آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

رفع مشکلی نشتی واتر پمپ

رفع مشکل نشتی واتر پمپ

رفع مشکلی نشتی واتر پمپ :واتر پمپ به عنوان یک ابزار مرکزی برای موتور عمل می کند و نقش کلیدی در سیستم خنک کننده خودرو ایفا می کند. برای اینکه عمر طولانی وسیله نقلیه داشته باشد، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه و مراقبت کامل باید جدی گرفته شود تا از نشتی و خرابی احتمالی پمپ جلوگیری شود.

رفع مشکلی نشتی واتر پمپ

این مقاله شما را در مورد نشتی واتر پمپ به عنوان نشانه ای از خرابی موتور راهنمایی می کند و تمام نکات لازم را برای جلوگیری و واکنش به نشتی واتر پمپ و آسیب های ناشی از آن در عملکرد و عملکرد خودرو به شما ارائه می دهد

1. استفاده از مایع خنک کننده اشتباه

یک خنک کننده مناسب نه تنها با توجه به نوع وسیله نقلیه، بلکه بر اساس آب و هوا و منطقه ای که خودرو قرار است در آن رانده شود، تعیین می شود، بنابراین، تنها خنک کننده مناسب وظیفه تنظیم دما را انجام می دهد.

دلایل اصلی نشت پمپ آب

استفاده از مبرد اشتباه و/یا مخلوط کردن دو خنک کننده مختلف می تواند بقایای جامد را در مدار ایجاد کند و باعث نشتی بین دو صفحه تماس مهر و موم دینامیک شود. این در نهایت منجر به رسوبات خورنده می شود که می تواند باعث گرفتگی، آسیب حفره و خوردگی شود.

برای انتخاب مایع خنک‌کننده مناسب، مهم است که تاریخ انقضا را کاملاً در نظر بگیرید و توصیه‌های سازنده خودرو را دنبال کنید، زیرا هر موتور جداگانه از مواد مختلفی ساخته شده و نیازهای خاصی دارد.

2. استفاده نادرست از خمیر درزگیر

خمیر درزگیر در واتر پمپ فقط برای مدل هایی که بدون واشر ارائه می شوند ضروری است. اگر چنین است، توجه داشته باشید که استفاده از درزگیر بیش از حد در هنگام نصب می تواند به موتور آسیب برساند.

استفاده از مقدار مناسب خمیر برای جلوگیری از آسیب رساندن به مهر و موم داخلی پمپ بسیار مهم است، زیرا خمیر بیش از حد می تواند آلودگی در سیستم ایجاد کند و به سیل مکانیکی آسیب برساند و در نتیجه واتر پمپ نشتی و موتور خراب شود.

3. پاکسازی و/یا برچیدن واتر پمپ ناکارآمد

هرگز میزان کمک پروانه و طراحی محفظه واتر پمپ به کارایی آن را دست کم نگیرید. بیشتر ساییدگی هایی که در واتر پمپ ایجاد می شود در قسمت های داخلی دستگاه است.

بیشتر بدانید :  چه زمانی واتر پمپ نیاز به تعویض دارد؟

کارشناسان باید تمام دستگاه‌های کمکی و هسته‌ای را به‌صورت جداگانه حذف، بازرسی و تمیز کنند تا به‌دقت سایش در قسمت‌های مرکزی را بررسی کنند و از شرایط عملکردی بهینه اطمینان حاصل کنند.

4. عدم نگهداری پیشگیرانه

تعمیر و نگهداری باید همیشه توسط متخصصان واجد شرایط با مهارت، تجربه و ابزار لازم برای بازرسی، تنظیم، جایگزینی و تعمیر قطعاتی که طبق برنامه کار نمی کنند انجام شود.

فراتر از این، متخصصان باید به کاربران نهایی توصیه کنند که با انجام بررسی‌های معمول و در نظر گرفتن بهترین روش‌ها مانند تعویض واتر پمپ و سیستم توزیع همزمان برای خدمات طولانی‌مدت خودرو، کمی عمیق‌تر به وضعیت واتر پمپ خود بپردازند.

در این روش ها، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه و نه اصلاحی امکان حل عیوب موجود را قبل از تأثیرگذاری بر عملکرد پمپ فراهم می کند. موارد زیر برخی از واضح ترین و محبوب ترین نشانه های خرابی واتر پمپ را ارائه می دهند.

علائم رایج خرابی پمپ آب

جهت خرید  واتر پمپ پراید کلیک کنید.

جهت خرید  واتر پمپ تیبا کلیک کنید.

1. نشت مایع خنک کننده

یکی از اولین نشانه‌ها و مشهودترین نشانه‌های واتر پمپ بالقوه معیوب، وجود گودال مایع خنک‌کننده رنگی روی زمین درست زیر خودروی پارک شده شما است. اگر آب بندی پمپ ترک بخورد یا بشکند، مایع خنک کننده از پمپ نشت می کند.

در این مورد، توصیه می‌شود که فوراً وسیله نقلیه خود را برای تعمیر به نزدیک‌ترین مکانیک خود برانید، زیرا هنوز هم می‌تواند به معنای تعمیر نسبتاً آسان و جزئی باشد.

2. داغ شدن بیش از حد موتور

واتر پمپ در حال مرگ نمی تواند مایع خنک کننده را در موتور وسیله نقلیه شما به گردش درآورد و در نتیجه موتور بیش از حد گرم می شود. اگر دماسنج افزایش دما را نشان می دهد، باید فوراً برای بازرسی برده شود.

هرچه موتور داغتر شود، احتمال آسیب جدی بیشتر می شود. از جمله آسیب به سیلندرها، پیستون ها، واشر سر و حتی در نتیجه خرابی موتور. اگر به رانندگی وسیله نقلیه خود ادامه دهید، آسیب ممکن است در نهایت قابل تعمیر نباشد.

3. ظاهر زنگ زدگی و خوردگی

زنگ زدگی و خوردگی سطوح واتر پمپ باعث می شود پمپ در حرکت مایع خنک کننده بی تاثیر باشد. هنگام بررسی وسیله نقلیه خود، ممکن است زنگ زدگی یا سوراخ های ریز را در قسمت بیرونی پمپ مشاهده کنید. اگر این کار را انجام دهید، زمان تعویض واتر پمپ فرا رسیده است، زیرا واتر پمپ خورده یا آسیب دیده نمی تواند به طور موثر کار کند.

رنگ مایل به زرد و قرمز، لکه‌های سفید، لایه‌های لایه‌ای و وجود زنگ‌زدگی نشان‌دهنده استفاده از خنک‌کننده نامناسب است و در نهایت به آب‌بند دینامیکی آسیب می‌رساند و باعث نشتی پمپ می‌شود.

4. صدای ناله

صدای ناله بلندی که از جلوی موتور وسیله نقلیه شما در هنگام شتاب گیری می آید می تواند نشانه ای از خرابی واتر پمپ باشد.

اگر اجزای واتر پمپ خیلی شل بمانند یا فرسوده شوند، قسمت جلویی خودرو صدای ناله ای تولید می کند که برخی ممکن است آن را به عنوان وزوز هارمونیک توصیف کنند.

در بسیاری از موارد کمربند می تواند مسئول این صدا باشد. تعویض آن همراه با برنامه تعمیر و نگهداری خودرو شما را از آسیب های جدی تری در امان نگه می دارد.

پیشگیری و راه حل برای واتر پمپ نشتی

واتر پمپ با کیفیت خوب در شرایط کار کافی نشتی ندارند. به عنوان مثال، واتر پمپ آکام پارت، ضد آب بودن آن را در یک دستگاه نشت یابی خودکار کالیبره شده و بسیار دقیق بررسی می کنند. بنابراین، برای جلوگیری از نشتی موقت، مهم است که از شرایط خنک کننده زیر اطمینان حاصل کنید:

بیشتر بدانید : زمان تعویض تسمه تایم و واتر پمپ

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *