آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

شمع خودرو چگونه کار می کنند؟

شمع خودرو چگونه کار می کنند؟

شمع خودرو چگونه کار می کنند؟شمع ها ممکن است قطعات کوچک خودرو باشند، اما نقش مهمی در کمک به عملکرد روزانه آن دارند.حتی با تداوم تغییرات تکنولوژیکی در خودروها، شمع کوچک قدرتمند همیشه قطعه بزرگی از پازل بوده است. چه موتورها یک سیلندر باشند یا هشت سیلندر، یک میل بادامک یا چهار، کاربراتوری یا انژکتوری، شمع در تمام طول مسیر وجود داشته است.

چگونه متوجه می شوید که شمع خراب شده است؟

شمع مسئول ارسال یک تکان سریع و با ولتاژ بالا برق برای شروع انفجاری است که ما آن را احتراق می نامیم. بیایید فرآیند احتراق را مورد بحث قرار دهیم تا نقش شمع جرقه را در کار به درستی تشخیص دهیم و به آن احترام بگذاریم.

شمع ها چگونه کار می کنند؟

برای اینکه موتور احتراق داخلی کار کند و نیرو تولید کند، به سه چیز نیاز دارد: هوا، سوخت و احتراق.

هوا با استفاده از یک سیستم ورودی به سمت محفظه احتراق سیلندر هدایت می شود. سیستم سوخت از اجزای متعددی برای رساندن سوخت استفاده می کند – در این مثال از بنزین استفاده می کنیم – یا به ورودی یا مستقیماً به محفظه. این کار با این هدف انجام می شود که این دو ماده با هم مخلوط شوند تا یک دستور پخت قابل احتراق را تشکیل دهند.

کاربرد شمع های خودرو

برای ایجاد انفجار، یک سیستم جرقه زنی ولتاژ بالا را به شمع می رساند که به داخل سیلندر بیرون زده است. نوک شمع از الکترودهایی استفاده می کند که با یک شکاف کوچک از هم جدا شده اند. ولتاژ بالا برای پرش از شکاف لازم است، که سپس جرقه بسیار مهمی را تولید می کند.

بیشتر بخوانید:  تعویض وایر های شمع

هر سیلندر دارای پورت ها یا سوپاپ هایی برای ورود هوا و سوخت (و خروج اگزوز) و همچنین یک پیستون است که برای ایجاد یک عمل پمپاژ حرکت می کند تا مخلوط قابل احتراق هوا/سوخت را جذب و فشرده کند.

شمع خودرو چگونه کار می کنند؟

هنگامی که جرقه درست در لحظه مناسب ارسال می شود، انرژی شیمیایی که از ترکیب هوا/سوخت شروع می شود به انرژی گرمایی ناشی از انفجار و سپس به انرژی مکانیکی تبدیل می شود که میل لنگ و در نهایت پیشرانه را به حرکت در می آورد.

هر جرقه معمولاً حدود 1 میلی ثانیه طول می کشد. یعنی 0.001 یا یک هزارم ثانیه! و کل فرآیند هزاران بار در دقیقه تکرار خواهد شد.

جهت خرید وایر شمع ۲۰۷ کلیک کنید.

جهت خرید وایر شمع ال 90 کلیک کنید.

واقعیت جالب: موتورهای دیزلی از شمع استفاده نمی کنند! آنها با استفاده از فشرده سازی بسیار بالا کار می کنند که باعث ایجاد دماهای بسیار بالا می شود تا پس از آن سوخت دیزل به طور خودکار مشتعل شود. برخی از موتورهای دیزلی از شمع های تابش برای کمک به ایجاد گرمای بیشتر هنگام راه اندازی، به خصوص در هوای سرد استفاده می کنند.

انواع شمع خودرو

شمع ها به طرق مختلف متفاوت هستند، از اندازه یا برد، محدوده گرما، و حتی در طراحی الکترود. شمع ها از سرامیک به عنوان عایق استفاده می کنند که به مدیریت گرما کمک می کند و از زمین خوردن جرقه الکتریکی جلوگیری می کند.

سازندگان مشخص می کنند که از کدام دوشاخه در هر برنامه موتور استفاده شود.

رایج ترین مشخصه شمع مربوط به انواع فلز مورد استفاده است:

مس: این شمع ها دارای یک الکترود مرکزی هستند که دارای یک هسته مسی با آلیاژ نیکل است. اینها ارزان هستند، اما امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرند، زیرا دوام زیادی ندارند.

پلاتین: اینها شبیه به شاخه های مسی هستند، اما الکترود مرکزی (و گاهی اوقات الکترود زمین) از پلاتین استفاده می کند. دوام بیشتری دارند و طول عمر بیشتری دارند.

ایریدیوم: این دوشاخه ها طولانی ترین دوام هستند و نسبت به پلاتین در برابر حرارت مقاوم تر هستند. این شاخه ها همچنین از یک الکترود مرکزی کوچک استفاده می کنند که برای تولید یک جرقه ثابت به ولتاژ کمتری نیاز دارد.

روتنیوم: این یکی از جدیدترین فلزات گرانبها است که در شمع ها استفاده می شود. آنها ادعا می کنند که دوام بهتری نسبت به ایریدیوم دارند، اما برچسب قیمت بالاتری دارند.

نقره ای: این شاخه ها دارای الکترودهای با روکش نقره هستند و ممکن است در برخی از کاربردهای عملکردی دیده شوند. آنها خیلی رایج نیستند، زیرا پرهزینه هستند اما به اندازه پلاتین یا ایریدیوم بادوام نیستند.

وایر شمع 206 تیپ 5

وایر شمع رانا

چگونه متوجه می شوید که شمع خراب شده است؟

از آنجایی که شمع ها نقش مهمی در فرآیند احتراق دارند، ممکن است یک یا چند علامت ایجاد شود که می تواند نشان دهنده خرابی باشد. تشخیص بیشتر ممکن است لازم باشد، اما در اینجا برخی از نگرانی های احتمالی وجود دارد:

مشکل استارت زدن وسیله نقلیه

بیکاری ناهموار به دلیل شلیک نادرست

از دست دادن قدرت

مصرف سوخت ضعیف

افزایش انتشار گازهای گلخانه ای

مشکل شمع نیز می تواند باعث روشن شدن یا چشمک زدن چراغ چک موتور شود. اگر هر یک از این علائم هشدار دهنده را تجربه کردید، مطمئن شوید و وسیله نقلیه خود را نزد یک تکنسین خودرو آموزش دیده ببرید تا نگرانی را تشخیص دهد. تشخیص صحیح برای اطمینان از انجام تعمیر صحیح مهم است.

مزایای تعویض شمع ها

فواصل سرویس ها متفاوت است، اکثر سازندگان تعویض شمع را بین 60000 تا 100000 مایل در خودروهای مدل قدیمی توصیه می کنند. کاربرد خاص و استفاده از وسیله نقلیه نیز باید در نظر گرفته شود.

هنگامی که شمع ها تعویض می شوند، احتمالاً متوجه برخی از مزایای زیر خواهید شد:

بهبود قدرت، افزایش مصرف سوخت و کاهش آلایندگی: این سه موضوع نتیجه مستقیم کارایی شمع هستند. دوشاخه ای که کارایی را افزایش می دهد کمک می کند تا همه چیز را کنترل کنید.

سرعت گرفتن یا حرکت کردن، یک شمع که به درستی کار می کند کارها را به درستی کار می کند.

کاهش خطر خرابی مبدل کاتالیزوری: احتراق نادرست شمع ها می تواند باعث جمع شدن سوخت نسوخته و داغ شدن بیش از حد در اگزوز شود که این پتانسیل آسیب زدن به مبدل کاتالیزوری را دارد. اگر یک شکست حل نشده رها شود، ممکن است گران شود.

آموزش کار بر روی موتورهای احتراق داخلی

در برنامه فناوری خودرو ارائه شده در مؤسسه فنی جهانی (UTI)، می توانید در مورد اجزای مختلف مهم برای فرآیند احتراق، از جمله شمع ها، اطلاعات کسب کنید.

دوره خدمات و تعمیر موتور خودرو به طور خاص اصول عملکرد موتور داخلی و اجزای مختلف موتور احتراق داخلی را پوشش می دهد. این تنها یکی از دوره‌های متعددی است که می‌تواند مهارت‌هایی را که برای کار در یک شغل پرتقاضا به‌عنوان تکنسین خودرو نیاز دارید، به شما بیاموزد.1 در واقع، میانگین سالانه بیش از 68000 فرصت شغلی در ایالات متحده آمریکا وجود دارد.

شما می توانید در کمتر از یک سال از UTI با تجربه عملی که کارفرمایان به دنبال آن هستند فارغ التحصیل شوید. از فرصت ها استفاده کنید و اطلاعات بیشتری را در اینجا درخواست کنید.

بیشتر بخوانید: علائم و نشانه های شمع وایر خراب

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *