آموزش خودرو, اخبار خودرو, نکات خودرویی

سیستم انتقال قدرت خودرو صفرتا صد

سیستم انتقال قدرت خودرو صفرتا صد

سیستم انتقال قدرت خودرو صفرتا صد

سیستم انتقال قدرت خودروی شما یکی از پیچیده ترین و ضروری ترین سیستم های وسیله نقلیه است. فراتر از انتخاب بین گیربکس اتوماتیک یا دستی ، این چیزی است که بسیاری از رانندگان با آن آشنایی ندارند. بیایید نگاهی به آنچه سیستم انتقال قدرت شما انجام می دهد بیاندازیم ، تا متوجه شوید که چگونه  باید تشخیص دهیم که عملکرد صحیح ندارد و در مورد آن چه باید بکنیم.

سیستم انتقال قدرت خودرو صفرتا صد

 سیستم انتقال قدرت خودروی شما چه کاری انجام می دهد؟

در حالی که اکثر مردم تصور می کنند موتور وظیفه حرکت ماشین آنها را دارد ، این تنها بخشی از معادله است. موتور شما قدرت چرخشی تولید می کند و برای عملکرد کارآمد و جلوگیری از آسیب دیدگی باید با سرعت دقیق بچرخد. با این حال ، برای حرکت دادن ماشین به جلو یا عقب ، باید نیروی چرخشی به چرخ ها منتقل شود. در حالی که پیشرانه شما وظیفه انتقال نیرو از موتور به چرخ ها را بر عهده دارد ، انتقال سیستم شما با کنترل میزان انتقال قدرت مانند تابلو برق عمل می کند.

در دنده های پایین تر ، مانند زمانی که برای اولین بار شتاب می گیرید یا سربالایی می روید ، سیستم انتقال قدرت این قدرت را چند برابر می کند تا ماشین را به جلو سوق دهد. در چرخ دنده های بالاتر ، مانند زمانی که در بزرگراه گشت می زنید ، می شکنید یا سرازیر می شوید ، این قدرت کاهش می یابد.

سیستم انتقال قدرت خودرو (گیربکس)

همانطور که از نامش پیداست ، یک گیربکس اتوماتیک همه این کارها را انجام می دهد ، بدون اینکه راننده دستی دنده تعویض کند. در حالی که یک گیربکس اتوماتیک می تواند به رانندگی شما کمک کند تا رانندگی موثرتری داشته باشد و خطر آسیب ناشی از تعویض دنده نامناسب را به میزان قابل توجهی کاهش دهد ، همه گیربکس ها با گذشت زمان فرسوده می شوند. خوشبختانه ، با کمی دانش ، می توانید هر مشکلی را زود تشخیص دهید و از تعمیر کامل گیربکس جلوگیری کنید.

گیربکس خودرو

علائم سیستم انتقال قدرت آسیب دیده

شما اتومبیل خود و نحوه رانندگی آن را بهتر می دانید. هر نوع صدا یا بوی عجیب و غریب باید همیشه با دقت ارزیابی شود زیرا می تواند نشان دهنده مشکلی در سیستم انتقال قدرت خودرو شما باشد. در زیر رایج ترین علائم انتقال آسیب دیده یا فرسوده و آنچه در مورد آنها باید انجام شود را بررسی خواهیم کرد.

یک انتقال لغزشی

هنگام رانندگی ، دنده های شما باید به صورت یکپارچه تعویض شوند و هنگام انجام این کار نباید توجه زیادی داشته باشید. وقتی دچار لغزش گیربکس می شوید ، متوجه می شوید که اتومبیل شما به طور غیرمنتظره ای دنده تعویض می کند و موتور شما احتمالاً با دور بیش از حد بالا کار می کند. این مسئله همچنین می تواند احساس کند وقتی گاز را فشار می دهید کمبود برق دارید.

اول و مهمترین ، اگر گیربکس شما در حال لغزش است ، ماشین شما ایمن نیست و به اندازه کافی برای رانندگی قابل اعتماد نیست. برای شناسایی و رفع مشکل باید سریعاً با استاد مکانیک محلی خود تماس بگیرید.

اگر مایع انتقال قدرت شما خیلی کم باشد یا از تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده چشم پوشی شود ، ممکن است سر خوردن انتقال برق اتفاق بیفتد. سیستم انتقال نیرو سیستم های پیچیده ای است که برای جلوگیری از ساییدگی باید مرتباً بررسی و نگهداری شود. وقتی یک قطعه به طور کارآمد کار نکند ، فشار زیادی را به اجزای دیگر وارد می کند و بدون شک منجر به تعمیرات گسترده می شود.

تغییر دنده آهسته

اگر سوار شدن به چرخ دنده بیشتر از حد معمول طول بکشد ، ممکن است نشت مایع انتقال قدرت روی دستان شما باشد. مایع انتقال دهنده شما بسیار مهم است و این نباید نادیده گرفته شود. سیال انتقال به عنوان روغن و مایعات هیدرولیکی عمل می کند که به تعویض دنده ها ، خنک کردن سیستم انتقال قدرت و روانکاری قطعات متحرک کمک می کند. نیازی به گفتن نیست ، این بسیار مهم است.

با کمبود مایع انتقال ، وسیله نقلیه می تواند بیش از حد گرم شود و به سرعت به سایر قسمت های سیستم انتقال خودرو آسیب برساند. این یکی از آسانترین مواردی است که هنگام انتقال شما برطرف می شود و از تعمیرات گران قیمت پایین خط جلوگیری می کند.

انتقال دنده نخواهد ماند

اگر ماشین را به رانندگی (یا چرخ دنده) بیندازید و حرکت نکند ، احتمالاً در سیستم انتقال قدرت خودروی خود مشکلی دارید. برای اطمینان از اینکه انتقال شما آسیب نمی بیند ، مهم است که آن را طبق برنامه نگه دارید. انجام این کار ساده ترین راه برای تکنسین شما برای بررسی سطح مایعات و پاک کردن آلودگی هایی است که می تواند به انتقال آسیب برساند.

بوی سوختن

اگر رانندگی می کنید و بوی سوزش می دهید ، جای نگرانی است. اگر موتور شما گرم نیست و هیچ چیز دیگری به طور محسوسی اشتباه نیست ، ممکن است مایع انتقال قدرت شما بیش از حد گرم شود. اگر مایعات انتقال شما بیش از حد گرم شود ، اتومبیل شما رفتاری مشابه با آن دارد که گویی سطح مایعات کم است. به این دلیل که قطعات به اندازه کافی روغن کاری نمی شوند ، که اصطکاک و گرما را افزایش می دهد.

سریعاً رانندگی را متوقف کرده و با بهترین مکانیک درمحل خود تماس بگیرید. اگر تعمیر نشود ، انتقال شما به خود آسیب می رساند و در نهایت توقیف می شود. گیربکس توقیف شده یکی از شدیدترین تعمیرات وسایل نقلیه است و چیزی است که می خواهید به هر قیمتی از آن اجتناب کنید.

نشت مایعات گیربکس (سیستم انتقال قدرت خودرو)

تشخیص مایع انتقال آسان است. قرمز است و اگر یک شب در پارک بماند در زیر وسیله نقلیه شما قرار خواهد گرفت. به همین راحتی نمی توان فهمید که مایعات از کدام قسمت از انتقال شما نشت می کند. این می تواند از یک واشر ، یک خط کولر یا یک مهر و موم باشد. در هر صورت ، این باید سریعاً برطرف شود. همانطور که در بالا بیان کردیم ، سطح پایین مایع انتقال دهنده می تواند برای کل سیستم مضر باشد. نشت مایعات همچنین می تواند مستقیماً بر روی لوله گرم چکه کند

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *