آموزش خودرو, اخبار خودرو, نکات خودرویی

علائم خرابی تسمه تایم خودرو

علائم خرابی تسمه تایم خودرو

علائم خرابی تسمه تایم خودرو : آیا مشکوک هستید که که تسمه تایم خودرو شما خراب است؟ نگران نباشید، در اینجا علائم اصلی خراب بودن تسمه تایم و هزینه تعویض آنرا بصورت کامل توضیح خواهیم داد …

علائم خرابی تسمه تایم خودرو

تسمه تایم یکی از مهمترین قطعات موتور است. اگر تسمه تایم شما آسیب دیده باشد، در معرض خطر تعمیرات گران قیمت در محدوده هزار دلار هستید. خوشبختانه می توان خطرات را به حداقل رساند.

اگر تسمه تایم شما خراب است ممکن است متوجه برخی علائم شوید، از جمله:

 • صدای تیک تیک از موتور
 • موتور بد احتراق
 • دود زیاد از اگزوز
 • موتور واژگون نمی شود
 • آسیب پیستون و/یا سوپاپ

این علائم از نظر میزان جدی بودن آنها متفاوت است. با این حال، هر علامتی که مشاهده کردید، باید تسمه تایم را در اسرع وقت عوض کنید تا موتور خود را از آسیب بیشتر محافظت کنید.

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم در مقابل زنجیر تایم

تسمه تایم در مقابل زنجیر تایم

قبل از اینکه نگاه دقیق تری به علائم و هزینه تعویض تسمه تایم بیندازیم، بیایید ببینیم تسمه تایم چیست.

هر خودروی موتور احتراق داخلی تسمه تایم ندارد. برخی به جای آن زنجیر زمان دارند. مهمترین تفاوت در مواد است، زیرا تسمه تایم از لاستیک بادوام ساخته شده است در حالی که زنجیر تایم از فلز ساخته شده است.

بیشتر بخوانید : 3 نکته دانستنی در مورد تسمه تایم

آنها هر دو به یک هدف عمل می کنند و بر اساس یک اصل کار می کنند. آنها به میل لنگ و میل بادامک متصل می شوند و به آنها امکان می دهد همزمان باشند و موتور را به آرامی کار کند.

نحوه کارکردن تسمه تایم خودرو

به طور خلاصه، تسمه تایم اطمینان حاصل می کند که دریچه های ورودی و خروجی هنگامی که پیستون های سیلندر در موقعیت پایین خود قرار دارند باز می شوند و بالعکس.

با انجام این کار، موتور می تواند به طور موثر نیرو تولید کند و همچنین اطمینان حاصل کند که سوپاپ ها و پیستون ها با هم برخورد نمی کنند و باعث آسیب جدی به موتور نمی شوند.

برای جزئیات بیشتر در مورد کل فرآیندی که ماشین شما را به حرکت در می آورد، به مقاله ما در مورد نحوه عملکرد موتور خودرو نگاهی بیندازید.

تسمه تایم نیز به پمپ آب متصل است، به این معنی که نه تنها روی پیستون ها و سوپاپ ها تأثیر می گذارد، بلکه بر خنک کننده موتور نیز تأثیر می گذارد.

علائم تسمه تایم خراب چیست؟

همانطور که قبلا ذکر شد، بسیاری از علائم ممکن است هنگام خراب شدن تسمه تایم ظاهر شوند. با این حال، باید در نظر داشته باشید که تسمه تایم و زنجیر باید در فواصل زمانی مشخصی که سازنده خودرو تعیین می کند، تعویض شود.

جهت خرید  تسمه تایم پراید دانگیل 107 دندانه کلیک کنید

جهت خرید تسمه تایم تیبا دانگیل 107 دندانه کلیک کنید

جهت خرید تسمه تایم دایکو 114 دندانه سمند XU7 کلیک کنید

این مهم است زیرا ممکن است تسمه تایم به طور ناگهانی شکسته شود و باعث آسیب شود که می تواند منجر به هزینه تعمیر بسیار گران شود.

به طور کلی، وسایل نقلیه مدرن دارای تسمه تایم هستند که تا 100000 مایل دوام می آورند. همچنین توصیه می شود پمپ آب را در کنار تسمه تایم تعویض کنید زیرا دسترسی به محفظه می تواند بسیار زمان بر باشد.

نشانه های خرابی تسمه تایم خودرو

 • صدای تیک تیک از موتور
 • زن تلفنی کاپوت ماشین را باز می کند تا به موتور نگاه کند
 • صدای تیک تیک موتور می تواند نشانه بدتر شدن تسمه تایم باشد و باید تعویض شود.
 • تیک تاک همچنین می تواند به دلیل فشار کم روغن یا مقدار ناکافی روغن در سیستم روغن کاری باشد.
 • بنابراین، در صورت مشاهده صدای تیک از موتور، مطمئن شوید که تمام مایعات خودرو پر شده و نشتی روغن وجود ندارد.

تسمه تایم نامناسب

از آنجایی که تسمه تایم نقشی اساسی در همگام سازی فرآیند تولید نیرو در موتور ایفا می کند، منطقی است که تسمه تایم نامناسب ممکن است منجر به عدم هماهنگی شود و باعث آتش سوزی ناقص شود.

این علامت می تواند به دلیل بسیاری از مسائل دیگر نیز ایجاد شود. با این وجود، تشخیص مشکل در اسرع وقت برای جلوگیری از آسیب غیر ضروری موتور بسیار مهم است.

 • دود بیش از حد از اگزوز
 • دود سفیدی که از لوله اگزوز خارج می شود

 

بیشتر بخوانید : تسمه تایم چیست و چه زمانی باید تعویض شود؟

در طول زمستان، دیدن بخار خروجی از اگزوز طبیعی است. با این حال، اگر متوجه شدید دود غیرعادی از اگزوز خارج می شود، می تواند نشانه ای از بد بودن تسمه تایم باشد.

این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که دریچه های اگزوز به صورت نامرتب باز و بسته می شوند که منجر به گازهای خروجی غیرعادی می شود.

شکستگی تسمه تایم خودرو

علائم خرابی تسمه تایم خودرو

اگر می خواهید ماشین را روشن کنید اما فقط صدای کلیک می شنوید، ممکن است تسمه تایم شما شکسته باشد. صدای کلیک توسط استارت ایجاد می شود، اما چون تسمه تایم کار نمی کند، موتور نمی تواند بچرخد.

ممکن است دلایل دیگری برای روشن نشدن ماشین شما وجود داشته باشد، اگر کیلومتر شمار مسافت پیموده شده را نشان می دهد که کمتر از فاصله زمانی معمولی برای تسمه تایم است، مقصر احتمالا چیز دیگری است.

یک عارضه جانبی بسیار جدی آسیب به پیستون ها یا سوپاپ ها است. اگر این اتفاق بیفتد، برای انجام کاری غیر از تعمیر قطعات که متأسفانه گران تمام می شود، دیگر دیر شده است.

اگر تسمه تایم معیوب باشد، ممکن است پیستون با تمام قدرت به سوپاپ های بسته برخورد کند و به سوپاپ ها و پیستون ها آسیب برساند.

علائم خرابی تسمه تایم خودرو

وضعیت خطرناک و خطرناک بنابراین رعایت فواصل سرویس و تعویض تسمه تایم در زمان مقرر بسیار مهم است.

تعمیر این مشکل به استثنای تعویض تسمه تایم چندین هزار دلار هزینه خواهد داشت. همچنین این احتمال وجود دارد که کل موتور نیاز به اسقاط داشته باشد.

هزینه تعویض تسمه تایم بد

در حالت ایده آل، جایگزینی قبل از ظاهر شدن علائم انجام می شود. فاصله زمانی تعویض تسمه تایم توسط سازنده خودروی شما مشخص شده و باید به شدت رعایت شود.

هنگامی که صحبت از هزینه تعویض تسمه تایم می شود، بیشترین هزینه مربوط به هزینه نیروی کار است زیرا برای دسترسی به تسمه تایم باید قطعات زیادی از هم جدا شوند.

همچنین به همین دلیل است که توصیه می شود در هنگام تعویض تسمه تایم، پمپ آب، کشنده و قرقره ها را تعویض کنید. پرداخت هزینه های مشابه برای پمپ آب دو ماه بعد بی معنی خواهد بود.

هزینه تسمه تایم خودرو

از نظر قطعات، به طور متوسط، قیمت یک تسمه تایم متغییر است. مانند تمام قطعات خودرو، این بستگی به مدل خاصی دارد که شما رانندگی می کنید.

همانطور که قبلا گفته شد، عاقلانه است که پمپ آب، کشش و سایر قطعات را نیز تغییر دهید، که هزینه تعمیر را افزایش می دهد، اما در درازمدت بسیار مقرون به صرفه است.

کیت‌های تسمه تایمی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید که شامل قرقره‌ها، کشش‌کننده‌ها، پمپ آب و سایر قطعاتی است که توصیه می‌شود با تعویض تسمه تایم تعویض شوند.

این کیت ها بسته به قیمت متفاوت هستند، اما معمولا ارزان تر از خرید هر قطعه به صورت جداگانه هستند. انتظار دارید برای یک کیت تسمه تایم بسته به نوع خودرو باید مبلغ متفاوتی پرداخت کرد .

خلاصه مقاله تسمه تایم

تسمه تایم باید همیشه قبل از ظاهر شدن علائم با رعایت فاصله زمانی ارائه شده توسط سازنده خودرو تعویض شود.

تسمه تایم ممکن است قبل از فاصله مورد انتظار از کار بیفتد. اگر این اتفاق افتاد، مهم است که علائم را بشناسید و در اسرع وقت مشکل را برطرف کنید.

علائمی که ممکن است در هنگام خراب شدن تسمه تایم ظاهر شوند عبارتند از روشن نشدن موتور، صدای تیک تاک از محفظه موتور و دود زیاد از اگزوز.

به جای تسمه تایم، برخی از خودروها زنجیر تایم دارند که بر اساس همان اصل کار می کنند اما معمولاً عمر طولانی تری دارند.

شکستگی تسمه تایم می تواند عواقب بسیار جدی داشته باشد که ممکن است منجر به هزینه تعمیر چند هزار دلاری شود. تعویض تسمه تایم طبق برنامه بسیار مهم است.

تسمه تایم به خودی خود خیلی گران نیست، اما تعویض آن بسیار پیچیده است و هزینه کار بسیار بالاست. اجزای دیگر نیز باید تعویض شوند که در مجموع 500 دلار به 1000 دلار می رسد.

خرید تسمه تایم دایکو 114 دندانه پژو پارس XU7

خرید  تسمه تایم دایکو 134 دندانه رانا

خرید تسمه تایم پژو پارس دایکو 134 دندانه TU5

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *