آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

6 علائم خرابی درب رادیاتور (و زمان تعویض آن)

6 علائم خرابی درب رادیاتور (و زمان تعویض آن)

6 علائم خرابی درب رادیاتور:موتورهای احتراقی فقط از عملکرد عادی گرمای زیادی تولید می کنند. بدون حذف گرما از موتور، خودرو با انبوهی از مشکلات مواجه می شود که در نهایت منجر به خرابی موتور می شود. خرابی سیستم خنک کننده می تواند شما را سرگردان کند و حتی ممکن است در موارد شدید باعث خرابی کامل موتور شود.

علائم خرابی درب رادیاتور

خوشبختانه، یکی از دلایل رایج و آسان برای رفع مشکلات سیستم خنک کننده، درپوش بد رادیاتور است. دانستن زمان تعویض درپوش رادیاتور زمانی بسیار ساده است که علائم آن را بدانید.

درپوش رادیاتور چگونه کار می کند؟

درپوش رادیاتور دروازه بان سیستم خنک کننده است. سیستم خنک کننده از مایع خنک کننده تحت فشار (که به عنوان ضد یخ نیز شناخته می شود) استفاده می کند تا گرمای انباشته شده را از موتور دور کند. داشتن یک درپوش رادیاتور کاربردی برای این فرآیند بسیار مهم است، زیرا فشار مناسب را حفظ می کند.

هر درپوش رادیاتور برای مقدار معینی از فشاری که می تواند نگه دارد رتبه بندی می شود (به عنوان مثال 0.9 بار، 13 PSI و غیره). سیستم های خنک کننده مختلف فشارهای متفاوتی را می طلبند. مهم است که یک درپوش رادیاتور خریداری کنید که با مشخصات کارخانه مطابقت داشته باشد.

تحت فشار قرار دادن سیستم خنک کننده برای افزایش نقطه جوش مایع خنک کننده ضروری است. این باعث می شود مایع قبل از تبخیر گرمای بیشتری را نگه دارد.

نحوه عملکرد درپوش رادیاتور

اکثر موتورها دارای دمای کاری نرمال درست در حدود نقطه جوش آب (212 درجه فارنهایت) هستند. اگر مایع خنک‌کننده در موتور بجوشد، موتور را به‌طور مؤثر خنک نمی‌کند، زیرا گاز تقریباً مانند مایع گرما را از سیستم خارج نمی‌کند.

یک سیستم خنک کننده در فشار بهینه موتور را قادر می سازد کارآمدتر کار کند و از آن در برابر آسیب محافظت می کند.

خنک کننده معمولاً از آب و ضد یخ به نسبت یک به یک تشکیل می شود. آب گرمای موتور را جذب می کند و ضد یخ نقطه جوش مایع خنک کننده را بیشتر می کند.

تبخیر مایع خنک‌کننده نامطلوب است زیرا مایع خنک‌کننده گازی یا به‌طور کامل از طریق نشتی از سیستم خارج می‌شود یا فضای بیشتری را نسبت به آنچه باید اشغال می‌کند که باعث فشار بیش از حد می‌شود.

بیشتر بخوانید: رادیاتور در خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

برای جلوگیری از فشار بیش از حد، که می تواند به اجزای سیستم آسیب برساند، یک شیر فنری روی درپوش رادیاتور، مایع خنک کننده اضافی را به مخزن انبساط (همچنین به عنوان مخزن شناخته می شود) تخلیه می کند. تحت فشار کمتر، درپوش مایع خنک کننده را دوباره به سیستم خنک کننده می کشد.

لطفا توجه داشته باشید: از آنجایی که سیستم خنک کننده در هنگام کارکردن خودرو گرم و تحت فشار است، بسیار مهم است که هرگز درب رادیاتور را تا زمانی که خودرو کاملاً خنک نشده است باز نکنید.

اگر در حالی که موتور گرم است بخواهید درپوش رادیاتور را بردارید، مایع خنک کننده (احتمالاً به اندازه آب جوش داغ) خارج می شود و می تواند به شما آسیب جدی برساند. سوختگی درجه سه یک احتمال بسیار واقعی است.

اگر مطمئن نیستید، شیلنگ ها را با دقت لمس کنید. اگر آنها داغ هستند، قبل از باز کردن بیشتر (یا یک شب برای ایمن شدن) صبر کنید تا از جوشاندن آبفشان مایع خنک کننده در صورت جلوگیری کنید.

علائم رایج درپوش بد رادیاتور

بسیاری از علائم درپوش معیوب رادیاتور نیز می تواند نشانه ای از مشکل دیگری باشد، مانند خرابی بسیار وحشتناک واشر سر.

اگر مشکوک هستید که در واشر سر خود مشکلی دارید، ایده بدی نیست که ابتدا درپوش رادیاتور را تعویض کنید زیرا بسیار سریع، ارزان و آسان است، قبل از صرف زمان و هزینه بیشتر برای یک مشکل بالقوه گران.

شماره 1 – نشت مایع خنک کننده

نشت مایع خنک کننده

اگر سعی کنید از درپوش رادیاتور استفاده کنید که فشار بیشتری نسبت به سیستم طراحی شده نگه می دارد، ممکن است نشتی ایجاد کنید، به خصوص اگر باعث از کار افتادن شیلنگ خنک کننده قدیمی شود. همچنین اگر درپوش رادیاتور اجازه ندهد فشار اضافی به مخزن مایع خنک‌کننده وارد شود، زمانی که سیستم به فشار هدف رسید.

از آنجایی که مواد به طور طبیعی مسیر کمترین مقاومت را در پیش می گیرند، در صورتی که سیستم بیش از حد تحت فشار باشد، ضعیف ترین نقطه باعث نشت مایع خنک کننده می شود. نشتی ممکن است در خود درپوش، واشرها، شیلنگ ها، پمپ آب یا رادیاتور واقعی باشد.

می‌توانید محل نشتی را با گرم کردن خودرو برای تحت فشار قرار دادن سیستم و سپس جستجوی دقیق نشتی در زیر کاپوت تعیین کنید. از آنجایی که خودروهای مختلف از انواع مختلفی از مایع خنک کننده استفاده می کنند، می تواند سبز روشن، نارنجی، قرمز، زرد یا آبی باشد.

گاهی اوقات این نشت ها فقط در دمای کارکرد یا پس از مدتی رانندگی ظاهر می شوند. از آنجایی که سیستم تحت فشار است، ممکن است متوجه نشتی شوید که از شیلنگ مایع خنک‌کننده به داخل محفظه موتور یا حتی مستقیماً به هوا می‌پاشد!

برای یافتن منبع نشتی، صبر کنید تا موتور خنک شود سپس شیلنگ‌ها را در مجاورت نشتی مشکوک فشار دهید. اگر هنگام فشار دادن شیلنگ متوجه خروج مایع خنک‌کننده شدید، این شیلنگی است که باید تعویض کنید.

شیلنگ های خنک کننده ارزان هستند و به راحتی قابل تعویض هستند. فقط مطمئن شوید که پس از پایان کار سیستم خنک کننده را خونریزی کرده یا آروغ بزنید. هوای سیستم می تواند باعث داغ شدن بیش از حد وسیله نقلیه شما شود.

شماره 2 – گرم شدن بیش از حد انجینه

سنج دمای بالا

سنج دمای بالا

اگر از خود می‌پرسید که آیا درپوش بد رادیاتور می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد شود، پاسخ کاملاً مثبت است.

حفره های هوا در سیستم خنک کننده ناشی از مهر و موم ناکارآمد (مانند یکی در درپوش بد رادیاتور) یا عدم فشار کافی می تواند باعث داغ شدن بیش از حد موتور شود. دومی نقطه جوش مایع خنک کننده را کاهش می دهد که باعث می شود نتواند گرمای کافی را از موتور جذب کند.

اگر می بینید که دماسنج روی داشبورد افزایش می یابد، عاقلانه است که به محض ایمن شدن این کار، رانندگی را متوقف کنید و قبل از ادامه کار صبر کنید تا موتور خنک شود (یا با یک کامیون یدک کش تماس بگیرید).

اجازه دادن به موتور برای گرم شدن بیش از حد در نهایت باعث خرابی موتور می شود زیرا قطعات شروع به آسیب دیدن یا تاب برداشتن به دلیل گرمای بیش از حد می کنند.

شماره 3 – بخار از موتور

بخار از رادیاتور

بخار از رادیاتور

وقتی مایع خنک کننده به جوش می آید، تبخیر می شود و به گازی شبیه بخار تبدیل می شود. اگر موتور شما شروع به بالا آمدن بخار کند، مایع خنک‌کننده در حال جوشیدن است و از طریق یک مهر و موم بد که ممکن است در درپوش رادیاتور شما باشد، خارج می‌شود.

موتور همچنین در نهایت بیش از حد گرم می شود، بنابراین منتظر مراقبت از وسیله نقلیه خود نباشید.

شماره 4 – شلنگ رادیاتور فرو ریخته یا پاره شده است

نشتی شلنگ رادیاتور

نشتی شلنگ رادیاتور

نوسانات فشار داخلی می تواند باعث تاب برداشتن و/یا پارگی شیلنگ ها شود. وقتی فشار خیلی کم می شود، یک اثر خلاء ایجاد می کند که یک یا چند شیلنگ فرو می ریزد. فشار بیش از حد نیز می تواند باعث ایجاد ترک در خط شود.

هنگام بازرسی سیستم خنک کننده، بررسی کنید که هیچ شیلنگی سفت نباشد یا اسفنجی به نظر نرسد. شیلنگ‌های اسفنجی ضعیف هستند و ممکن است فرو بریزند، در حالی که شیلنگ‌های سخت شکننده هستند و نمی‌توانند قبل از اینکه تحت فشار ترک بخورند، بیشتر مورد سوء استفاده قرار گیرند.

شماره 5 – خنک کننده کم

خنک کننده

خنک کننده

اگر مایع خنک‌کننده بیش از حد گرم شود و به صورت بخار قابل مشاهده تبخیر شود، سیستم را ترک می‌کند و دیگر برنمی‌گردد. البته نشت به همین صورت عمل می کند. اگر می بینید که سطح مایع خنک کننده شما در حال کاهش است، می دانید که ممکن است مشکل داشته باشید.

اطمینان حاصل کنید که هرگز اجازه ندهید مایع خنک کننده شما کمتر از سطح توصیه شده کار کند. این معمولاً با علامت کم روی مخزن خنک کننده نشان داده می شود. می توانید از آب مقطر برای بالا بردن سطح مایع خنک کننده استفاده کنید تا زمانی که بتوانید آن را با مایع خنک کننده واقعی دوباره پر کنید. توجه: استفاده از آب حاوی مواد معدنی ممکن است باعث خوردگی سیستم خنک کننده شود.

بیشتر بخوانید: چگونه نشتی رادیاتور خودرو را رفع کنیم؟ 10 روش رایج

شماره 6 – مخزن سرریز

مخزن سرریز مایع خنک کننده

 

هنگامی که درپوش رادیاتور مشکلی دارد، ممکن است مایع خنک‌کننده بدون فشار معمولی به مخزن برود. این می تواند باعث شود که مخزن سرریز مایع خنک کننده به خوبی سرریز شود یا زودتر آزاد شود.

چگونه بفهمیم درپوش رادیاتور شما معیوب است؟

چگونه بفهمیم درپوش رادیاتور شما معیوب است؟

اگر مشکوک به نشتی درپوش رادیاتور خود هستید، ابتدا می توانید آن را بردارید و آن را بررسی کنید. البته هرگز این کار را در زمانی که وسیله نقلیه هنوز داغ است انجام ندهید تا دچار سوختگی بد نشوید! به همین ترتیب، در صورت خروج بخار، از باز کردن کاپوت موتور خودداری کنید، زیرا می تواند باعث آسیب سوختگی شود.

درپوش رادیاتور ممکن است انباشته شده از مواد زائد باعث خرابی شود. می‌توانید آن را با آب و خلال دندان تمیز کنید، اگرچه معمولاً بهتر است آن را جایگزین کنید زیرا نسبتاً ارزان است و خرابی موتور یک جایگزین بالقوه گران است.

همچنین می توانید یک دستگاه فشار سنج رادیاتور برای بررسی نشتی فشار در سیستم تهیه کنید. همیشه درپوش رادیاتور را با یکی از فشارهای یکسان تعویض کنید.

اگر درپوش را با درپوشی جایگزین کنید که فشار بیشتری را قبل از باز شدن سوپاپ وارد می کند، خودرو ممکن است بیش از حد فشار بیاورد که باعث مشکلات دیگری مانند داغ شدن بیش از حد یا پارگی شلنگ می شود.

همچنین ایده خوبی است که وقتی در آنجا هستید، سایر قسمت‌ها مانند مخزن و شیلنگ‌ها را از نظر ترک و سایر مشکلات بررسی کنید.

از آنجایی که علائم درپوش بد رادیاتور منعکس کننده سایر مشکلات سیستم خنک کننده است، احتمالاً دو نقطه ضعف به طور همزمان وجود دارد. سپس هنگامی که درپوش رادیاتور را تعویض کردید، احتمال شکستن نقطه ضعف دیگر وجود دارد.

درب رادیات 405

درب رادیات سمند XU7

درب رادیات پژو پارس XU7

درب رادیات پراید فلزی

بازگشت به لیست

11 دیدگاه در “6 علائم خرابی درب رادیاتور (و زمان تعویض آن)

 1. علیرضا گفت:

  منظورتون از مهر و موم بد چی هست

  1. acampart گفت:

   با سلام
   منظور پرس و نصب بد قطعات درب رادیاتور میباشد

 2. کریم گفت:

  سلام
  بعلت تشخیص نددادن به موقع خرابی درب رادیات ، و تعویض آن ، مجبور به تعویض سرسیلندر کامل و قطعات دیگر ، نزدیک به 15 میلیون هزینه شدم .
  این کار من تجربه برای دیگران باشد.

  1. acampart گفت:

   با سلام
   بله قطعا این اتفاق رخ میدهد اگر جدی گرفته نشود.
   ممنون از شما بابت به اشتراک گذاشتن تجربه خودتون با ما و کاربران ما.

 3. محمد گفت:

  با سلام تیبای من آب تو مخزن میریزه ولی به مخزن بر نمی گرده میشه راهنماییم کنید مشکل چیه؟

  1. acampart گفت:

   باسلام
   دوست عزیز ما متاسفانه توضیح شما کامل نبوده و قابل درک برای کارشناسان ما نبود.

  2. هوشنگ گفت:

   کمپرس داخل آب هست،علت میتونه خرابی درپوش مخزن یا خرابی درب رادیاتور،در نهایت مشکل واشر سرسیلندر باشه

   1. acampart گفت:

    با سلام.
    مشکل از هوزینگ آب یا واشر سرسیلندر میتواند باشد.

 4. جمال گفت:

  سلام ، پژو پارس قدیمی ، بعد از خاموش کردن ، آب از سوراخ زیر درب رادیاتور به بیرون نشت می کند. سر سیلندر هم نو هست و به تازگی عوض شده.دلیلش چی می تونه باشه ؟ ممنون.

 5. Amir گفت:

  سلام
  من امروز واتر پمپ پراید. عوض کردم
  باز متوجه شدم ک نشتی ضد یخ دارم
  علت چیه؟

  1. acampart گفت:

   سلام
   نشستی از قسمت واتر پمپ میباشد؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *