آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

علائم خرابی دیفرانسیل

علائم خرابی دیفرانسیل

علائم خرابی دیفرانسیل :وسایل نقلیه امروزی چیزی کمتر از یک شگفتی مکانیکی نیستند، و دارای فهرستی در حال رشد از اجزای مهندسی دقیق هستند که امکان سفر کارآمد را فراهم می کند. هر یک از این اجزا باید همیشه در هماهنگی با یکدیگر عمل کنند تا از عوارض بیهوده جلوگیری شود.

یکی از این مولفه‌ها که به ندرت مورد توجه قرار می‌گیرد، اما برای عملکرد همه خودروهای دیفرانسیل عقب کاملا ضروری است، دیفرانسیل است. در واقع، بدون دیفرانسیل عقب دست نخورده، یک وسیله نقلیه دیفرانسیل عقب هیچ فایده ای ندارد و چیزی بیشتر از یک وسیله ثابت در راهرو است.

علائم خرابی دیفرانسیل

در حالی که دیفرانسیل عقب خودرو از نظر طراحی بسیار دلچسب است، می تواند تحت شرایط خاصی با مشکلات مکانیکی مواجه شود، به خصوص اگر مورد سوء استفاده قرار گیرد یا به درستی نگهداری نشود. تشخیص علائم مرتبط با مسائلی از این نوع می‌تواند در هنگام تلاش برای به حداقل رساندن آسیب‌های دیفرانسیل بیشتر به طور کلی بسیار ارزشمند باشد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد عملکرد دیفرانسیل خودرو و همچنین علائم مرتبط با خرابی دیفرانسیل، ادامه مطلب را بخوانید.

دیفرانسیل چه کاری انجام می دهد؟

دیفرانسیل چه کاری انجام می دهد؟

یک دیفرانسیل گشتاور ارائه شده توسط موتور خودرو را به یک نیروی کششی در هر مکان انتهای چرخ تبدیل می کند. با توجه به طراحی داخلی، دیفرانسیل توانایی منحصربه‌فردی برای تقسیم این گشتاور بین هر چرخ با نسبت‌های مختلف دارد و به چرخ‌های خودرو اجازه می‌دهد در هنگام مذاکره با پیچ‌ها با سرعت‌های متفاوت بچرخند.

گشتاور از طریق میل محرک خودرو که به گیربکس در انتهای مخالف خود متصل است به خود دیفرانسیل می رسد. در همان زمان، گشتاور از طریق محورها به هر انتهای چرخ توزیع می‌شود، که به داخل جعبه دنده داخلی که با دیفرانسیل محصور شده است، می‌پیچد.

یک دیفرانسیل نیز از نظر طراحی غیر جهت دار است، به این معنی که هنگام رانندگی در جلو و عقب به طور موثر عمل می کند.

خودروهای چهار چرخ محرک در واقع دارای دو دیفرانسیل کامل هستند که در انتهای متضاد سیستم پیشرانه قرار دارند. در بین این دو دیفرانسیل یک گیربکس مخصوص قرار دارد که به عنوان جعبه انتقال شناخته می شود. این گیربکس توسط میل های محرک مربوطه به هر دیفرانسیل متصل می شود و توزیع نیرو بین هر چهار چرخ را تنظیم می کند.

دیفرانسیل FWD

دیفرانسیل RWD

دیفرانسیل AWD

علائم خرابی دیفرانسیل

خرابی دیفرانسیل وسیله نقلیه اغلب با مجموعه ای از علائم ثانویه همراه است که برخی از آنها ماهیتی شدیدتر از سایرین دارند. تشخیص این علائم نه تنها می تواند هنگام تلاش برای تسریع تعمیر ارزشمند باشد، بلکه می تواند ایمنی شما را نیز حفظ کند.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با دیفرانسیل معیوب آورده شده است.

شماره 1 – صداهای نامنظم

مشکلات موتور

اگر ناگهان متوجه یک سری صداهای عجیب و غریب از عقب خودرو خود شدید، ممکن است دیفرانسیل شما نیاز به توجه داشته باشد. رایج ترین این صداها شامل ساییدن و کوبیدن است که اغلب نشان دهنده مشکل گیربکس است.

بعلاوه، صدای زمزمه یا سر و صدا اغلب همراه با یاتاقان های داخلی معیوب است.

شماره 2 – مشکل در چرخش

چرخش فرمان سخت در سرعت های پایین

یک مشکل ناگهانی در هنگام تلاش برای مذاکره با پیچ ها نیز می تواند نشانه خوبی باشد که دیفرانسیل وسیله نقلیه شما در وضعیت نامناسبی قرار دارد.

در بسیاری از موارد، به نظر می رسد که شما نمی توانید با هیچ سطح دقت بچرخید و اغلب با صدای غرش یا زمزمه همراه است.

شماره 3 – سایش نامنظم یا تسریع شده تایر

سایش داخل لاستیک

دیفرانسیل عقب معیوب نیز می تواند منبع ساییدگی نامنظم یا تسریع شده لاستیک باشد. این سایش سریع از این واقعیت ناشی می‌شود که لاستیک‌ها به جای چرخاندن با سرعت‌های متفاوت در هنگام به خطر افتادن دیفرانسیل، تمایل دارند در سراسر روسازی حرکت کنند.

بیشتر بخوانید : سیستم تعلیق چیست؟

چه چیزی باعث شکست دیفرانسیل می شود؟

چه چیزی باعث شکست دیفرانسیل می شود؟

به طور کلی، دیفرانسیل به گونه ای طراحی شده است که در طول عمر وسیله نقلیه ای که روی آن سوار شده است دوام بیاورد. متأسفانه، همیشه اینطور نیست، زیرا شکست ممکن است، و گاهی اوقات رخ می دهد. با این حال، در بیشتر موارد، این شکست را می توان در یک علت اساسی که به سایش سریع کمک کرده است، ردیابی کرد.

یکی از شایع‌ترین علل خرابی دیفرانسیل آن است که به کمبود روان‌کاری کلی یا استفاده از روانکار دیفرانسیل نامناسب مربوط می‌شود.

اکثر دیفرانسیل ها دارای یک سیستم روان کننده روغن-حمام هستند که سطوح تماس را در حین چرخش روان کننده می کند و در نتیجه اصطکاک را کاهش می دهد. با این حال، هر گونه نشتی در محفظه دیفرانسیل در صورت عدم نگهداری می تواند باعث کاهش سیال به زیر سطح عملیاتی شود.

هزینه تعمیر دیفرانسیل

هزینه تعمیر دیفرانسیل

خرابی دیفرانسیل همچنین می تواند ناشی از سوء استفاده مداوم باشد. این بیشتر در کامیون‌ها یا SUV‌هایی که وظیفه یدک‌کشیدن بارهای بیش از مقدار مشخص شده توسط سازنده را دارند، رایج است. از طرف دیگر، آسیب دنده می تواند در اثر تکرار ایجاد شود

هنگام تلاش برای بیرون کشیدن وسیله نقلیه از یک گودال، یا هنگام تلاش برای جابجایی اجسام ثابت و بزرگ، «تکان دادن» یا «کشیدن» می‌خورد.

در موارد نادر، به دلیل سال‌ها استفاده، قطعات داخلی یک دیفرانسیل به سادگی فرسوده می‌شوند. این اغلب زمانی اتفاق می افتد که یک یا چند بلبرینگ، مانند بلبرینگ پینیون، شروع به نمایش بیش از حد بازی می کنند. عدم تعویض این یاتاقان ها در صورت نیاز می تواند منجر به آسیب بیشتر یاتاقان و در نهایت خرابی شود.

آیا می توانید با دیفرانسیل خراب رانندگی کنید؟

آیا می توانید با دیفرانسیل خراب رانندگی کنید؟

رانندگی با دیفرانسیل بد هرگز توصیه نمی شود. در واقع، تلاش برای انجام این کار می تواند کاملاً خطر ایمنی باشد، زیرا یک دیفرانسیل که در حال از کار افتادن است، در هر لحظه مستعد خرابی کامل و قفل شدن است. این می تواند خطرناک باشد، به خصوص اگر با سرعت نسبتاً بالایی سفر کنید.

علاوه بر این، خرابی دیفرانسیل می‌تواند از چرخش چرخ‌های عقب خودرو در سرعت‌های متغیر جلوگیری کند. این به نوبه خود باعث می شود که وسیله نقلیه به دور پیچ ها بچرخد، در حالی که چرخ های خود را به طور نامتناسب می لغزند و چرخش ایمن با هر سرعتی را تقریباً غیرممکن می کند.

بیشتر بخوانید : قطعات اصلی سیستم تعلیق خودرو

در هر صورت، علت اصلی خرابی دیفرانسیل یک وسیله نقلیه باید به طور کامل تشخیص داده شود و قبل از بازگرداندن آن به سرویس تعمیر شود. اگر خودتان برای انجام چنین تعمیراتی احساس راحتی نمی کنید، باید در اولین فرصت موجود با یک مرکز خدمات خودرو مورد اعتماد ملاقات کنید.

هزینه تعویض دیفرانسیل

هزینه تعویض دیفرانسیل

در موارد خاص، هزینه تعمیر مربوط به تعمیر دیفرانسیل خراب می‌تواند از آنچه برای تعویض کامل لازم است بیشتر باشد. در موارد دیگر، آسیب شدیدتر، مانند آسیب به خود بدنه دیفرانسیل، می‌تواند نیاز به تعویض کلی داشته باشد.

در هر صورت، تعویض دیفرانسیل بسیار گران است، زیرا هزینه مونتاژ دیفرانسیل و همچنین کار متحمل شده، بسیار زیاد است.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *