آموزش خودرو, نکات خودرویی

روش از بین بردن بوی سیگار در ماشین

روش از بین بردن بوی سیگار در ماشین

روش از بین بردن بوی سیگار در ماشین: اگر بوی دود سیگار را در ماشین خود حس می کنید، باید قبل از بدتر شدن اوضاع  آن از شر آن خلاص شوید. در اینجا یک راهنمای ساده در مورد چگونگی از بین بردن بوی دود سیگار را برای شما توضیح خواهیم داد…

چگونه بوی دود سیگار را از ماشین خارج کنیم

مهم نیست ماشین شما چقدر تمیز باشد یا چقدر خوب آنرا نگهداری شود، اگر خودرو شما  بوی سیگار می دهد، از لحاظ قیمت ارزش آن بسیار کمتر است.

خوشبو کننده های هوا و اسپری های شیمیایی فقط بو را می پوشانند!

روش از بین بردن بوی سیگار در ماشین

برای خنثی کردن دائمی بو، باید آن را از بین ببرید. می توانید این کار را با تمیز کردن عمیق داخلی خود از جمله صندلی ها، فرش، سربرگ، داشبورد، فرمان و شیشه انجام دهید. همچنین باید دریچه ها را تمیز کرده و فیلتر هوای کابین را تعویض کنید.

متأسفانه، از بین بردن بوی سیگار به طرز قابل توجهی دشوار است خوشبختانه، در این پست، دقیقاً دلیل این امر را توضیح خواهیم داد.

ما همچنین تفاوت بین پوشاندن بو بصورت موقت و خلاص شدن از شر بوی سیگار را به طور کامل بررسی خواهیم کرد. در نهایت، ما یک فرآیند 5 مرحله ای فوق العاده ساده را برای از بین بردن بوی دود از ماشین شما به اشتراک می گذاریم.

چرا دود سیگار به راحتی از بین نمی رود؟

سیگار حاوی مقدار زیادی مواد شیمیایی سمی است (در واقع بیش از 7000). وقتی می سوزند، ذراتی از خود به جای می گذارند که در اطراف کابین شناور می شوند و در منافذ هر سطحی جذب می شوند.

از بین بردن این ذرات از سطوح جامد بسیار ساده تر است زیرا متخلخل کمتری دارند، از جمله شیشه، پلاستیک، چرم یا فلز. اما با پارچه، کار دشوارتر می شود.

بیشتر بخوانید : دینام خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

میزان متخلخل بودن صندلی های پارچه ای شما را تخلخل پارچه می گویند. برخی از آنها کمتر از بقیه هستند، مانند مقایسه پلی استر (که اساساً پلاستیکی است) با پنبه. تنها راه برای از بین بردن موثر بو از رشته های الیاف پارچه این است که ابتدا آنها را بشکنید.

خوشبختانه شامپو فرش دقیقاً اینگونه عمل می کند که یکی از مراحل فرآیند 5 مرحله ای ما است.

روش از بین بردن بوی سیگار در ماشین

روش از بین بردن بوی سیگار در ماشین

خوشبو کننده خودرو روی پانل تهویه نصب شده است

ممکن است فکر کنید آویزان کردن یک خوشبو کننده هوا یا اسپری کردن فضای داخلی با رایحه ای متفاوت به شما کمک می کند. متأسفانه، تمام این کار این است که بو را می پوشانید، به این معنی که شما فقط بوی دود را میپوشانید آنرا بصورت کامل حل نمی کنید .

نه تنها این، بلکه هنگام انجام این کار، کابین خود را با مواد شیمیایی اضافه شده نیز پر می کنید.

بو خود از ذراتی می آید که اکنون به هر سطحی در ماشین شما چسبیده است. برای حذف اینها، ابتدا باید به آنها برسید.

خوشبختانه، نحوه انجام این کار را در بخش بعدی توضیح خواهیم داد.

مراحل از بین بردن بوی دود از ماشین شما

  • پارچه / حوله میکروفیبر
  • بطری اسپری با آب و سرکه سفید (نسبت 1:1)
  • بطری اسپری شیشه پاک کن
  • وکیوم و شامپو ماشین
  • بطری خنثی کننده بو
  • جوش شیرین

مرحله شماره 1 – همه اقلام را بردارید و ماشین خود را بادهوا دهید

فضای داخلی ماشین خالی

ابتدا وسیله نقلیه را از هر یک از موارد پاک کنید. بسته به مدت زمانی که آنها آنجا بوده اند، ممکن است خودشان به بو اضافه کنند.

وقتی ماشین خالی شد، ماشین را در جایی پارک کنید که تهویه مناسبی دارد، شیشه ها را پایین بیاورید و اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه بماند.

همچنین می توانید بخاری خود را به مدت 15 دقیقه قبل از تهویه هوا منفجر کنید، که الیاف پارچه را گرم کرده و منافذ را شل می کند. اگر در جایی زندگی می‌کنید که آفتاب زیادی می‌بیند، می‌توانید آن را بیرون از خانه در گرما پارک کنید تا نتایج مشابهی داشته باشید.

مرحله 2 – تمام سطوح سخت را پاک کنید

روش از بین بردن بوی سیگار در ماشین

با استفاده از پارچه میکروفیبر و بطری اسپری پر از آب و سرکه، از جلوی ماشین شروع کنید و تمام سطوح جامد را پاک کنید. اگر نمی دانستید، سرکه سفید دارای خواص خنثی کننده بو است که بوی بد را در سطح مولکولی مورد حمله قرار می دهد. نه تنها این، بلکه غیر سمی است.

شاید تعجب کنید که ببینید پارچه میکروفیبر شما چقدر سریع کثیف می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، مطمئن شوید که آن را کاملا بشویید یا آن را با دیگری تعویض کنید.

بیشتر بخوانید : در صورت ترک خوردن شیشه خودرو چه باید کرد؟

اطمینان حاصل کنید که تمام سطوح از جمله داشبورد، فرمان، پانل درها، جعبه دستکش، ستون‌ها و تزئینات بالای سر را تمیز می‌کنید.

و همچنین پنجره ها با استفاده از شیشه پاک کن. اگر صندلی‌های شما چرمی هستند، فراموش نکنید که آن‌ها را نیز پاک کنید.

مرحله 3 – صندلی ها، فرش و سربرگ را جاروبرقی و شامپو بزنید

ماشین جاروبرقی

روش از بین بردن بوی سیگار در ماشین: همانطور که در بالا گفته شد، تمام پارچه متخلخل است. به همین دلیل، سطوح پارچه ای در ماشین شما بوی زیادی را که ناشی از سیگار است جذب می کند. با جاروبرقی شروع کنید و مطمئن شوید که به هر گوشه و کناری می رسید.

در مرحله بعد، با استفاده از شامپو مخصوص خودرو، مراحل روی بطری را دنبال کنید و روی فرش ها، صندلی ها، تشک های کف و سربرگ بمالید. آماده سازی معمولاً مستلزم پر کردن یک سطل با آب، اضافه کردن شامپو و شستن صندلی ها با یک اسفنج سفت بزرگ است.

شکستن الیاف باعث می‌شود منافذ آن‌ها باز شود، به طوری که وقتی آنها را می‌شویید، هر چیزی که داخل آن است، در این مورد – بوی بد را آزاد می‌کنند.

مرحله 4 – دریچه ها را باز کنید و فیلتر هوای کابین را تعویض کنید

اکنون زمان آن رسیده است که منطقه ای را که ممکن است فکرش را نمی کردید، یعنی سیستم تهویه خود تمیز کنید. ابتدا شیشه ها را پایین بیاورید، ماشین را روشن کنید و AC را روی حداکثر تنظیم قرار دهید.

سپس، خنثی کننده بو را به دریچه ها اسپری کنید، که به آن اجازه می دهد در سراسر سیستم گردش کند.

با تکرار همین روند، اما با AC خاموش و گرما تمام کنید.

در مرحله بعد، شما می خواهید فیلتر هوای کابین خود را با فیلتر جدید تعویض کنید، زیرا وقتی هوا در گردش است، ذرات دود در آن جمع می شوند. می‌توانید خودتان آن را تعویض کنید (که خیلی سخت نیست اما نیاز به دانش خاصی دارد)

مرحله 5 – هر بوی باقی مانده را با جوش شیرین جذب کنید

جوش شیرین

آخرین مرحله بسیار ساده است. مقداری جوش شیرین روی فرش، صندلی ها و تشک های کف خود بپاشید (قبل از انجام این کار مطمئن شوید که داخل آن خشک است). جوش شیرین دارای خواص خنثی کننده بو است که مانند سرکه در سطح مولکولی به آنها حمله می کند. بگذارید یک شب بماند و سپس آن را با جاروبرقی بکشید.

اگر تا اینجا پیش رفته اید، پس باید متوجه کاهش شدید بو شوید.

بیشتر بخوانید : علائم خرابی دسته موتور خودرو چیست ؟

ما در مورد یک ماشینب صحبت می کنیم که گاز سمی اوزون (همچنین به عنوان o3 یا Trioxygen شناخته می شود) تولید می کند.

این به ذرات معلق در هوا حمله می کند و باعث تجزیه آنها می شود.

روش از بین بردن بوی سیگار در ماشین : لطفا توجه داشته باشید که ماشین آلات ازن به طور خاص برای استفاده تجاری یا مسکونی طراحی شده اند. وقتی ماشین در حال کار است نمی خواهید داخل یا نزدیک ماشین باشید. علاوه بر این، کودکان و حیوانات خانگی را در حین دویدن دور نگه دارید.

برای دستورالعمل های دقیق در مورد نحوه استفاده از دستگاه ازن، ویدیوی زیر را تماشا کنید.

بهترین راه برای از بین بردن بوی دود از ماشین شما چیست؟

در آن سیگار نکشید ،درست است، پیشگیری بهترین راه حل است.همانطور که قبلا گفته شد، بوی سیگار یکی از مهمترین چیزهایی است که ارزش خودروی شما را کاهش می دهد (تا 9٪).

خوشبختانه، اگر بوی دود قابل توجهی دارید، می توانید با دنبال کردن مراحل ارائه شده در این مقاله، بیشتر آن را از بین ببرید.

بیشتر بخوانید : چگونه می توان از خرابی موتور خودرو جلوگیری کرد؟

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *