهد تا از طریق سیستم خنک کننده شما عبور کند و باقی مانده های ناخواسته را از بین ببرد.

7. آب و پاک کننده را تخلیه کنید

بعد از گذشت 5 دقیقه از کارکرد موتور، ماشین خود را خاموش کرده و منتظر بمانید تا خنک شود. وقتی خنک شد، همان تابه آلومینیومی را دوباره زیر ماشین زیر گلدان قرار دهید. یک بار دیگر گلدان را بردارید تا آب و مخلوط تمیزتر تخلیه شود. اگر فکر می کنید مقداری آب باقی مانده است، موتور را روشن کنید تا بقیه آب به بیرون و داخل تابه برود. سپس، گلدان را ببندید.

8. خنک کننده را اضافه کنید

دوباره با استفاده از قیف، مخلوط مایع خنک کننده خود را در رادیاتور خود بریزید. اکثر خودروها از مخلوط ضد یخ 50/50 استفاده می کنند که می توانید آن را در هر فروشگاه خودرویی خریداری کنید. با این حال، توصیه می شود دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید تا بدانید مخلوط ضد یخ مناسب برای استفاده از خودروی خاص خود چیست.

همچنین، دفترچه راهنما را برای مقدار مایع خنک کننده ای که باید استفاده کنید بررسی کنید. مایع خنک کننده را تا خط پر پر کنید. اگر هنگام ریختن مایع خنک کننده پشتیبان وجود دارد، ماشین خود را با حرارت روشن روشن کنید تا تخلیه شود. سپس به ریختن ضد یخ ادامه دهید. پس از پر شدن رادیاتور درپوش را دوباره روی آن قرار دهید.

9. وسیله نقلیه خود را روشن کنید

هنگامی که رادیاتور به درستی شسته شد و مایع خنک کننده جدید اضافه شد، خودروی خود را روشن کنید تا ضد یخ بتواند از طریق سیستم عبور کند. بعد از چند دقیقه ماشین خود را خاموش کنید. شما اکنون با موفقیت یاد گرفته اید که چگونه رادیاتور را شستشو دهید.

برای ادامه مراقبت از ماشین خود، واردات است سرمایه گذاری روی روغن موتور، روغن هیدرولیک و سایر مایعات خودرو که به نگهداری وسیله نقلیه شما کمک می کند.

چرا رادیاتور خودرو خراب می شود؟

دلیل اصلی خرابی رادیاتور نشتی مایع خنک کننده است که می تواند منجر به از کار افتادن سیستم خنک کننده شود.

اگر مایع خنک کننده به درستی بررسی یا پر نشده باشد، رادیاتور، شیلنگ ها و اتصالات شلنگ مسدود شده و شروع به زنگ زدگی می کنند. با گذشت زمان، چنین خوردگی باعث ایجاد سوراخ‌های کوچک یا “نشتی سوراخ” در رادیاتور خودرو می‌شود.

هر زمان که سیستم خنک کننده را باز می کنید و دوباره سرهم می کنید، باید سیستم خنک کننده را برای بررسی نشتی تست فشار دهید. این معمولاً مرحله بعدی پس از شستشوی سیستم خنک کننده است. در صورت مشکوک بودن به نشتی، آزمایش فشار نیز قابل انجام است. چرا تست فشار موتور …

چگونه یک ترموستات بد را در ماشین خود جایگزین کنید

ترموستات کوچک و ارزان قیمت خودرو برای عملکرد موتور بسیار مهم است. هنگامی که از کار می افتد، موتور شما به درستی کار نمی کند، که می تواند منجر به گران تر شدن کار موتور در جاده شود. خوشبختانه تعویض ترموستات خودرو به اندازه کافی آسان است. در اینجا توضیحی در مورد نحوه تعویض ترموستات ارائه شده است. چه وسیله نقلیه ای…

نشت رادیاتور: چه چیزی باعث آنها می شود و چگونه آنها را تعمیر کنیم

رادیاتور شما، مانند بسیاری از قسمت‌های وسیله نقلیه شما، هر روز ضربه می‌زند. همانطور که ضد یخ در موتور به گردش در می‌آید، گرمای تولید شده از بین می‌رود و به موتور اجازه می‌دهد تا برای مدت طولانی با دورهای بسیار بالا کار کند. نیازی به گفتن نیست که خروجی حرارت زیادی وجود دارد. باورنکردنی است که چه تپش شما…

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *