آموزش خودرو, اخبار خودرو, نکات خودرویی

رانندگی با لاستیک های فرسوده

رانندگی با لاستیک های فرسوده : هرچه ماشین شما مسافت بیشتری را طی می کند ، لاستیک های آن به آرامی اما مطمئناً فرسوده می شوند. همه تایرهای اتومبیل جاده ای دارای “آج” هستند ، که بخشی از تایر است که با زمین تماس می گیرد. لاستیک های جدید دارای آج عمیق تری هستند اما با فرسودگی آنها آج کم عمق می شود.

این امر بر چسبیدن ماشین در جاده تأثیر می گذارد ، بنابراین هدایت ، ترمز و کنترل آن به ویژه در شرایط آب و هوایی مرطوب و برفی دشوارتر می شود.

رانندگی با لاستیک های فرسوده

از لاستیک هایی که با آج بسیار کم فرسوده استفاده می شوند ، “تایرهای طاس” نامیده می شود. اینها برای رانندگی ایمن نیستند و باید جایگزین شوند.

لاستیک های طاس می توانند فاصله توقف خودرو را افزایش دهند

لاستیک های خوب بسیار مهم هستند اگر شما هرگز نیاز به توقف ناگهانی داشته باشید. در مدارس آموزش اتومبیل ممکن است یاد بگیرید که فاصله توقف در اتومبیل دارای لاستیک طاس دو برابر مسافت در مقایسه با اتومبیل دارای لاستیک جدید است.

دلیل این امر این است که لاستیک های فرسوده به دلیل کم بودن آج ، چسبندگی کمتری دارند و در شرایط اضطراری ترمزگیری را دشوار می کند.

رانندگی در شرایط مرطوب ، یخی و برفی با آج های کم عمق خطرناک تر است

رانندگی با لاستیک های فرسوده

خطر دیگر لاستیک های طاس از دست دادن کنترل در شرایط جاده مرطوب ، یخبندان یا برفی است. وقتی باران می بارد و جاده ها خیس هستند ، الگوی آج لاستیک ها به گونه ای طراحی می شود که آب را از بخشی از لاستیک که جاده را گرفته است هدایت کند. در صورت فرسودگی ، لاستیک با آب زیادی تماس پیدا می کند و کنترل ماشین را غیر ممکن می کند. به این می گویند هیدروپلانینگ.

مدارس آموزش اتومبیل

رانندگی با لاستیک های طاس در شرایط مرطوب ، یخبندان یا برفی حتی بیشتر خطرناک است

به همین ترتیب ، در شرایط برفی ، لاستیک های فرسوده اتومبیل نمی توانند همانند لاستیک های جدید ، جاده را بگیرند. دلیل این امر این است که شیارهای کوچکی که در سطح تایر وجود دارد و به آن سایپ می گویند ، در ایجاد چسبندگی تأثیر کمتری خواهند داشت. مدرسه مکانیک شما را با تمام این ویژگی های تایر و هدف آنها آشنا می کند.

لاستیک های فرسوده احتمال منفجر شدن یا گرم شدن بیش از حد دارند

آج های لاستیک نیز برای هدایت هوای گرم و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد آن به دلیل اصطکاک با جاده طراحی شده اند. این مورد در لاستیک های کچل اثر کمتری دارد ، بنابراین احتمال گرم شدن و منفجر شدن آنها بیشتر است.

لاستیک های فرسوده نیز بسیار لاغرتر از لاستیک های جدید هستند ، بنابراین احتمال سوراخ شدن آنها توسط اشیا sharp تیز وجود دارد.

رانندگی با لاستیک های فرسوده

علاوه بر خطرات ایمنی ، رانندگی با لاستیک های طاس می تواند در مصرف سوخت پایین تری نیز موثر باشد زیرا موتور به دلیل کمبود قدرت برای شتاب گرفتن باید کار سخت تری داشته باشد.

بیاموزید که چه موقع لاستیک های کچلی را در مدرسه مکانیک تعویض کنید

عمق آج در لاستیک جدید به طور معمول حدود 10/32 اینچ است و حتی می تواند تا 32/15 باشد. اگر عمق آج لاستیک تا 32/2 اینچ باشد ، این رانندگی کچل و خطرناک محسوب می شود.

رانندگان باید به طور منظم عمق آج لاستیک خود را بررسی کنند. اگر پایین تر از 4/32 اینچ باشد ، احتمالاً زمان آن فرا رسیده است که لاستیک های جدید تهیه کنید. این باید بر اساس کم عمق ترین قسمت آج اندازه گیری شود.

ECM در اتومبیل چیست؟

به عنوان یک مکانیک ، شما قادر خواهید بود بگویید که لاستیک ها هنگامی که آج تا میله های سایش فرسوده می شود ، طاس می شود. یا اگر هنگام رانندگی فرمان بلرزد ، این می تواند نشانه آن باشد که شما باید عمق آج را اندازه بگیرید.

بهتر است همه لاستیک ها را یکجا تعویض کنید ، اما می توانید آنها را به صورت جفت تعویض کنید. همیشه با قرار دادن لاستیک های جدید در عقب خودرو شروع کنید.

همچنین باید به مشتری ها بگویید که اگر لاستیک در پیچ ها منحرف شود ، با سرعت بالا رانندگی کند یا باد کند ، احتمالاً زودتر فرسوده می شود. نگه داشتن لاستیک در فشار بهینه برای طولانی شدن عمر آنها نیز مهم است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *