آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

علائم خرابی انژکتور سوخت چیست؟

علائم خرابی انژکتور سوخت چیست؟

علائم خرابی انژکتور سوخت چیست؟انژکتورهای سوخت بخشی ضروری از موتور خودروی شما هستند که سوخت را در زمان مناسب برای اطمینان از احتراق تمیز و کارآمد تحویل می دهند. با این حال، بدون تعمیر و نگهداری منظم، انژکتورهای سوخت ممکن است دچار ایراد شوند یا مسدود شوند، بنابراین باید بدانید که چگونه علائم خرابی انژکتور سوخت را تشخیص دهید.

علائم خرابی انژکتور سوخت چیست؟

در اینجا، ما تمام اطلاعاتی را که لازم است در مورد انژکتورهای سوخت خودرو بدانید، ارائه می دهیم، از جمله اینکه چه چیزی هستند، چگونه کار می کنند و علائم رایجی که باید در صورت خراب شدن آنها مراقب باشید. برای پیمایش در راهنما از لینک های زیر استفاده کنید.

انژکتور سوخت چیست؟

انژکتورهای سوخت با استفاده از سوپاپ‌های کنترل‌شده الکترونیکی، سوخت را به داخل موتور خودرو می‌پاشند که می‌توانند بارها در ثانیه باز و بسته شوند. آنها دارای یک نازل اتمیزه کننده هستند که بنزین یا گازوئیل را به طور مساوی برای احتراق و کارایی بهینه توزیع می کند. انژکتورها به عنوان جایگزینی برای سیستم کاربراتوری قدیمی معرفی شدند، زیرا به موتورها کمک می کنند تا با راندمان سوخت بیشتر کار کنند و همچنین به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک می کنند.

یک خودرو معمولاً یک انژکتور سوخت در هر سیلندر دارد. بنابراین، اگر شما یک ماشین چهار سیلندر رانندگی کنید، به احتمال زیاد دارای چهار انژکتور سوخت خواهد بود.

انژکتورهای سوخت چگونه کار می کنند؟

انژکتورهای سوخت حجم سوخت تحویلی به محفظه احتراق را کنترل می کنند و اطمینان حاصل می کنند که مقدار مناسب در زمان مناسب تزریق می شود. فرآیند این است:

پمپ بنزین بنزین یا گازوئیل را از طریق خطوط سوخت به انژکتورها می راند.

ECU (واحد کنترل موتور) از سنسورها برای تعیین زمان مناسب برای روشن کردن انژکتورها و پاشش سوخت به داخل محفظه احتراق استفاده می کند.

هنگامی که ECU انژکتور را فعال می کند، سوخت تحت فشار از طریق نازل ها به داخل محفظه احتراق پاشیده می شود. از آنجایی که نازل‌ها بسیار کوچک هستند، سوخت اتمیزه می‌شود که باعث می‌شود سوخت بهینه‌تر شود.

جهت خرید سوزن انژکتور پراید زیمنس کلیک کنید.

جهت خرید سوزن انژکتور ساژم پراید کلیک کنید.

جهت خرید سوزن انژکتور پراید 131 زیمنس کلیک کنید.

علائم و نشانه های انژکتور معیوب سوخت

گاهی اوقات انژکتورهای سوخت ممکن است نقص هایی ایجاد کنند که بر عملکرد آنها تأثیر می گذارد یا باعث خرابی می شود. این اغلب به دلیل مسدود شدن آنها با زباله است، اگرچه برخی از مشکلات مکانیکی و الکتریکی نیز می تواند بر انژکتورهای سوخت تأثیر بگذارد.

در اینجا، نگاهی به برخی از علائم و نشانه های رایج مرتبط با انژکتور معیوب سوخت می اندازیم.

چراغ هشدار موتور را بررسی کنید

رایج ترین علامت خرابی انژکتور سوخت، چراغ هشدار موتور چک است که روی داشبورد ظاهر می شود. به محض اینکه یک انژکتور کاری را که باید انجام نمی دهد، این چراغ روشن می شود. (به عبارت دیگر، اگر زیاد یا خیلی کم اضافه شود.)

علائم خرابی انژکتور سوخت چیست؟

اگرچه چند دلیل مختلف وجود دارد که چرا چراغ چک موتور می تواند روشن شود، می تواند ناشی از انژکتور سوخت باشد. هنگامی که انژکتور سوخت بیش از حد یا خیلی کم دارد، ECU چراغ هشدار را روشن می کند.

موتور ناقص یا ارتعاش

آیا ماشین شما اغلب اشتباه می کند؟ یا شاید بعد از فشار دادن پدال گاز تاخیری وجود داشته باشد؟ هر دوی این علائم می تواند ناشی از انژکتور سوخت معیوب باشد، به احتمال زیاد گرفتگی یا گرفتگی در نازل.

اگر انژکتور نتواند دوز سوخت مورد نیاز ECU را تحویل دهد، ترکیب سوخت و هوا در محفظه احتراق خاموش می شود که می تواند منجر به شلیک نادرست یا کاهش ناگهانی شتاب شود. به همین دلیل تمیز نگه داشتن انژکتورهای سوخت خودرو و عاری از انسداد بسیار مهم است.

بیکار خشن

اگر صدای بیکار خودروی شما تغییر کرده و به نظر خشن تر است، انژکتورهای سوخت ممکن است سوخت را آنطور که باید تحویل ندهند. مانند احتراق نادرست، این معمولاً به دلیل مسدود شدن نازل های انژکتور با ذرات است که در اتمیزه شدن و پاشش سوخت اختلال ایجاد می کند.

چندین ایراد می تواند باعث ایجاد صدای خشن در بیکاری شود، از جمله شمع بد یا فیلتر هوا کثیف، اما گرفتگی انژکتورها یکی از رایج ترین دلایل این امر است.

توقف موتور

آیا موتور شما به طور تصادفی از کار می افتد یا بدون اینکه کاری برای ایجاد آن انجام دهید، قطع می شود؟ این می تواند به دلیل عدم رسیدن سوخت به موتور از انژکتورها باشد. اگر سوخت خیلی کمی به محفظه احتراق برسد، ECU موتور را متوقف می کند و باعث توقف می شود.

خاموش شدن موتور در نتیجه خرابی انژکتور معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که نازل‌ها به شدت مسدود شده باشند یا هنگامی که انژکتور به خطوط سوخت متصل می‌شود نشت سوخت وجود دارد.

نشت سوخت

اگر در حین رانندگی بوی سوخت به شدت احساس می شود و خودروی شما علائم دیگری را در این لیست نشان می دهد، ممکن است به نشت سوخت نگاه کنید. نشت سوخت ممکن است در جایی که انژکتور با انژکتور برخورد می کند و همچنین در خود انژکتور اگر قدیمی باشد و به درستی نگهداری نشده باشد، رخ دهد.

با بررسی انژکتور سوخت، می توانید متوجه شوید که آیا نشتی وجود دارد، زیرا سوخت روی انژکتور یا نزدیک آن وجود دارد. همچنین ممکن است متوجه افت نشانگر سوخت شوید.

مصرف سوخت ضعیف

یک انژکتور سوخت معیوب می تواند منجر به کاهش قابل توجهی در مصرف سوخت شود. این به این دلیل است که ECU از انژکتور تقاضای سوخت بیشتری می کند اما آن را در محفظه احتراق دریافت نمی کند. هرچه سوخت کمتری به موتور برسد، مصرف سوخت کمتری دارد.

شما ممکن است تجربه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.