آموزش خودرو, اخبار خودرو

سنسور ناک چیست و چه کاری انجام می دهد؟

سنسور ناک چیست و چه کاری انجام می دهد؟

اتومبیل شما شامل مجموعه ای از حسگرهای بی پایان است که یکی از آنها سنسور ضربه است. اگرچه سنسور ضربه مانند بسیاری از نمونه های تبلیغاتی خود تبلیغ نمی کند ، اما نقش مهمی در درست کارکردن موتور ماشین شما دارد.

سنسور ناک چیست و چه کاری انجام می دهد؟

فهرست

  1. سنسور ناک چیست و چه کاری انجام می دهد؟
  2. نشانه های برجسته سنسور ضربه بد

2.1 چراغ موتور بررسی شده روشن است

2.2. صدای پینگ کردن از موتور

2.3 عملکرد ضعیف موتور

  1. نحوه تست سنسور ناک

3.1 مرحله 1. بررسی کدهای مشکل تشخیصی (DTC)

3.2 مرحله 2. بازرسی بصری انجام دهید

3.3 مرحله 3. حسگر ناک را مستقیماً تست کنید

4- مکان حسگر ناک: از کجا می توان آن را پیدا کرد

اتومبیل شما شامل مجموعه ای از حسگرهای بی پایان است که یکی از آنها سنسور ضربه است. اگرچه سنسور ضربه مانند بسیاری از نمونه های تبلیغاتی خود تبلیغ نمی کند ، اما نقش مهمی در درست کارکردن موتور ماشین شما دارد.

هنگامی که سنسور ضربه بزنید ، احتمالاً متوجه یک یا چند علامت خواهید شد که می خواهید بلافاصله آنها را برطرف کنید.

سنسور ناک چیست و چه کاری انجام می دهد؟

سنسور تق در داخل موتور از یک عنصر پیزوالکتریک داخلی برای تشخیص احتراق غیرعادی استفاده می کند. ضربه جرقه ای (انفجار) یک پدیده نامطلوب است که باعث افزایش غیرطبیعی فشار سیلندر می شود و اغلب منجر به ایجاد صدای پینگینگ فلزی از موتور می شود.

سنسور ضربه فنی خودرو(سنسور ناک)

سنسور ناک چیست و چه کاری انجام می دهد؟

سنسور ضربه در داخل موتور احتراق غیر عادی را تشخیص می دهد ، که به آن تلق می شود.

از دلایل متداول ضربه جرقه می توان به سوخت اکتان کم ، زمان جرقه زنی بیش از حد پیشرفته ، دمای فوق العاده زیاد کارکرد موتور و تجمع کربن در داخل محفظه های احتراق موتور اشاره کرد.

در صورت عدم کنترل ، جرقه زدن باعث آسیب دیدگی موتور داخلی می شود. به همین دلیل است که همه وسایل نقلیه مدرن از حداقل یک سنسور ضربه برای کنترل موتور برای ضربه زدن با جرقه استفاده می کنند.

سنسور ضرب یک سیگنال جریان متناوب (AC) ایجاد می کند که به کامپیوتر موتور ارسال می شود ، که غالباً به آن ماژول کنترل قدرت (PCM) گفته می شود. وقتی PCM ضرب جرقه را تشخیص می دهد ، ماژول زمان جرقه را تا زمانی که دکمه از بین برود ، عقب می اندازد.

وقتی سنسور تق تق خراب شود ، معمولاً یک یا چند علامت قابل توجه ایجاد می کند. رایج ترین مشکلات سنسور ضربه زدن عبارتند از:

چراغ موتور بررسی شده روشن است

رایج ترین علامت سنسور ضربه بد ، چراغ موتور روشن است. هنگامی که PCM مشکلی را در سنسور تق تق یا مدار آن تشخیص داد ، ماژول چراغ موتور را روشن کرده و یک کد عیب یابی تشخیصی (DTC) مربوطه را در حافظه خود ذخیره می کند.

صدای پینگ کردن از موتور(سنسور ناک)

در صورت خرابی سنسور ضربه ، PCM ممکن است ضرب جرقه را تشخیص ندهد یا اصلاح کند. در نتیجه ، ممکن است صدای موتور پینگینگ فلزی را بشنوید. وقتی موتور تحت بار سنگینی قرار می گیرد ، سر و صدا اغلب بیشتر به چشم می آید.

عملکرد ضعیف موتور

یک سنسور ضعیف ضربه نیز می تواند باعث شود PCM زمان احتراق را نادرست تنظیم کند و نتیجه آن عملکرد ضعیف موتور باشد.

ضربه زدن به مکان معمول سنسور

سنسور ضرب و شتم به طور معمول در بلوک یا منیفولد موتور پیچ می شود.

نحوه تست سنسور ناک

بهتر است قبل از بیرون آمدن سریع و خرید سنسور جدید ، یک سنسور مضراب را بزنید. با این حال ، قبل از شروع ، می خواهید اطلاعات تعمیر خودرو را مفید داشته باشید. کتابچه های راهنمای کاربر ، مانند کتابهای Chilton ، خوب هستند ، اما اشتراک در یک پایگاه داده تعمیرات (به عنوان مثال ، ALLDATA یا Mitchel 1 DIY) حتی بهتر است. اطلاعات بیشتر در مورد دستیابی به اطلاعات تعمیر با کیفیت را می توانید در مقاله ما در کتابچه های راهنمای تعمیر پیدا کنید.

توجه: موارد زیر فقط رهنمودهای کلی فقط برای اهداف آموزشی و سرگرمی است. برای راهنمایی های خاص تعمیرات و روش های ایمنی توصیه شده ، با اطلاعات کارخانه خودرو خود مشورت کنید.

مرحله 1. بررسی کدهای مشکل تشخیصی (DTC)

اولین کاری که می خواهید انجام دهید بررسی DTC است که می تواند روند عیب یابی را محدود کند. اتومبیل های ساخته شده پس از سال 1996 با تشخیص داخلی (OBD) II معمولاً در صورت بروز مشکلی در سنسور ضربه یا مدار آن ، کدی را تنظیم می کنند. برخی از اتومبیل های قدیمی با OBD I همچنین درصورت بروز مشکل در سنسور ضربه ، کدی را ذخیره می کنند.

با استفاده از ابزار اسکن یا کد خوان می توانید کدهای مشکل تشخیصی را بررسی کنید. این روزها حتی می توانید یک کد خوان ارزان قیمت OBD II برای تلفن هوشمند خود تهیه کنید.

با این حال مهم است که به این نکته اشاره کنیم که DTC مشکل دقیق اتومبیل را به شما نمی گوید. کدها فقط به عنوان یک نقطه شروع برای تشخیص بیشتر عمل می کنند.

مرحله 2. بازرسی بصری انجام دهید

در مرحله بعدی ، می توانید به انجام بازرسی بصری بروید. شما می خواهید به دنبال مواردی مانند سیم های خراب و اتصالات ضعیف باشید. اطمینان حاصل کنید که رابط الکتریکی سنسور ضربه گیر تمیز و محکم است.

در هنگام بازرسی بصری مشکلی پیدا کرد ، DTC ها را پاک کنید و ببینید آیا مشکلی برمی گردد.

مرحله 3. حسگر ناک را مستقیماً تست کنید

آزمایش سنسور ضربه گیر ممکن است مشکل باشد. دو نوع اصلی سنسور ضربه وجود دارد: پیزوالکتریک باند پهن

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *